V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Jako programovací jazyk ti můžu doporučit c/c++. Proč zrovna tento jazyk? Nejspíš proto že je toho v něm napsáno opravdu hodně, takže se máš kde inspirovat, snad většina programátorů v c/c++ umí, takže ti má kdo poradit. Ohledně knížky ti můžu doporučit Mistrovství v C++(2. aktualizovane vydani poripade novjejsi jestli existuje) a nebo myslíme v c++ 1. a 2. díl(toto nemám ale říká se že to je dobrý).
Přeju ti hodně štěstí
...snad většina programátorů v c/c++ umí...
Neumí! Nevím tedy jak je to u C, ale u většiny cizího kódu, co jsem (bohužel) musel vidět, jsem měl pocit, že ten program je v nějakém zcela cizím jazyce. To že programátor v PHP není programátor je snad věc všeobecně známá, ale já mám na mysli jazyky typu Java a C#.
Ano syntax odpovídala tomu jazyku, dokonce to šlo i přeložit a program správně fungoval, jenže kód NEBYL obecně objektový (spousta lidí si myslí, že když mají v programu 6 tříd, že už je to OOP) a co hůř program plně nevyužívat síly jazyka. Tohle je problém u Javy - třeba jedno "výkonnostní srovnání" několika jazyků a testovací kód pro Javu rozhodně nebyl v Javě (měl pouze její syntax), natož aby byl objektový. (Což může být důvod proč někteří lidé na Javu nadávají).
To že programátor v PHP není programátor je snad věc všeobecně známáPrehanis... To, ze PHP je jazyk v mnoha ohledech blbej (PHP5 o trochu mene blbej), to vi vsichni. To, ze vetsina "webdesigneru" pouziva PHP, o nicem jinym nevi, matlaj vsechno dohromady a je to bordel, to je taky fakt. Ale takhle to generalizovat, to je proste nic nez trapny. Rekni to vsem tem, co v PHP dokazali neco slusnyho a uzitecnyho napsat a co dokazou vyuzit vsechno, co teda ten jazyk uz nabizi... Jinak souhlasim s tim, ze ne vsichni programatori umi C. A nechapu ten humbuk kolem toho. C jsem se ucil ve skole protoze jsem musel, ale proste me ten jazyk - a oblasti jeho pouziti - nezajimaj. Jsem snad proto menecenny programator? Takovy ty reci "at poznas zac je toho loket"... Tak si to uzijte. Ja pouzivam a zameruju se na jazyky, ktery pro me jako pro webdesignera maj vyznam, nepotrebuju si masturbovat ego masochismem v C a pak o tom machrovat v diskusich na netu...
Jazyk PHP jako takový (syntax) je moc pěkný. Ještě bych trochu dotáhnul asociativní pole, a udělal pořádek v built-in funkcích, aby pořadí parametrů bylo intuitivní.No ja bych ho hlavne masivne objektivizoval. Treba jako se to stalo s XSLT nastroji mezi PHP4 a 5, nebo tak jako pribylo SimpleXML. Nejaky poradi argumentu, to mi zas tak zily netrha.
Je to ideální na stránky, kde chcete mít napsáno kdo všechno má kdy svátek.Ale ne, daji se v tom udelat slusne veci, ale je to casove i psychicky narocnejsi
A PHP5 vezme dynamický jazyk, který by toho mohl zjednodušením a zpravidelněním hodně dokázat, a napasuje na něj podivný typový systém s omezenou reflexíNo i kdyz bych to tak kvetnate asi nepopsal, v podstate ty rozpory v tom jazyku nejak podvedome citi asi kazdy programator, ktery to s webem mysli vazne
A navic nemam potrebu masturbovat si ego pohledem na blikajici blbinky, ktere jsem nacpal do prohlizeceTohle jsem jakoze neslysel.
A pokud bych už něco někdy programoval, rád bych ten program sám využíval. Proto Java odpadá. To je celé.Tohle mi nedává smysl... můžeš specifikovat přesněji? Co se týká aplikací, existují horčí i lepší, jako v jiných jazycích.
Například v systému MacOS, kde je Java přímo integrována do systému, je to úplně jiná písnička.i5/OS (bývalý OS/400) je na tom v tomto ohledu ještě lépe. Ale to už jsme trochu někde jinde
...proc ani po 15 letech neumi jvm dumpnout nativni kod na disk a pak si ho jenom nahrat...Ale vždyť to umí! Podívejte se do jre/bin/client/classes.jsa, což jsou předkompilované bytecody pro client JIT. Serverový JIT funguje trošku (úplně) jinak, takže tento soubor nepotřebuje (nefungoval by)...
Nejsou pomalé, jen je to megalomanské prostředí a megalomanská kultura. Už tady padlo pár vtipů na téma „Hello, world v J2EE“. Samotná Java je rychlá docela slušně a bude na tom časem ještě líp.Tak ten byl dobrej. Můžu se vás tedy zeptat, čím to je, že nativní bittorrent klienti mi zatěžují CPU max na 10% a Azureus až na 90%? (Při stejné rychlosti přenosu, 1Mbit/s up i down) A GUI to fakt nedělá, okno je schované.
Problém je ten, že mě osobně všechny programy v Javě přišly pomalé -- a pochybuji, že by všechny byly špatně napsané.Chyba: mně.
Já bych řekl tak, že syntaxe sice vychází z C/C++, ale je v Javě nedomyšlená. Například C++ vychází z toho, že existuje hodnota, reference a pointer a na tom je syntaxe vystavěná a podle mě to Sun tak zcela nevzal v úvahu.
Object o = new Object();
A teď mi řekněte, co v interpretovaném jazyce bude dělat reference, pointer a hodnota. Specielně u objektových typů (viz příklad výše).
Mě se Java taky nelíbí, pro mě je příklad špatného jazyka, který se umí uplatnit, když za ním stojí velká firma a spousta peněz. Takže z Javy nakonec po obrovských časových a finančních investicích vzniklo něco použitelného. Co mi ještě vadí na Javě je rozsáhlá komunita lidí, kteří mají názor, že "cokoli je v Javě je dobré, i kdyby to bylo zprasené".A co za tu dobu vyrostlo např. z PHP? Přiznám se, že to je trochu podpásovka, protože dlouho jsem neviděl něco tak šílenýho -- pardon viděl: Win32 API.
Taky mě u Javy vadí, že tvrdí jak je OOP, ale ona není. Existují tam primitivní typy a spoustu věcí nelze považovat za objekt. Prostě mě vadí, když jazyk, který je napůl OOP si vyhrazuje lživě právo na "nejčístější OOP jazyk". Stejně tak mě vadí jeho tvrzení o přenositelnosti, kterou má i řada jiných jazyků.Novinky v Java 5 a Java 6 stojí za přečtení
V interpretovaném jazyce samozřejmě hodnota i reference existuje. Problém je, že prostě Java se vším zachází jako s referencí, zatímco s primitivními typy jako s hodnotami. A to naprosto bez výjimky, což je trochu humpolácké a navíc nejednotné. Naštěstí tohle žádný jiný interpretovaný jazyk takhle natvrdo opravdu nemá, takže Java je v tomhle unikát.Omlouvám se, ale za svou kariéru jsem nikdy nepotřeboval takovéyo věci řešit. Naposledy jsem problém reference/hodnota řešil v PHP právě proto, že tam ten problém je. U Javy to neřeším; a kdybyste mi to sem nenapsal, tak bych to musel vymýšlet. Asi dělám něco špatně...
Problém PHP, stejně jako třeba Perlu je, že původně to neměl být programovací jazyk. Ambicemi PHP byla na začátku sada skriptů pro ulehčení, ambicí Perlu bylo nahradit pár unixových nástrojů na textové věci. Shodou okolností to došlo dál, než se předpokládalo. Ale ambicí Javy bylo od začátku být programovacíém jazykem. Proto jsem vůči PHP a Perlu benevolentní, protože skutečnost přerostla záměr.Souhlasím i nesouhlasím. Je to jako postavit na podvozku trabanta tatrovku, zjistit, že to nejezdí, ale nám to přeci nevadí, protože víme, že to jezdit nemůže. Nebudu se k tomu už dále vyjadřovat. Omlouvám se.
Win32 API je jako co? Co je to prosím za programovací jazyk? Příště budu argumentovat podobně jako Vy. Viděl jsem něco šílenějšího, než Java, a to agáve v buši a černocha na pláži s prknem.Já jen, že jste v prvním postu mluvil o architektuře Java API. Vaši větu jsem bohužel nezařadil do
blockquote
, takže jsem omylem zahodil souvislost. Omlouvám se; má chyba.
Moc ani ne. Je to sice krok správným směrem (ano díky Microsofte, protože nebýt Tebe, tak by Sun neudělal ani to a stále by spící na vavřínech tvrdil, že Java je dokonalá).Sun ať si tvrdí co chce; já si vybírám podle osobních zkušeností. U software je to jednodušší než třeba v obchodě s motorovými pilami.
dobrý Javista zatím u mě rovná se přeučený Céčkař, případně člověk z jiného jazykaPodobně i dobrý céčkař je v obvykle někdo, kdo už něco dělal v assembleru a má tedy povědomí i o té nejnižší úrovni. Je to prostě tak, že by si každý měl projít všechno, od "železa" (tj. nějaké práce s HW, aspoň základní věci), přes assembler, Céčko, nějaké vyšší jazyky (C++, Java, C#) až k těm nejvyšším.
Java aplikace se mi nelíbí. Nelíbí s i ani syntaxe jazyku. Je to škoda díky tomu že se mi ten jazyk nelíbí nepoužívám Operu která je opravdu dobrá.Jak Opera souvisí s Javou? Opera je napsaná v C++.
Podle mě bych se při učení jazyka soustředil na něco jiného. Nasadil bych Python, pokud chci vysokoúrovňový OOP jazyk a C++, pokud chci nižší úroveň. Javu bych nasadil na začátek jen tehdy, pokud chci u Javy zůstat, nebo se jí chci výhradně věnovat.Já bych spíš nasadil Ruby místo Pythonu. Když se tedy omezíme na módní hity (u Ruby je alespoň pochopitelné, proč je tak populární). Jinak samozřejmě Smalltalk, jako opravdu objektový jazyk. Java na mnoha školách vytlačuje Pascal z místa hlavního výukového jazyka. Navíc je potřebné ji (nebo C#) znát, protože se jedná o jednoznačně nejpoužívanější jazyky v enterprise oblasti - je to takový COBOL začátku 21. století. Samozřejmě, každý profesionální programátor musí také poznat LISP nebo nějaký jiný funkcionální jazyk.
Norman Goundry is a computer programmer, translator, and reference writer specializing in rare Taoist religious texts and medical works. He can usually be found buried deep in the restricted-entry catacombs of the Asian Studies Department of U. of British Columbia, working with the rare Taoist Canon texts found therein. He expresses this personal experience with the limits of Unicode: “I have recently had to design a single proprietary font consisting of over 50,000 individual Han Complex Characters as per those given in the Kang Hsi Dictionary of 1710 for my own hand-programmed translation interface, because of the constant frustration over not having a particular character available for use when it is needed. I looked carefully at Unicode and then rejected it, because it does not to my knowledge contain even one single full representative font indexing of the characters needed for spanning any of the above mentioned groups.”A mimochodem, pokud bude UTF-8 platným kódováním zdrojového textu, můžete mít literál, jaký budete chtít.
„Co panu Matzovi brání, aby podporoval kromě Unicode třeba svoje speciální Japonské řetězce? Kvůli tomu, že pan Matz má politické problémy s Unicode zbytek světa prostě nebude Unicode používat?“Pominu to, že nejde jen o Matze, ale o všechny Japonce: Mám pro Vás překvapení!
na jazyku až tak nezáleží.a s akou nechutou by sa ucil nejaky pythonista C? ked zvladne C na dobrej urovni (rozumej, neciti voci nemu odpor), IMO nebude mat problem...
„A hlavně nenutí všechno uzavírat do třídy, takže začátečník pochopí na rozdíl od Javy, že moduly, prostory jmen a třídy není jedno a totéž, o čem Vás mylně informuje Java.“Zajímavé…a moje knížka o Pythonu zase vysvětluje, že instance, třídy a moduly nejsou nic jiného než namespacy skrzevá slovníky, takže totéž. Jak si to pak mám vyložit?
Vnitřně je to všechno jen pole, kde klíčem jsou řetězce. Vy jste to nazval slovníkem.Správný výraz (minimálně v Pythonu, ale i dalších jazycích kromě PHP) je opravdu "slovník", nikoliv "pole".
No toho ze tem nastoupi vsichni kdo tomu rozumi, a ty budes vypadat jako debil je naprosto scestna.
Minimalne na FELu. Napriklad prvni hodina algoritmizace, SUNi terminaly a 90% lidi na to cumi a netusi vo co jde (doslova hledaji nabidku start). Fakt bych se nebal toho ze nekde budes vypadat jako debil. Proste tam bude par lidi co uz tomu rozumi, ale pokud nejsou opravdu mega dobri, tak je zachvili dozenes (teda pokud nebudes na skolu kaslat).
PS: fakt bych necekal ze nekdo kdo jde na obor VT se me zepta co to mam na nb za divny windows.
Pro mě je také důležitý fakt, že .NET je standardizován, zatímco Qt je jen proprietární technologie jedné firmy.Takže celý .NET (včetně tříd) je standardizován?
ale umožňují v C++ dělat kouzla, o kterých se vám ani nesní.
<ironie>
Vždyť to je jen drobet vylepšené void*
. Šablony pouze kontroluje překladač </ironie>
Jinak trochu OT, pochopil někdo z vás template metaprogramming? Trochu mi to přijde, jako přidávání procedurálních prvků do šablonovacích jazyků, ale pořád v tom nevidím nějaký zásadní přínos.
template <int N> struct Factorial { enum { value = N * Factorial<N - 1>::value }; }; template <> struct Factorial<0> { enum { value = 1 }; }; // Factorial<4>::value == 24 // Factorial<0>::value == 1 void foo() { int x = Factorial<4>::value; // == 24 int y = Factorial<0>::value; // == 1 }A můj přepis do Common Lispu:
(defmacro mfaktorial (x) (if (> x 1) `(* ,x (mfaktorial ,(- x 1))) 1)) (defun foo () (let ((x (mfaktorial 4)) ; 24 (y (mfaktorial 0))))) ; 1Tož asi takhle.
C++ je jazyk, který oproti C vylepšil a změnil velmi mnoho věcí, i neobjektového rázu.A o kterém C že se to bavíme? O K&R C, ANSI C, ISO C90 nebo snad ISO C99? Nebo ještě nějakém úplně jiném (třeba některém GNU C nebo Borland C)? Zrovna třeba ISO C99 obsahuje řadu věcí, které byly už dřív v C++. A to nemluvím třeba o GNU C, kde toho je ještě víc.
Ten rozdíl mezi C a C++ je takový, že i když se rozhodnete nepoužívat objekty, pořád je programování v C++ mnohem snesitelnější, než v čistém C.S tím souhlasím. Nikdy jsem neříkal, že tomu tak není.
Jasně a stovky dalších věcí, namátkou má C operátory new a delete? Umožňuje definovat konstanty jinak, než jako makra? Umožňuje použít konstantní proměnnou jako meze pole? Zakáže použít funkci, když nezná prototyp? Kdy bude mít konečně typ bool, nemyslím to makro, které defuinuje C99 v stdbool.h. Můžeme klidně pokračovat dál, ale to je myslím zbytečné.Je to zbytečné. Tyto věci (zatím) v žádném standardizovaném C nejsou.
Já bych teď potřeboval nějaký jazyk (C++)++, který by vylepšil C++ ještě dál.V jakém smyslu?
Ale nechápu lidi, kteří dobrovolně preferují C před C++.Já také
přidání slova finallyZrovna tohle bych také přivítal (protože v Javě je to dobrá věc).
třeba Pythonista nikdy nepoznáMyslis ty, kteri porad predelavaji pomale casti kodu do C?
Jo skvělý, ale chtěl bych zareagovat na rychlost.
Od té doby, co mám Dual Core + 1GB RAM + ADSL mi jede JAVA relativně v pohodě, když se načte, a že to i tak docela trvá, tak už je docela rychlá. Dokud jsem měl Celeron 600 a Dial up, tak když mě nějaká stránka otravovala s java apletem, tak jsem ji buď sestřelil nebo šel na kafe a cigáro, pokud jsem tu stránku potřeboval otevřít. No někdy ty cigára byly i dvě, tři.
Ps. Nejsem programátor, pouhý uživatel a tak je mi celkem jedno, jestli je JAVA geniální či nedomyšlený jazyk.