Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Pamětníci si možná vzpomenou, že jsem tu před dvěma lety publikoval ukázkovou šablonu, kterou si můžete na stránkách vaší instance MediaWiki vynutit responzivní rozvržení stránek. Od té doby uplynul již nějaký čas a protože moje nároky mezi tím stouply, bylo nutné to udělat znovu a lépe. Zjistil jsem totiž, že standardní MediaWiki nepočítá s tím, že byste chtěli z uploadovaného obrázku udělat výřez.
Úvodem si nemohu odpustit následující poznámku.
Jelikož se loni konal WikimediaHackaton 2019 v Praze, měl jsem možnost osobně poznat řadu lidí co se kolem Wikipedie a příbuzných projektů u nás točí. Pomohli mi vyřešit vleklý problém a mě je velmi líto, že pro širokou paletu mých zájmů mohu MediaWiki věnovat tak málo času. Po pravdě se v ní šťourám, jen když potřebuji něco vyřešit a vlastně nebýt Nicolase, byla by na okraji mého zájmu i loni.
Zmiňuji se o tom proto, že to byla také příležitost nakouknout pod pokličku vývoje MediaWiki, který teda z mého pohledu moc šťastný není. Z generačního hlediska jsem tam působil jako živá fosilie. Ne snad proto, že bych byl nejstarším účastníkem. Ale tak dlouho jako já, se ze zúčastněných kolem MediaWiki netočil snad nikdo. A to se bohužel odráží i na vývoji MediaWiki.
I když je to jednoduché, nezasvěcenému může přijít rozvrstvení komunity kolem MediaWiki složité jak žebř. Abyste tomu lépe porozuměli, pokusím se ji rozdělit na následující skupiny:
Bohužel to vše provází neskutečná byrokracie, která ovlivňuje i vývoj. A loni jsem nabyl dojmu, že silně negativně.
Za vznikem MediaWiki stál geniální koncept – vývojáři tvoří engine a uživatelé obsah. A těm zpočátku stačila jednoduchá "kouzelná slůvka", která umožnila do stránek vkládat dynamický obsah. Jenže situace se začala komplikovat s tím, jak začaly stoupat nároky na multimediální obsah, webový ksicht, atp.
Pokud si engine programujete sami, není problém si doprgat vše co potřebujete. Ovšem pokud jste uživatel, musíte o to požádat některého z programátorů enginu a ten, pak musí (v případě MediaWiki) za vás absolvovat byrokratické kolečko, aby vůbec mohl to co chcete do něj implementovat. Samotné prgání je proti tomu sranda.
Doba, kdy si takový engine dokázal naprgat každý, je už dávno pryč. Vzhledem k tomu, že jsem s kamarádem něco takového před patnácti lety dělal, vím co to obnáší. Škoda. Kdyby se byl tehdy neuchrtil, skončily by dnešní populární sračky jako např. Wordpress, Drupal, Moodle, aj. nejspíš v propadlišti času, protože naše implementace byla mnohem pružnější a obsahovala funkcionality, ke kterým se ty zmíněné dopachtily až s několikaletým zpožděním.
Tak jako náš engine i MediaWiki umožňuje, mimo hlavní engine, používat modulární rozšíření, a to je cesta jak si něco naprgat podle potřeby a byrokracii pak nechat na jiných. Pokud chce někdo rozšíření používat, je to čistě na něm. A nic mu nebrání udělat jiné. Bohužel tuhle svobodu volby však mají pouze provozovatelé, a ti se v případě MediaWiki z nejrůznějších důvodů některá rozšíření nasadit báli. Některá lze totiž zneužít k přetěžování serveru, jiná zas mohou při špatně ošetřených právech vést ke kompromitaci dat a u některých vůbec nepochopili k čemu vlastně jsou.
Jenže uživatelé jejich obavy nesdíleli a jejich nespokojenost vedla ke vzniku rozšíření, které umožnily chybějící funkcionality prgat na uživatelské straně. A některé z nich byly časem implementovány do hlavního engine.
Vznikla také rozšíření, která umožňují skriptovat v jiných jazycích než PHP. Piwo (Python) a Scribunto (Lua). A tím se dostávám ke klíčovému průseru.
Scribunto totiž bylo zahrnuto mezi standardní rozšíření MediaWiki projektů a postupně je zamořilo jako lues. Úzká skupina nadšenců totiž začala přepisovat šablony, co byly původně založené na využití wikisyntaxe, na Lua skripty. Takže dnes, jste nuceni, pokud je chcete použít implementovat i Scribunto.
