V prosinci 2012 byla z linuxového jádra odstraněna podpora procesorů 386. Včera započalo odstraňování podpory procesorů 486.
IuRe (Iuridicum Remedium) vyhlásila Ceny Velkého bratra za rok 2025. Slídily roku jsou automobilka Volkswagen, Meta a česká Ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu. Autorem Výroku Velkého bratra je dánský ministr spravedlnosti zpochybňující právo na šifrovanou komunikaci. Naopak Pozitivní cenu získali studenti Masarykovy univerzity za odpor proti nucení do používaní aplikace ISIC.
Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Já jsem taky byl vedle, proto jsem to psal - opodstatnění ten dlouhej text o ničem nemá :o)
No že jsou pořád v TV mrtvoly jsem si všimnul, ale když už na to koukám tak výhradně na JimJam (program s animovanejma pohádkama jako Bořek stavitel a tak) nebo na Óčko, sex a krev vidět v TV opravdu nechci a pak to vidět při listování programama všude ... ooo bjeda.
Teď jsme měli tv jako hlučítko pro neklidné děti, tak jsem leccos zahlédl.
Ultimativnim pripadem "krvaku" je podle mne zombie horror BraindeadTo je dle mého názoru spíše ultimativní případ krávoviny s možností nominace na cypovinu století. Samotný význam "filmu" mi stále uniká.
nevzpomenu si, pod jakym nazvem se to u nas uvadeloU nás jsem to ještě nikde neviděl.
od Petera Jacksona (ano, toho Jacksona, co pozdeji natocil trilogii LOTR).No a za tu scénu v Mnichově je zase odpovědný samotný Špilberg.
Napriklad ta scena se sekackou na travu je nezapomenutelnaTo tedy opravdu je. Zvláště když ta sekačka musela mít nejméně tryskový motor a titanové břity.
mam pocit, ze dodnes drzi rekord v mnozstvi spotrebovane umele krveTa dorůžova zbarvená sračka a krev?
ta scena se sekackou na travu je nezapomenutelnaTo mi pripomnelo nejlepsi scenu s drtickou, co znam.
To střílení na TV Nova mělo své opodstatnění, šlo o nájemnou vražedkyni která dvěma protagonistům předtím zastřelila spolupracovníka (sami protagonisté se podíleli na pomstě za Mnichov). Ne že bych tedy obhajoval vraždění lidí, ale důvody chápu.
A skoro podstatně horší mi přijdou pornáče kde mládež získává chybný názor na sexualitu (nedejbože lásku), než filmy kde se vraždí (a mládež získává dojem že kulka hrdinovi nic neudělá - ono totiž přece jen normální člověk tu kulku tak často zase nepotká).
Většinou se sice zabíjí pro potravu, ale po čertech ne vždy.

Následovalo něco co jsem opravdu nikdy nechtěl vidět - ani ve filmu - krásná spoře oděná mladá žena v posteli ke které přijdou dva "muži" se střelnými zbraněmi, ona protože pochopí o co jde se jim jako poslední záchranu snaží nabídnout sex za to aby jí nechali žítA taka to mohla byt trtkacka :o). Chapem, aj mna by to nastvalo, keby som namiesto poriadneho P-cka videl len strelbu. Najma vecer, ked ma domov dovezie podgurazeneho vlastna priatelka.
Tohle me vubec neprekvapuje, jen me prekvapilo ze ve stejnou byla na vsech trech kanalech skoro stejna scena s mrtvolou.
co to mali za pluvatka ta popravcia cata? nepouziva sa nieco podobne na domacich zabijackach?
U takovyhle scen se ale leda bavim, kdyz je to moc trapny, tak mi to pripada i vtipny. Muzes na to pouzivat trik a rikat si, ze to je jenom nahrany.
Horsi uz jsou sceny, kde je treba videt vnitrnosti, napr. Final Destination 2 [cz-Nezvratny osud] - presekne tam chlapa dratenej plot na pul, ale je to taky kravina; nebo Cube (s manzelkou jsem sli na Cube na nas spolecny prvni film a rikal jsem ji, ze na film, kde odpadavaji lidem kousky masa bych ji nevzal - bohuzel, prvni scena byla presne ono, to se nejak nepovedlo, sam jsem to necekal). Ale i presto je to jenom film.
Co me osobne hodne rozpali a nedokazu to moc dobre zpracovat, jsou spis zabery televiznich novin TV Nova - to je obcas vetsi krvak nez nejhorsi horor. Pripadne policejni zabery, jak nejakej kreten najel do lidi na zastavce apod.
Jinak dost drsny byly i zabery v serialu Dexter, napr. zena odkrvena a rozrezana na kousky, nebo podlaha v mistnosti plna krve. Ale porad je to jenom iluze vytvorena lidma, proste jenom kulisa.
Jinak dobra strilecka byla Shot'em All. Celkem mozna 15 minut z celkovyho casu se ve filmu nestrili, jinak porad
Ale horory-krvaky me moc neberou, je to nuda. Lepsi jsou horory, kde je opravdu napeti. Libilo se mi par japonskych, uz si presne nepamatuju vsechny, ale napr. Zmeskany hovor byl dobrej. Pak se mi taky libil Silent hill, proste horory, ktery maji nejakej napad a ne jenom trapny sekani na kousky, jak tady bylo napsano, Saw jsem nevidel a moc po tom ani netouzim, ale treba Hostel byl taky nechutnej. Ale treba na katastroficky (ala Doomsday nebo Resident Evil) a se zahadama (ala Cube) se rad podivam.
Tiskni
Sdílej: