Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tento zápisek byl redakcí smazán.
Tiskni
Sdílej:
Normalne to ale nepouzivam, prepnul sem na metabar jen pro ucely screenshotu, sice hezky, ale nepotrebuju to, sam vim nejlip v cem si to ci ono chci otevrit nebo jak s tim nalozit. Afaik existujou pro metabar i nejaky rozsirujici pluginy, ale vic uz fakt nevim.
z kliku je klepnuti a z dvojkliku poklepani.Asi mysleli na uživatele dotykových displejů
"Vzdycky a vsude to byly adresare, pak prisly windows a najednou to byly slozky a pak prislo KDE a prevzalo to taky. "Takže zaprvé, přišel s tím Apple, aby bylo jasno. Zadruhé, adresář vždycky byl adresář a pořád je a složka byla vždycky složka a pořád je. Jenže adresář je kus datové struktury disku, kdežto složka je objekt grafického prostředí, který sdružuje v grafické aplikaci několik "kusů" informace dohromady. A je úplně jedno, jestli to jsou adresáře na disku, nebo "schránky" v emailovém klientu. A dokonce ani i v tom "průzkumníku" (Explorer, Nautilus, Konqueror...) vůbec nemusí složka odpovídat adresáři, anžto to může být vnitřek ZIP souboru, nebo něco na způsob okýnkové složky "Místní pořítače", tedy dynamicky zjištěné stroje na místní síti, a tak podobně. Nevidím důvod, proč by se jednotící metafora nemohla v grafické aplikaci jmenovat "složka". Nebudu říkat adresáři "složka", ale stejně tak nebudu říkat "adresář" svému inboxu, pletl bych si to s address bookem.
Třeba já bych nesnesl poštovního klienta a nástroj pro vývoj na jedné ploše.(Co ale mají říkat uživatelé Emacsu, že...
Do prilohy se to neveslo, takze to davam na jdisk sem.
No to písmo už jsem tu také řešil. Ve windows spolehlivě přečtu o stupeň až dva menší písmo než v linuxu.A mohu se zeptat, jak souvisí (ne)čitelnost písma s Linuxem? (Viz příloha)
Ano, kalendář vlevo zabírá 1/4 šířky celé appCož se dá nastavit.
a mezi obrázkem a jeho popiskem je mezera jak vrata do dvora.To má své opodstatnění. Sem totiž patří hodnocení (hvězdičky).![]()
To nemluvím o šířce posuvníků (než mě někdo nařkne, tak i ve windech jsou tyto prvky defaultně nesmyslně velké).Zase, styly.
Takhle se na tu plochu prostě mnoho informací nedostane.Tak ještě jednou - v příloze.
já jsem mluvil o situaci, kdy všechno funguje tak, jak má. Např. jsem vynechal špatně nastavený windowsí instalátor atd. Je to analogické špatně naprogramovanému instalačnímu skriptu v balíčku...To bezesporu. S windowsími instalátory mám zkušenosti nepoměrně větší a musím přiznat, že jsem se se "špatně nastaveným" ještě nesetkal. S výše popisovaným problémem v Synapticu mě to potkalo jak kdysi v Kubuntu, tak v dobách nedávných v PCLOSu. Přesto všechno u mě výhody balíčkovacího systému jasně převažují.
Synaptic není samospasitelný. Na choulostivější operace je nejlepší použít klasický apt-get a dpkgSamospasitelná je totiž aptitude.
Synaptic není samospasitelný.To bych se ani neodvážil tvrdit, šlo mi o porovnání začátečnického přístupu, tj. klikací Synaptic vs. klikací instalátory ve Win. Mimochodem, jsa klikač, docela rád bych se dožil stavu, kdyby Synaptic opravdu zvládl vše za 1 ;)
zatímco freshmouse vyfasoval XP, já si řekl o VistyMohl bych mít i Visty, ale byly tam už instalované XP, tak co to hrotit... Mám dovoleno pracovat na jakém OS chci. A co se týče Vist, tak ani moc nevím, co by mi přinesly...
