V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Jak se říká - 100x nic by umlátilo vola. Používám výhradně linuxový desktop už víc jak tři roky, a všem svým známým okolo zcela jasně avizuji: "Máte problém s počítačem? Tak pokud tam máte MS Win tak za mnou nechoďte". Opravdu už nehodlám trávit desítky hodin trápení se sháněním těch správných ovladačů a instalací nejroztodivnějšího nelegálního softu pro strýčka příhodu, protože na to co mohou mít zdarma "nejsou zvyklí".
Opravdu to jediné nač svůj desktop nemohu rovnocenně použít jsou hry pro MS Windows. I když jsou způsoby jak je rozchodit pod wine, v konečném důsledku jejich výsledkem není nic než zabitý čas, a toho mám sakra málo..
Desktop doma nám slouží jako telka, psací stroj, videorekordér, úložiště dat a nástroj pro příležitostné browsení po internetu. Na desktopu co mám na svém notesu programuji, testuji si aplikace, atp. Opravdu nevím o ničem v čem by mi mohly "zlořečené widle" nabídnout víc. Naopak. Kolikrát jsem již "zachránil" kolegyni v práci když si nevěděla rady s nějakým souborem v poště. Nicméně její názor: "Tobě tam nic nefunguje" jí stejně nejsem schopen vyvrátit. Protože přeci tehdy před rokem když zrovna něco chtěla naskenovat tak mi to nešlo. Že jsem do té doby ten skener nepoužíval a potřeboval jsem před hrátkami se skenerem nejprve něco dodělat už bylo jedno.
Kamaráda se kterým jsme se jeden čas na téma Linux versus Win dobírali usadilo to, že liveCD Ubuntu spuštěné na jeho miláčkovi našlo nový digitální foťák na první pích. Zatímco on se pod WinXP s tím neustále trápil. Výsledek byl jenom jeden - přestal si Linuxu dobírat, nicméně WinXP používá pořád.
U nás v práci jedou linuxové desktopy na Suse. Na MPSV usoudili že se asi na IT hodně nudíme, tak nám nainfiltrovali cca 50 nových strojů s WinXP. Tak kolegové už se teda nenudí, jen neustále řeší problémy spojené s těmito počítači. Možná by se měl někdo zeptat na názor také těch pracovníků, co z linuxových desktopů opět přešli na MS Windows, jak se jim pracuje. Jak už jsem předeslal, jejich problémy řeší kolegové, mě si jen posteskla jedna z úřednic že jí prostě chybí ty další pracovní plochy.
Já osobně jsem tvrdým zastáncem Debianu unstable, a určitě to není proto že bych měl sebevražedné sklony. Někomu se možná líbí jiné distribuce, ale Debian je prostě Debian. Unstable preferuji prostě z toho důvodu, že je u něj velká pravděpodobnost že nebývá problém ani s novým hardware, ani s budoucí aktualizací celého systému. Že na tom něco bude svědčí i vývoj u mých kamarádů co od jiných distribucí pomalu migrují na Debian.
Tiskni
Sdílej:
ty virtuální plochy mi tam fakt chybí...Existuje na to oficialni rozsireni od MS, ale radsi ani nechtej vedet, jak funguje......
To je dobrá věc, ale tohle např. v práci já použít nemohu (jestli se nemýlím je to freeware pouze pro nekomerční účely).Což by u tohoto druhu programů mohlo zahrnovat i osobní využívání na pracovním počítači. Jiná věc by asi byla, kdybyste tento "freeware" program učinil přímou částí komerčních aktivit, jako např. prodával tímto programem vybavené desktopy anebo pronajímal počítače tímto programem vybavené (i-net café) apod. Nevím, musel by to někdo vysvětlit jako právník, ale když budu doma psát ve freeware programu texty, které budu prodávat - používám program pro komerční účely?
S tim editorem je to myslim vice jasne. Ten editor se bezprostredne podili na cinnosti, kterou si vydelavate a kdybyste ho nemel, vydelavat nebudete. Muzete vydelavat s Geditem nebo Vimem, ale kdyz se rozhodnete postavit svuj "business" na tom editoru, komercni ucely to IMHO zcela jiste jsou.To tedy jasné není. Protože nevydělávám editorem, ale psaním textů - business tedy není postaven na editoru, ale na textech. Kdybych editor neměl, psal bych je stejně, prostě jen něčím jiným - třeba tužkou na papír. Editorem bych vydělával, kdybych např. jeho používání pronajímal. Takto byste striktně řečeno musel považovat za "komerční využití" i např. použití freeware k vlastnímu vzdělávání, na jehož základě pak můžete něco prodat, ke komunikaci s vaším obchodním partnerem apod. To by ovšem velel "zdravý rozum" - ten se může s právní normou velmi rozcházet, což se možná právě v oblasti freeware děje. Za komerční nasazení se pak automaticky považuje všechno, co lze např. zapsat jako firemní majetek či prostředek k podnikání, tj. důležitý nebude fakt, nakolik se nástroj podílí na mém podnikání, ale nakolik je takto formálně zařazen. Proto je zajímavý případ, kdy si zaměstnanec firmy (nebo klidně i majitel) nainstaluje soukromě freeware program na služební počítač. Ten pak IMHO do "nástroje podnikání" spadá dost těžko. Proto se mi zdají definice "free" pro nekomerční využití v tomto smyslu hodně vágní. Bez diskuse je to tam, kde bych nějaký "free" program používal skutečně přímo jako předmět podnikání, např. ho kopíroval a prodával dál (dokonce i zdarma ho přidávat k vlastnímu produktu je na hraně) anebo pronajímal počítač, kde toto freeware běží.
Protože nevydělávám editorem, ale psaním textů - business tedy není postaven na editoru, ale na textech. Kdybych editor neměl, psal bych je stejně, prostě jen něčím jiným - třeba tužkou na papír.Kdyz pouzivate nejaky SW, pouzivate ho proto, ze vam prinasi nejakou hodnotu. Proc asi lide pouzivaji jEdit misto Geditu? Nebo Vim misto Geditu? Protoze jim ulehcuji praci, jsou s nimi produktivnejsi. A kdyby to tak nebylo, logicky je pouzivat nebudou. Stejne tak s tim fiktivnim (?) editorem, o kterem se tady bavime -- kdyz ho k psani textu pouzivate, je to asi proto, ze vam prinasi nejakou hodnotu, to psani ulehcuje. Naprosto primo a bezprostredne se podili na vysledku vasi prace a na tom, jak rychle a pohodlne ji vykonate.
Bez diskuse je to tam, kde bych nějaký "free" program používal skutečně přímo jako předmět podnikání, např. ho kopíroval a prodával dál (dokonce i zdarma ho přidávat k vlastnímu produktu je na hraně) anebo pronajímal počítač, kde toto freeware běží.Myslim ze to neni poprve, co mate problem se dostat z mantinelu tohoto stylu premysleni. Kdyz bude tiskar pouzivat Photoshop v grafickem studiu a druhy vedle nej bude pouzivat Gimp, produktivita jejich prace bude s velkou pravdepodobnosti rozdilna. Ten photoshop ma naprosto zasadni vliv na vykonavani te prace a bez nej je nemozne ji delat nebo je to tezsi.
Kdyz pouzivate nejaky SW, pouzivate ho proto, ze vam prinasi nejakou hodnotu.Jenomže řeč je o tom, co je to komerční nasazení freeware programu. Hodnotu mi ten program přináší v každém případě. Teď ještě zkuste rozlišit, co je to hodnota "komerční" a "nekomerční", a to na příkladu psaní textu v editoru, který je "freeware pro nekomerční účely". Jakmile v něm napíšu dopis tetě Anče, je to nekomerční využití, jakmile v něm napíšu článek, za který dostanu zaplaceno, je to využití komerční?
Myslim ze to neni poprve, co mate problem se dostat z mantinelu tohoto stylu premysleni.Jestli vy nemáte problém zaostřit na téma debaty, protože píšete tak trochu mimo mísu. Ještě jednou: řeč je od začátku debaty o freeware pro nekomerční účely. Sem nepatří ani GIMP ani Photoshop, nemusíte je sem tudíž plést. Vraťte se k tomu programu na správu ploch desktopu např.
Teď ještě zkuste rozlišit, co je to hodnota "komerční" a "nekomerční", a to na příkladu psaní textu v editoru, který je "freeware pro nekomerční účely". Jakmile v něm napíšu dopis tetě Anče, je to nekomerční využití, jakmile v něm napíšu článek, za který dostanu zaplaceno, je to využití komerční?No samozrejme
Jestli vy nemáte problém zaostřit na téma debaty, protože píšete tak trochu mimo mísu. Ještě jednou: řeč je od začátku debaty o freeware pro nekomerční účely. Sem nepatří ani GIMP ani Photoshop, nemusíte je sem tudíž plést. Vraťte se k tomu programu na správu ploch desktopu např.No pozor, bavime se tu o tematu textoveho editoru, v nemz pisete texty, ktere prodavate -- to jste nacal sam. A o tom byl muj predchozi prispevek. Pokud je dokazano, ze se program primo nepodili na tvorbe toho, z ceho firma zije, tak to je jina (sprava ploch...i kdyz obratny pravnik by hral na to, ze ten program zvysuje produktivitu a tim padem prispiva k lepsim komercnim vysledkum firmy a jeho pouziti je komercni).
K tomu používání freeware pro vlastní potřebu mohu také něco říct:
Ptal jsem se člověka, který tyto otázky právně řeší, na používání programu Irfan View pro prohlížení obrázků ve firmě. Zda smí být tento program nainstalován ve firmě, která s grafikou a fotkami nemá nic společného - jen na prohlížení fotek na firemním serveru. NELZE - přišlo mi to postavené na hlavu, protože to není komerční nasazení, ale prý to opravdu není možné. Sice se licence pro tyto drobné programy obvykle řeší dodatečnou dohodou a dokoupením licence bez trestního postihu, ale legální to prostě není.
Ahoj, taky přidám svou trochu do mlýna.
Jsem odkojen na DOS a pak Windows, ale poslední 3 roky nemam doma nic jiného než Linux. V práci jsem bohužel nucen používat Windows. A mohu říct že se mi ovládají hůře než moje KDE. Přitom na Windows trávím cca 10hod denně a na Linuxu cca 3hod denně, ale na KDE jsem si zvykl tak rychle, že mě to až překvapilo.
Doufám že se mi podaří najít práci kde budu moc pracovat v Linuxu a pak bude má práce i mým koníčkem...
Vazne je tak tezke se smirit s FAKTEM, ze na nektere typy cinnosti jsou Windows (i kdyby jen a pouze diky existenci vhodneho SW) v soucasne dobe vhodnejsi a produktivnejsi?Některé typy činností. Například...?
Jsem háklivý na takovouhle intonaci v diskuzi, tak si zapište jednou provždy za uši, že o vyšší produktivitě Windows mě nepřesvědčí sebetučnější (==hlasitější) výkřiky protože na rozdíl od vás s nimi mám trochu větší zkušenosti a to jak na serveru, tak na desktopech.Nesmyslnost vasich myslenkovych pochodu jen stvrzujete a dokazujete. Kdybyste mel tak velkou zkusenost s Windows na desktopu, nikdy byste takovouhle blbost nemohl napsat. Ve skutecnosti svym psanim dokazujete jen to, ze vas pojem o "desktopu" konci za hranicemi firemni site vaseho zamestnavatele a vaseho domova. Jestli nedokazete pochopit ani tak trivialni myslenku jako ze napriklad dejme tomu jiste produkty firmy Adobe se v Linuxu nedaji nahradit a ze jsou na nektere veci proste potreba, tak vas nelze nez litovat.
na rozdil od tech, kteri za pausalne nepouzitelny OS oznacuji MS Windows.To ale není případ tohoto zápisku, ne? V něm se říká jen to, že ON (případně jeho spolupracovníci) Windows nepotřebuje a Linux mu poslouží lépe. Přesto však kdosi cítil potřebu jim na úřad nasadit 50 strojů s Win, které se naopak pro jejich práci nehodí.
Jsem háklivý na takovouhle intonaci v diskuzi, tak si zapište jednou provždy za uši, že o vyšší produktivitě Windows mě nepřesvědčí sebetučnější (==hlasitější) výkřiky protože na rozdíl od vás s nimi mám trochu větší zkušenosti a to jak na serveru, tak na desktopech.Ani spetka subjektivnosti. Jen nabubrele reci o "zkusenostech" a v jinych pripadech jeste narazky na "profesni zivotopis" nebo 250 uredniku nepotrebujicich CAD... Vzdyt nic z toho co tady ten pan napsal nijak nedokazuje neschopnost MS Windows byt na desktopu produktivnim systemem. (A nic z toho, co jsem napsal ja naopak nesvedci o tom, ze bych si myslel, ze Windows je vzdy produktivnim systemem nebo ze by jim Linux nemohl byt)
mít na počítači CAD nebo Photoshop (a nestačil by jim GIMP)Hmm, většina lidí si v grafickém editoru stejně jen ořezává fotky... A jinak, já si myslím, že je důležité myslet spíše na vylaďování věcí, které uživatelé skutečně potřebují (mít ty nejlepší poštovní klienty, WWW prohlížeče, prohlížeče fotek, přehrávače hudby atd.) -- CAD a podobné potvůrky jsou speciální věci, které použije minimum lidí; podle mě to není to, na čem by měly / mohly desktopy stavět (ale ne, že bych byl naštvaný, kdyby existovaly).
Hmm, většina lidí si v grafickém editoru stejně jen ořezává fotky...A ti budou nejhlasitěji tvrdit, že potřebují (upirátěný) Photoshop, protože Gimp je nepoužitelný.
Vnucuje vam snad nekdo nazor, ze VAM by "Widle" mely neco nabizetVám ne?
webkamerkou (pro kterou výrobce "zapomněl" udělat ovladače pro Linux)Tohle zní daleko líp než jak to někteří píšou: "...kterou Linux nepodporuje"
Chtě nechtě musím přiznat, že reakce jejich GUI je o mnoho rychlejší než v Linuxu. Příklad: Spustím průzkumníka. Okno se objeví okamžitě.Pod "reakce GUI" si představuju něco jiného, než dobu, za jakou se spustí jednotlivé programy, totiž opravdu reakce na pohyb kurzoru myši, klávesnici apod. Já např. pozoruju subjektivně chvilková zpoždění větší ve Windows XP než v KDE (Arch/Gentoo - naopak v Mandriva či SUSE kupodivu je zpožďování větší, ale pro objektivní popis by bylo třeba mít všude tatáž nastavení, což nemám). Zatímco zpožděné reakce GUI dokážou opravdu nakrknout, když nemá člověk okamžitý feedback, start programu je mi docela lhostejný, když už vidím, že se spouští. Když člověk potřebuje nějaký program stále, není obyčejně v KDE problém nechat ho prostě spuštěný (event. odložit na vedlejší plochu) - stačí si to navyknout, a ne jako ve Windows stále otvírat a zavírat a nervovat se tím, že něco startuje o 2 vteřiny déle.