Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tak jsem si po odevzdání diplomky a zdolání státnic pořídil nový notebook. Můj desktopový počítač zakoupený v prváku už byl dost dýchavičný - stačil v podstatě na všechno, ale zavařil ho (s pomocí Firefoxu) kdejaký hnusně napsaný javascript (Aktuálně.cz, Blogger.com) a na rozlezlejší projekty v Javě to už taky moc nebylo. Kompilace v C++ mi taky lezla na nervy.
Rozhodl jsem se pro Acer TravelMate 4222. Značka nic moc (taky bych radši šel do IBM), ale za přijatelnou cenu má Core Duo, gigo paměti a 100 GB disk a ještě je velice tichý. Výkonu má opravdu dost, kompilace jádra za 4 minuty a náš ERP nabíhá rychleji, než na produkčním serveru, kde jsou dva HT Xeony.
V dodaných Windows XP Home funguje samozřejmě vše, včetně takových zbytečností jako webkamerka a wifi. Sice mám pocit, že XP Home nejen že nejdou připojit do domény, ale navíc obsahují nějaké patche zhoršující reakce exploreru. Ale budiž, asi za to může ta hora softu nainstalovaná dodavatelem (každá blbost má svoji nepostradatelnou ikonku na trayi).
Nicméně můj oblíbený OS je Ubuntu. Pustil jsem se tedy do instalace, použil jsem nový instalátor z livecd a uspěl (klasický instalátor nefunguje, protože prázdninová konfigurace kolejního DHCP přiděluje jiné IP-adresy, než které patří k registrované MAC-adrese - IP se musí nastavit natvrdo, což u livecd není problém).
Instalace proběhla a vše důležité funguje. Širokoúhlý display jsem zprovoznil instalací jednoho balíku, wifi, webkameru, čtečku karet jsem nezkoušel, pač je nepotřebuju.
A teď k jádru věci - nejede zvuk. Zvukovka se nadetekuje, moduly nahrají, ekvalizér poskakuje, ale je ticho. Než jsem si ten noťas koupil, tak jsem se díval na linux-on-laptops a žádnou zradu jsem nezaznamenal. Zvukovka je od Intelu (snad solidní firma), tak jsem věřil, že s tím problémy nebudou. Bohužel mám Intel High Definition Audio ICH7 s čipem Realtek a s tím problémy jsou. První jsem zkusil vybildit 2.6.17.7, bez úspěchu. Pak jsem zkoušel 2.6.18-rc2, protože tam je novější ALSA, taky nic. Tak jsem se jal kompilovat samostatnou ALSU 1.0.12-rc1, protože to nějakému člověku pomohlo rozchodit ICH7 na jakémsi Dellu. Bohužel. Pátral jsem dál a vypátral bugreport 2261 přímo na ALSE. Mám smůlu, je to rozbité. Chyba byla reportována 6. července a vypadá to, že se na tom pracuje. Doufám, že se mi podaří odjet na dovolenou a až se vrátím, nějak se to pohne.
Tiskni
Sdílej:
Zajíc v pytli to není - Intel HD Audio se zdá být dobře podporované modulem intel_hda. To spíš smůla, že je to rozbité.Bohužel, s Intel HDA bývají problémy, existují hromady verzí a ne všechny fungují s aktuální verzí intel_hda. Existují dokonce verze (ale na normálních základních deskách), které nefungují ani s žádným ovladačem dodávaným pod windows.
Za ty asi 3 měsíce už mi trackpoint dost dobře na IBM r51e vyhovuje.