Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »rel="nofollow"
? Nejhypertrofovanější ego v ČR a přilehlých blízkovýchodních zemích!
A nakonec, pánové, slyšeli jste někdy o rel="nofollow"
?
Áno počuli sme, že Google ten atribút už dosť dlho ignoruje. ;)
ale psat umi (ma peknej sloh) to se musi nechat.Na rovinu, neumí ani to. Píše jako když netalentovaný sečtělý šprt smolí v osmé třídě slohovku. Jedno klišé vedle druhého, fráze za frází, obraty neohrabané, invence nulová, výraz kožený. To že píše spisovně a (relativně) bez chyb z něj ještě stylistickou hvězdu nedělá.
0000:7C00
(segment:offset, běžíme v realmódu) a zkontolování, jestli jsou dva poslední byty 0x55 0xAA
. Pokud ano, spustí kód od začátku. To, jestli je v prvním sektoru GPT, MBR nebo třeba vir, je BIOSu úplně jedno (záleží mu jen na té boot signatuře), protože všechno ostatní má na starost bootloader.
Píše nějaké bludy o tom, že Linux na desktopu má jen 1%Podľa štatistík na našom hostingovom serveri sa v závislosti od zamerania stránky pohybuje podiel linuxových klientov od 0,2% do 1,1% (údaje za september 2009). Hulán je blbec kvôli iným dôvodom, v tomto má náhodou bohužiaľ pravdu.
No, já bych bral takovou práci Určitě to je mnohem větší sranda než pořád psát nějaký zdrojáky.
Třeba bude někdy osvícen a začne používat free software, pak bude psát oslavné články na linux.
Co s tim Hulanem porad mate. Vzdyt je to obycejnej mamrd jako spousta jinejch. Jeho jedinou odbornosti je lepeni kodu v phpku. Stejne jako spousta jinych lidi bloguje o tom co dela, aby se nechal utvrdit v tom, ze to co dela je uplne to nejlepsi. Kdo z vas by si koupil, nebo pouzival neco o cem je presvedcen, ze to neni to nejlepsi (Nikdo, jen vetsina lidi o tom nema potrebu blogovat). Co me prekvapuje, je vyskoa navstevnost jeho blogu. Vpodstate totiz obsahuje jen seznam veci (programu, kol, ...) o kterych je Hulan presvedcen, ze jsou nejlepsi. Nejay prinos oproti reklamnimu letaku, tedy objektivni zhodnoceni, tam nikdy neni.
Podobnych nekritickych blogu, kde autori potrebuji utvrdit v tom, ze to co delaji je to nejlepsi by se naslo i tady na abclinuxu.
>>>Nic svetobornyho, ale pro normalniho uzivatele
Jednou jsem na jeho webu nasel postup jak odstranit poinstalacni soubory (a usetrit misto) ze service packu ve win vista.
Postup jak pomoci n-lite vyhodit nepotrebne veci z instalacky win xp.
To je tak vse.
Navstevnost mu zvysovat nehodlam a jeho zapisky nectu.
TYTYTY
Vy nevite, ze ten o kom pisete v blogu je ten, o nemz se tady nepise......
Osobně je pro mne nastavení web filtru (AdBlock, NoScript, Proxy, Hosts, ...) první věc, kterou dělám po instalaci OS/web. browseru na všech mých PC. Ani GoogleAnalytics u mne nemá šanci...
Když si představíš kolik existuje počítačů (téměř každá domácnost, nemluvě o tom, že spousta domácností má PC víc), a kolik lidí ve tvém okolí používá Linux (ze svých známých, spolužáků, bývalých spolužáků ze základky, kamarádů, učitelů... (zachvilku jsme na sto lidech)), tak u mě je to jeden člověk + já. Jistě, ve velkých městech se můžeš přes studium / práci, atd... seznámit se spoustu lidí, co jsou linuxáci a vytvořit si představu, že je linux celkem rozšířený, nicméně na každého toho linuxáka bude sto lidí, co o linuxu nemají páru. Takže to 1% sedí a je to ještě celkem dobrý výsledek. V globálu to zas tak málo stanic není. A vyhlídky nejsou špatné.
Upřímně, linuxová komunita je v zásadě dost jednobarevnáPřesně. Kupř. furt ten samý Ponkrác co si furt myslí, že většina lidí si myslí, že
GPL je nejlepší, open source je nejlepší,…(kde na to chodí ví jen on a bůh) jen z toho důvodu, že on si to nemyslí a tak si může připadat jako ten nejechtovnější rebel. Změnu by to chtělo, o tom žádná.
nejechtovnější rebelmi vypadnul. No tak schválně, kdo je má větší, černější a lesklejší.
Proč bych měl diskutovat s někým, kdo nepřinese jedinou myšlenku?Byla tam. Trošičku schovaná:
Furt nemlít dokola jako kolovrátek, lidi to už přestává bavit.
Druhá chyba jsou právní problémy a nejasné vedení i směr v Linuxu, což jde v nadšeneckých dobách, ale jakmile se to ustálí, neudrží se to. Píšu o tom, protože mi to vadí. Až mi Linux bude volný, nebudu o tom psát.No to snad není možné, člověk se snaží urazit a on do toho ještě zatáhne právní problémy GPL. To už je snad horší porucha jako u dada s Hradním pánem a nebo u JiKa. Opravdu nejste jen automaty? Zatím Vám s lítostí musím sdělit, že jste Turingovým testem neprošel.
Opravdu nejste jen automaty?Všichni jsme automaty
Aby bylo jasno, Linux používám. Je mi jasné, že Linux má obrovskou spoustu chybTo není pravda. Linux chyby nemá.
je nejednotnost bez snahy jakéhokoli de jure, či de facto standardu.POSIX,LSB,…
Druhá chyba jsou právní problémy a nejasné vedení i směr v Linuxu, což jde v nadšeneckých dobáchFSF je plně profesionalizovaná a má jak rozlehlá právnická oddělení, tak i jasně daný plán s body budoucího vývoje.
Odpověď by vyžadovala hlubší rozborS tím plně souhlasím.
To by znamenalo skutečnou konkurenci Microsoftu (ale i Applu)A tu potřebuje krom uživatelů produktů od Microsoftu kdo? Já teda ne. K čemu by mi byla, když prostě Microsoftí produkty nepoužívám? Co bych z toho měl?
větší podporu hw od výrobců a také portování softwarových produktů na LinuxJako otevření ovladačů od nVidie nebo otevření AutoCADu od Autodesku? V tomto ohledu jsem pesimista a myslím si, že efekt by to mělo přesně opačný. Vznikl by pak z toho systém plně ovládaný vrtochy velkých korporací, výrobců a těch co píší ovladače…ale vždyť počkat, jeden takový tu už přece máme, tak nač ještě jeden?
Výsledkem by byl rychlejší pokrokTo bude asi to. Když si pod slovem pokrok představujeme každý něco jiného.
a víc "štik v rybníce"To je prosím myšleno jak?
Také šíření virů, trojských koní apod. by bylo obtížnější v různorodém prostředí.To si nemyslím, protože nic takového jako viry nebo šíření trojských koňů neexistuje.
Z tohoto úhlu pohledu by určitě bylo dobré, kdyby se BFU a GNU skamarádili.A já si zase myslím, že by to znamenalo jediné. Zánik něčeho jako GNU, protože BFUčkum nezáleží na tom jak se jmenuje to co jim dovoluje dělat věci, kterých by jinak nebyli schopni, ale hlavně že to dovoluje a pokud možno co je to stojí.
Skutečně BFU jsou rozhodující silou, která určí, jaký OS bude masově nasazován.A to já si budu mlít dokola furt to svoje: Proč proboha?
ovladače. Opravdu si myslíte, že by to mělo za důsledek zvýšení počtu funkčních ovladačů nebo
ovladačů? Já říkám, že jsem pesimista a, že takový systém plně ovládaný
ovladačia vrtochy jejich autorů si klidně můžete nechat. Protože BFU nerozlišuje mezi ovladačem a
ovladačem, ale mezi stavem
jede toa
nejede to.
Zaškatulkování jen na základě pár komentářů? Blahopřeji, právě jste úspěšně splnil Turingův test, protože toho opravdu nikdo jiný než člověk schopen není.Nebloknul, ale pochopil, že z Vás nic jiného, než osobní urážky nevypadnou.
Takže kdykoli uvidím Vaše jméno, můžete se spolehnout, že Vás budu ignorovat. Diskuse s Vámi nemá jediný přínos a je to pouhá ztráta času – neboť jste se ani nepokusil o jakoukoli věcnou diskusi (byť i třeba v podtextu urážející). Takže toto byla poslední reakce an Vás.
A pokud zjistíte, že přímé urážky nikam nevedou,Já do toho nechci kecat, ale moje první reakce v tomto vlákně skutečně nebyla zamýšlena jako urážka ale jakožto rýpnutí do toho, že tu kdosi furt donekonečna opakuje svoje klišé a svoje představy, které se ke všemu ani trošku nesnaží korelovat se skutečností. Urážka z důvodu nesouhlasu s názorem? No k tomu bych se snad nesnížil. Jo že to tak hned někdo bere a ještě si na tom udělá příležitost k reklamě už není můj problém.
Mě nevadí, když mě někdo nadává, klidně jako dlaždičTak to bych prosil alespoň jednu citaci, protože jsem se vulgarismů schválně snažil vyvarovat.
kde na to chodí ví jen on a bůh
V svobodné společnosti je bůh vztahován vůči člověku, který v něj věří. Tím pádem je potřeba psát buď
kde na to chodí ví jen on
nebo
kde na to chodí ví jen on = bůh
Tohle není dobrý nápad. Jakmile o něm píšete, zmiňujete jeho jméno a odkazujete na jeho ubohé stránky, pouze mu zvyšujete popularitu. Myslím si, že linuxová komunita nemá nejmenší důvod reagovat na lůzu takového typu.
Mě nejvíc pobavilo, jak v jednom svém blogpostu upozorňuje „pubescentní tučňáky“ (což bych do češtiny přeložil jako „lidé, kterým narozdíl od něj nechybí znalosti a vzdělání a kteří umějí víc než jen klikat a klanět se Mrkvosoftu“), že velmi dobře rozumí Linuxu a napsal o něm několik odborných článků. Neodolal jsem a na pár těch článků jsem v jeho blogu kliknul. Nejodbornější z nich byl — světe zboř se, obloho skloň se k zemi! — o kompilaci Apache httpd ze zdrojových kódů! On napíše „odborný“ článek o něčem, co každý manažer balíčků od OpenBSD po Mandrivu zvládá levou zadní a tvrdí, že „rozumí Linuxu“! BTW, opravdu je mezi Apache httpd a Linuxem nějaký úzký vztah? Nezdá se mi.
On umí zkompilovat kernel! To je ale sláva! To lze dobře ilustrovat jednou historkou ze života: 1. září 2004 jsem dostal svůj první počítač. (Předtím jsem vždy počítač s někým sdílel.) 2. září 2004 jsem nainstaloval poprvé Linux, tenkrát Mandrake. 15. září 2004 jsem poprvé úspěšně nabootoval vlastnoručně nakonfigurovaný a zkompilovaný kernel. Takže co je na tom těžkého? Kompilaci kernelu zvládne i totální LAMA, která o ovládání, možnostech využití a principech fungování celého systému ví naprosté kulové! Taková lama jsem tehdy vskutku byl, takže to říkám z vlastní zkušenosti. Zmíněný pán, jehož jméno není dobré přímo psát, je ovšem hloupá lama dodnes. Opravdu si myslí, že něčemu rozumí, nebo jen provokuje? Těžko říct.
Tiskni
Sdílej: