Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Prostě o všem o linuxu o životě o práci atd.
Pokud se do čtvrtečních sedmnácti hodin nepodaří plně zprovoznit nový centrální registr vozidel, ministerstvo dopravy se od pondělí vrátí ke starému systému. Na večerní tiskové konferenci to ve středu oznámil ministr dopravy Pavel Dobeš.Co si o tom myslíte?
Tiskni
Sdílej:
Kdyby to tak bylo:
- dáme zálohu
- dostaneme funkční SW, zaplatíme část ceny
- SW funguje rok bez většících chyb, doplatíme zbytek
...mi bychom jim daly...
... pod hlavičkou IBM. Úradníčky nakoniec počítali s papierom a kalkulačkami.. bolo totiž obdobie podávania daňových priznaní....A ted si predstav, ze za cisare pana, prvni republiky nebo protektoratu to pani urednici zvladli i bez tech kalkulacek. A nebrali to jako hrdinstvi ale jako prestizni a uctyhodne zamestnani na ktere jen tak nekdo nedosahne. A stacilo jich vyrazne mene nez dnes, i se vsema elektronickyma udelatkama, tiskarnama, internetama, databazema. Ze si to neumis predstavit? A co kdyz navic jeste vytahoval tehdejsi stat z nasi kapsy podstatne mene jak dnes...
... úřednické agendy rostou rychleji, než schopnosti úředníků a jejich systémů...Proc?
Spolecnost proste pravidla chce. Ma to svuj smysl, protoze to vyzaduje uroven technologie.Proc? Proc podle Vas "spolecnost chce" dalsi a dalsi a dalsi pravidla a regulace a omezeni? Co je spatneho na pravidlech starych 100 let? Na pravidlech starych 50 let? Kdo je to ten "spolecnost chce"? Ja ani me nejblizsi okoli po dalsich urednickych agendach a omezenich zivota netouzim. Chcete Vy dalsi nova omezeni a regulace a urednicke agendy? Ano nebo ne? Chce je i vas partner, partnerka? Vase deti nebo rodice? pokud ano, proc si je nezaridite (sam za svoje), ale vnucujete to i ostatnim, kteri o to treba az tak moc nestoji?
Muzete zkusit zalozit spolecnost, ktera tech pravidel bude mit mene (a pochybuji, ze zrovna RU bylo takovym pripadem), ale pak omezite technologie, ktere muzete mit, a technologicky se vratite na uroven RU.Zajimave, takze tvrdite, ze omezenim rustu statnich regulaci, urednickych agend a buzerace zmizi technologicky pokrok nad uroven Rakouska-Uherska? Pokrok je pohanen rychlosti pribyvani zakazu? Zda se, ze empiricka data vasi hypotezu nepodporuji, podivejte se na Singapore, Hongkong, Novy Zeland, Texas nebo Colorado, nezda se mi, ze by tam svitili petrolejkama a jezdili konesprezkou.
Vyprask bambusovou holi neni zrovna prijemna vec.
Výprask sice není příjemný, ale je efektivní. Možná by se tím daly řešit některé problémy, které momentálně efektivně řešit neumíme.
Možná by se tím daly řešit některé problémy, které momentálně efektivně řešit neumíme.Například zcela vymazat opozici. Singapur je holt něco jako dnešní Čína - ekonomické svobody ujdou, přestože politické žádné nejsou. Tedy v případě Singapuru formálně politické svobody jsou, ale jakmile se o ně začnete aktivně zajímat, skončí vaše ekonomické svobody.
Proc? Proc podle Vas "spolecnost chce" dalsi a dalsi a dalsi pravidla a regulace a omezeni?Duvod proc (si myslim) jsem napsal, dukazu o tom, ze se to chce je cela rada, napr. Wikipedie. Puvodne bylo jedno pravidlo - be bold. Dneska jsou to desitky stranek pravidel o tom, jak co psat. To je spolecnost zalozena na dobrovolne bazi, nejsou zde zadne mocenske ani financni tlaky, presto tam vznikla ohromna byrokracie. Jak to vysvetlite vasi teorii o utlaku?
Co je spatneho na pravidlech starych 100 let? Na pravidlech starych 50 let? Kdo je to ten "spolecnost chce"?Nic spatneho na nich neni. Stejne tak neni nic spatneho na Firefoxu verze 1.0, ktery nic neumel a byl rychly. Jenze realita je, ze vetsina lidi chce radeji Firefox 10, ktery toho umi mnoho a je proto take vetsi zrout. Stejne tak vetsina lidi chce zit radeji ve spolecnostech s byrokracii.
Ja ani me nejblizsi okoli po dalsich urednickych agendach a omezenich zivota netouzim.Zrejme proto jste se prestehoval z USA do Danska, ze? Podle me to zkratka neni pravda. Je to asi podobne jako s temi programy.
Zajimave, takze tvrdite, ze omezenim rustu statnich regulaci, urednickych agend a buzerace zmizi technologicky pokrok nad uroven Rakouska-Uherska?Technologicky pokrok samozrejme nezmizi, ale bude to vypadat jako v rozvojove zemi. Nebude se mozne na kvalitu neceho spolehnout.
Zda se, ze empiricka data vasi hypotezu nepodporuji, podivejte se na Singapore, Hongkong, Novy Zeland, Texas nebo Colorado, nezda se mi, ze by tam svitili petrolejkama a jezdili konesprezkou.Tyhle zeme urcite nemaji stejnou uroven regulaci jako melo RU. Minimalne treba ekologicke regulace za RU neexistovaly.
To je spolecnost zalozena na dobrovolne bazi, nejsou zde zadne mocenske ani financni tlaky, presto tam vznikla ohromna byrokracie.Někteří lidé si vysloveně bahní v tom, aby tu byrokracii generovali. Jsou v ní jako ryba ve vodě. Místo aby na Wikipedii tvořili obsah, tráví nekonečné chvíli diskutování o tom, že by toto mělo být tak a tak, a že ostatní to dělají špatně. Ve finále pak produkují návrhy všemožných pravidel a doporučení, v neposlední řadě se snaží potírat cokoliv, co není přesně v souladu s oněmi pravidly, která oni prosazují.
Stejne tak neni nic spatneho na Firefoxu verze 1.0, ktery nic neumel a byl rychly. Jenze realita je, ze vetsina lidi chce radeji Firefox 10, ktery toho umi mnoho a je proto take vetsi zrout.Tohle do značné míry není pravda. Například nejméně 9 z 10 účetních bude raději pracovat ve starém DOSovém programu (nebo v programu na starých Oracle Forms), kde se jim dělá mnohem snadněji a efektivněji než v omalovánkovém klikátku, které je plné úžasných nových funkcí.
Nebude se mozne na kvalitu neceho spolehnout.Rozhodně se spíše spolehnu na kvalitu výrobků z 1. republiky nebo z Rakouska-Uherska, než na kvalitu dnešních, masivními regulacemi spoutaných výrobků.
Rozhodně se spíše spolehnu na kvalitu výrobkůOtázka stojí dnešní auto dnešní kvality nebo dnešní auto prvorepublikové kvality.
Mezi předpisy a regulacemi, které navyšují cenu, jmenujme například klimatizaci, kola z lehké slitiny, vyhřívaná zrcátka, spoiler, tónovaná skla, navigace, sportovní sedačky.Tohle jsou věci, které zvyšují komfort :) To, že si zákazník připlatí za komfortní auto neznamená, že chtějí platit za pásy vzadu, když tam akorát občas veze nákup, že si chce platit za airbag na místě spolujezdce, když tam zpravidla nikdo nejezdí (resp. airbag vůbec), že ho nezajímají deformační zóny, protože bourat s tím autem neplánuje a ve vysoké rychlosti už vůbec ne....
…bourat s tím autem neplánuje…Heh, to snad nikdo (kromě kaskadérů). Problém je tom, že na cestě nejsme sami a cesty nejsou ideálně rovné bez nebezpečných překážek v okolí. Když to pak do mně někdo narve, tak mi ty deformační zóny můžou zachránit život.
Mezi předpisy a regulacemi, které navyšují cenu, jmenujme například klimatizaci, kola z lehké slitiny, vyhřívaná zrcátka, spoiler, tónovaná skla, navigace, sportovní sedačky.Tohle si každý kupuje, zejména u aut nižší až nižší střední třídy, že? Měl jsem samozřejmě na mysli jiné věci, jako třeba onen stupidně navržený předpis o max. průměrných emisích CO2 na flotilu výrobce, připravovanou povinnou instalaci stabilizačních systémů, eCall atd. Plus další povinnosti, které sice nepadají na výrobce, ale zatěžují majitele aut (a tedy se promítají do tlaku na cenu vozů) - povinné zimní pneu, zpřísňování (a tedy zdražování) technickách kontrol, nové věci v povinné výbavě apod.
V ČR se ročně prodá necelých 200 000 nových aut.A těď si představte, že by se v ČR prodalo ročně 0 nových aut, prodávala by se jen stará auta (dovezená z jiných států). Co to udělá s vaším výpočtem?
Kdyby ti lidé nejezdili auty, dopravovali by se jiným způsobem.Částečně.
Předpokládáte, že tyto jiné způsoby vedly na nižší "roční náklady společnosti"?Samozřejmě, vzhledem k tomu, že všechny ostatní druhy dopravy mají tyto náklady nižší.
Kromě jiného je třeba zvážit to, že nějaká část těch, která by se nezabila nebo nezranila v autě, by místo toho generovala jiné "náklady společnosti" (zabili by se jinak, byli by nezaměstnaní, později by chtěli důchod, whatever). A nemyslím si, že by to byl tak zanedbatelný jev, aby ho výpočet v tom článku mohl plně opomenout.Tím se ale nijak neliší od zbytku společnosti. Takže při zkoumání rozdílů je nemůžeme počítat.
Samozřejmě, vzhledem k tomu, že všechny ostatní druhy dopravy mají tyto náklady nižší.Když je seřadíme podle nákladů (tipuju, na funkci nemá konkrétní pořadí vliv):
Zkoukneme seznam, a zjistíme, že na prvním místě jsou třeba vlaky. Že celá společnost nese enormní náklady plynoucí z provozu a nebezpečnosti vlaků, a všichni doplácíme na lidi v cestující, a že je třeba to vyřešit! ...Soudě podle dnešních TV zpráv, je na prvním místě plavání a počet utonutých.
Soudě podle dnešních TV zpráv, je na prvním místě plavání a počet utonutých.
Plavání je slabé, co třeba takové oběšení. Ročně se oběsí přibližně 900 lidí, což představuje ztrátu přes 15 mld. Kč ročně, pokud bereme 17,5 mil. Kč za lidský život. A to počítám jen dokonané sebevraždy. Přitom provaz stojí pár korun a koupit si ho může naprosto každý. Mělo by se s tím něco dělat - na provazy uvalit spotřební daň, která započte všechny externality. Pro nákup provazu by se měly zavést provazové průkazy - zájemce by absolvoval psychotesty, kurz zacházení s provazem a dále by musel prokázat, že provaz opravdu potřebuje.
Samozřejmě, vzhledem k tomu, že všechny ostatní druhy dopravy mají tyto náklady nižší.Jsem ochoten souhlasit, že teď mají, ale to není univerzálně platný stav. Když téměř eliminujete IAD, změní se rovnováha celého systému, a tyto náklady ostatních druhů dopravy se mohou zásadně změnit ve srovnání se současným stavem. Ten systém je silně nelineární, takže dělat nějaké odhady bez velmi podrobné analýzy a modelování vede na nesmyslné závěry. Pokud by někdo pořád nerozuměl, tak potíž je v tom, že v těchto systémech se vše navzájem ovlivňuje - např. když vyhodíte lidi z aut, budou možná chtít jezdit vlakem - když na současnou infrastrukturu dáte dvakrát tolik vlaků, může se nehodovost neočekávaně zvýšit, a hned vám to s těmi "náklady společnosti" nevychází. Nehledě na jiné náklady, které to začne generovat. A takových interakcí je tam obrovské množství. Já neříkám, jak by to bylo. Říkám, že to vůbec není jednoduché a můžete mít pravdu, nebo taky ne. Pro vás to je celé jednoduché a jste si jist svými závěry, nicméně jsem to zatím neviděl doložené lépe než "prostě to tak je, je to jasné". Nebo zavádějícími výpočty, které už tu hezky zpochybnili jiní.
