Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Je to takováhle story: U nás na škole (Lékařská fakulta) se každoročně pořádají SVOČky, to znamená prezentace své studentské vědecké práce. Co čert nechtěl pánové z audiovizuálního nepodporují ODF, ale naštěstí mě zachránilo PDF (taky jsem měl v záloze export do ppt). Po nějakém čase jsem se rozhodl jim napsat, jestli by nemohli vyjít vstříc i uživatelům open-source a na prezentační PC nainstalovat OO (anebo něco podobného). Obdržel jsem tuhle odpověď:
Vážený pane Nedoroste,
Rád Vám udělám jasno ve vaší stížnosti:Ohledně instalace SW do PC na půdě LF UK v xxx jsou zcela jasná pravidla. Nikdo si nemůže doinstalovat jakýkoliv master produkt, v případě Vašeho dotazu na OO by to byl nejenže krok zpět, ale ani k tomuto není důvod. Na všech PC v oblasti LF jsou MS Office instalovány v rámci multilicence. Je jasným předpokladem že přednášející mají své prezentace ve formátu ppt.Jedná se o mezinárodní prezentační standard, na všech mezinárodních kongresech to takto funguje a nemáme s tím žádné problémy. Pokud nějakým způsobem nemáte rád Microsoft je opravdu čistě Vaše záležitost a dokonce i chápu že nechcete tuto komerci podporovat. Bohužel tento standard jsme si nikdo z nás nevymyslel a je nutné jej akceptovat. ...
... Závěrem mého sdělení Vám doporučuji řešení které vždy zvolí osoby, které mají nadstandardní požadavky na prezentace a to vlastní notebook. Můžete používat jakýkoliv OS, projektor je připraven i na rozlišení 1400x1050.Tak co byste tomu člověku na tohle řekli? Vím, že částečně má pravdu, ale pokud bych měl já co do činění s prezentační technikou, tak se snažím o maximální kompatibilitu a nebudu někomu vnucovat "standardy".
Těším se na vaše názory.
Tiskni
Sdílej:
To si nemyslím. Já z toho mám spíš ten pocit, že dotyčný přece nebude instalovat nějaký opensource balík (a ztrácet tím svůj drahocený čas, který může strávit čtením novin), když má nainstalován na počítači „standard“. Přece se nenechá rozhodit nějakým jedním otravou, který si vymrčuje „nestandardní“ standardy
Souhlas. Take mam dojem, ze si ten clovek mysli, ze ho nutis vymenit balik.
Ja bych mu napsal, ze podpora ISO formatu by mela samozrejma a ze ho nikdo nenuti k odinstalaci producku MS, ale k installaci productu, ktere takoveto ISO formatu podporuji a muzou byt soucasne naistalovany s produkty MS.
Kdyby to nepomohlo, tak mu hod link na tuto diskuzi at zjisti jakej je vul.
> Řešení: ať ukáže, kde je PPT definováno jako norma/standard a jakmile se v tom začne plácat, omlať mu o hubu stávající ISO normu ODFSkús na to ísť trocha inak: premenuj .odp súbor vytvorený pomocou OOo a daj mu príponu .ppt - potom ho sprdni za to, že ho MS Office nezobrazí a nakoniec nech on preukáže, že ten súbor nespĺňa tú "medzinárodne uznávanú normu .ppt"
Z internetového blogu studenta vaší fakulty na serveru abclinuxu.cz jsem se dozvěděl, že se z mně nepochopitelného důvodu bráníte instalaci kancelářského balíku OpenOffice.org, který je - na rozdíl od komerčního balíku fy. Microsoft - distribuován zcela zdarma a bez omezení. Pracuji jako webmaster a správce MS serverů na jednom z největších obecních úřadů v této republice Ostrava-jih, kde používáme pouze(!) OpenOffice.org a tři čtvrtiny pracovních stanic jede čistě na linuxu. Tím, že odmítáte vyjít vstříc vaším studentům je nutíte do koupě software, který nechtějí používat a navíc jehož formát dokumentů NEDPOVÍDÁ žádné mezinárodně uznané normě. Ano, OpenOffice.org (na rozdíl od MS Office) celkem uspokojivě zvládá konverzi dokumentů, jenže neexistuje konverze, která by sebou nenesla drobné nedostatky, způsobené používanou platformou. Zcela typický je problém s písmem. Fonty fy. Microsoft podléhají patentové ochraně, tudíž je nelze na jiných platformách legálně používat! Tím, že odmítáte umožnit studentům použití nativního formátu dokumentu defakto přispíváte k horšímu dojmu z jejich prezentace, protože ti jsou jen stěží schopni objasnit laikům proč je layout jejich prezentace rozhozený. Nějaká metrika použitých fontů totiž laiky vůbec nezajímá. Znám tento problém, neboť má kamarádka - doktorantka veterinární fakulty v Brně na něj díky lidem s vaším přístupem naráží při svých prezentacích dnes a denně. Neuvědomujete si, že jen málokdy se z nespokojených studentů ozve víc než jeden dva. Zbytek, než by nesl svou kůži na trh a riskoval konflikt ve škole raději svou práci, primárně udělanou v OpenOffice.org po konverzi do ppt doladí na nějakém stroji s MS Office. Opravdu nechápu, proč nejste ochoten učinit tak minimální krok, jakým je nainstalování nekomerčního kancelářského balíku a vyjít tak vstříc vašim studentům.