Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
AMD + ATI + Linux = katastrofa (hlavne grafika, CPU jakz-takz)Co to je za nesmysl? Copak mají procesory AMD (nebo vlastně kterékoliv jiné) potíže s během pod Linuxem? Zajímalo by mě, jak bys něco takového chtěl udělat
A to, že to čtvrtý jádro bývají chybující zmetky, to už tě asi nezajímá...
Právě, že jsem o tom četl...
Dám ti dobrou radu, podloženou aktuálními zkušenostmi. Chceš mít super podporu Linuxu? Kup si Intel + Intel + nVidia. Beze srandy.
A co tím v podpoře linuxu získá oproti AMD + AMD + nVidia?
Výkon je na konkrétních komponentách. A ta stabilita a kompatibilita by šla nějak dokázat?
Získá tím jistotu. 99.9% intelovského HW prostě behá out-of-the-box. U AMD je to třeba 90% HW. Neříkám, že za to může AMD, ale naříklad u základních desek je občas nutno přihodit nějaký parametr při bootu, jinak něco nefunguje, nebo de nebootuje vůbec. Po HW stránce jsou pak SB700 vadné (mají blbý generátor taktu) SB750 pak předražené a SB600 zastaralé. Prostě co do linux support je podpora Intelu a AMD asi tak 100 : 90 ve prospěch intelu.
Ale huš už s těma povídačkama.
Hele. Toto jsou mé zkušenosti. Napiš si svoje. Za poslední 3 roky jsem stavěl 5 sestav s AMD pro Linux, problémy měly 2. Z 6 sestav Intel žádná. Přeber si to jak chceš.
Já mám AMD + nvidia + nvidia (integrovaná) a nemůžu si stěžovat.
No řekl bych, že co se týče paralelních výpočtů a obzvláště neuronových sítí, tak není dvakrát rozumné tvrdit, že tě grafická karta vůbec nezajímá. Už jsi zkoušel počítat na GPU, třeba na kartách NVidia za použítí CUDA?
Neuronová síť na grafickém procesoru, ale tam neřeší použití CUDA.
pri SSD v NB neide o "chroupani" Ide oto ze s nim mozes slobodne "narabat" a pohoadzovat ho bez strachu o data a pohyb hlavickiek
CPU: jedno jestli Intel nebo amd --nemam zadny problem se stabilitou AMD (v mem okoli 2x K8 s.754 via chipset, 1x K7 s.A nVIDIA cipset, 2x K8 s. AM2 chipset nVIDIA, 1x K8 s.AM2 cipset ATI)
GPU : jednoznacne nVIDIA ! 1) vykon ATI ovladacu pod linuxem oproti windows nic moc 2) hrmomada her pod wine + ati nefunguje 3) s officialnimi ovladaci od ati nefunguji nektere programy pro sledovani televiye pomoci tuneru (xawtv atd)
Dobrá! Koupím tedy Phenom II X3 a k tomu sáhnu po nVidii 9600GT..Presne o tejto kombinacii uvazujem aj ja. Este zvazujem, ci PIIX3, alebo C2D 7xxx za podobne prachy a overclock. Este som nevidel vysledky overclocku pre PIIX3, ale C2D za 3kkc sa da popohnat z 2.8 na 3.5+, sialenci to roztocia na 4+.
pacman -S uswsusp
), editaci 2 konfiguračních souborů (/etc/suspend.conf a /etc/mkinitcpio.conf) a vytvoření třetího (echo "SLEEP_MODULE=uswsusp">>/etc/pm/config.d/module
), následně přegenerování initramfs (mkinitcpio -p kernel26
) a nakonec jeden reboot. Pak už mi stačí volba Hibernate v odhlašovacím dialogu Xfce. Hotovo jsem měl asi tak během 10 minut - zprovozňoval jsem to poprvé.
Tiskni
Sdílej: