Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Kdybys ucet nevyuzival, stacilo napsat pozadavek adminum (menu Portal), jenze na prvni pohled vidim zapisky v blogu, navic s cizimi komentari. Kdybych ucet smazal, porusil bych tim referencni integritu databaze a zacaly by vsude litat chyby. Kdysi jsem planoval zavest nejakeho virtualniho Smazaneho uzivatele, ktery by to obesel, ale dokud takovou podporu mit nebudeme, neni mozne uzivatele smazat.
Stejne by me zajimalo, co si lidi predstavuji pod pojmem Smazat uzivatele. To jako zrusit jen zaznam v LDAPu a profil na abicku nebo smazat uplne vsechno, co kdy publikoval? V prvnim pripade doporucuji smazat z profilu osobni udaje a nastavit slozite heslo, ktere ihned zapomenete.
A jak bys resil problem s daty? Maji zmizet revize wiki dokumentu, zpravicky a blogy i s diskusemi, v poradne cela vlakna, kde co radil? Na abicku nejake spamovani nehrozi, navic email si muze smazat. Nechapu, co by mel ze smazani dat, ktere zadal. To jde proti principu abicka. Kdyz uz tu nechce chodit, OK, ale proc kvuli tomu neco mazat?
stacilo by zablokovat konto, prispevky nechat, vymazat informacie z profilu a pri pokuse o prihlasenie by to hodilo hlasku o zrusenom ucte. vlk aj koza maju radost.
když už by se ty příspěvky přehodily na anonymního (sběrného) uživatele, bylo by možné uživatelské jméno uložit – když už o něj daný uživatel nemá zájem, tak ať se neblokuje pro další použití (příspěvky na něj stejně už nebudou navázané, takže o nic nejde). → hláška o zrušeném účtu pak nemá smysl.
A to je fakt takovy problem?
Některé věci prostě nejde vzít zpět – když sem napíšeš řadu komentářů nebo blogů a lidé na ně reagují, není správné smazat to, na co reagovali – můžeš si vymazat osobní údaje, změnit heslo a e-mail a už sem nechodit – ale to, co jsi jednou napsal, tu musí zůstat (navíc třeba u blogových zápisků máš možnost smazat jejich text, resp. přepsat ho novou verzí bez obsahu).
Ad Hi5 – změň si e-mailovou adresu (pokud to bude chtít potvrzení, použij dočasný e-mail). Pokud tohle nepomůže a stále ti od nich budou chodit nějaké sračky, stal jsi se obětí normálních spamerů a v takovém případě by ti nepomohlo, ani kdyby možnost „zrušení“ účtu nabízeli (spam by ti prostě posílali stále i po zrušení).
Obsah smazat můžeš, "instance" už zůstanou. Z mého pohledu to má výhodu, že to naučí myslet, když už něco děláš. I z toho jsou životní zkušenosti, z pozitivních i negativních zážitků. Dostal ses do toho sám? Tak se s tim vypořádej. Sám. Bude se Ti to hodit
To už mi přijde lepší založit firmu sbírající data těch, co se chtějí nechat zrušit ... a pak je ždímat (nadsázka)
Mimochodem, přijdeš si tak důležitej, aby si někdo všim, že nepíšeš a že nejsi?
Funguje to presne ako na Facebooku - neda sa...
Omyl priatelu, nemazes ich, iba ich neni vidiet - podobne ako na youtube
To by leckdy uplne stacilo, akorat se na to abc jeste nezmohlo.
Chceš se oprostit od dělání chyb? Tak si je uvědom ... a ne zapomínej.
Že Tys to kafe ještě neměl
Noo, to bych nebyl já ...
"... uznat svou porážku, to je svým způsobem vítězství, komisaři."
"Tak to jsme to vlastně vyhráli na celý čáře" ...
Aneb Adéla ještě nevečeřela ...
Proto píšu něco u sebe jako komentář a něco k samotnému článku. Abych tu možnost/volbu měl , když už ... a taky, stejně tak jsem nemoh ani smazat vlastní blogpost s jednim vlastním příspěvkem
, tedy argument k mazání.
Neřekl bych „daroval“, ale přesnější bude „dal licenci“
Laskavě si přečti podmínky použití
Publikováním dává autor provozovateli portálu časově a geograficky neomezenou neexkluzivní licenci k šíření libovolnými kanály
S těmito podmínkami jsem obeznámen a vždycky, když sem něco píšu, vím, že to klidně časem může provozovatel vydat třeba jako tištěnou knihu (např. Sbírka komentářů xkucf03) a vydělávat na tom peníze, stejně jako teď vydělává na reklamách. Nic na tom není, nevadí mi to, navíc ta licence je neexkluzivní, takže já si stejnou knihu můžu vydat taky, nebo si ty svoje komentáře a blogy mohu přepsat do svých stránek.
