Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Už šestým rokem studuji na osmiletém gymnáziu a teď hloubám nad tím, co mi vlastně tahle škola dala...
Všeobecné znalosti?? Jistě, ale za jakou cenu - místo toho abych uměl pořádně to co budu v budoucím zaměstnání a v životě potřebovat (angličtina, komunikační schopnosti, IT), mluvím latinsky, vím jak se připraví H2SO4 a díky naší workoholické profesorce francouzštiny umím asi 50 slovíček na popis obličeje.
Říká se, že gymnázium vás má připravit na vysokoškolské studium. Opravdu?? Pokud vím, tak na VŠ použiju akorát to co mě naučili v matice a možná angličtinu
Někteří mi argumentují tím, že budu mít všeobecný přehled... Jistě, určitě někdy budu francouzky popisovat svůj nebo cizí obličej. (Samozřejmě se to může stát, ale ten čas strávený nad těmi slovíčky za to nestojí - jistě by se našlo alternativní řešení problému - třeba angličtina)
Podle mě by se měly školy zamyslet nad tím co je důležité a na co se soustředit - např. uznávám že čeština a dějepis jsou věci důležité pro život, i když mě osobně moc nezajímají.
Takže když to shrnu - škola mi dala akorát skvělé přátele (lidé s kterými bych se jinak nesetkal) a všeobecné znalosti, které stejně nikdy nevyužiju (všechno co vím o IT, jsem se naučil doma; angličtinu se také nejvíc učím čtením man
uálů, dokumentací a her). Možná by bylo lepší, kdybych tenkrát zůstal na ZŠ a později šel na nějakou specializovanou střední školu. Holt už je pozdě no...
P.S.: aspoň tam vyučují OpenOffice.org
Tiskni
Sdílej:
Cože? To mě bude známkovat někdo, kdo píše ve Wordu?!
Třeba teď studuju na VUT, kde jsou holky víceméně statistická chyba.Fakt? Na VŠB máme děvčat až moc (odhadem 30%). To je to v Brně o tolik horší?
FIT != VUTChemická dejme tomu, ale co podnikatelská nebo ekonomická fakulta se za technický směr opravdu považovat nedá, i když formálně je nějakým nedopatřením. Zkus se podívat na chemickou, nebo na podnikatelku.
No právě, kdybych to tak uměl - nedokážu se soustředit na to co mě nebaví...
Ps. Ty jsi někdy na vejšce technického směru použil slovo Rembrant? možná asi tak když jsi v hospodě balil babu, jinak asi těžko...
Plus mínus doporučuji udělat si prumku pokud jde někdo na VS technického směru a poud jde někdo na humanitní vědy tak gympl.omlouvam se, uz jste to tam zduraznil:)
S tymto tvrdeni naozaj nemozem suhlasit.
Mam skusenosti v oblasti VS padagogiky (strojarina) a tie tvrdia nasledovne:
Na matematike a na fyzike maju problem priemyslovaci aj gymnazisti, ale konecne percento uspesnosti je ale podstatne väcsie prave u priemyslovakov.
Na technicky zameranych predmetoch maju problem hlavne gymnazisti (nevedia aplikovat ani zakladne veci,ktore sa naucili vo fyzike na zakladnej skole!!!!).
Priemyslovkari maju aspon nejake znalosti zo strednej skoly (samozrejme je to vzdy kus od kusu).
Gymnazisti vo väcsine pripadov su nemysliace bytosti, ktore sú schopne namemorovat telefonny zoznam, ale nepostrehnu, ze mena v nom su zoradene podla abecedy. Bohuzial je to dane systemom ucenia na gymnaziach (najlepsi student je ten, ktory sa nauci vsetko z knihy a nema ziadne otazky, ktorymi by mohol "sudruzku" ucitelku priviest do pomykova a pri odpovedi si "sudruzka" ucitelka moze jeho odpoved porovnavat s textom v ucebnici.)
To co som tu napisal vychadza z mojich skusenosti, inde to moze byt inak, ale na to by som asi moc nastavil. Moj nazor je ze gymnazisti by mali ist studovat humanitne odbory a na vyslovene technicke odbory VS by mali ist predovsetkym absolventi priemysloviek (pre tych aspon nebude treba niekolko semestrov vysvetlovat co je technicke pismo a na co sa pouziva skrutka)
Int 3*arcsin(x) dx
?
3*x*arcsin(x) + 3 * sqrt(1-x^2)
Maple rules Hmmm, u nas odesla tretina lidi (z puvodnich 30 zustalo 19) a to nejsou zadny blbci - (jen pro predstavu jak kruty to tu je )
public static void main