plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jaky je vas nazor na americky styl pojmenovani pracovnich profesi? Mam ted na mysli system junior/senior <neco kryptickeho> manager...Je to praštěný
Čeština má interpunkci, kterou zavedl mistr Jan Hus.Je vidět, že odpor k cizím slovům je u tebe hluboký. Došlo to tak daleko, že si pleteš interpunkci a diakritiku...
Kamarád měl/má střední učiliště. Taky si ho na vejšce spousta lidí dobírala ... "co vy tady vůbec děláte?". No a? Uměl/umí.
P.S. Henry Ford měl jakou školu nebo vzdělání? Nebo Nikola Tesla?
Mozna to neni tak bombasticke, ale podle me se tim vice pritahnou kvalitni lidi. Ti skutecne nejake bombasticke nazvy nepotrebuji.To je možné, ale potíž je v tom, že zákazníci a firmy, se kterými pak bude takový zaměstnanec jednat, si zakládají na přesně stejném titulování. A to je pak potřeba někdo, kdo a) rozumí oboru, b) dokáže se orientovat v prostředí, které má raději managery než vedoucí.
"máme řešení pro vaše bydlení!"
aneb anglický for v plný palbě. Řešení: prodejce systémů atd. - prosím, neplést s "systémový prodejce", což už by mohlo klouzat k ňůspýku z druhé strany: "senior system key integration for enterprise b2b and b2c certified manager, MBA"
Mimochodem, pěkně mne urazilo, když mi na byznyskárt napsali, že jsem "senior". Ve 28 letech. Kým budu v šedesáti?! "zombie DBA"?
Že bych měl až takový mezery?
Co by tam asi měl syn Krátký dnes?Shoe Professionals, Inc.
Tiskni
Sdílej: