Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Po minulem a předminulém povídání o Rootu, které asi nebylo moc zajímavé, jsem se rozhodl pro téma trochu více bulvární, které se navíc týká každého. Pokusím se napsat něco málo k otázce, zda se blíží konec světa. Pokud možno seriozně, jak jinak. Abychom mohli hledat seriózní odpověď, musíme nejprve lépe vymezit otázku. Koncem světa tedy nemyslím nějaké eschatologické završení dějin, tj. příchod Mesiáše a pod. Toto se obvykle přepovídá obtížně a dokonce se pak může stát, že se takový konec světa určí zcela mylně. Koncem světa dál budu myslet fyzickou likvidaci Země nebo aspoň všeho živého na jejím povrchu.
Když jsem trochu lépe vymezil otázku, můžu se teď snažit najít odpověď. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Ano, konec světa se blíží. Pokud se nestane nic jiného, tak se přibližně za 5-6 miliard let ze Slunce na sklonku jeho života stane rudý obr, Slunce se rozepne, zlikviduje vše živé na Zemi a posléze celou Zemi. K tomuto okamžiku se pomalu ale jistě blížíme.
Na otázku jsem tedy již odpověděl. Obávám se ale, že jsem ty z vás, co čekali něco víc, neuspokojil a zvláště pak ne skalní rýpaly, co by mimo jiné okamžitě namítli, že takovýto konec světa je nezajímá, protože se ho pravděpodobě nedožijí. A jejich děti asi taky ne. Proto se pojďme podívat do bližší budoucnosti. Velmi populární scénář je např. srážka Země s nějakým asteroidem. V poslední době jsem ale nezaznamenal žádně předpovědi, že se na nás řítí nějaké vesmírné těleso. Určitě by se našla hromada jiných scénářů. Ten pravděpodobně asi nějbližší možný, o kterém se navíc ani moc nemluví (aspoň já jsem v mediích, krom jednoho článku cca před rokem, nic nezaznamenal). Tímto scénářem je spuštění LHC. Dojde k němu někdy na jaře. A k čemu by to podle některých mohlo vést? Nu, ke konci světa
LHC je obrovský, víceméně dokončený, urychlovač v mezinárodní laboratoři CERN nedaleko Ženevy. Budou se zde srážet protony, které před tím budou urychleny na energii 7TeV (1eV=1,6.10^-19J). Celková energie srážky tedy bude 14TeV. Je to poprvé, co mikroskopické částice budou mít makroskopické energie (myšleno urychleny člověkem, některé částice kosmického záření mají energie mnohem větší). Očekává se, že LHC dá odpověď (nebo aspoň napomůže odpovědět) na aktuální otázky fyziky jako existence Higgsova bosonu,existence supersymetrických částic,existence extradimenzí, povaha temné hmoty ve vesmíru, lepší pochopení povahy prostoročasu a mnoho dalších. Srážky protonů budou zaznamenávány detektory, které jsou vystavěny v místech, kde se svazky protonů budou protínat. Dva nejvyznanější a největší detektory/experimenty jsou Atlas a CMS. Další zajímavý experiment je Alice, který bude specializován na srážky těžkých iontů.
LHC by mělo být spuštěno na konci jara. První fyzikální data by mohla být nabrána na podzim toho roku. První srážka při 14TeV by měla proběhnout někdy v létě 2008 (pravděpodobně červenec 2008). Během tří minut by LHC mělo vyprodukovat 150 top kvarků, 10 Higgsů a jednuminiaturní černou díru (to při luminozitě 10^33cm^-2s^-1, počáteční luminozita bude ale jen 10^31-10^32, tj. při této luminozitě by to trvalo 30-300minut).
Jak si asi pozorný čtenář všimnul, mají ve srážkách vznikat i miniaturní černé díry. Co se stane, když vznikne taková miniaturní černá díra? Nemohlo by se stát, že by tahle černá díra zlikvidovala celou Zemi? Mohlo. Ale podle toho co víme je to krajně nepravděpodobné. Vznik stabilní černé díry je daleko za hranicemi LHC. V případě, že existují skryté extradimeze, tak se snižuje množství energie/hmoty potřebné k vytvoření stabilní černé díry, nicméně pořád je to daleko za hranicemi LHC. Měly by se tedy vytvořit maximálně nestabilní miniaturní díry. Tyto černé díry by se měly víceméně okamžitě vypařit díky Hawkingově radiaci. Čím menší díra vznikne, tím rychleji by se měla vypařit. Co když se ale (nejen) Hawking plete a k ničemu takovému jako vypařování černých děr nedochází? Zde pak nastupuje další silný argument a tím je existence vysokoenergetického kosmického záření. Toto záření dopadá z kosmu na Zemi, Měsíc a další objekty a interaguje s částicemi na jejich povrchu (nebo atmosféře). A to již milióny let. Pokud by tedy reálně hrozilo, že při srážkách vysokoenergetických částic vznikají černé díry, které se nerozpadají, Země ani Měsíc by už dávno neměly existovat. Tento argument pak lze aplikovat i na další hypotetické a potenciálně nebezpečné objekty, které by v LHC mohly vzniknout, jako např. strangelety.