V 1984 to slo
Aj s účtom! Jj, začínam vidieť výhody
Nikdo mi za ten komentář nezaplatil.
No vidíš, já to zase beru tak, že si tu zadarmo čtu pěkné články a zadarmo používám tenhle server, aniž bych klikal na reklamy nebo na ně aspoň koukal. A na druhé straně sem píšu komentáře, blogové zápisky a občas něco do wiki – rovněž zadarmo.
Když sem něco píšeš, tak si musíš být vědom toho, že zaplaceno nedostaneš (pokud se nejedná o článek, u kterého se cena dohodne předem) a děláš to zcela dobrovolně a z vlastní vůle. Je to jako kdybys dal dar nějaké nadaci a časem by sis to rozmyslel a chtěl ho zpátky – vždyť oni ti za ten dar nedali ani korunu!
+1
Když něco napíšeš jako příspěvek na veřejný server, v podstatě (ať už formálně nebo neformálně) dáváš tomuto serveru právo* k tomuto obsahu (textu příspěvku) – což je z provozních důvodů nutné – protože server ten text musí mít uložený a zpřístupňuje ho pomocí webové stránky ostatním čtenářům.
Autor si tedy musí rozmyslet, co zveřejňuje a nést za to odpovědnost. To je jako kdyby uživatel A poslal uživateli B e-mail, pak si to rozmyslel a domáhal se toho, aby si B ten e-mail vymazat ze své schránky a zničil všechny vytištěné kopie.
*) většinou neexkluzivní (můžeš ty texty používat někde jinde), někdy i exluzivní (myslím, že např. text blogu, který pošleš na Root.cz bys něměl zveřejňovat jinde). A na neomezeně dlouhou dobu.
Pokud odejdete ze sveho bydliste tak Vas taky jen tak lide (sousedi, znami) nezapomenou. Vase prace a vsechno co jste kdy udelal at uz dobre ci zle zustava.
To stejne pokud clovek umre - tez zustavaji vzpominky v mnoha lidech.
Je to prirozena soucast lidskeho zivota.
Proste jste tu na Abicku zil a zanechal jste tu jistou cast zivota. Nyni se jakoby stehujete a uz nebudete soucasti tohoto kolektivu. Je to jakoby jste odesel ze zamestnani do jineho zamestnani. V predchozim zamestnani se po Vas jen tak zeme neslehne.
Proste to berte takto.
Vidim ze se zabyvate programovanim a napsal jste tu nekolik odbornych zapisku. Udelal jste neco pro lidi kteri Vase vedomosti mohli pouzit ve svych cinnostech apod.
Ve Vasich zapiscich a komentarich po zbeznem shlednuti nevidim nic za co byste se mohl stydet.
Já nechci vymazat svou identitu, jen chci časem všechno přesunout na vlastní server, kde budu mít větší kontrolu nad obsahemA to je tak těžké udělat double-write?
Navíc bych chtěl časem psát i něco o javascriptu a qooxdoo, popřípadě o vlastních věcech v js přímo s ukázkou v zápisku.A já bych si to zase velice rád přečetl.
alší, ale méně závažný důvod, je politický. Nechtěl bych být v budoucnu spojován s GNU komunitou nebo FSF, to co se poslední dobou děje už ani nechci radši komentovat.Čo takého?
A to je tak těžké udělat double-write?
Asi mu jde o SEO – pokud napíšu stejný text sem i do mého vlastního blogu, text na Ábíčku bude ve výsledcích Googlu o dost výš než tentýž text na mém serveru. Tohle jsem si vyzkoušel a blogy teď píšu střídavě na oba servery (případně do svého blogu dám kopii – z archivních důvodů, nebo pro lidi, kteří chodí na můj blog a nechodí na Ábíčko).
Pokud mu nejde o reklamu a výdělek (potřebuje dostat čtenáře primárně na svůj server), není problém mít text na dvou místech a sem na Ábíčko napsat něco ve smyslu „pokud si chcete tento text přečíst s lepším formátováním a příklady, přečtěte si ho na mém blogu“.
to co se poslední dobou děje už ani nechci radši komentovat.
Mohl bys to prosim konkretizovat? Zajima me, proc lidi odchazeji z abicka.
Pritom tech blogu o hovne, kockach, politice, autech, mensinach, atp. zas neni tolik aby se to nedalo snest.
A ty komentare v nich? Mne prijdou ohavne a dovedu pochopit, kdyz lidi kvuli nim prestanou na abicko chodit. Ja nemuzu.
Jako admin bych mel. Minimalne kvuli pozadavkum na cenzuru. A pak mi neni jedno, co se objevuje na mem robatku.