Jaký to má důsledek? Zapomeňte na zlepšení výkonnosti MediaWiki přechodem z PHP5 na PHP7. Lua vám ten výkonostní rozdíl zabije. Smutné je, že zbytečně, protože drtivou většinu toho co ty Lua skripty dělají lze udělat s využitím šablon a funkcionalit dalších rozšíření postavených na PHP.
Na svých stránkách používám rozšíření Proofread_Page. A MediaWiki, bohužel, by default umí udělat pouze náhled celé stránky. Pokud tedy chcete extrahovaný text doplnit obrázky, nezbývá než je uploadovat a vložit extra. Což pochopitelně znamená práci navíc, a také další data. Protože nechápu, proč bych měl znova uploadovat data, která už jednou na serveru mám, hledal jsem způsob jak to obejít.
Jednou z možností, která se nabízela byla šablona Annotated image, kterou jsem ukořistil ještě v časech, než lidem začalo jebat takže byste ji u mne našli v podstatě jednodušší podobě než tam a s minimem závislostí. Jenže má zásadní nedostatek – lze ji použít pouze na uploadované obrázky. Na stránky generované přes Proofread_Page nikoliv.
Zkoušel jsem to řešit různě. Zdálo se, že by to snad mohlo jít přes obrázek na pozadí. To jsem ovšem ještě netušil, že tahle funkcionalita je u MediaWiki už nějaký čas nepoužitelná. Parametr url()
v nastavení stylu vám totiž schramstne Sanitizer.php
. A nějaký paranoidní moula ještě tlačí na to, aby byla z hlavního kódu MediaWiki vypuštěna i podpora pro použití html tagu img
(od verze 1.35 je proměnná $wgAllowImageTag
označená za "deprecated". Bez toho by nefungovala ani šablona, která umožňuje responzivně pracovat s obrázky, kterou jsem vytvořil před dvěma lety!
Naštěstí je moje výhoda, že znám MediaWiki engine skrz naskrz nejenom jako uživatel, ale i jako správce, provozovatel či administrátor linuxového serveru na kterém běží. Takže si můžu doprgat co chci, jak chci a kam chci. Takže si poradím i v případě, že tu proměnnou skutečně vyhodí. Ale vás na to předem upozorňuji, protože bez tohoto tagu vám nebude fungovat ani můj php skript, který jsem dobastlil abych si mohl dělat ty zpropadené výřezy.
Ta šablona z anglické Wikipedie má totiž ještě jednu mouchu – pokaždé se natahuje celý obrázek. Opravdu nevím, proč bych měl kvůli výřezu o velikosti 100x100 pixelů pokaždí stahovat obrázek v originální velikosti.
Napsal jsem si tedy wrapper crop.php, který používá přepracovaná šablona Image. Pokud chcete, můžete to použít. Vše podstatné se dočtete dokumentaci k šabloně Image.
Tiskni
Sdílej:
si jako řikej žeto pišeš jakoby pro ty kterejm se to líbí a je to :D ;D
kdyby se vám to nelíbilo, tak byste si stoupli a hlasitě řekli "jdi do prdele"
nikdo si nestoup za celej večer, nikdo to neřek a já jsem jim řikal bude se vám to hodit protože jednak budete vědět jak se u toho cítíte sami, promluvit na někoho kdo k vám mlulví do mikrofonu a za druhý je to důležitý i proto, abyste věděli, co bude následovat ...
Nestane se nic.
Nebo je to jen ten "palec dolů". Prostě "tohle tady nechtěj".Jo. To dnes frčí. Obzvláště v USA.
I to je možnost, že všichni ti, co sem psali, jsou jako anonymové a jen nechtějí "nové časy".Já mám teda spíš pocit, že některé zdejší návštěvníky sere, že to na abclinuxu pořád nechcípe. A tím pádem vnímají negativně vše, co by sem mohlo přitáhout pozornost nových lidí ochotných psát. Proto se tak činí v diskuzích. Kdo by pak stál o to, psát sem svoje rozumy a "za odměnu" se stát terčem anonymních trollů.
Článek jsem jen prolétl očima – téma jde víceméně mimo mne, Media Wiki nepoužívám. Ale pro její uživatele, to může být užitečné, ne? Jestliže někdo dává negativní hodnocení k odbornému článku, tak bych čekal, že napíše, co je v něm špatně a jak se to dá dělat líp. Žádný takový komentář tady nevidím. Takže to negativní hodnocení tohoto článku je jen projevem nějakých osobních antipatií a nesouhlasu v nesouvisejících otázkách?
Abych jen tak kvůli tomu, že jsem něco udělal, nezaplevelil/neovlivnil diskusi, proto méně slovTak to moc CMIIW nevyšlo, COS jsi kvůli tomu vytvořil novou diskuzi