Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Píšu jeden takový skriptík a zamanulo se mi prohledávat text co vyplivne na standardní výstup - tedy na konzoli. Jelikož i muži mají své dny a skleróza je mocná čarodějka, tak jsem se nejprve kouknul na net.
Než jsem si uvědomil, že řešení je úplně stupidní tak jsem narazil na dvě stránky, které už jsem kdysi dávno navštívil a napadlo mě, vyslyšet výzvu kterou napsal kdosi v diskuzi k mému minulému příspěvku. Koneckonců, odkazuje se tu čas od času na mnohem větší brak. Nebyl bych to však já, abych si nepřisadil. Schválně se tak můžete kouknout kolik mají autoři těchto - podle mě pěkných stránek, příspěvků zde - přidal jsem tam totiž odkazy i na jejich zdejší profily. Jsou totiž lidé co takové jako oni označují za lenochy a bůhví co ještě.
Bohužel se nemohu ubránit dojmu, že drtivá většina "zpráviček" se píše na všech třech našich nejznámějších linuxových portálech jen proto, aby nějaké byly. A často mi to připomíná fotbal když ho hrajou malí haranti - kde je míč, tam jsou všichni.
Není tak dávno co se tady objevila otázka jak je tomu s OCR pod Linuxem. Hrou okolností, jsem se při bádání, jehož výsledkem byly mé poslední příspěvky téma DjVu (Použití DjVu pro skladování elektronické dokumentace a PDF versus DJVU) dostal i k pokusům s OCR.