Když téměř eliminujete IAD, změní se rovnováha celého systému, a tyto náklady ostatních druhů dopravy se mohou zásadně změnit ve srovnání se současným stavem. Ten systém je silně nelineární, takže dělat nějaké odhady bez velmi podrobné analýzy a modelování vede na nesmyslné závěry.Tady se navíc pořád všechno točí kolem osobní dopravy, ale velký význam má i doprava nákladní - jak tranzitní, tak lokální. Právě nákladní doprava generuje značnou část nákladů na stavbu a hlavně opravy silnic, na opravy domů poškozených otřesy, na protihluková opatření atd. Tranzitní dopravu lze částečně řešit přesunem na koleje, ale pořád tu zůstane ta lokální doprava - dokud se vůbec bude něco dopravovat (ledaže bychom náklady nosili na zádech nebo na hlavě).
takže až si půjdete koupit maso nebo čokoládu nebo si sednete k počítači, abyste napsal komentář do této diskuze…někde to tak už praktikují
apočítejme jen roční náklady společnosti související s dopravními nehodami s těžce zraněnými a mrtvými -- vychází to na nějakých 57 miliard. V ČR se ročně prodá necelých 200 000 nových aut. Takže pokud by ten nárůst v ceně auta způsobený regulacemi měl pokrýt alespoň tyhle náklady, musel by auto zdražit v průměru o 285 tisíc Kč.
Proč by se měly náklady na zranění a úmrtí při dopravních nehodách měly rozpočítávat do pořizovací ceny auta? Výraznou většinu těch nákladů zaplatí pojišťovny a ty neprovozují žádnou charitu a na své činnosti rozhodně neprodělávají.
Jinak povinné ručení do toho nijak nevstupuje, v té částce pokud vím nebyly započítány hmotné škody.Z povinného ručení se platí i náklady léčení, bolestné, ztížené společenské uplatnění atd. Někdy se sice pojišťovny cukají, ale u soudu to nakonec stejně dopadne tak, že to musejí zaplatit (ledaže by část zaplatil přímo viník).
Z povinného ručení se platí i náklady léčeníTo jste slyšel kde? Takže když zdravotní pojišťovna zjistí, že něčí úraz je z dopravní nehody, začne pátrat po viníkovi nehody a zkasíruje jeho autopojišťovnu? Nebo si to evidují extra doktoři a nechávají si to proplácet přímo od autopojišťoven místo od zdravotních pojišťoven? Možná se z povinného ručení platí nějaké drobky typu bolestné, doprava na rehabilitace nebo ušlý zisk, ale těžko se z něj platí zdravotnická péče jinak hrazená zdravotním pojištěním, neplatí se z něj sociální dávky ani důchody.
původně nebyla řeč o důchodechByla.
vehementně jsi odmítal to že se z povinného ručení platí náklady na léčbuTo bylo to jediné, co jsem odmítal opatrně, protože jsem si nebyl úplně jist. A pořád jsem se nedozvěděl, jak to tedy je -- zdravotní pojišťovny ty peníze mohou vymáhat, ale dělají to skutečně?
jak ručíš za způsobenou škodu coby cyklista?Stomilionovou kaucí a hradím desetinásobek nákladů. Jako bonus dávám zlatý prsten a tatranku.
To jste slyšel kde?
V zákoně č. 168/1999 Sb.:
§ 6
(4) Pojištěný má dále právo, aby pojistitel za něj uhradil příslušnou zdravotní pojišťovnou uplatněný a prokázaný nárok na náhradu nákladů vynaložených na zdravotní péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění podle zákona upravujícího veřejné zdravotní pojištění, jestliže zdravotní pojišťovna vynaložila tyto náklady na zdravotní péči poskytnutou poškozenému, pokud ke škodné události, ze které tato škoda vznikla a za kterou pojištěný odpovídá, došlo v době trvání pojištění odpovědnosti, s výjimkou doby jeho přerušení. To platí obdobně i v případě regresní náhrady předepsané k úhradě pojištěnému podle zákona upravujícího nemocenské pojištění.
Takže když zdravotní pojišťovna zjistí, že něčí úraz je z dopravní nehody, začne pátrat po viníkovi nehody a zkasíruje jeho autopojišťovnu?Standardně zdravotním pojišťovnám hlásí viníky nehod (a jejich pojistitele) policie. Na základě tohoto hlášení a na základě úhrad příslušejících k péči vykázané na léčbu zraněných (vykazuje zdravotnické zařízení) pak zdravotní pojišťovna uplatňuje nárok vůči pojišťovně viníka. Pokud viník nebyl zjištěn nebo neměl pojištění, nárok uplatňuje vůči České kanceláři pojistitelů a ta to v případě nepojištěných viníků vymáhá po nich.
těžko se z něj platí zdravotnická péče jinak hrazená zdravotním pojištěnímPlatí se výše limitu, který je minimálně 35 milionů (záleží na konkrétním sjednaném pojištění, bývá to až 100 milionů). Co by bylo nad limitem, může zdravotní pojišťovna vymáhat po viníkovi.
neplatí se z něj sociální dávky ani důchodyNe, ty se z něj opradu neplatí.
O tuto ztrátu produkce tedy přichází společnost a státVýpočet v tom článku stojí na tom, že lidé, resp. jejich produkce, jsou snad implicitně ve vlastnictví státu, nebo co. Stát přichází o možnost dotyčného obrat o daně. Jenže na druhé straně by stát měl za tyto daně poskytnout služby. A v KO případě tyto neposkytne. V případě zranění se bavíme o nákladech z pojištění -- a pokud byste tyto chtěl řešit při nákupu aut, tak by to mělo být ekvivalentně při nákupu čehokoliv dalšího. Kdybyste navrhnul něco jako DPH, kde sazba by závisela na potenciálu dané věci generovat "náklady společnosti", pak bych i mohl souhlasit. Nicméně se obávám, že spočítat takovou sazbu pro všechny věci není reálné. Takže si vybereme jeden případ, třeba auta, a co z toho vyjde, to tady právě sledujeme.
Tak mě napadá, když je tento typ "nákladů společnosti" špatný, co takhle zastřelit každého v okamžiku, kdy získá nárok na starobní důchod? Vždyť takový člověk je pro společnost už jen nákladová položka.Nebo zastřelit některé politiky, tím by se taky výrazně ušetřilo
A už je to tady zas!No jéje :).
Jen málokterá (spíš tipuju žádná) lidská činnost je víc zatížená daněmi než provoz motorového vozidla.Ano, a taky jen málokterá lidská činnost má takové externality. I když je zatížena takovými daněmi, náklady to prostě nepokryje.
Pedálisto, jakou částkou z provozu svého bicyklu přispíváš na stavbu cyklostezek? A jakou na údržbu silnic které používáš?Tru dat.
I když je zatížena takovými daněmi, náklady to prostě nepokryje.Jak velkou část těch nákladů tvoří náklady na rozkrádání státních zakázek? Počítá se to taky do negativních externalit? A hlavně mi to přijde takové umělé dělení na motoristy a nemotoristy – nepřímo je na tomto druhu dopravy závislý každý: zásobování obchodů, pošta, bezpečnost (policie i soukromé agentury potřebují auta), zdravotnictví (sanitky, zásobování materiálem), hromadná autobusová doprava… v podstatě všechno. Takže ať už to vyjde jakkoli, těžko lze říkat, že někdo na někoho doplácí.
jak moc by klesly náklady na tuto infrastrukturu při eliminaci individuální automobilové dopravy?Moc. Jenom za pražskou Blanku by se ušetřilo 37 miliard Kč.
jak moc by to generovalo jiné náklady "placené všemi"? (pravděpodobně by došlo k nutnosti navýšení dotací do hromadné dopravy)V porovnání s cenou té infrastruktury pro IAD by to bylo málo.
Rozsah silniční sítě by musel podle mě být téměř stejný jako těď, i kdyby ta zlá auta zmizela.Nemusel. Už dost dlouho se silniční síť nerozšiřuje aby nabídla nová spojení, ale pouze proto, aby kapacitně pokryla narůstající poptávku.
Dálnice nechme stranou, tam vstupuje do kalkulace další separátní zpoplatnění.Já jsem je do výpočtu zahrnul, takže je stranou nechávat nemůžeme.
že si auta pro sebe zabrala silnice
Dokážete si ještě vůbec uvědomit, jak směšně to zní?
Buď pokračovat na dálnici, což je špatně. Anebo se otočit a vracet se zpátky.Nebo sesednout, zalézt za krajnici a jít zpátky jako chodec...?
já si ani nějak nevybavuju že bych ji vůbec někdy vidělAle jo, občas ji někde vidím.
Zato velice často vídám značky Zákaz vjezdu všech vozidelV drtivé většině případů nemají tyto značky logiku a klidně by mohly být nahrazeny značkami Zákaz vjezdu motorových vozidel.
Zákaz vjezdu do jednosměrky které jako by pro cyklisty neplatilyDtto jako výše. Většinou by šlo dodatkovou tabulkou vpustit cyklisty nebo obecně jednostopá vozidla. Což neznamená, že by cyklisté jedoucí proti srsti bylo něco, co je v pořádku (ba právě naopak).
Ale vzhledem k tomu že značka Zákaz vjezdu motorových vozidel existuje tak předpokládám že tvůrci toho značení asi měli důvod dát tam Zákaz vjezdu všech vozidel.Například v ulici U Jelena je Zákaz vjezdu všech vozidel (legrace je, že na té letecké fotce stojí nahoře dvě auta - zjevně tam nemají co dělat, protože i když jsou možná ještě před značkou, určitě nejsou min. 5 m od hranice křižovatky). Není sebemenší důvod, aby tam byla tato značka místo Zákazu vjezdu motorových vozidel (když už tam má být vůbec zakázán vjezd - ale dejme tomu...). Podobně to dříve bylo také v ulici Na Lávkách, ale tam už to nedávno změnili.
Cyklista by používal silniceTak si substituujte platbu cyklostezek cyklisty za platbu silnic cyklisty…
Cyklista by používal silnice, jako tomu bylo dříve, kdyby jej z nich nevyhnala auta. Takže pokud chcete započítávat stavbu cyklostezek, započítejte i to, že si auta pro sebe zabrala silnice.Ale když omezíš IAD, tak ty náklady na údržbu silniční sítě padnou na hlavy cyklistů a těch zbylých motoristů, kteří tam z principu musí zůstat (sanitky, řemeslníci, zásobování) a jejich činnost se prodraží (tzn. dopadne to na všechny ostatní, kteří jsou na nich závislí). Navíc se zvýší náklady na jiné druhy dopravy – rozšiřování železniční sítě, pořizování nových vlaků, tramvají, autobusů, placení nových řidičů…
A proč se neinvestuje do něčeho, co je efektivnější, třeba do veřejné dopravy?Já chci v ČR Maglev
Ale když omezíš IAD, tak ty náklady na údržbu silniční sítě padnou na hlavy cyklistů a těch zbylých motoristů, kteří tam z principu musí zůstat (sanitky, řemeslníci, zásobování) a jejich činnost se prodraží (tzn. dopadne to na všechny ostatní, kteří jsou na nich závislí).A to bude správně pravicové, protože ti náklady budou platit ti, kteří daný statek spotřebovávají. Případně když někteří uvidí, kolik to stojí, rozhodnou se, že to vlastně nepotřebují a za ušetřené peníze si pořídí něco jiného. Aspoň to takhle tvrdí libertariáni, kteří toto stanovisko bohužel nemohou v této diskusi hájit, protože se z nich v diskusích o automobilismu pravidelně stávají tvrdí odpůrci trhu.
Ale jinak si myslím, že ČD a DPP (a další DP) i autobusy už požraly celkem dost peněz. Co s tím? Dát jim ještě víc? Čekat, až tyto peníze začnou nést výnosy?No rozhodně není řešením cpát ty peníze do IAD, která jich požrala ještě daleko víc, její apetit neustále roste, a výnosy z toho nebudou nikdy žádné.
Spíš by se to chtělo zamyslet nad tím, zda se skutečně potřebujeme tolik přepravovat.Přenést část externalit na motoristy je jeden ze způsobů, jak toho docílit. Další je úprava veřejného prostoru tak, aby byl k jiným způsobům využití přátelštější. Ale ty ekonomické ukazatele jsou nakonec stejně to jediné, na co dnes většina automobilistů slyší. Jakmile se před nimi zmíníš o změně myšlení, o tom, že spousta jízd je zbytečná a spousta dalších se dá řešit pěšky, na kole, VHD, taxíkem..., tak tě hned označují za diktátora, cyklistu a kdovíco ještě.
Jakmile se před nimi zmíníš o změně myšlení, o tom, že spousta jízd je zbytečná a spousta dalších se dá řešit pěšky, na kole, VHD, taxíkem..., tak tě hned označují za diktátora, cyklistu a kdovíco ještě.
Nejefektivnější přesvědčovací metoda je osobní příklad. Ekologičtí aktivisté by měli začít především u sebe a pravidelně publikovat svou uhlíkovou stopu. Aby se každý mohl přesvědčit, jak je na tom ve srovnání s ekověrozvěsty. Často je to totiž tak, že aktivisté požadují, aby se lidé uskromnili, ale oni sami to nedělají. Já jsem naprosto v klidu, protože moje uhlíková stopa je podstatně nižší než u ekoguruů jako je Al Gore, Martin Bursík nebo zesnulý Václav Havel.
Nemám nic proti tomu, aby se stejně chovali i ostatní lidé.Nemáte proti tomu nic obecně, nebo jen v současné situaci, kdy na vás ostatní doplácejí? Pokud obecně, proč chcete čekat, až se tak opravdu všichni začnou chovat a ukáže se*), že opravdu nemohou být všichni čistými příjemci, a nezačnete ten svůj deficit vyrovnávat už teď? *) respektive ono se nic nestalo, ani když už se ukázalo, že to takhle fungovat nemůže.
Nemáte proti tomu nic obecně, nebo jen v současné situaci, kdy na vás ostatní doplácejí?
Ale no tak, rozlišujte mezi svými představami a objektivními fakty. Vaše výpočty externalit jsou pouhé představy.
Pokud obecně, proč chcete čekat, až se tak opravdu všichni začnou chovat a ukáže se
Jaké čekání? Vždyť dnes to tak je. Lidé dnes jezdí auty podle své potřeby za své peníze. Jsou s tím určité problémy, ale vcelku to funguje.
Ale je to bezpředmětné. Nebo chcete argumentovat způsobem "proč nekrást, když někdo jiný krade taky"?
Pokud počítám externality u automobilů, tak proč bych je nemohl počítat u čehokoliv jiného? Proč jenom auta? Např. pracovní úrazy vyjdou ročně na 28 mld. Kč. To se docela přibližuje oněm údajným 57 mld. za dopravní nehody. Tím spíš, že se do tohoto čísla nezapočítává potenciální HDP, které by dotyčný údajně vyprodukoval. Neměla by se práce nějak omezit nebo rovnou zakázat?
no já nevím kdo tady v nepočítaně příspěvcích hlásá že by nevím co všechno zakázal a omezil.V češtině se slovo "nepočítaně" obvykle nepoužívá jako synonymum pro nulu.
Užívám silnice na které finančně přispívám, spaluju benzín který platím.No jo, ale taky vám na to přispívám já.
Prosím vyčíslit jakou částkou v přímé souvislosti s provozem bicyklu přispíváš na silnice a cyklostezky.Částkou 1 738 639,15 Kč za 8 měsíců, 15 dní, 14 hodin, 53 minut a 17,23 sekundy.
Protože se smysluplné odpovědi nedočkámTěžko očekávat smysluplnou odpověď na nesmyslnou otázku.
raketou jsem v životě neletěl, ani ji nevlastním, dokonce ani tu silvestrovskou. Proto můžu zcela pravdivě a bez přehánění napsat 0 kč.V tom případě můžu na vaši otázku také zcela pravdivě a bez přehánění napsat 0 Kč.
Ty příspěvky kde chceš omezovat provoz bych mohl odkazovatJá bych docela rád viděl, jak se dělá odkaz na neexistující příspěvek.
A nějak nechápu význam výroku "z nepravdy plyne cokoli".To znamená, že když otázku založíte na nějakém předpokladu, který není splněn, můžete jako odpověď dostat cokoli. Zvlášť když onen předpoklad předložíte, jako by to byl fakt.
Částkou 1 738 639,15 Kč za 8 měsíců, 15 dní, 14 hodin, 53 minut a 17,23 sekundy.To musíš mít hodně drahé kolo, když jsi za něj odvedl takovou daň
A to bude správně pravicové, protože ti náklady budou platit ti, kteří daný statek spotřebovávají.V současnosti na ty náklady přispívá víc motoristů – ty navrhuješ (levicově) omezit motorismus, v důsledku čehož se náklady na motoristu-jednotlivce zvednou a on pak má přestat jezdit, protože je to drahé → což znamená opět úbytek motoristů a zvýšení příspěvku jednotlivce – takže by nakonec litr benzínu stál třeba dvě stě korun a na silnicích by skoro nikdo nebyl.
Aspoň to takhle tvrdí libertariáni, kteří toto stanovisko bohužel nemohou v této diskusi hájit, protože se z nich v diskusích o automobilismu pravidelně stávají tvrdí odpůrci trhu.Odpůrci trhu, kteří odmítají státní zásahy do svobodného trhu?
No rozhodně není řešením cpát ty peníze do IAD, která jich požrala ještě daleko víc,Ty peníze pocházejí ze soukromé sféry a lidi se dobrovolně rozhodli je takto utratit – zřejmě proto, že to považují za užitečné – výnosy byly vyšší než náklady. Jenže investice do hromadné dopravy dobrovolné nejsou, lidé jsou k příspěvku donuceni a nemají na výběr. Není tedy jisté, že peníze budou účelně vynaloženy a že výnosy budou vyšší než náklady – rozhoduje o tom nějaký úředník/politik, kterému to je jedno, nebo se dokonce nechá rád uplatit, aby uzavřel pro veřejnost nevýhodné smlouvy.
její apetit neustále roste, a výnosy z toho nebudou nikdy žádné.A jaké jsou dlouhodobé výnosy z hromadné dopravy? Ano, lidé byli přepraveni, ale do budoucna to nic nenese a stejné je to i u IAD (tam také lidé byli přepraveni). Prostě se protočila spousta peněz na pohonných hmotách, službách (často možná zbytečných a předražených) a platech řidičů a dalších zaměstnanců DP. Navíc ty investice jsou z velké části společné – ty „hodné hromadné“ autobusy jezdí po silnicích, které „byly postaveny pro ty ošklivé individuální motoristy“. Kudy jinudy by jezdily? Po poli?
Ale ty ekonomické ukazatele jsou nakonec stejně to jediné, na co dnes většina automobilistů slyší.To si nemyslím – IMHO mají vážný důvod, proč jet autem. Popojíždět v koloně a dorazit do cíle s nejistým výsledkem a třeba hodinovým zpožděním, to není nic, do čeho by se člověk hrnul jen tak bezdůvodně. Navíc benzín je dost drahý už teď a byl by drahý i bez daně – dostatečně na to, aby člověk přemýšlel, jestli pojede autem nebo ne.
Jakmile se před nimi zmíníš o změně myšlení, o tom, že spousta jízd je zbytečná a spousta dalších se dá řešit pěšky, na kole, VHD, taxíkem..., tak tě hned označují za diktátora, cyklistu a kdovíco ještě.Možná kdyby stát lidi tolik neokrádal, zbylo by jim víc peněz na pořízení bytu blíž k práci, nebo na to, aby nemuseli pracovat pět dní v týdnu, ale třeba jen čtyři – doprava by pak klesla o slušných 20 % (lidé by např. strávili o den déle na chatě, nebo by ten volný den sportovali v okolí bydliště).
ty navrhuješ (levicově) omezit motorismusNenavrhuju. Protože vím, s kým se bavím, navrhuju zásadně jen pravicová opatření a argumentuju tvrdými čísly.
Odpůrci trhu, kteří odmítají státní zásahy do svobodného trhu?Odpůrci trhu, kteří vyžadují státní zásahy. Státe, zaplať výstavbu a údržbu infrastruktury, státe, zaplať policii, záchranku, hasiče, státe, zaplať důchody, nemocenskou, sociální dávky...
Ty peníze pocházejí ze soukromé sféry a lidi se dobrovolně rozhodli je takto utratit – zřejmě proto, že to považují za užitečné – výnosy byly vyšší než náklady. Jenže investice do hromadné dopravy dobrovolné nejsou, lidé jsou k příspěvku donuceni a nemají na výběr. Není tedy jisté, že peníze budou účelně vynaloženy a že výnosy budou vyšší než náklady – rozhoduje o tom nějaký úředník/politik, kterému to je jedno, nebo se dokonce nechá rád uplatit, aby uzavřel pro veřejnost nevýhodné smlouvy.Co je to za nesmysl? IAD i MHD je dotovaná ze stejných daní, akorát IAD je dotovaná víc.
ty „hodné hromadné“ autobusy jezdí po silnicích, které „byly postaveny pro ty ošklivé individuální motoristy“Ne, nejezdí. Autobusy jezdí po infrastruktuře, která odpovídá intenzitě dopravy před padesáti lety. Nové silnice se staví výhradně kvůli individuální dopravě, protože ta rychle narůstá a ta rychle vyčerpává stávající kapacitu silnic. Blanka, Pražský okruh, rozšíření D1, D8 -- to se opravdu nestaví pro autobusy.
IMHO mají vážný důvod, proč jet autem.Ano. Myslí si, že je to pro ně jediný přijatelný způsob dopravy. Když se zdraží benzín nebo zavede mýto, najednou zjistí, že jsou i jiné přijatelné způsoby.
Aspoň to takhle tvrdí libertariáni, kteří toto stanovisko bohužel nemohou v této diskusi hájit, protože se z nich v diskusích o automobilismu pravidelně stávají tvrdí odpůrci trhu.Všiml sis, že na začátku je deformace trhu nějakou stupidní státní regulací, kterou si snaží vykřičet menšina na úkrok většiny...? S výsledkem nemůže žádný libertarián souhlasit už z principu...
Další je úprava veřejného prostoru tak, aby byl k jiným způsobům využití přátelštější.Jo, například "zklidňovat" veřejná prostranství tak, že tam následně nepáchne ani noha...
Jakmile se před nimi zmíníš o změně myšlení, o tom, že spousta jízd je zbytečnáKdo jsi, že si dovoluješ posuzovat zbytečnost nebo užitečnost cizích jízd?
