Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
O budoucnosti civilizace se hovoří čím dál víc. Hlavně v souvislosti s vyčerpáváním neobnovitelných zdrojů a možnostmi jejich náhrady zdroji obnovitelnými. Domnívám se, že tento problém je neřešitelný - pokud bude počet obyvatel planety Země přibývat tak, jako je tomu nyní. Dokonce ani při současném počtu nedávám lidstvu příliš velké naděje.
Od doby, kdy je člověk člověkem (což není žádný pevný bod, ale na tom příliš nezáleží), roste počet lidí na Zemi přibližně exponenciálně. Lidstvo sice zažilo různé události, které radikálně snížily stav obyvatelstva (doby ledové, pandemie nemocí, války apod.), ale na celkové trendu se to nijak nepodepsalo. Sice se v posledních desetiletích v části světa (v té vyspělejší, kam patří i Česko) vývoj otočil (obyvatel tedy ubývá), celkově však počet lidí stále prudce roste.
S rostoucím počtem obyvatel roste samozřejmě jejich spotřeba všech přírodních zdrojů, ať obnovitelných, tak neobnovitelných. Tato spotřeba je navíc ještě závislá na vyspělosti té které země, přičemž nejhorší je to v těch méně vyspělých, zato ale rychle se rozvíjejících státech (Čína, Indie apod.).
V poslední době se stále více hovoří o tom, jak nahradit rychle se vyčerpávající neobnovitelné zdroje, především ropu. Jedna skupina lidí to vidí optimisticky, a počítá s tím, že obnovitelné zdroje lze využít tak, aby se výpadek těch neobnovitelných nahradil. Druhá skupina je skeptická, a jako jedinou cestu vidí omezení spotřeby zdrojů na obyvatele. Domnívám se, že ani skeptici nejsou dostatečně skeptičtí - myslím si totiž, že by to jen odložilo dosažení stropu, který nám planetární možnosti určují. Lidí je už nyní příliš mnoho, a stále rychle přibývají. Brzy (řekněme za nějakých 100-200 let) nastane situace, kdy obnovitelné zdroje nebudou stačit ani na prostou obživu - tím spíš, že se prodlužuje průměrná délka života.
Jak z toho ven? Někoho by mohlo napadnout, že můžeme nějak využít nejbližší vesmírné okolí. To je nereálné - doprava čehokoliv z nebo do vesmíru je extrémně náročná, a není příliš pravděpodobné, že by se to v dohledné době zlepšilo. Co nám tedy zbývá:
Je to bohužel tak, světlé zítřky nás prostě nečekají. Jsou jen špatné a ještě horší scénáře. Můžeme se hádat o to, jestli odstavit nebo neostavit nějakou elektrárnu, ale v globálním měřítko je to asi tak stejně podstatné, jako zabití komára bzučícího člověku u ucha.
Tiskni
Sdílej:
Už dnes je dost velká nadprodukce - i proto, ay se vůbec prodalo, se dělají pěkné šunty = aby bylo co prodávat. Jsou kvóty na zemědělskou produkci, více stojí práce, než suroviny (asi jsou i výjimky).
Počet lidí sice roste, ale jak se zvyšuje kvalita jejich života, strmost této křivky klesá - díky vzdělanosti, zaměstnanosti, vyšší dostupnosti jiné "zábavy". Propočty a prognoźy o desítkách miliard lidí byly korigovány.
Nedostatek energie hrozí méně než nedostatek surovin - už třeba pitné vody bude v blízké budoucnosti nedostatek. Ještě stále lze co recyklovat.
Omezení populačního růstu? Až začneme lítat houfnějš do vesmíru, tak nebude snad proč (to jsem optimista, tak ještě 200 let bude třeba hlídat stav populace) - ale pak snad už to bude jedno. Věřím v kolonizaci vesmíru, jinam to nejde.
Že nás omezí příroda? No, věřím, že budeme mít (lidi) kliku a nic se nesemele. Maximálně nějaká přírodní katastrofa, zemětřesení a tak. Proti pádu šutru z vesmíru bychom se mohli spojit, NASA nějaký rozpočet má, Rusákům se snad ještě všechno nerozpadlo, Číňani už tay nějaký družice maj (?), takže snad je čim hlídat oblohu.
Mám za to, že nejnebezpečnějším protivníkem člověka je zase člověk a věřím v jeho inteligenci a štěstí, že vždy se nějaký ten prst zastaví nejpozději pár vteřin před odpočtem.
P.S. věřím v trvale udržitelný rozvoj (možná iracionálně).
P.S. spíš vnímám obavy (mj.) z toho, že dementi mají 5 dětí a íkváci maximálně jedno. Pak by ještě bylo zajímavý vědět, kolik se jich dožívá produktivního věku - jaké má vliv kvalita života na jeho délku.
Už dnes je dost velká nadprodukce - i proto, ay se vůbec prodalo, se dělají pěkné šunty = aby bylo co prodávat. Jsou kvóty na zemědělskou produkci, více stojí práce, než suroviny (asi jsou i výjimky).Jenze ta nadprodukce se produkuje pro ty, kteri si ji MOHOU koupit. Neni a nebude zajem rozdelovat tuto nadprodukci tem, kteri hladoveji.
Počet lidí sice roste, ale jak se zvyšuje kvalita jejich života, strmost této křivky klesá - díky vzdělanosti, zaměstnanosti, vyšší dostupnosti jiné "zábavy". Propočty a prognoźy o desítkách miliard lidí byly korigovány.Pokud vim, tak jen nepatrne. Podivej se na prognozy vyvoje populace v Indii, Nigerii, Cine a dalsich podobnych statu do roku 2050, coz jeste plne zazijeme a uvidis, ze bude velmi tesno. To zpomaleni se zvysovanim zivotni urovne a dostupnosti jine zabavy jde take ruku v ruce s vyssi spotrebou a tyhle chude staty vlastni zdroje nemaji. Uz dneska pry roste cena ropy, protoze ji skupuje Cina, a to ma byt jen zacatek.
Nedostatek energie hrozí méně než nedostatek surovin - už třeba pitné vody bude v blízké budoucnosti nedostatek. Ještě stále lze co recyklovat.Jedno podminuje druhe. K rozvoji technologie obnovitelnych zdroju chybi politicka vule, jak politiku, tak jejich volicu. Recyklovat bude jednou taky prilis drahe.
Omezení populačního růstu? Až začneme lítat houfnějš do vesmíru, tak nebude snad proč (to jsem optimista, tak ještě 200 let bude třeba hlídat stav populace) - ale pak snad už to bude jedno. Věřím v kolonizaci vesmíru, jinam to nejde.Je neco energeticky a technologicky narocnejsiho nez lety do vesmiru (mysleno na pocet nahoru vyslanych a pri zivote tam udrzovanych lidi)? Zrovna se tam zase podival nejaky turista. Za pul miliardy dolaru. Kolonizace vesmiru tezko bude resit nejakou populacni explozi.
Že nás omezí příroda? No, věřím, že budeme mít (lidi) kliku a nic se nesemele. Maximálně nějaká přírodní katastrofa, zemětřesení a tak.Leda zase nejaka ta srazka s obrim meteoritem, jak se to ukazuje v katastrofickych filmech. Jinak se lidi budou muset vyporadat se svymi problemy asi sami... Trvale udrzitelny rozvoj (tj. hospodareni s omezenymi zdroji urcite mozne je... nakonec tak na rozdil od civilizace funguje cela biosfera. Otazka je, jestli tohle nekdo bude nekdy chtit. Zatim se propaguje nicim neomezovany rust vseho, coz je jak se zda absolutni hodnota.
Zrovna se tam zase podival nejaky turista. Za pul miliardy dolaru.BBC: 'Space tourist' blasts off to ISS -- The ticket price was not disclosed, but it is believed the electronic sensors expert paid up to £11m. Nebo mi něco uniká a NASA si zbytek ceny platí sama kvůli zásobám pro ISS? Je to možné, ale i tak by ten lístek byl za 11 mil. liber levný, kdyby celá akce stála půl miliardy dolarů.
liber levný, kdyby celá akce stála půl miliardy dolarů.Sorry, samozrejme (skoro) pul miliardy korun (20 mil. USD). Omlouvam se :(
Není přece jen NASA, cesta k vesmíru vede i přes masovější rozšíření rychlých strojů a komercionalizaci.
