Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
V rámci prípravy a zahorovania PC sa mi naskytla možnosť otestovať štyri rovnaké disky v softverovom RAIDe na Debiane 5.0.1. Rad by som sa s Vami podelil o mnou namerané výsledky. Použitý filesystem - okrem bootovacej particie - kde bol JFS, bol na všetkych ostatnych RAID particiach použitý filesystem XFS.
Nemam radost z KDE4. Ale asi je to naozaj (r)evolucia - dokonca neodvratna. Ale jedno sa tomu upriet neda - lahko sa na to zvyka. Do istej miery to ale potom ludi - rozumej uzivatelov - ukocikuje a rozmazuje. Zwindowsieva sa - sposob pouzivania a reakcii desktopu, gadgets, efekty - celkove smerovanie graphic user friendly. No ale kedze nechem zaspat dobu, rozhodol som sa po dlhsom case (a troche volneho casu) odskusat nove KDE4. Tu by som chcel zhrnut ako som dopadol.
Zamyslali ste sa niekedy nad ziarenim pochadzajucim z pocitaca (trebars aj elektroniky ako takej - ale ostanme u PC pretoze denne za nimy sedime hodiny)? Ako nas ovlyvnuje (a ci vobec), ake su jeho nasledky (dlhodobe, kratkodobe) a ako sa proti nemu chranit. Urcite budete oponovat, ze sa nezistilo to, ci zistilo sa ono, ale pri dnesnych frekvenciach, vykonoch a pod. je to celkom dost vyznamne vplyvajuce. Poznam vela ludi (dokonca to mame aj v praci) ktori PC skrinu maju neustale otvorenu (niekedy aj hore na pracovnom stole) - to musi byt z dlhodobeho hladiska asi nebezpecne... Alebo si na to organizmus postupom casu zvykne? Moze jedlo pomahat v boji proti ziareniu pochadzajuceho z PC ci ostatnej elektorniky? A co poviete na LCD monitory? Oproti CRT pokrok - ale az taky markantny?
No tak som si to pozrel a vobec sa mi nepaci smer akym sa pobera svet Okien(R) - v poslednej dobe aj svet Xkovych desktopovych prostredi... No uvidime...