Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
tohle mi vysvětlete. Gnome jsem vždycky sledoval jen zdálky, k instalaci mě to příliš netáhlo, ale nakonec jsem i já zaregistroval, že je na světě čerstvá verze, 2.10, a po přečtení článků o tom, jak prý Gnome "má nový směr; směr zvaný "just works" [prostě funguje]", že tam nejsou "žádná nastavení pro experty, pouze jednoduché konfigurace a tak..." a že "cílem Gnome je učinit počítače přístupnými pro normální lidi ..." - tak už jsem neodolal a protože jsem zase po dlouhé době oprášil zkusmo dávnou instalaci FreeBSD...
Když se volil poslední český prezident při té frašce o třech dějstvích, byl jsem mezi těmi, kdo zvolení Václava Klause uvítal. Nyní už si nejsem tak jistý. Z jeho posledních vystoupení mám totiž pocit, že se náš pan prezident bojí. A vadí mi, čeho se bojí.
(podstatné úryvky z článku publikovaného jinde)
Zápis je inspirován diskusí na téma didaktická vhodnost či nevhodnost instalace Gentoo. Zazněly námitky, že nejdřív je třeba učit se základy na fungujícím systému. Ovšem opravdu málokomu ze začátečníků nainstaluje a nakonfiguruje systém kdosi třetí zkušený. Budu rád, když se přiznáte v ohlasech, komu z vás se to přihodilo.
Napadlo mě tedy sepsat, o co je takový úplný linuxový začátečník po provedené instalaci Gentoo bohatší (bez nároku na úplnost):
předvádí v praxi od března jistá nejmenovaná berlínská advokátní kancelář, která rozesílá provozovatelům webových stránek s texty německých písniček výhružné dopisy s tučnou pokutou (1600 € za dopis). Na adresu jednoho webu jich přijde i několik. Hledal jsem nějaký text a zjistil, že díky této ukázce nenažranosti hudebních vydavatelství a hlavně právníků je většina německých fansites s písňovými texty do odvolání zavřena...