Všiml sis, že na začátku je deformace trhu nějakou stupidní státní regulací, kterou si snaží vykřičet menšina na úkrok většiny...? S výsledkem nemůže žádný libertarián souhlasit už z principu...Právě že všim. Co mne překvapuje je právě to, že v případě automobilismu dělají libertariáni výjimku a vehementně ty státní regulace obhajují.
v případě automobilismu dělají libertariáni výjimku a vehementně ty státní regulace obhajují.Jenom v tvojí hlavě...
Jenže problém není „zdanění pedálistů“. Problém je, že stát poskytuje něco individuálním motoristům, přičemž ten stát to stojí víc, než kolik od motoristů vybere.
Problém je, že výpočet výdajů stojí na vodě. Odkazovaná kalkulace na cenu lidského života za 17 milionů je jasný příklad, kdy je přání otcem myšlenky. Do kalkulace se berou kromě reálných hodnot (náklady na léčení, důchody atd.) i nereálné (kolik by toho člověk možná vyprodukoval, kdyby nezemřel atd.). Přitom se vůbec nebere do úvahy, že člověk sice během života ledacos vyprodukuje, ale také něco čerpá (zejména starobní důchod), takže v konečném důsledku nula od nuly pojde. Podle této absurdní logiky by smrt důchodce při dopravní nehodě měla vlastně být zisková, protože stát už nemusí vyplácet důchod.
Místo toho ale vytahují zástupné problémy jako že motoristi přeci jen trochu platí, takže cyklisti by měli taky úměrně tomu platit 0,001 Kč za rok.
To není zástupný problém. Pokud přijmeme libertariánskou logiku "všichni za své", tak ji musíme aplikovat na všechno. Není možné vytrhnout jednu skupinu a ostatní ignorovat.
Pokud přijmeme libertariánskou logiku "všichni za své", tak ji musíme aplikovat na všechno.Což ale nevysvětluje, proč má mít automobilismus výjimku.
Problém je, že v odkazovaném výpočtu se s žádnou cenou lidského života nekalkuluje.
Měl jsem na mysli tento výpočet. Vy si nepamatujete, na co dáváte odkazy?
Což ale nevysvětluje, proč má mít automobilismus výjimku.
Jakou výjimku? Ostatní věci jsou přece také dotovány a to přímo - autobusy, vlaky, MHD, cyklostezky, chodníky, koupaliště, sportoviště atd.
Měl jsem na mysli tento výpočet. Vy si nepamatujete, na co dáváte odkazy?Pamatuju. Váš odkaz v tomto vlákně diskuse nikde zmíněn není. Na rozdíl od odkazu, který jsem zopakoval v předchozím komentáři. Těžko se můžeme k něčemu dobrat, když diskutujete o něčem jiném, než všichni ostatní účastníci diskuse.
Ostatní věci jsou přece také dotovány a to přímo - autobusy, vlaky, MHD, cyklostezky, chodníky, koupaliště, sportoviště atd.Nemusíte to předvádět pořád dokola. Já jsem napsal, že libertariáni z nějakého záhadného důvodu neuplatňují pravidlo "každý za své" na automobilismus a pokaždé přijdou s nějakou výmluvou, proč se to řešit nemá. Opravdu není potřeba, abyste to už potřetí názorně předváděl. Mne by zajímal, jaký je důvod toho uhýbání a výmluv.
Nemusíte to předvádět pořád dokola. Já jsem napsal, že libertariáni z nějakého záhadného důvodu neuplatňují pravidlo "každý za své" na automobilismus a pokaždé přijdou s nějakou výmluvou, proč se to řešit nemá. Opravdu není potřeba, abyste to už potřetí názorně předváděl. Mne by zajímal, jaký je důvod toho uhýbání a výmluv.
Mě zase zajímá, proč vy chcete toto pravidlo aplikovat pouze na automobilismus a ne na nic jiného. Tedy alespoň tak chápu vaše dosavadní příspěvky.
Místo toho ale vytahují zástupné problémy jako že motoristi přeci jen trochu platí, takže cyklisti by měli taky úměrně tomu platit 0,001 Kč za rok.Mně spíš přijde zajímavý názor, že motoristi by měli platit všechno, ale cyklisti a uživatelé VHD nic. Resp. tak nějak jsem vás pochopil - už jenom z toho, že je tady 100 komentářů o tom, jak automobilisti neplatí a jak je to strašné, a o ostatních uživatelích infrastruktury nic.
Ne, problém je to, že individuální osobní a nákladní automobilová doprava má pro celou společnost velké náklady, přičemž jen jejich malou část platí přímo ti dopravující (se).... bez ohledu na to, kolikrát to zopakuješ, to bude pořád stejný blábol. Blábol založený na nějakém zjednodušení, kde zanedbáváš tuhle a naúčtuješ automobilistům támhle, aby ti to dobře vyšlo.
Nicméně - měl by tedy dopravu dotovat stát?Neměl, stejně jako by neměl lidi obrat o 75% příjmů (nebo dokonce víc)...
nebo preferovat zboží, které nemuselo být dopravováno.Což dneska není prakticky nic, leda by ses chtěl vrátit někam do 18./19. století. I to jídlo, který jíš, závisí na tom, že někdo odněkud dovezl hnojivo a palivo pro traktor.
A jejich dovoz se vyplatí jenom proto, že je dotovaný.a) tohle opět nemáš nijak podložené, je to jenom tvůj názor b) ukaž, kde kdo dostal dotaci na dovážení rajčat. A předem ti neberu to, že někdo používá silnici. Užívání veřejného statku není dotace a navíc to v tomhle případě ani není zadarmo
Když odstraníš individuální osobní a nákladní automobilovou dopravu, neodstraníš tím potřebu přepravovat věci a tedy "náklady společnosti" na dopravu.O tom je tady celou dobu řeč. Když místo nákladného způsobu dopravy použiju způsob méně nákladný, ušetřím tím. Tak je to jednoduché.
