Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem si po odevzdání diplomky a zdolání státnic pořídil nový notebook. Můj desktopový počítač zakoupený v prváku už byl dost dýchavičný - stačil v podstatě na všechno, ale zavařil ho (s pomocí Firefoxu) kdejaký hnusně napsaný javascript (Aktuálně.cz, Blogger.com) a na rozlezlejší projekty v Javě to už taky moc nebylo. Kompilace v C++ mi taky lezla na nervy.
Rozhodl jsem se pro Acer TravelMate 4222. Značka nic moc (taky bych radši šel do IBM), ale za přijatelnou cenu má Core Duo, gigo paměti a 100 GB disk a ještě je velice tichý. Výkonu má opravdu dost, kompilace jádra za 4 minuty a náš ERP nabíhá rychleji, než na produkčním serveru, kde jsou dva HT Xeony.
V dodaných Windows XP Home funguje samozřejmě vše, včetně takových zbytečností jako webkamerka a wifi. Sice mám pocit, že XP Home nejen že nejdou připojit do domény, ale navíc obsahují nějaké patche zhoršující reakce exploreru. Ale budiž, asi za to může ta hora softu nainstalovaná dodavatelem (každá blbost má svoji nepostradatelnou ikonku na trayi).
Nicméně můj oblíbený OS je Ubuntu. Pustil jsem se tedy do instalace, použil jsem nový instalátor z livecd a uspěl (klasický instalátor nefunguje, protože prázdninová konfigurace kolejního DHCP přiděluje jiné IP-adresy, než které patří k registrované MAC-adrese - IP se musí nastavit natvrdo, což u livecd není problém).
Instalace proběhla a vše důležité funguje. Širokoúhlý display jsem zprovoznil instalací jednoho balíku, wifi, webkameru, čtečku karet jsem nezkoušel, pač je nepotřebuju.
A teď k jádru věci - nejede zvuk. Zvukovka se nadetekuje, moduly nahrají, ekvalizér poskakuje, ale je ticho. Než jsem si ten noťas koupil, tak jsem se díval na linux-on-laptops a žádnou zradu jsem nezaznamenal. Zvukovka je od Intelu (snad solidní firma), tak jsem věřil, že s tím problémy nebudou. Bohužel mám Intel High Definition Audio ICH7 s čipem Realtek a s tím problémy jsou. První jsem zkusil vybildit 2.6.17.7, bez úspěchu. Pak jsem zkoušel 2.6.18-rc2, protože tam je novější ALSA, taky nic. Tak jsem se jal kompilovat samostatnou ALSU 1.0.12-rc1, protože to nějakému člověku pomohlo rozchodit ICH7 na jakémsi Dellu. Bohužel. Pátral jsem dál a vypátral bugreport 2261 přímo na ALSE. Mám smůlu, je to rozbité. Chyba byla reportována 6. července a vypadá to, že se na tom pracuje. Doufám, že se mi podaří odjet na dovolenou a až se vrátím, nějak se to pohne.
Tiskni
Sdílej:
Zajíc v pytli to není - Intel HD Audio se zdá být dobře podporované modulem intel_hda. To spíš smůla, že je to rozbité.Bohužel, s Intel HDA bývají problémy, existují hromady verzí a ne všechny fungují s aktuální verzí intel_hda. Existují dokonce verze (ale na normálních základních deskách), které nefungují ani s žádným ovladačem dodávaným pod windows.
Za ty asi 3 měsíce už mi trackpoint dost dobře na IBM r51e vyhovuje.