Tak se tedy s největší pravděpodobností můžeme těšit jen na produkci miniaturních černých děr, co se budou téměř okamžitě rozpadat podobně jako elementární částice. Rozpad miniaturní černé díry by v detektoru Atlas mohl vypadat např. jak je znázorněno na obrázku dole.
To byl tedy další možný scénář konce světa, který však po bližším prozkoumání jeví se jako krajně nepravděpodobný. Vypadá to tedy, že Země tady ještě nějaký pátek bude. I když, jeden nikdy neví...
Tiskni
Sdílej:
Prosím neplést biliony a miliardy. Častá chyba překladatelů z angličiny.je, sorry. Diky za upozorneni, opraveno.
Zrovna v případě toho supervulkánu vidím jednostranné informování, jelikož mi tam chyběly zmínky o tom, co s tím jde dělat. Mám na mysli třeba vrtání "pojistných ventilů" v duchu pana Běhounka a "Akce L" (?), tedy umožnění vytečení magmatu na povrch a tím zamezení výbuchu.
Z asteroidu bych mel vetsi strach, pokud se uz o nejakem vi, ta informace nebude vpustena mezi bezne smrtelniky, aby nevznikla panika.Presne tak, je to par let co mel proletet asteroid kolem zeme v polovicni vzdalenosti nez zemi obiha mesic. Nevim uz jestli skutecne proletel, nebo jestli letel dal, ale tato informace byla pustena na verejnost az nekolik dni pote co se to stalo.
Ono když na tebe něco letí od Slunce, tak je to dost těžké zpozorovat (což často využívali i piloti bojových letadel v době, kdy sis o radaru na palubě mohl nechat jenom zdát)Tenhle trik je mnohem starsi, mam pocit, ze ho vyuzivali uz stari Rekove pri namornich bitvach. Na mori ma vzhledem k neexistecni horizontu poloha slunce velky vliv, kdezto na pevnine se do toho plete krajina. Ale pozor - v jedne z namornich bitev v prni svetove se dokonce z pocatecni vyhody (utok ze slunce) stala po zapadu slunce nevyhoda - lode byly videt proti svetlym cervankum na zapade, kdezto druha strana splyvala z temnymi mracny na vychode, takze se na ni o dost hure mirilo.
Mam jedinou připomínku, nesedí mi k tak zpracovanému čtení styl, co mi připomíná "nedělní přílohu novin". Čili nakousnutí více témat najednou.
Konkrétně u těch asteroidů - do jaké vzdálenosti je dokážeme detekovat na cca 50% a do jaké třeba na 10%? A stejně tak jaké jsou možnosti lidstva na zásah? V tom mi to přije jako "na začátek něco na rozjezd a pak konečně něco zajímavého o LHC". Proto mi to příjde jako plácnutí. Po shlédnutí "28 dní poté" musím souhlasit s tvrzením, že konec může přijít odkudkoliv a nečekaně.
Exploze jedné hvězdy a zničení jedné planety znamená konec světa? Takže konce světa jsou ve vesmíru na denním pořádku.myslim, ze jsem v uvodu psal, co pod pojmem "konec sveta" myslim. To zcela urcite na dennim poradku neni.
Jak sám píšeš ve vesmíru vznikají, existují a zanikají částice s daleko vyššími energiemi a nic se neděje. Raději se věnuj něčemu, čemu rozumíš. TEČKA.Ja snad nekde pise, ze si myslim, ze se bude neco dit? Rovnez taky nikde netvrdim, ze rozumim fyzice, ale na druhou stranu mi neni jasne, proc by z existnce vysokoenergetickeho kosmickeho zareni melo plynout, ze ji nerozumim.
First, the kinematic conditions are not identical. A complex hadronic system, like a strangelet, moving rapidly through matter, will not survive collisions with nuclei, so only strangelets nearly at rest relative to surrounding matter are potentially dangerous. At the LHC, they are the ones produced with almost zero rapidity while on the moon they are the ones in the target fragmentation region. Therefore, to compare the two, one needs some assumption on the rapidity distribution of strangelet production.O tom, ze ani tohle neni problem, odhad rozdeleni rapidit etc., viz vyse citovany dokomunet. Do takovych podrobnosti jsem ale nechtel zabihat.
To summarize, under plausible assumptions the cosmic-ray data exclude the possibility of dangerous processes in heavy-ion colliders like RHIC or the LHC, but the worst-case scenario cannot be excluded based on these data alone.Ze stejného zdroje, jinak uznávám, že v daném kontextu jsem reagoval špatně, ale stojím si za tím, že srovnání s kosmickým zářením je vcelku rozumný argument, proč by se nic moc stát nemělo, samozřejmě, že to není důkaz, že se nic stát nemůže.
stojím si za tím, že srovnání s kosmickým zářením je vcelku rozumný argument, proč by se nic moc stát nemělo, samozřejmě, že to není důkaz, že se nic stát nemůže....a ja se to ani nepokousim vyvracet. Jen napsal, kdyz uz bychom se chteli bavit o tom kosmickem zareni, ze je rozdil, jestli vysledek srazky je vuci Zemi v klidu nebo se pohybuje (tj. aby byl ten argument korektni, je treba jeste vzit do uvahu rozdeleni v rapidite). Nicmene i kdyz se zapocte tento fakt, zase dostaneme, ze existence vysokoenergetickeho kosmickeho zareni je silny argument proti tomu, ze by se mohlo neco stat, tj. zaver je presne takovy, jak uvadis..
Pozor, změna! Tým, který zachrání svět, nemusí obsahovat černocha a naopak se v týmu může vyskytovat zrzek. 25 % žen zůstává.A roztrzitej dokturek s kulatyma brejlickama?
To jsou struny z Prakytary, na kterou tehdá hráli Titáni. Moc na to ale tlačili, a tak struny praskly a začaly dotvářet prostor.Postižená oblast, plutoniová rocková kapela
"Myslel jsem, že až bude konec světa, máme si lehnout na zem nebo si dát papírovej pytlík na hlavu nebo tak něco."
"Jestli chcete, tak jo,"
"A pomůže to?"
"Ne."
Třeba globální oteplování, u kterého nelze říct, jestli za něj může člověkNa tom záleží?
"zničí nás naše lhostejnost, viz třeba globální oteplování",což zní tak, jako by bylo globální oteplování způsobené člověkem. Jinak na tom samozřejmě příliš nezáleží.
což zní tak, jako by bylo globální oteplování způsobené člověkem.Tak to bylo myšleno.
Což je právě to co mě irituje, ta neochvějná jistota různých "zelených mozků" že za to může lidstvo samo.Mne zase irituje to, že když už má někdo potřebu o globálním oteplování přemýšlet, tak přemýšlí o tom, jestli za to lidstvo může, nebo nemůže. Přitom je to skoro jedno (nebo to může mít jistou váhu až v okamžiku, kdy s tím budeme chtít něco dělat). A na tu podstatnější otázku – zda s tím máme něco dělat, a případně co, ta nikoho nezajímá.
Zkrátka by si měli lidé uvědomit, že tu nejsou jen "ropná lobby", ale také "zelená lobby" a navzájem si nemají moc co vyčítat. Pravda bude někde mezi...To je argument, za který vy vám kterákoli lobby zulíbala ruce. Tvrdí nějaký matematik, že tři a pět je osm? Nám by se víc hodilo, kdyby to bylo šest? Prohlásíme matematika za matematickou lobby a ustanovíme vlastní lobby, která prohlásí, že tři a pět jsou čtyři. Pravda je někde uprostřed, takže to máme – šest.
Protože pokud za to nemůže, jde o obyčejné vyhazování miliard oknem a místo "boje se změnami klimatu" by se mělo řešit spíš jak se jim přizpůsobit.Vy si myslíte, že člověk se dokáže přizpůsobit čemukoli? Já bych řekl, že těžko. Takže ono „se přizpůsobit“ ve skutečnosti znamená „přizpůsobit prostředí i sebe tak, aby to dohromady fungovalo“. Což je zase zcela nezávislé na tom, zda za to člověk může, nebo nemůže. Nebo vy máte pocit, že má lidstvo bádat hlavně nad tím, zda za to může, a když zjistí, že ne, tak si má sednout s rukama v klíně, a čekat, co přijde?
hlavní otázka zní, jestli tomu skutečně jsme schopni zabránit, čili jestli je náš podíl na tomto procesu nějak významnýProč pořád bez jakéhokoli argumentu trváte na tom, že to spolu nějak souvisí? Já třeba dokážu zabránit spoustě věcí, na jejichž vzniku jsem neměl žádný podíl. Dokážu zařídit, aby chodník neklouzal, přestože jsem jeho zasněžení nezpůsobil. Dokážu zabránit, aby na mne pršelo, i když jsem nezpůsobil déšť. Dokážu zabránit přeteční umyvadla, i když jsem vodu nepustil. Pokud existuje nějaká souvislost mezi naší schopností dělat něco s globálním oteplováním a našim zaviněním, sem s ní. Navíc není pravda, že se rozjíždí program na boj s oteplováním, rozjíždí se program na boj s vypouštěním odpadu do atmosféry, což je činnost nepochybně lidmi způsobená.
Pokud existuje nějaká souvislost mezi naší schopností dělat něco s globálním oteplováním a našim zaviněním, sem s ní.Pokud jsme zavinili globální oteplování nadměrnou produkcí CO2, je jistě chválihodné se ji snažit omezit. V opačném případě je to k ničemu.
Navíc není pravda, že se rozjíždí program na boj s oteplováním, rozjíždí se program na boj s vypouštěním odpadu do atmosféry, což je činnost nepochybně lidmi způsobená.Už od poloviny devadesátých let jedou programy na omezení produkce CO2 kvůli globálnímu oteplení. Nestíhají se plnit, přesto se limity papírově stále zvyšují a dávají se do toho miliardy. Nikdo neví, jestli to vůbec k něčemu bude, prostě se jen preventivně utrácejí peníze aniž by někdo věděl, co vlastně dělá. Mimochodem, píšete o odpadu - CO2 není jenom odpadem, například rostliny ho mají docela rády
Pokud jsme zavinili globální oteplování nadměrnou produkcí CO2, je jistě chválihodné se ji snažit omezit. V opačném případě je to k ničemu. Už od poloviny devadesátých let jedou programy na omezení produkce CO2 kvůli globálnímu oteplení. Nestíhají se plnit, přesto se limity papírově stále zvyšují a dávají se do toho miliardy. Nikdo neví, jestli to vůbec k něčemu bude, prostě se jen preventivně utrácejí peníze aniž by někdo věděl, co vlastně dělá.Proč by to mermomocí muselo souviset s globálním oteplováním? Vypouštění odpadu (nejde jen o CO2) volně do vzduchu či do vody vám připadá jako nevinná věc, a dokud nebudeme zcela přesně vědět, jak to škodí, nemáme si s tím lámat hlavu?
Tohle všechno se mohlo v klidu řešit už nějakých deset let. Místo toho se ve spěchu přijímaly minimálně sporná opatření jen proto, že "se musí urychleně něco dělat s globálním oteplením", přestože dosud nikdo neví, jestli na něj skutečně máme (a můžeme mít) nějaký vliv, ať už kladný, nebo záporný. Vytvářela se atmosféra strachu, aby se bylo možno snáz dostat k dotacím, na jejichž pochybný smysl mnozí upozorňovali už od začátku. A to je to, co zaslouží kritiku.A jaká jsou ta konkrétní opatření, která už se udělala, a o kterých se vědělo, že jsou špatně? A která jsou ta, která se teď už dělají, jsou rozumná, a podařilo by se je prosadit bez onoho strašáka globálního oteplování? Kdo vystoupil třeba s tím, že řešit emise automobilové dopravy povinným přidáváním biopaliv je nesmysl, a místo toho navrhl nějaké jiné řešení? Přičemž za jiné řešení lze těžko považovat prohlášení, že celé globální oteplování je nesmysl a tudíž emise automobilové dopray řešit nemusíme a nemáme.
Proč by to mermomocí muselo souviset s globálním oteplováním?Proboha, kde žijete? Třeba Kjótský protokol neměl souvislost s globálním oteplováním? Opatření přijímaná na základě zpráv IPCC? Nebo to, co jsem už v odpovědi na váš příspěvek včera odkazoval?
Vypouštění odpadu (nejde jen o CO2) volně do vzduchu či do vody vám připadá jako nevinná věc, a dokud nebudeme zcela přesně vědět, jak to škodí, nemáme si s tím lámat hlavu?K čemu jsou opatření, která tak jako tak jen přesouvají zatížení jinam?
A jaká jsou ta konkrétní opatření, která už se udělala, a o kterých se vědělo, že jsou špatně? A která jsou ta, která se teď už dělají, jsou rozumná, a podařilo by se je prosadit bez onoho strašáka globálního oteplování? Kdo vystoupil třeba s tím, že řešit emise automobilové dopravy povinným přidáváním biopaliv je nesmysl, a místo toho navrhl nějaké jiné řešení? Přičemž za jiné řešení lze těžko považovat prohlášení, že celé globální oteplování je nesmysl a tudíž emise automobilové dopray řešit nemusíme a nemáme.Opět - četl jste můj včerejší odkaz? Studie na toto téma jsem viděl už před několika lety, jen to nikoho nezajímalo. Když jsem na to v diskusích poukazoval, měli mě za nepřítele zvířátek (a to jsem prosím bývalý člen Hnutí Brontosaurus). Energetici upozorňují na problémy s větrnými elektrárnami a fotovoltaikou, které je stejně nutí držet fosilní nebo jaderné záložní zdroje (nemluvě o návratnosti energetických investic do výroby, výstavby a likvidace), už taky hodně dlouho. Na to, že není dostatek zemědělské půdy na pěstování biopaliv, díky čemuž se třeba suroviny pro německé bioplynové elektrárny vozí přes půl zeměkoule, se ví už taky nějakou dobu, už před několika lety (za Kužvarta) to dokonce zkonstatovala oficiální studie Ministerstva životního prostředí. Ale až teď, kdy už celý tenhle průmysl jede, začínají politici oficiálně zjišťovat, že to není tak růžové, jak by to mělo být. Obecné řešení nemám, to bych byl zralý na nobelovku. Psal jsem, že je potřeba výzkum a že v tomto směru máme hezkých pár let skluz (určitě bude podle mého soudu na začátku řetězce vždy jádro). V každém případě když už se něco začne prosazovat pomocí dotací, je nutné předem udělat pořádné analýzy a vyřadit z úvahy ty zdroje, které se bez fosilních paliv neobejdou. Což se týká většiny dosavadních řešení. Ne honem něco masově nasadit do praxe a až potom zjišťovat, že to je ve výsledku na prd, jako se to dělo dosud. Globální oteplování možná nesmysl je, i o to se vědci hádají. A možná je nesmysl, že s tím člověk může něco dělat. Nikdo to neví. Naopak nedostatek fosilních paliv dřív nebo později přijde a řešit se bude muset. Ale musí se řešit smysluplně a s rozvahou. Čas na to ještě je.
Takže podle vás dokud něco nezpůsobuje globální oteplování, je to vpořádku, a můžeme v tom bez problémů pokračovat? nenapadlo vás, že něco může být škodlivé i jinak, než způsobováním globálního otelpování?Proč by to mermomocí muselo souviset s globálním oteplováním?Proboha, kde žijete? Třeba Kjótský protokol neměl souvislost s globálním oteplováním? Opatření přijímaná na základě zpráv IPCC? Nebo to, co jsem už v odpovědi na váš příspěvek včera odkazoval?
Vypouštění odpadu (nejde jen o CO2) volně do vzduchu či do vody vám připadá jako nevinná věc, a dokud nebudeme zcela přesně vědět, jak to škodí, nemáme si s tím lámat hlavu? K čemu jsou opatření, která tak jako tak jen přesouvají zatížení jinam?Opatření na snížení produkce odpadu nebo jeho recyklaci přesouvají zatížení jinam?
Opět - četl jste můj včerejší odkaz? Studie na toto téma jsem viděl už před několika lety, jen to nikoho nezajímalo. Když jsem na to v diskusích poukazoval, měli mě za nepřítele zvířátek (a to jsem prosím bývalý člen Hnutí Brontosaurus). Energetici upozorňují na problémy s větrnými elektrárnami a fotovoltaikou, které je stejně nutí držet fosilní nebo jaderné záložní zdroje (nemluvě o návratnosti energetických investic do výroby, výstavby a likvidace), už taky hodně dlouho. Na to, že není dostatek zemědělské půdy na pěstování biopaliv, díky čemuž se třeba suroviny pro německé bioplynové elektrárny vozí přes půl zeměkoule, se ví už taky nějakou dobu, už před několika lety (za Kužvarta) to dokonce zkonstatovala oficiální studie Ministerstva životního prostředí. Ale až teď, kdy už celý tenhle průmysl jede, začínají politici oficiálně zjišťovat, že to není tak růžové, jak by to mělo být. … Ale musí se řešit smysluplně a s rozvahou. Čas na to ještě je.Jestli to není právě tím, že na tyhle problémy upozorňují právě ti, kteří mají pcit, že čas ještě je. A pak se reálná debata vede mezi vědci, kteří mají vědecké podklady pro tvrzení o globálním oteplování, fanatickými uctívači globálního oteplování a fanatickými popírači globálního oteplování. Kde je hlas těch, kteří mají studie o problémech větrných elektráren, přidávání biopaliv atd.? Ti vždy nejprve začnou tím, že bůhví, je-li vůbec nějaké globální oteplování, bůhví, jestli s ním máme něco dělat, bůhví, jestli to umíme, bůhví, jestli vypouštění odpadu je vlastně špatné – a to už jsou dávno „veřejným míněním“ zařazeni mezi ostatní podivíny, zpochybňující globální oteplování. A to, že po tomhle mohutném úvodu dodají i nějaké rozumné připomínky, to už nikdo neslyší. Ostatně podívejte se na tuhle diskuzi. Pokud je někdo proti bezhlavému stavění větrníků nebo přimíchávání biopaliv do nafty, dokáže to odůvodnit a navrhnout jiné řešení, nikdy nezačne tímhle. Vždycky začne zpochybňováním toho, zda globálí oteplování vůbec existuje, zda za něj může člověk atd. A k těm rozumným argumentům se dostane až po několika upřesňujících dotazech kdesi hluboko v diskuzi.
Vypouštění odpadu (nejde jen o CO2) volně do vzduchu či do vody vám připadá jako nevinná věc, a dokud nebudeme zcela přesně vědět, jak to škodí, nemáme si s tím lámat hlavu?Ne, ale nesouvisí s globálním oteplováním. Vypouštění odpadu sem pletete vy, já mluvím o boji s globálním oteplením. Nepodsouvejte mi něco, co nepíšu!
Opatření na snížení produkce odpadu nebo jeho recyklaci přesouvají zatížení jinam?Totéž co předtím. Za chvíli začnete tvrdit, že protože nejsem přesvědčen o zavinění klimatických změn člověkem, nerecykluju odpad.
Jestli to není právě tím, že na tyhle problémy upozorňují právě ti, kteří mají pcit, že čas ještě je. A pak se reálná debata vede mezi vědci, kteří mají vědecké podklady pro tvrzení o globálním oteplování, fanatickými uctívači globálního oteplování a fanatickými popírači globálního oteplování. Kde je hlas těch, kteří mají studie o problémech větrných elektráren, přidávání biopaliv atd.? Ti vždy nejprve začnou tím, že bůhví, je-li vůbec nějaké globální oteplování, bůhví, jestli s ním máme něco dělat, bůhví, jestli to umíme, bůhví, jestli vypouštění odpadu je vlastně špatné – a to už jsou dávno „veřejným míněním“ zařazeni mezi ostatní podivíny, zpochybňující globální oteplování. A to, že po tomhle mohutném úvodu dodají i nějaké rozumné připomínky, to už nikdo neslyší. Ostatně podívejte se na tuhle diskuzi. Pokud je někdo proti bezhlavému stavění větrníků nebo přimíchávání biopaliv do nafty, dokáže to odůvodnit a navrhnout jiné řešení, nikdy nezačne tímhle. Vždycky začne zpochybňováním toho, zda globálí oteplování vůbec existuje, zda za něj může člověk atd. A k těm rozumným argumentům se dostane až po několika upřesňujících dotazech kdesi hluboko v diskuzi.Šmarjájozef, o čem tohle vlákno od začátku je? O globálním oteplování a jeho řešení či neřešení! Už od prvního příspěvku. Obvykle v diskusích píšete k věci, ale tady mám pocit, že trpíte nějakou slepotou či co!
Ale že jde o závazky, jejichž oficiálním cílem je zabránit klimatickým změnám, snad zpochybňovat nehodláte...?Bohužel jste se asi trefil vedle, protože zrovna Kjótský protokol si klade za cíl snížit emise skleníkových plynů:
Každá Strana Dodatku I bude ve snaze plnit své kvantifikované závazky na omezení nebo snížení emisí podle Článku 3 a na podporu trvale udržitelného rozvoje…Snižování emisí skleníkových plynů podle mne není co vytknout, leda že bychom celkem přesně věděli, že takové emise jsou nějak užitečné. Na čem se snad ale shodneme je, že bezhlavé naplňování čehokoli je a bude vždy špatné – to ale vůbec neznamená, že původní cíl je nesmyslný.
Bohužel jste se asi trefil vedle, protože zrovna Kjótský protokol si klade za cíl snížit emise skleníkových plynů:Fajn, a proč se skleníkovým plynům říká skleníkové? A čeho se týká Rámcová úmluva OSN o klimatických změnách, která má být naplňována pomocí Kjótského protokolu? Schválně, zkuste tipovat - skutečně nikde není ani slovo o souvislosti se změnami klimatu?
Aneb „Devčata, člověk si zvykne i na pronikavé záření“. Znáte to povídání o tom, jak jeden sedlák odnaučoval osla žrát, a když už tomu režimu osel skoro přizpůsobil, tak chcípnul? Ale člověk by se přizpůsobil…Vy si myslíte, že člověk se dokáže přizpůsobit čemukoli? Já bych řekl, že těžko.Ale jistě, že dá!
Jde přece o to vytvořit takové podmínky, aby člověk nestavěl domy v záplavových oblastech, upravil svůj život v teplém klimatu v oblasti, kde bylo dříve chladněji, počítal s občasnou vichřicí, apod. .. To vše lze zařídit. Nejde o to, aby cvičně seděl v sauně, aby si zvykalPokud ovšem víme, co přijde. Což je ovšem dost odvážné vzhledem k tomu, jak málo víme o zemském klimatu a zejména o jeho různých bodech zvratu či prudké změny.
Souhlas. Je proto nutné přistupovat i trochu empiricky. Změna klimatu předpokládá i nezvyklé pohyby vzdušných mas. Chladno tam, kde má být teplo a obráceně, ale určitě i prudké deště a vichy střídané s obdobím sucha. Z toho se pro nejbližší období dá vycházet. A leccos se dá v tomto duchu zařídit.Ale můžeme si být jisti, že to nezvyklými pohyby vzdušných mas skončí? Co změny oceánský proudů? Co velké prudké změny v biosféře (např. v oceánech, koráli apod.), které budou mít vliv na klima – třeba velké uvolnění vázaného CO2, nebo jiné látky, změna kyselosti prostředí, nějaká chemická reakce začne probíhat jinak, zastaví se, obrátí se, začnou fungovat jiné katalizátory – dokážeme všechno tohle vyloučit? Já bych si tedy spíš vsadil, že se něco z toho při dalším vychylování rovnováhy stane, akorát ještě nevíme, co. Ono to ani nemusí být špatně, koneckonců kdyby jistý asteroid nevychýlil rovnováhu v době dinosaurů, savci by se těžko prosazovali a je otázka, jak by dnes Země vypadala. Obout holínky a zavřít oči je trochu málo – i kdybychom nakonec zjistili, že nic jiného stejně nezvládnem, nebo že není potřeba nic dělat, mělo by to být výsledkem nějakého seriózního zkoumání.
Důležitá je ale změna v myšlení lidí: považovat přírodu víc za rovnocenného partneraNaprostý souhlas. Ale obávám se, že „postavíme přehrady, domy nebudeme stavět v zátopových územích“ atd. je přesně příklad
poručíme větru dešti - a to nebyl názor jen komunistůProtože to, co předvádíme nyní ve vztahu k životnímu prostředí, to je znovu ono „poručíme větru dešti“, akorát trochu maskované. Ono se to skrývá i v té vaší větě „počítat s její nevyzpytatelností“. To je takové – aha, tak při povodních nám voda ukázala, že je silnější, tak to necháme být, tu nedokážeme přemoci, ale zato tu přírodu pořádně skřípnem někde jinde. Globální oteplování? To si spočítáme, támhle postavíme hráze, támhle přehrady, tady to opustíme – a přírodo dělej si co chceš, mi na tom nakonec ještě vyděláme. Já to samozřejmě teď natahuji trochu do extrému, ale obávám se, že takhle to vlastně spousta lidí vnímá, nebo k tomu velice rychle sklouznou, protože nemají představu, jaký je rozdíl mezi „partnerstvím“ a „rozdělíme si území, každý bude ovládat to, kde je silnější“. Zatím to tedy nevypadá moc na to, že bychom přírodu chtěli za rovnoceného partenra; spíš to vypadá, že jsme v jedné oblasti dostali výprask, tak se trochu stáhnem a budem si lízat rány – ale stejně máme pocit, že jsme měli na víc, a příště té přírodě ukážem… Nejhorší na tom je, že asi nejsilnější zastoupení tohohle technologického přístupu „poručíme větru dešti“ je v dnešní „praktické ekologii“ – tedy v tom, co se daří v praxi uplatňovat z ekologických požadavků. Místo, aby se např. dařilo snižovat celkový objem dopravy a doprava byla úspornější (nediskriminace veřejné dopravy, nediskriminace železniční dopravy, odstranění zbytečné dopravy tím; že někde nějaký výrobek zadotuju, a tou dotací ve skutečnosti vyrovnám náklady na dopravu, takež se pak vyplatí výrobek vést někam přes půl kontinentu), provádí se v praxi úpravy ve stylu „vlk se nažral, a koza zůstala celá“ – přidávání biopaliv do benzínu a nafty, vedení dálnic tunely… Vždyť to není partnerství s přírodou, to není ochrana – to je snaha přírodu „přečůrat“. Podobně větrné nebo solární elektrárny – „OK, přírodo, tepelné elektrárny na fosilní paliva jsi nám prokoukla, tak my na tebe vymyslíme něco jiného, schválně, jestli si tohohle nevšimneš“. To jsem zvědav, kdy se ukáže, že solární a větrné elektrárny třeba ovlivňují mikroklima, přispívají k změně proudění vzduchu a třeba ke smogovým situacím… Dlouho jsme si mysleli, že toho vzduchu kolem je nějak zbytečně moc, a nevadí do něj vypouštět nějaké splodiny. Na tom už nás „příroda“ nachytala, tak teďka budeme prozměnu zkoušet, jestli ta tepelná výměna v atmosféře a mezi zemí/mořem a atmosférou je jen tak pro nic za nic, nebo jestli se nám na to taky přijde. A za pár (desítek) let se zase budeme divit, kdo to mohl tušit, že to má nějaké souvislosti, a že omezení výměny tepla tady způsobí „něco“ támhle…
Z toho vašeho posledního odstavce mám pocit, že jako jediné správné řešení "partnerství s přírodou" vidíte vrátit se jeskyň (případně na stromy). Samozřejmě to myslím silně nadneseně, ale ten princip v tom je.Tak to rozhodně nemyslím. Jde mi o něco jiného. Např. při budování tepelných elektráren jsme enmysleli na to, jaké to má souvislsoti. Ukázalo se, že jedna souvislost – znečištění atmosféry – není tak zanedbatelná, jak jsme si mysleli. Rozumné by bylo tu chybu neopakovat, a při hledání nových řešení si už na souvislosti dávat pozor. Jenže to mi neděláme, jenom si teď dáváme pozor na tu jednu souvislost, kterou už jsme odhalili u tepelných elektráren.
Jo a btw. toho že by lidstvo svojí produkcí energie (až tu budou fúzní elektrárny) nějak přímo způsobovalo globální oteplování se bát nemusíte, v porovnání s energií co na planetu dopadá ze Slunce to bude stále prd.No, jenom aby. Vypouštění CO2 do vzduchu jsme se taky bát nemuseli, ve srovnání s tím, co už tam bylo, to také nebylo nic. Což neznamená, že to tak u té energie ve skutečnosti nemusí být – jenom to zanmená, že bychom si toho rizika měli být vědomi, a měli bychom se snažit vytvářet a ověřovat nějaké modely, které tohle potvrdí, nebo vyvrátí. On totiž nemusí být problém jenom v samotné produkci té energie, ale i v její distribuci – život „žije“ z toho, že někde existuje teplotní gradient, takže problémem může být třeba i jiné „rozvrstvení“ teplot.
včasnou evakuaci lidí z ohrožených oblastí díky stoupání vody (úkol nejhorší, nejtěžšíI když stoupne voda, nepůjde to nijak rychle, takže nebude problém stěhovat lidi postupně (rozpočítej si, kolik lidí je potřeba za těch několik desítek let přestěhovat, na jednotlivé roky - odhaduju,že zjistíš, že to zase nebude tak moc))
A na tu podstatnější otázku – zda s tím máme něco dělat, a případně co, ta nikoho nezajímá.A na to si stěžuješ ty, který krizituješ člověka, který přesně tuhle otázku položil?
* v letním poledni max. 1 000 až 1 050 W.m-2 * v zimním poledni max. 300 W.m-2 * při souvisle zatažené obloze max. 100 W.m-2 * v noci (při úplňku) max. 0,01 W.m-2Účinnost solárního článku je dlouhodobě asi 14 procent. Tudíž za rok se dá získat asi tak 400 kWh energie * m-2. Ivestice na m-2 je asi 15 000,-Kč- Obrázek si udělejte sám. Ale ERoEi je skutečně větší než jedna i u nás, Ekonomicky bez dotací nesmysl. Jestliže sluneční energie pak kolektory a přímý ohřev vody.
Jestliže sluneční energie pak kolektory a přímý ohřev vody.Hmm, tohle jsem si v létě užil při zastávce v kempu v bretaňském Erdevenu a sprchovat se v té ledárně nedalo v žádnou denní dobu. A to pražilo sluníčko.
Kolik energie spotřebovalo ozvučení a osvětlení dementních "proekologických" koncertů jako Live Earth?Počítej s příkonem v řádu stovek kilowatt na jedno pódium nepřetržitě. Dále počítej s tím, že tato energie je velmi často vyráběna dieslovými agregáty, protože místní zdroje dost často nemohou poskytnout tolik, kolik je požadováno. Ekologii je třeba prosazovat i za cenu ničení přírody.
A jak bude vypadat jeho opravný prostředek?Pokud si lidé myslí, že se od zvířat odlišují rozumem, pak by třeba právě rozum mohl být tím „opravným prostředkem“.
A já se ptám: kdo bude predátorem člověka? A jak bude vypadat jeho opravný prostředek?Je dost možné, že to bude člověk sám. a) Situace, kterou popisuješ, se nazývá přemnožení. U populací zvířat v takovém případě dojde ke korekci tím, že je nedostatek potravy a jedinci, kteří si potravu nejsou schopni opatřit (vybojovat apod.), zemřou, aniž by byli schopni se rozmnožit, eventuelně neuživí mláďata apod. Když se něco podobného stane u lidí, většinou se zfromují skupiny, které se vzájemně pokusí zlikvidovat v rámci "rozšíření životního prostoru" a podobně. b) Všimni si růstu populace v tzv. vyspělých zemích. Budeš s tím mít asi dost práce, protože žádný růst není, západní Evropa, severní Amerika, Rusko, tady všude má každý člověk v průměru méne než jednoho potomka, tj. populace vymírá. Biologové provedli pokus na kolonii krys, zásobovali celou kolonii velkým nadbytkem potravy tak, aby se všechny krysy mohly nažrat podle libosti. To jsou v podstatě ideální podmínky pro rozmnožování, přesto po několika generacích se krysy rozmnožovat přestaly a celá kolonie vymřela - prostě nebyly mladé krysy. Je vidět ta analogie? Je dost možné, že člověk zkoriguje sám sebe prostě tím, že se přestane rozmnožovat, aniž by k tomu byl zjevný důvod. Už dneska je dost "rodin", kde nemají žádné děti (přítěž, omezení kariéry apod.).
přičemž se dá celkem snadno odhadnout, že dnešní člověk je tvor daleko nejzávislejší na přírodních zdrojíchTo je dost sporné. Pokud půjde o pohodlí, tak je to určitě pravda. Pokud půjde o přežití, tak moc ne - narozdíl od zvířat je člověk schopen opatřit si - vyrobit - potravu tam, kde by v přírodě žádná vzniknout nemohla.
Spíš než záměr ochránců přírody bych za tím viděl všeobecnou neschopnost (či neochotu) médií podávat pravdivý obrázek o světěochránce přírody != ekolog. Může být, ale nemusí, většinou je to spíš ekologický aktivista.
Jenomže pokud už by nešlo o pohodlí, ale o přežití, mělo by to obrovský dopad jednak na lidskou populaci, jednak i na lidskou společnost. A dost možná by o „tom novém“ těžko šlo říci, že je to pokračování současné lidské společnosti.přičemž se dá celkem snadno odhadnout, že dnešní člověk je tvor daleko nejzávislejší na přírodních zdrojíchTo je dost sporné. Pokud půjde o pohodlí, tak je to určitě pravda. Pokud půjde o přežití, tak moc ne - narozdíl od zvířat je člověk schopen opatřit si - vyrobit - potravu tam, kde by v přírodě žádná vzniknout nemohla.
ochránce přírody != ekolog. Může být, ale nemusí, většinou je to spíš ekologický aktivista.Napsal jsem snad něco jiného?