Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Tak jsem se vrátil z příjemného víkendu ve srubu* a hned koukám na OSNews: SpadFS, nový souborový systém pro Linux. Od nějakého potrhlého doktoranda, říkám si. Má pozornost řádově vzrostla, když jsem přejel myšítkem nad odkazem, tím potrhlým doktorandem je známý český geek Mikuláš Patočka.
Vypadá to jako pokus dodat požadované funkce (jako rychlé zotavení z pádů) a solidní výkon v jednoduchém kódu. To je dobrý začátek, něco, co je už od počátku složité, nemá obvykle šanci. Místo (na implementaci náročných) stromů používá nějaké hašování, místo žurnálu jakési počítání pádů. Proč ne.
Nedávnou jsem tu psal o potížích se souborovými systémy (klesající podpora pro ReiserFS, limity Ext3/4). Skoro se zdá, že čas novému FS se svěžími myšlenkami není tak úplně nenakloněn.
Jal jsem se zkoumat, co na to ostatní lid. První mezi ostatními je Linus Torvalds, v LKML se dá vyštrachat toto:
(...) Ok, with that out of the way, let's say what I _like_ about it: - it's fairly small - the code, while having the above problems, looks generally fairly clean (...) - I like a lot of the notions, and damn, small and simple are both virtues on their own. (...) Linus
Linusovy výtky se týkají hlavně programovacích konvencí autora (IMHO fakt odporných), ale to není problém.
S výkonem to dle jakýchsi prvotních testů taky nevypadá zle, vizte obrázek.
Tiskni
Sdílej:
-o loop
a to ještě ve vmware sudo dd if=/dev/zero of=pacman2.iso ibs=1024 count=104857 sudo mkspadfs pacman2.iso sudo mount -t spadfs pacman2.iso /mnt/pokus -o loop sudo cp -rf /var/lib/pacman/* /mnt/pokus/pak jsem do /etc/fstab pridal radek
/var/lib/pacman2.iso /var/lib/pacman spadfs loop 0 0no a ted se mi instaluji balicky rychleji nez predtim
if (blek.toString().equals("Mikuláš Patočka")) { System.out.println(":-O"); } else { System.err.println("co to sem píšeš za bludy?"); }
blek je mikulas? snad ne mikulas patocka? :)
21. 1. 20:27
Vložil: BLEK. (neregistrovaný)
Titulek: Re: Porucha osobnosti (celé vlákno)
Ano. Jmenuju se Mikulas Patocka a trpim poruchou osobnosti.
Jsem psychopat
http://www.root.cz/clanky/komiks-dite/nazory/
Configuration: CPU: Pentium 4 3GHz, hyperthreading turned off Memory: 1GB Disk: WD Caviar 160GB SATA, 20GB test partition at the end Filesystems are tested on Linux 2.6 and Spad (not yet released kernel with experimental features).