Člověk musí občas přehlédnout sprosťárny a bezduché příspěvky, ale pořád je to lepší než na Rootu, kde blogy podléhají schvalování – napsal jsem tam historii našeho sdružení vpsFree.cz a nikdo to nečte, protože na můj blog nevede odkaz ze seznamu blogů ani ze stránky s výpisem posledních zápisků na blog.root.cz – musel bych totiž nejdřív napsat několik zápisků (vlastně sám pro sebe, do šuplíku), pak by mi blog schválili a pak by se teprv moje příspěvky někde zobrazovaly.
Komu vadí blogy s nízkou úrovní, ať čte linuxový výběr (možná by to chtělo udělat ještě jeden výběr, který by vycházel z hlasování uživatelů – např. blogy, u kterých hlasovalo aspoň pět lidí a hodnocení mají nad 80% – prostě kvalitní zápisky bez ohledu na to, jestli jsou linuxové nebo ne).
např. blogy, u kterých hlasovalo aspoň pět lidí a hodnocení mají nad 80% – prostě kvalitní zápisky bez ohledu na to, jestli jsou linuxové nebo nePodívej se, kolik mých offtopic žváštů tady na blogu má 80+... Vlastně všechny kromě Otevřeného dopisu. Někdy se sám divím, jak se může všem líbit kyd Boží hněv
A to nemluvím o tom, že se snaží tlačit dva články denně, mnohdy na úkor kvality.
Ono by stačilo už to, kolik článků má na svědomí V. Bednář. Ten člověk je snad kamarád majitele iinfa, jinak si to nedokážu vysvětlit.
Nejhorší je ta předvídatelnost – už podle titulku se dá uhodnout, kdo to asi píše
Na druhou stranu – třeba se to někomu líbí, tak proč to zakazovat – když ten článek nevypadá moc slibně, tak ho prostě nečtu a nevadí mi tam.
Nedostatek autorů. Já střeba už dlouho chci napsat druhý díl ke svému článku o licencích a ne a ne se k tomu dokopat.
Jen aby to nedopadlo tak, že z portálu bude časem abcgnulinuxu :)
Jo, přesně tak jsem to myslel. Ale jak jsem psal, toto nebyl důvod, jen je to jedna z věcí, která mě od linuxových portálů začíná odrazovat.
Na Palbě je to tak, že má uživatel (Nelson) u sebe poznámku Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte. - příklad (první, co jsem v rychlosti našel).
To si můžeš napsat do profilu do „O mně“.
Systémovější by bylo uvádět pod datem registrace ještě datum poslední návštěvy tohoto portálu (pro paranoiky by tu samozřejmě měla být možnost tento údaj nezobrazovat).
Rozumně to sice vypadá, ale je otázka, zda s tím uživatel bude souhlasit. Zda pod pojmem zrušit nebude očekávat fyzické smazání. Na druhou stranu bych jejich požadavky mohl odpálkovávat, že takhle pojmenovaná funkce existuje
rad bych pozadal redakci, aby se tento blogpost a diskuze pod nim auutomaticky linkovala ke kazdemu prispevku, ve kterem se vykrikuje, ze anonymita je spatna.
tr -dc A-Za-z0-9_ < /dev/urandom | head -c 50
.
Lidi, možná jste to špatně pochopili, já nechci mazat své komentáře v diskuzích, a kdybych někdy editoval nějaký wiki záznam atd, tak to bych taky nechtěl. Jde mi čistě jen o smazání účtu a všech zápisků v blogu. Teoreticky i diskuzí v těch zápiscích (pokud by autoři komentářů souhlasili), protože bez obsahu ta diskuze asi nemá smysl. Jde mi jen o to, že uživatel se někdy chce od různých služeb i odregistrovat, a "svobodný" server jako abclinuxu by něco takového mohl podporovat.
Pročetl jsem diskuzi, a už mám řešení jak všechno udělat i bez oficiálního rušení účtu, takže díky za návrhy:)
smazání účtu a všech zápisků v blogu.Co? Proč? Už nejednou jsem se tady s tím setkal, ale jsem na 100% proti i u kravin, natožpak u hodnotných zápisků.
holt tenhle zapis spustil retezovou reakci mazani blogu.To ne, u některých(ale hlavně prudičů) jsem si toho všiml už mnohem dřív. Dokonce tu jeden prudič psal, že napsal jeden zápisek a ten pod ním byl hned smazán, jen už nevím jak se jmenoval a o čem prudil. Toto je ovšem první hodnotný blog, který byl smazán.
akorat nechapu smyslBudu hádat 3x. Uchazeči o práci či zaměstnaní?
Tak zrovna __dark__ tam neměl žádné pruzení.^^
proč si všichni dáváte IP adresy do patičky?Kdo všichni? Krom mě zatím vím jen o jednom. Jinak je to z toho důvodu aby si věděl kam poslat SYN když budeš chtít navázat přímé spojení. No a nebo také možná najdeš vysvětlení u autora.
Dovedu si představit situaci, že je člověk ochoten pracovat leckde, aby zaplatil nájem nebo splatil hypotéku ..
Já zase vím, že bych nechtěl pracovat pro firmu, proti které jsem tady kydal v diskusích, takže je mi to celkem jedno
U takových idiotů navrhují, aby ten blog někdo vytáhle z cache Googlu nebo z Archivu a vrazil ho tam jako komentář
Mazání blogů je hnus a je to smutné. To už bych spíš byl pro možnost anonymizace (převedení blogů a komentářů pod nějakého sběrného společného uživatele) – možná by to lidi odradilo od mazání obsahu blogů (text by se zachoval pro potřeby ostatních, ale už by nebyl pod jejich jménem, takže by se za něj nemuseli stydět).
V blozích opravdu nejsou revize? :-o
proc (chtit) rusit ucet na abclinuxu.cz?
Spis kernel lamas
Toto je odpověď i pro freona:)
Teď bloguju na twopixels.blogspot.com, časem ale všechny zápisky nebo publikace přesunu na kobalicek.com (momentálně nefunguje). Na bloggeru je dobré to, že můžu obarvit zdrojáky (takže to vypadá trochu líp), ale i tak se mi tam celkem blbě píše.
A nebylo by lepší trošku přiložit ruku k dílu a dodělat do ABC Linuxu podporu pro obarvování syntaxe (jsou na to hotové knihovny, stačí je jen napojit)? Než tady dělat hysterické scény a mazat příspěvky.
Dostal jsem nabidku jednoho studaka na SŠ praxi v podobe java programovani abicka, tohle by mohl byt prvni ukol. Co dalsiho byste z bugzilly vybrali?
Historii blogů.
To by bylo super.
Třeba takový Trac umí zobrazit rozdíly s podrobností na písmenka – sice je to v Pythonu, ale něco by z toho snad opsat šlo, inspirovat se.
<p> </p>
.A teď mě napadla ještě jedna funkce – co takhle zrušit náhledy a zavést verzování komentářů – i přesto, že musím projít náhledem, mi občas proklouzne nějaký chyba nebo překlep. Aby si člověk pak nepřipadal blbě a neztěžoval ostatním čtení, bylo by fajn, kdyby mohl komentář dodatečně upravit – samozřejmě by tu zůstala i předchozí verze, aby to někdo nezneužívál k podvrhům nebo přepisování komentářů, které se mu nelíbí, nebo za které se stydí (ostatní by pak vypadali divně, na co že to vlastně reagují).
To není jen o napojení. Je to i o nastavení, integrací s editorem, povolit různé CSS třídy pro různé jazyky, atd. Podle mě celkem dost práce (pokud se to má udělat dobře), na kterou nemám určitě čas. Navíc to řeším přes vlastní knihovnu, do které si můžu kdykoliv dopsat další pravidla (třeba jedna vychytávka je zvýraznění textu s počátečním velkým písmenem, což jsou v mém případě většinou třídy).
Další věc je ta, že bych chtěl psát v angličtině, a protože v tom nejsem moc dobrý, mám v hlavě jeden koncept, který bych chtěl na svém webu zkusit. Šlo by o to, že každý čtenář by mohl ke každému odstavci v textu přidat tzv. opravný komentář (pro opravu překlepů, špatné gramatiky, atd). Viděl jsem tento koncept v přípravě django-book (sice s trochu jiným cílem), a moc se mi to líbílo.
Zkráceně, chci mít všechen svůj obsah na jednom místě s možností pokročilé správy a absolutní kontroly. Takže například pokud v knihovně AsmJit/Fog/BLite/... něco změním, abych to mohl jednoduše aktualizovat z jednoho místa (například i projítí obsahu regexpem, atd).
To napojení radši nebudu komentovat – pokud řeknu, že je to jednoduché, tak se všichni zeptají, proč to neudělám sám Snad časem, ale nepálí mne to tolik (svoje zdrojáky zveřejňuji pomocí mercurialu a tracu a tam zvýrazňování je).
Tvoji motivaci celkem chápu, taky mám vlastní server*, ale nechápu, proč bylo nutné ty blogy mazat – já bych třeba na konec každého hodil odkaz na svoji stránku a nějaký vzkaz, že teď píšu jinde.
*) každé má svoje, tady má člověk slušnou návštěvnost, u sebe zase absolutní kontrolu.
Kde?
Tam jsem to právě nenašel.
OK, už to vidím, hledal jsem tvůj avatar a většina byla pod jiným jménem.
Neumírá, jede se dál a ve velkém Příští commit bude nový rasterizer + rasterizer pool, ale není to jednoduché
Tiskni
Sdílej: