Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Nebo záminka? Pravděpodobně už někteří z vás zaregistrovali v posledních zprávách informaci o "atentátu" na pomazanou hlavu našeho státu Václava téměř svatého. Celé to však na mne působí jaksi podivně.
Je tomu půl roku, co jsem zde psal blogpost na téma zabezpečení mediawiki. Dlouhou dobu byl klid, ale v průběhu léta se objevily první vlaštovky, které si našly dírku a začaly se do naší mediawiki nabourávat zneužíváním stránek starých, již neaktualizovaných, webů. Nezbylo než pořešit situaci jinak - radikálněji.
Přiznám se, že nastavení připojení přes vytáčené připojení prostřednictvím modemu pro mne byla vždycky magie. Sice se mi většinou podařilo přimět modem k životu, ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chce. Většinou tyto postupy - včetně těch ve zdejším FAQ - byly k ničemu. Na to abych je opravil, se necítím dostatečně věci znalý a kdo ví? Třeba někomu, tak jak jsou napsány, i fungovaly. Proto jsem pro svou potřebu sepsal raději tento blogpost.
Vždycky jsem si myslel, že jednou z věcí, která charakterizuje demokracii je nedotknutelnost osobního vlastnictví a poctivě nabytého soukromého majetku. Jak se zdá iluze z počátku devadesátých let se již definitivně rozplynula.
Všichni lidé jsou úplatní. Otázkou je pouze za kolik. Typické pro obyvatele České republiky je, že se nechávají uplatit za částku vyloženě směšnou. Přitom řešení korupce je naprosto jednoduché. Nepostihovat ty co se nechají korumpovat, ale zavírat ty co korumpují.