A co se týče Vist, tak ani moc nevím, co by mi přinesly...Právě kvůli tomu jsem si o ně řekl, abych na to přišel
Dobrej fud. Ze by melo Ubuntu umelou inteligenciOdkazovaný článek jsem nečetl, nemám teď na to čas. Nicméně si nepamatuju, kdy jsem naposledy musel něco ručně dělat v /usr/...
V linuxu to jde prece taky, ne?Přes balíčky ne tak snadno. Problém samozřejmě není v balíčcích, jako spíš ve faktu, že typicky současně neexistují dva balíčky, každý s jinou (minoritní) verzí aplikace nebo knihovny, které by mohly být nainstalovány současně.
Nicméně si nepamatuju, kdy jsem naposledy musel něco ručně dělat v /usr/...
ln -s -f gcc-3.4 gcc
a podobně. Qt programy se nedají bez milionu varování překládat ničím jiným, než g++-4.2. Na druhou stranu jádro dělám gcc-3.4
Přes balíčky ne tak snadnoAFAIK v Gentoo to jde relativně snadno. Detaily ale musí poskytnout někdo, kdo se v Gentoo narozdíl ode mě vyzná.
# gcc-config -l [1] x86_64-pc-linux-gnu-4.2.3 [2] x86_64-pc-linux-gnu-4.3.1-pre20080516 * # gcc-config x86_64-pc-linux-gnu-4.2.3 && source /etc/profile ...
pacman --root=/cesta/
Ano, rozdíl třeba mezi "yum search lua" a vyhledáním "lua download" přes google samozřejmě existuje :), ale není nijak zásadní.Zásadný rozdiel to začína byť pri "apt-get upgrade". Nehovoriac o tom, že na novú verziu balíčka vie väčšina user-friendly distribúcii upozorniť. Na Mac OS sa o niečo podobne snaží AppFresh, ale k výhodám apt to ma ďaleko.
Kromě toho, to, co uživatel balíčkovacích systémů nemusí vůbec řešit, si musí uživatel Windows udělat sám. Týká se to třeba výběru místa instalace atd. Takže zatímco na Ubunťákovi mi bordel v /usr/ udržuje stroj, ve Windows to v C:\Program Files\ dělám sám.Né tak docela, spíš ve vidlích je tohle "automatizovaný", chci třeba něco instalovat na disk "d", tak si v tom instalátoru zadám cestu na disk "d" a dám enter. 20kb .exe soubor se mi nahraje tam kam chci a zbylejch pár set mega do totálně přecpanýho "c". Ještě štěstí že mě tohle trápí jen v práci...
Ale spousta aplikací nevypadá "nativně", viděl jsem např. Total Commander, ICQ, WinAmp a další...Dál mě napadá třeba Opera.
jar
a ve Windows uvidíte ještě ke každému adresáři jeho stejnojmenný ekvivalent ve formě souboru s nulovou velikostí. Tohle ať si strčej víme kam i s hologramem.CMD
, ví, o čem mluvím. Pravda -- má se používat Windows Scripting Host. Ten ale neumím :-/ Když pominu CMD a COMMAND.COM, tak ve Windows neexistuje ekvivalent grep
u (jejich FIND.EXE opravdu nevyndá), sed
u AWK a tak podobně. Lze sice nainstalovat CygWin, ale všichni víme, že ideál to není -- už jen kvůli tomu memory managementu a plánovači procesů. Prostě je to nechutně pomalé.scp
a ssh
. PuTTY je v pohodě, ale občas bývá issue s kódováním a nebo "mapováním" klávesnice.find
než přesvědčovat Punťu s Alíkem, aby se obtěžovali prohledávat i soubory, které nemají asociaci (to se dělá v registrech a musíte být Administrátor). Co absolutně nenávidím, je, že vždy musím začínat na internetu a stahovat naprosto základní nástroje (archiver, textový editor, ...).
