Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
AMD + ATI + Linux = katastrofa (hlavne grafika, CPU jakz-takz)Co to je za nesmysl? Copak mají procesory AMD (nebo vlastně kterékoliv jiné) potíže s během pod Linuxem? Zajímalo by mě, jak bys něco takového chtěl udělat
A to, že to čtvrtý jádro bývají chybující zmetky, to už tě asi nezajímá...
Právě, že jsem o tom četl...
Dám ti dobrou radu, podloženou aktuálními zkušenostmi. Chceš mít super podporu Linuxu? Kup si Intel + Intel + nVidia. Beze srandy.
A co tím v podpoře linuxu získá oproti AMD + AMD + nVidia?
Výkon je na konkrétních komponentách. A ta stabilita a kompatibilita by šla nějak dokázat?
Získá tím jistotu. 99.9% intelovského HW prostě behá out-of-the-box. U AMD je to třeba 90% HW. Neříkám, že za to může AMD, ale naříklad u základních desek je občas nutno přihodit nějaký parametr při bootu, jinak něco nefunguje, nebo de nebootuje vůbec. Po HW stránce jsou pak SB700 vadné (mají blbý generátor taktu) SB750 pak předražené a SB600 zastaralé. Prostě co do linux support je podpora Intelu a AMD asi tak 100 : 90 ve prospěch intelu.
Ale huš už s těma povídačkama.
Hele. Toto jsou mé zkušenosti. Napiš si svoje. Za poslední 3 roky jsem stavěl 5 sestav s AMD pro Linux, problémy měly 2. Z 6 sestav Intel žádná. Přeber si to jak chceš.
Já mám AMD + nvidia + nvidia (integrovaná) a nemůžu si stěžovat.
No řekl bych, že co se týče paralelních výpočtů a obzvláště neuronových sítí, tak není dvakrát rozumné tvrdit, že tě grafická karta vůbec nezajímá. Už jsi zkoušel počítat na GPU, třeba na kartách NVidia za použítí CUDA?
Neuronová síť na grafickém procesoru, ale tam neřeší použití CUDA.
pri SSD v NB neide o "chroupani" Ide oto ze s nim mozes slobodne "narabat" a pohoadzovat ho bez strachu o data a pohyb hlavickiek
CPU: jedno jestli Intel nebo amd --nemam zadny problem se stabilitou AMD (v mem okoli 2x K8 s.754 via chipset, 1x K7 s.A nVIDIA cipset, 2x K8 s. AM2 chipset nVIDIA, 1x K8 s.AM2 cipset ATI)
GPU : jednoznacne nVIDIA ! 1) vykon ATI ovladacu pod linuxem oproti windows nic moc 2) hrmomada her pod wine + ati nefunguje 3) s officialnimi ovladaci od ati nefunguji nektere programy pro sledovani televiye pomoci tuneru (xawtv atd)
Dobrá! Koupím tedy Phenom II X3 a k tomu sáhnu po nVidii 9600GT..Presne o tejto kombinacii uvazujem aj ja. Este zvazujem, ci PIIX3, alebo C2D 7xxx za podobne prachy a overclock. Este som nevidel vysledky overclocku pre PIIX3, ale C2D za 3kkc sa da popohnat z 2.8 na 3.5+, sialenci to roztocia na 4+.
pacman -S uswsusp
), editaci 2 konfiguračních souborů (/etc/suspend.conf a /etc/mkinitcpio.conf) a vytvoření třetího (echo "SLEEP_MODULE=uswsusp">>/etc/pm/config.d/module
), následně přegenerování initramfs (mkinitcpio -p kernel26
) a nakonec jeden reboot. Pak už mi stačí volba Hibernate v odhlašovacím dialogu Xfce. Hotovo jsem měl asi tak během 10 minut - zprovozňoval jsem to poprvé.
Tiskni
Sdílej: