Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
tohle mi vysvětlete. Gnome jsem vždycky sledoval jen zdálky, k instalaci mě to příliš netáhlo, ale nakonec jsem i já zaregistroval, že je na světě čerstvá verze, 2.10, a po přečtení článků o tom, jak prý Gnome "má nový směr; směr zvaný "just works" [prostě funguje]", že tam nejsou "žádná nastavení pro experty, pouze jednoduché konfigurace a tak..." a že "cílem Gnome je učinit počítače přístupnými pro normální lidi ..." - tak už jsem neodolal a protože jsem zase po dlouhé době oprášil zkusmo dávnou instalaci FreeBSD...
Když se volil poslední český prezident při té frašce o třech dějstvích, byl jsem mezi těmi, kdo zvolení Václava Klause uvítal. Nyní už si nejsem tak jistý. Z jeho posledních vystoupení mám totiž pocit, že se náš pan prezident bojí. A vadí mi, čeho se bojí.
(podstatné úryvky z článku publikovaného jinde)
Zápis je inspirován diskusí na téma didaktická vhodnost či nevhodnost instalace Gentoo. Zazněly námitky, že nejdřív je třeba učit se základy na fungujícím systému. Ovšem opravdu málokomu ze začátečníků nainstaluje a nakonfiguruje systém kdosi třetí zkušený. Budu rád, když se přiznáte v ohlasech, komu z vás se to přihodilo.
Napadlo mě tedy sepsat, o co je takový úplný linuxový začátečník po provedené instalaci Gentoo bohatší (bez nároku na úplnost):
předvádí v praxi od března jistá nejmenovaná berlínská advokátní kancelář, která rozesílá provozovatelům webových stránek s texty německých písniček výhružné dopisy s tučnou pokutou (1600 € za dopis). Na adresu jednoho webu jich přijde i několik. Hledal jsem nějaký text a zjistil, že díky této ukázce nenažranosti hudebních vydavatelství a hlavně právníků je většina německých fansites s písňovými texty do odvolání zavřena...