Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Tak jsem si po odevzdání diplomky a zdolání státnic pořídil nový notebook. Můj desktopový počítač zakoupený v prváku už byl dost dýchavičný - stačil v podstatě na všechno, ale zavařil ho (s pomocí Firefoxu) kdejaký hnusně napsaný javascript (Aktuálně.cz, Blogger.com) a na rozlezlejší projekty v Javě to už taky moc nebylo. Kompilace v C++ mi taky lezla na nervy.
Rozhodl jsem se pro Acer TravelMate 4222. Značka nic moc (taky bych radši šel do IBM), ale za přijatelnou cenu má Core Duo, gigo paměti a 100 GB disk a ještě je velice tichý. Výkonu má opravdu dost, kompilace jádra za 4 minuty a náš ERP nabíhá rychleji, než na produkčním serveru, kde jsou dva HT Xeony.
V dodaných Windows XP Home funguje samozřejmě vše, včetně takových zbytečností jako webkamerka a wifi. Sice mám pocit, že XP Home nejen že nejdou připojit do domény, ale navíc obsahují nějaké patche zhoršující reakce exploreru. Ale budiž, asi za to může ta hora softu nainstalovaná dodavatelem (každá blbost má svoji nepostradatelnou ikonku na trayi).
Nicméně můj oblíbený OS je Ubuntu. Pustil jsem se tedy do instalace, použil jsem nový instalátor z livecd a uspěl (klasický instalátor nefunguje, protože prázdninová konfigurace kolejního DHCP přiděluje jiné IP-adresy, než které patří k registrované MAC-adrese - IP se musí nastavit natvrdo, což u livecd není problém).
Instalace proběhla a vše důležité funguje. Širokoúhlý display jsem zprovoznil instalací jednoho balíku, wifi, webkameru, čtečku karet jsem nezkoušel, pač je nepotřebuju.
A teď k jádru věci - nejede zvuk. Zvukovka se nadetekuje, moduly nahrají, ekvalizér poskakuje, ale je ticho. Než jsem si ten noťas koupil, tak jsem se díval na linux-on-laptops a žádnou zradu jsem nezaznamenal. Zvukovka je od Intelu (snad solidní firma), tak jsem věřil, že s tím problémy nebudou. Bohužel mám Intel High Definition Audio ICH7 s čipem Realtek a s tím problémy jsou. První jsem zkusil vybildit 2.6.17.7, bez úspěchu. Pak jsem zkoušel 2.6.18-rc2, protože tam je novější ALSA, taky nic. Tak jsem se jal kompilovat samostatnou ALSU 1.0.12-rc1, protože to nějakému člověku pomohlo rozchodit ICH7 na jakémsi Dellu. Bohužel. Pátral jsem dál a vypátral bugreport 2261 přímo na ALSE. Mám smůlu, je to rozbité. Chyba byla reportována 6. července a vypadá to, že se na tom pracuje. Doufám, že se mi podaří odjet na dovolenou a až se vrátím, nějak se to pohne.
Tiskni
Sdílej:
Zajíc v pytli to není - Intel HD Audio se zdá být dobře podporované modulem intel_hda. To spíš smůla, že je to rozbité.Bohužel, s Intel HDA bývají problémy, existují hromady verzí a ne všechny fungují s aktuální verzí intel_hda. Existují dokonce verze (ale na normálních základních deskách), které nefungují ani s žádným ovladačem dodávaným pod windows.
Za ty asi 3 měsíce už mi trackpoint dost dobře na IBM r51e vyhovuje.