Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Nebo záminka? Pravděpodobně už někteří z vás zaregistrovali v posledních zprávách informaci o "atentátu" na pomazanou hlavu našeho státu Václava téměř svatého. Celé to však na mne působí jaksi podivně.
Je tomu půl roku, co jsem zde psal blogpost na téma zabezpečení mediawiki. Dlouhou dobu byl klid, ale v průběhu léta se objevily první vlaštovky, které si našly dírku a začaly se do naší mediawiki nabourávat zneužíváním stránek starých, již neaktualizovaných, webů. Nezbylo než pořešit situaci jinak - radikálněji.
Přiznám se, že nastavení připojení přes vytáčené připojení prostřednictvím modemu pro mne byla vždycky magie. Sice se mi většinou podařilo přimět modem k životu, ale nikdy jsem nepochopil, odkud autoři nejrůznějších postupů vědí, jaké příkazy modem chce. Většinou tyto postupy - včetně těch ve zdejším FAQ - byly k ničemu. Na to abych je opravil, se necítím dostatečně věci znalý a kdo ví? Třeba někomu, tak jak jsou napsány, i fungovaly. Proto jsem pro svou potřebu sepsal raději tento blogpost.
Vždycky jsem si myslel, že jednou z věcí, která charakterizuje demokracii je nedotknutelnost osobního vlastnictví a poctivě nabytého soukromého majetku. Jak se zdá iluze z počátku devadesátých let se již definitivně rozplynula.
Všichni lidé jsou úplatní. Otázkou je pouze za kolik. Typické pro obyvatele České republiky je, že se nechávají uplatit za částku vyloženě směšnou. Přitom řešení korupce je naprosto jednoduché. Nepostihovat ty co se nechají korumpovat, ale zavírat ty co korumpují.