Zrovna se tam zase podival nejaky turista.
Já mám na mysli trvalé osidlování našich vesmírných souputníků. Už proto, aby byla nějaká vize, kam by se lidi upírali, pro naději na to lepší.
Uz dneska pry roste cena ropy, protoze ji skupuje Cina…Tak informace z prvni ruky: Cina v soucasne dobe dovazi asi 2/3 ropy, zbytek je z vlastnich nalezist. Cena pohonych hmot se pohybuje kolem 10 Kc/l. Co je naopak drahe, je ziskat ridicak, radove desitky tisic Kc, a to proto, ze se tim reguluje pocet motorovych dopravnich prostredku ve meste (preci jen ty stredoveka mesta, jako i tady v Evrope, na to nejsou stavena).
Mám pocit, že žádné město nebude asi stavěno na neomezený provoz aut? Tj. na rozrůstání do šířky. A když už, tak bude tak velké, že už v něm nebude chtít člověk žít.
Mám na mysli rozrůstání celého města. Když ho zakládáš a uděláš ho stavěné na mraky lidí, tak bude neosobní. Normální člověk tam snad nepáchne. Takhle nějak asi dopadlo hlavní město Brazílie?
To, zda si někdo nechá zbourat barák, záleží na nabídce a čase, jak dlouho vydrží odolávat, motivaci, okolním prostředí.
Že tam někdo bydlí? Jak slýchám, dost lidí žehrá na poměry v Praze, chaos, špínu a tak a stějně tam žijí. Přece jen to je do společnosti blíž. Poznáme sami časem, až věkový průměr obyvatelstva vzroste - tipuji, že ti starší budou radši u zahrádky a ryb?
Na Sibiř se mi zrovna nechce - i když by přišlo globální oteplení, tak nelze přece vykácet všechny stromy. Navíc mám dojem, že takový velký kus kontinentu plní něco nějakou roli v koloběhu zemské atmosféry = změněním porostu se změní i ostatní.
P.S. pevninské podnebí = drsné zimé, horká léta, nějakou roli bude hrát i to, že je Sibiř skoro placatá - časem tornáda?. Tj. náš středoevropský klid tam nebude.
hlavně by se rychle uvolnil metan vázaný v tamních zmrzlých bažinách, a ten by dramaticky zhoršil skleníkový efekt.On se začne brzy uvolňovat i bez toho... Siberian permafrost melting.
Nemáš pocit, že jsi tu úplně zbytečný?Proč? Všichni tu jsme zbyteční. Za nějakých pár miliard let tu nebude ani planeta Země, ani celá sluneční soustava, a samozřejmě ani lidé. Z hlediska vesmíru je úplně jedno, co se kde děje.
Zvědavost: ono se geneticky experimentuje s rýží, kukuřicí, pšenicí i sojou? To jsou snad všechny důležité plodiny?
Brzdění obnovitelných zdrojů? Ono už něco takového použitelného je? Bioplyn, vítr, voda - ale tohle není snad použitelné ve velkém, jako nahrazení poptávky?
Genocida? Slyšel jsem, že v Africe odmítají očkování, že se bojí nežádoucích následků - fakt se něco takového děje?
Ad biometrické údaje - z jejich zneužití mi je divně.
Zvědavost: ono se geneticky experimentuje s rýží, kukuřicí, pšenicí i sojou? To jsou snad všechny důležité plodiny?Vubec nechapu, na co se ptas. Jiste ze se s temito plodinami experimentuje, a nejen s nimi. A jiste ze probihaji soudni procesy s temi, kteri si dovoli "nezaplatit poplatky a zasit", priklad: Monsanto Co. is settling a seed patent violation lawsuit it filed against a North Dakota farmer and his sons. The St. Louis-based company had contended that Roger Nelson and his sons, Greg and Rodney, of Amenia, N.D., illegally saved Roundup Ready seed in 1998 and planted it a year later. The Nelsons denied the company's claims. Roundup Ready seeds are immune to Roundup, a herbicide made by Monsanto. It was developed so farmers could use the herbicide to kill weeds while not hurting their crop. Monsanto, in its federal court case, said the Nelsons had not paid technical fees for some of their 1999-planted seed, a violation of patent laws. ... http://www.biotech-info.net/monsanto_drops.html I dalsi temata se daji dolozit, ale radeji si to dohledej sam (informaci je dnes dostatek), protoze zachazet do podrobnosti ma obvykle (podle mych zkusenosti) dva nasledky: a) mne to zabere hodne casu b) paradoxne se lidi o to prestanou zajimat, protoze jednak to zacne byt slozite a vyzaduje intelektualni aktivitu, a za druhe najednou nevi, co s tim, takze radeji tato temata vytesni z vedomi
Ad ty plodiny - já mam za to, že nebudou všechny zmršené genetickými pokusy? Greenpeace o tom něco psaly.
Pokud jde o pokusy o úpravu reprodukčních poměrů v Africe - z toho mne mrazí. (Hledat se mi taky moc nechce, aspoň teď.)
Neměl jsem namysli pohybovou energii, mám na mysli hmotu. Hmota a energie jedno jest.
Nevim nevim, jestli se vyrovna alespon energii, kterou v pradavnu priroda potrebovala na stvoreni prvku zlata, stribra, a dalsich maetrialu, ktere naopak posilame do vesmiru ve forme sond, pristrju, expedic.Přeměna na zlato, stříbro atd. neproběhla na zemi, ale během výbuchu pradávné supernovy, víme?
a co energie kterou vydavaji vysilace elmag. zareni, kolik ji jde jen tak do vzduchu - do vesmiru - ne ve forme hmoty, ale energie, kterou dole uvnitr premenujeme z hmoty.Naprosté minimum.
Tady je jeden populačně-ekonomický háček - před 20 lety se v Číně dělaly děti jedno za druhým, jako na běžícím pásu. Teď je z nich pracující vrstva, možná proto (mj.) má Čína tak vzkvétající ekonomiku. Ale za +/- 40 let se z této velmi početné a výkonné vrstvy stane velmi početná vrstva důchodců, která se pověsí na svou pracující vrstvu - za 40 let - která (díky dnešnímu omezení počtu dětí / pár) tolik početná nebude. Už v součastnosti se Čína snaží alokovat prostředky na budoucí důchody, ale i přesto se mluví o přicházející ekonomické krizi...
ale i přesto se mluví o přicházející ekonomické krizi...krize se tradicne resi valkou
Jak Čína dospívá a pozoruje okolní svět, Tchajwan, Indii, Rusko (budu se muset o jejich rivalitě dozvědět něco víc), tak se drápe více na výsluní. Slyšel o nich jedno rčení Nemyslí roky nebo desetiletí dopředu, ale staletí, na tak dlouho prý orientují svou (zahraniční) politiku. Tj. i proto se drápou do vesmíru, jelikož nám Země bude za chvíli malá. Lze tam najít suroviny, zkoumat nové technologie atd.
oni také neví, prý 5 - 200 milionů,Sto milionu sem, sto milionu tam ... tresky plesky. Tyhle rozsevane "informace" maji maji hodnotu bulvaru z Vyvolenych. Jediny duvod, proc se kazdorocne porada na podzim vseobecna chripkova hysterie, je prodej "leku" nebo ockovacich latek (ackoliv pri blizsim pohledu je nejaka ucinnost vice nez sporna). Blaboly o spanelske chripce, jejiz udajne obeti rostou noviny od novin o desetimiliony (naposledy jsem cetl cosi o 40 milionech) jsou neco jako zpravy inzenyra Bendy Astara. Kvuli SARS malem zavreli v Praze letiste a po par mesicich se "nova hrozici svetova epidemie" stareho znameho zapalu plic vytratila jak para nad hrncem... Takze nastoupila do ptacich mozku ptaci chripka. Cela kampan je ucebnicovy priklad medialni hysterie pod vedenim marketingu.