Takže, abych to zesumarizoval. Když mám dělat na Windows, což je u zákazníka samozřejmost, musím nosit ještě booka s UNIXem, abych mohl pracovat. Je vám asi jasné, jak se navztekám, když ani ta flashka nefunguje -- je to jediný způsob, jak přetáhnout soubory mezi stroji; svůj osobní notebook prostě u zákazníka nemůžu do sítě připojit kvůli bezpečnosti.
Určitě si dovedete představit, jak velký atomový hřiby jsem s*al, když jsem dostal na stůl Celeron 1GHz, 256MB RAM a "teď dělej v Javě". No strašný!
Takže Windows jsou skvělý do kanceláří -- krásně laděj s panem Sponkou v Outlooku, Wordu a Excelu. Ale pro vývojáře to prostě není.
Onehdá tu byl přispěvek, komentář nebo co o tom, jak borec přechází na Windows. Tady máte TOP 10 důvodů, proč já na Windows přejít nemůžu.
No ale ti si to zase umí nastavit.Jak vidíš, tak někteří ne
Rádo se stalo (btw sorry, trochu jsem ujelV pohodě, nic se nestalo. Svým způsobem máš pravdu.).
Ber to tak, ber to tak ... složitý systém, jako je OS pro PC, nelze nastavit tak, aby to vyhovovalo všem.To bude asi kámen úrazu. Prostě jsem zlenivěl. Již rok vlastním systém, který není třeba nastavovat, protože je ušitý na míru svému hardware. Proto se na některé věci dívám jinak. A proto mě ani nenapadlo, že bych musel svá pracovní Windows nastavovat. Naštěstí jsou tu lidi, kteří nevyšli ze cviku a umí dobře poradit
Outlook to samé…Hele! Určitá slova zde vyslovovat nebudeme. Když zaslechnu slovo na O (Outlook) nebo na E (Excel) tak mě nenapadá nic jinýho než samý sprostý slova! Něco tak nehorázně neovladatelného jsem v životě neviděl. Je to jeden GUI antipattern na druhý! Z GMailu jsem zvyklý na princip "konverzací". Je Ti asi dost jasný, jak se v těch Odeslaných mailech a přijatých mailech orientuji. Vyhledávání také nevyndá
InDesign je moc hezká věcička - už se těším, až si koupím studentskou licenci. Konečně v Adobe pochopili, že existuje tvor jménem student, který opravdu nemá 70 tisíc (nebo kolik to stojí) na to, aby si mohl dovolit Creative Suite 3.Zjišťoval jsem kvůli bratrovi. Funguje to takhle:
Ale abych jenom nehanil, třeba takový Remote Desktop Connection je vcelku povedený program. A protože mě teď naštvaly iTunes (které mi OPĚT zakously celý počítač), tak jdu hledat náhradu. Uvidím, v jakém stádiu je Windows Media Player pro Mac. Škoda, že nemůžu mít AmarokTady pozor. Windows Media Player pro Mac rozbíjí QuickTime a tedy celý Audio Subsystém, protože veškerý software, který chce pomyslet na zvuk, dělá to přes QuickTime. Je to kvůli tomu DRM. Známej to zkoušel a nakonec musel zreinstalovat Leoparda. Zásada číslo jedna: do počítačů Apple se nesmí dostat software té marketingové společnosti.Jediná věc, která mi z Linuxu chybí...
E (Excel) tak mě nenapadá nic jinýho než samý sprostý slova!To by mne teda zajímalo, u kterého tabulkového editoru tě napadají slova chvály a nadšení. Já vidím MS Office jako jediný SW, díky němuž se MS dostal tam, kde je (jelikož je opravdu dobře použitelný).
Hmm, to samé ale v obráceném gardu může říct někdo, kdo přešel z klasického e-mail klienta na GMail. Včetně mě. Na konverzace a absenci složek jsem si zvykl, ale že bych z toho byl nějak odvázaný, to teda ne. Co se týče hledání, nevím jestli s Gmailem srovnáváš Outlook Express (nepoužívám) nebo velký Outlook, ale ve porovnání s ním má Gmail sakra co dohánět.Outlook to samé…Z GMailu jsem zvyklý na princip "konverzací". Je Ti asi dost jasný, jak se v těch Odeslaných mailech a přijatých mailech orientuji. Vyhledávání také nevyndá![]()
všemožně vyskakující bubliny. Například ty v system tray, které zabírají místo, někdy seberou focus a zavřít se dají jen malým křížkem, protože když se klepne na bublinu, tak člověk do konce pracovní doby poslouchá disk a zavírá okna a průvodce.!@#$%^&* bubliny !!!
*.bat nejde otevrit v editoruAle, ale… Přímo samotný explorer nabízí u bat souborů možnost "upravit". Může pak být problém ještě s kódováním, takže je lepší nainstalovat třeba PSPad, který zvládá snad všechno. Na přepisování koncovek je nejlepší použít 2panelového správce, jako třeba Total Commander - ten si s přejmenováním přípon starosti nedělá.
cmd
PS C:\> date ; get-childitem . -recurse | foreach-object{if($_.name -match "dll" ){$_.fullname}} | measure-object -line ; date 21. května 2008 21:06:03 Lines : 10106 Words : Characters : Property : 21. května 2008 21:07:07Prohledat pár GB čerstvý instalace WS 2008 za minutu a pět sekund, to není špatný, na podivnou mixku Perlu, Tcl a .NETu připomínající dort Pejska a Kočičky, že? A co na to Bash@Linux?
kyo@valinor:~> time find / -name \*.so 2>/dev/null | wc 6416 6416 267515 real 0m4.053s user 0m1.312s sys 0m2.484sHmm, ale čtyři sekundy na všech 140 GB souborů mojí omšelý instalace je "trošku" rychlejší, ne? Další důkaz "nadřazenosti" Powershellu je v příloze.
find
má holt máloco. time find . | wc -l 903768 real 1m13.711s user 0m0.745s sys 0m2.200sA rychlejší už to nebude.
#time find . | wc -l 903768 real 0m2.452s user 0m0.679s sys 0m1.384sTeď ještě power shell ať to vzájemné poměřování máme kompletní
PS C:\> date ; get-childitem . -recurse | measure-object -line ; date 21. května 2008 23:53:16 Lines : 277318 Words : Characters : Property : 21. května 2008 23:54:19Musím si přečíst k čemu to vlastně má být určené. K tomuto evidentně ne.
Musím si přečíst k čemu to vlastně má být určené. K tomuto evidentně ne.To je právě to.
Measure-Object
pro tenhle případ nevím. Tak netuším.
which
:
:which (set WF=) for %%a in ("" %PATHEXT:;= %) do ( if not defined WF if exist "%~1%%~a" set WF=%CD%\%~1%%~a ) for %%a in ("" %PATHEXT:;= %) do ( if not defined WF for %%g in ("%~1%%~a") do ( if exist "%%~$PATH:g" set WF=%%~$PATH:g ) ) if not "%~x1"=="" goto :ENDWHICH for /f "delims=." %%a in ('help.exe *') do set HlpErr=%%a help.exe "%~1" | find "%HlpErr%" > nul && goto :ENDWHICH for %%a in (exe com) do ( if /i "%WF%"=="%windir%\system32\%~1.%%a" goto :ENDWHICH ) set WF=%~1 :ENDWHICH if not defined WF ( set WF= ) goto :eof
No tak řeknu rovnou, že to bylo opakovaně. Leckdo se může cítit méněcennýNo a neřekl jsem to?
Obojí přitom dostalo tolik cache, kolik hrdlo ráčilo.
já už dalšího exota do menšiny nechciJen tak na okraj -- beztak v tý menšině jsou samí exoti
Kdo chce software (i základní), musí podstoupit tuto řadu: najít software na Internetu–stáhnout software–spustit instalátor–odpovědět na otázky typu jestli chci položku do menu–(někdy) restartovat systém. Zábavné.Eště si zapoměl na položky najít a aplikovat crack!