Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tátovo počítač je normální i tady na severu ...Jestli mi zas někdo z Čech při návštěvě Ostravy řekne, že mluvíme divně, s neskrývaným potěšením ho odkážu na ten váš sever
Jenže většina Čechů považuje -ovo za extremismusTak tohle je pitomost týdne.
Hmm, jsem Jihočech, ale říct mi někdo sestřino židle (jak Wikipedia uvádí), tak si řeknu, že se asi přeřek - používáte to někdo?Celou tu skupinu 1c považuji za velmi divnou. Už kvůli tomu, že zahrnuje Plzeň i České Budějovice. To se přeci nedá srovnávat!
V některých pádech jsou možné krátké tvary, které se však nemohou pojit s předložkami. Tyto tvary jsou nepřízvučné, tvoří příklonky k předchozímu slovu, nemohou tedy stát na začátku věty.
No jo, Ostrava se nezapřeJojo, bratia Slováci jsou co by kamenem dohodil, mi sa to "mi" páči ;).
To mi připomíná další pragismus: "Uděláme to dýl." Což znamená: "Uděláme to později."Tak to tě můžu uklidnit, "dýl" je smyslu později se používá i na Vysočině. Typicky "přijedu dýl".
na Vysočině se říká přijedu pozdijác.Kde přesně ? Má žena je z vesnice 20 km pod Jihlavou a "pozdijác" jsem od ní ani od její rodiny v životě neslyšel.
To mi připomíná další pragismus: "Uděláme to dýl." Což znamená: "Uděláme to později." Nechápu, jak někdo mohl vytvořit ze slova "později" slovo "dýl", které každý (tam, odkud pocházím) používá ve smyslu "déle" (např.: "Bude to trvat dýl." [dyl]Odporný pragocentristo! Toto se zcecela běžně říká jihozápadě a západě čech.).
Ale nareci? Barvy zivota, kde jste? Nehlede na to, ze jako Prazak zajiste pouzivas take nejake mistni odchylky vuci jazyku spisovnemu...Všechno má ale své meze. Nářečí obvykle vychází ze spisovného jazyka (a naopak). Neříkám, že se budu přivazovat k Temelínu, pokud budete používat nářečí -- jen u mě s výrazy jako "Frantovo rodiče" nenajdete pochopení. To bych taky mohl říct, že v mém nářečí se namísto "rybník" píše "ribník" a komu se to nelíbí a kdo to nepřijme, je prostě to zmíněné kuře...
Nehlede na to, ze jako Prazak zajiste pouzivas take nejake mistni odchylky vuci jazyku spisovnemu...V psané formě bys tu pražštinu u mě asi těžko hledal (čímž neříkám, že nenajdeš). V mluvené formě bys ji bezesporu našel, i když ani ne tak mezi tvary slov, jako spíš v přízvucích atd. (i když to, že Pražané všechno protahují, je podle mě mýtus). V každém případě ale nejde o výstřelky typu "Frantova dům" nebo "tátova telefon"...
Tiskni
Sdílej: