Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Myslím si, že Linux z pohledu obyčejného desktopového usera poznal celkem dobře. Chtěl 3D akceleraci (=funkční Quake III Arena) a zvykal si na OpenOffice.org.
Sice jsem tušil zradu, když si zástupce GIMPu přejmenoval na Photoshop a zástupce OO.org Writer na Word (dokonce si změnil i ikonu!), ale řekl jsem si, že je to jen aby si zvyknul. "No co, to časem přejde," myslel jsem si.
Jenže pak mi náhle řekl, že s Linuxem končí. Nechápal jsem proč a byl jsem šokován důvodem: už se mu pod Windows stahují filmy a warez stejně rychle jako pod Linuxem.
Ti, kteří nechápou, proč by se měl warez pod Linuxem stahovat rychleji, ať se podívají sem. Záhadně se mu však tyto limity WinXP SP2 přestaly na Azureusu projevovat.
Poslouchal jsem od něj, jak je ten Linux vlastně dobrý, a přitom jsem vůbec netušil, že vše je jen díky vyšší rychlosti stahování torrentů. Windowsovské warezácké BFU se v něm holt nezapře...
Tiskni
Sdílej:
Nicméně doufám, že tradice sobotních sci-fi ČT ještě chvíli vydrží, i když ta verze Duny, která jde teď, zrovna moc povedená není.
To ma vetsina lidi v hlave zafixovano, ze kradez software (nejlepe pak *CAD* za desitky az stovky tisic) neni kradez?Technologie uz davno predbehly lidskou prirozenost... kdyby ta se vyvijela stejnym tempem, uz bysme byli "nadbytosti" ;) Driv byla kradez neco, cim ti zlodej zabranil v uzivani ukradene veci... kradez dusevniho vlastnictvi se definuje dost metafyzicky, jen tim, ze majitel "nechce", aby to bez jeho svoleni (ci poplatku) taky mel nekdo jiny. Kdyz pomineme vsechno to blabla o uslem zisku a ztratach (toho, co neni, ale byt "by mohlo, kdyby kdyby"), utrpi majitel dusevniho vlastnitvi pouze jakousi "ztratu cti". To je dost malo na lidskou psyche.
Ono totiz kde neni zalobce neni soudce...Tak to tedy v tomto kontextu nechápu. Jak jsi přišel na to, že není žalobce?
Mně to připadá jako dost nedostatečný důvod k tomu, aby bylo schvalováno jeho nelegální instalování.
No ja to ani tak neschvaluju, jako spis konstatuju. Nerikam, ze je to spravne, jenom upozornuju na realnou situaci.
Tak to tedy v tomto kontextu nechápu. Jak jsi přišel na to, že není žalobce?
Muzu mit doma (a par takovych lidi znam) treba 1000 cedecek s warezem za desitky milionu a v podstate nic mi nehrozi, protoze neni realna sance, ze by se na to prislo. Pokud to neprodavam tak jsem v bezpeci.
Muzu mit doma (a par takovych lidi znam) treba 1000 cedecek s warezem za desitky milionu a v podstate nic mi nehrozi,Az na tu drinu s evidenci a updaty :))) prvni z takovych 1000 CD musi bejt uz beznadejne zastaraly soft (5-6 let)? To je taky realita s MS Office, skoro vsichni maji sice doma nelegalni verzi, ale taky ji naprosta vetsina pouziva takovym stylem, ze by jim notepad stacil (tj. by si ani legalni verzi nekoupili, nepotrebuji ji). Ukradeny software na tech 1000 CD doma na hromade nebo MS Office Professional Super STar :) na compu cloveka, co maximalne brousi po internetu, pari hry a jednou dvakrat za mesic sesmoli tri stranky primitivniho textu - oboji je nevyuzite a v podstate nevyuzitelne (tudiz ani potencialne nezhodnotitelne). Cele tazeni proti ilegalne uzivanemu software je zrovna od MS alibismus: nebyt piratskych kopii, nevybudoval by takove imperium.
Sami asi vite, jak je tezke preucit nekoho ... z IE na Firefox.no, moje zkušenost je tedy taková, že když nějaký BFU sedne k mojemu compu, tak si s Konquerorem bez problémů poradí, maximálně mu musím napovědět, ať si to najde v K-menu, pokud zrovna není na aktivní ploše otevřené nějaké okno ... jenom mám problém s tím, že BFU jsou zvyklí každý program ukončovat (jediný v okolí, koho se mi to už povedlo odnaučit, je můj táta ...), a jak nejsou zvyklí na používání tabů, tak mi ten Konqueror klidně zavřou i s deseti taby, kde mám pozotvírané věci, na které chci mrknout, a to i přesto, že mám nastaveno, aby se při pokusu o ukončení ptal na akci (zavřít tab/ukončit program/storno), neb BFU jsou zvyklí na každý dialog s dotazem kliknout automaticky "ano" nebo "ok"
[root@localhost ~]# wine Photoshop_7_0_Ultimate_Crack.exea pořád mi to nefunguje. Nevíš jak na to? :o)
ps -A
.)
To je ten rozdíl mezi uživatelem zmíněným v původním příspěvku a vámi. Onen uživatel ten linux nechtěl, protože v něm neviděl žádnou výhodu. My „unixovým přístupem“ poznamenaní jedinci si své legální (!!) pracovní windows předěláváme do podoby unixu, protože nám vyhovuje styl práce. Máme motivaci používat unix-like systémy, neboť nám vyhovují.
Na druhou stranu, kolik linuxáků má na svých linuxech sbírku nelegálních mp3 a filmů? Vsadím boty, že docela dost. Já bych používání linuxu a dodržování autorských práv nepovažoval za to samé, ačkoliv nějaké konvergence tam je.
Vyskytl se tu názor, že „kde není žalobce, tam není soudce“. Ano, je to tak. Domácímu uživateli v podstatě nic nehrozí. Pokud někdo je stíhán za porušení autorských práv, pak už musí na nelegálních kopiích tvrdě vydělávat. Dodržujeme autorská práva, neboť je to správné a jsme v očích druhých exoti.