Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Tak jsem si po odevzdání diplomky a zdolání státnic pořídil nový notebook. Můj desktopový počítač zakoupený v prváku už byl dost dýchavičný - stačil v podstatě na všechno, ale zavařil ho (s pomocí Firefoxu) kdejaký hnusně napsaný javascript (Aktuálně.cz, Blogger.com) a na rozlezlejší projekty v Javě to už taky moc nebylo. Kompilace v C++ mi taky lezla na nervy.
Rozhodl jsem se pro Acer TravelMate 4222. Značka nic moc (taky bych radši šel do IBM), ale za přijatelnou cenu má Core Duo, gigo paměti a 100 GB disk a ještě je velice tichý. Výkonu má opravdu dost, kompilace jádra za 4 minuty a náš ERP nabíhá rychleji, než na produkčním serveru, kde jsou dva HT Xeony.
V dodaných Windows XP Home funguje samozřejmě vše, včetně takových zbytečností jako webkamerka a wifi. Sice mám pocit, že XP Home nejen že nejdou připojit do domény, ale navíc obsahují nějaké patche zhoršující reakce exploreru. Ale budiž, asi za to může ta hora softu nainstalovaná dodavatelem (každá blbost má svoji nepostradatelnou ikonku na trayi).
Nicméně můj oblíbený OS je Ubuntu. Pustil jsem se tedy do instalace, použil jsem nový instalátor z livecd a uspěl (klasický instalátor nefunguje, protože prázdninová konfigurace kolejního DHCP přiděluje jiné IP-adresy, než které patří k registrované MAC-adrese - IP se musí nastavit natvrdo, což u livecd není problém).
Instalace proběhla a vše důležité funguje. Širokoúhlý display jsem zprovoznil instalací jednoho balíku, wifi, webkameru, čtečku karet jsem nezkoušel, pač je nepotřebuju.
A teď k jádru věci - nejede zvuk. Zvukovka se nadetekuje, moduly nahrají, ekvalizér poskakuje, ale je ticho. Než jsem si ten noťas koupil, tak jsem se díval na linux-on-laptops a žádnou zradu jsem nezaznamenal. Zvukovka je od Intelu (snad solidní firma), tak jsem věřil, že s tím problémy nebudou. Bohužel mám Intel High Definition Audio ICH7 s čipem Realtek a s tím problémy jsou. První jsem zkusil vybildit 2.6.17.7, bez úspěchu. Pak jsem zkoušel 2.6.18-rc2, protože tam je novější ALSA, taky nic. Tak jsem se jal kompilovat samostatnou ALSU 1.0.12-rc1, protože to nějakému člověku pomohlo rozchodit ICH7 na jakémsi Dellu. Bohužel. Pátral jsem dál a vypátral bugreport 2261 přímo na ALSE. Mám smůlu, je to rozbité. Chyba byla reportována 6. července a vypadá to, že se na tom pracuje. Doufám, že se mi podaří odjet na dovolenou a až se vrátím, nějak se to pohne.
Tiskni
Sdílej:
Zajíc v pytli to není - Intel HD Audio se zdá být dobře podporované modulem intel_hda. To spíš smůla, že je to rozbité.Bohužel, s Intel HDA bývají problémy, existují hromady verzí a ne všechny fungují s aktuální verzí intel_hda. Existují dokonce verze (ale na normálních základních deskách), které nefungují ani s žádným ovladačem dodávaným pod windows.
Za ty asi 3 měsíce už mi trackpoint dost dobře na IBM r51e vyhovuje.