Ne, to nevyplývá z těch čísel, na to stačí prostý selský rozum.... čiže si to cucáš z prstu. Respektive ano, to tvoje "když x, tak je logické y" vypadá na první pohled pravdivě. Jenže pravdivost toho x jako takového už je velice sporná. (A to zcela záměrně do těch nižších celkových nákladů nepočítáš náklady odpovídající ztracenému času lidí, kteří v tvé oblíbené MHD tráví víc času než když použijí IAD. A ty rozhodně nejsou nenulové, protože i když MHD jede načas a není omezována IAD - což minimálně pro některé spoje platí - je z nějakého důvodu pomalejší než IAD na stejné trase.)
(A to zcela záměrně do těch nižších celkových nákladů nepočítáš náklady odpovídající ztracenému času lidí, kteří v tvé oblíbené MHD tráví víc času než když použijí IAD. A ty rozhodně nejsou nenulové, protože i když MHD jede načas a není omezována IAD - což minimálně pro některé spoje platí - je z nějakého důvodu pomalejší než IAD na stejné trase.)Třeba pro mě by byla MHD časově výhodnější než druh dopravy, kde musím sám řídit. I když by mi to trvalo déle, mohl bych si v MHD třeba číst; ve vlaku nebo v dálkovém autobusu běžně pracuju na NTB. To na kole moc nejde.
... čiže si to cucáš z prstu.To jste si zase vycucal z prstu vy.
A to zcela záměrně do těch nižších celkových nákladů nepočítáš náklady odpovídající ztracenému času lidí, kteří v tvé oblíbené MHD tráví víc času než když použijí IAD. A ty rozhodně nejsou nenulové, protože i když MHD jede načas a není omezována IAD - což minimálně pro některé spoje platí - je z nějakého důvodu pomalejší než IAD na stejné trase.Dobře, tak si to spočítejme. Cesta autobusem trvá 30 minut, cestující nemusí řídit, takže se může věnovat něčemu jinému. V autě to teoreticky trvá 25 minut, ovšem cestující musí celou dobu řídit. Takže to máme 25 minut ztraceného času v autě proti 0 minutám ztraceného času v autobuse. To je ale opačně, než jste tvrdil vy, ne?
Cesta autobusem trvá 30 minut, cestující nemusí řídit, takže se může věnovat něčemu jinému.Implicitně předpokládáš, že se cestující v autobuse má čemu věnovat, což není nijak zaručeno.
Náklady na převoz po železnici těch 200 km byly menší, než ten překlad a převoz autem.Zvlášť pokud je to to něco, co se musí překládat ručně. Dělají na tom 3 lidé, překládají hodinu a na osobních nákladech už naskočí bezmála tisícovka.
Doba, kdy všechny větší fabriky (a jiné ani nebyly) měly své železniční vlečky až do skladu je dávno pryč a není to ani možné.Ony to nevyužívají leckdy ani velké fabriky, které tu vlečku mají nebo by snadno mohly mít. Vzpomínám, jak se Foxconn chvástal, jak bude ve velkém vozit zboží po vlečce (kterou má k dispozici - stačilo by ji pár metrů protáhnout) a dál po českých i zahraničních tratích, včetně Transsibiřské magistrály. Dopadlo to tak, že se po dráze nevozí vůbec nic, ani nebyla vlečka zatažena do areálu.
To je ale přesně to, o čem celou dobu píšu. Náklady na dopravu po železnici jsou sice menší, ale firma by si je musela zaplatit sama.Zase jsi vhodně něco vynechal. Firma přestala přepravovat po železnici, protože náklady na přepravu po železnici v součtu s náklady na překlad a odvoz po silnici do výrobny byly větší, než přepravit náklad jenom po silnici. Obojí si ta firma platila sama.
takhle by to nakonec mohlo být: stát by platil silnice a železniceTím se ale pořád neřeší problém, kolik silnic a kolik železnic postavit a udržovat. A pořád je to dotování dopravy, takže se budou vozit věci, které by bylo efektivnější přivézt z menší dálky, vyrobit je na místě nebo je vůbec nevytvářet (protože za plnou cenu by je nikdo nechtěl).
Železniční dopravci platí poplatky za užívání každého metru železniční sítě, z těchto poplatků se pak platí její údržba. Nevím přesně, jak je to s bilancí, zda do toho stát ještě něco dosypává nebo z toho naopak ještě něco má.Automobilový dopravci platí silniční daň, spotřební daň z PHM, z těchto poplatků se pak platí údržba silnic. Nevím přesně, jak je to s bilancí, zda do toho stát ještě něco dosypává nebo z toho naopak ještě něco má.
Jenže problém podobných výpočtů je že nikdy nebudou přesné, dají se různě upravit podle toho co má vyjít.Pořád je to zdaleka to nejpřesnější, co tady máme. Všechno ostatní jsou jen ničím nepodložené dohady.
Například u automobilové dopravy se může na stranu příjmů státu pričíst daň ze zboží které se prodá poté co je automobily přivezly, případně daň ze zboží co lidi nakoupí v supermarketu kam zajedou autem apod.Nemůže. Jak tady kde kdo píše, je ta doprava naprosto nezbytná věc, takže kdyby se to nedopravilo autem, dopravilo by se to jinak, takže stát by o tu daň nepřišel.
Pořád je to zdaleka to nejpřesnější, co tady máme.Možná nejpřesnější, ale pořád ne dost přesné na to, aby na základě takových čísel rozumný člověk vsadil velké částky peněz cizích lidí na prosazování změn.
Já jsem nenavrhoval nic jiného, než uplatnit tržní mechanismy v některých případech, kde dnes rozhoduje stát. Vy snad máte něco proti volnému trhu?Vůbec ne, jsem zcela pro. Samozřejmě pokud je s tím spojené snížení daní, které nyní stát vybírá s tím, že za ně zařídí stavbu silnic a železnic.
Nemůže. Jak tady kde kdo píše, je ta doprava naprosto nezbytná věc, takže kdyby se to nedopravilo autem, dopravilo by se to jinak, takže stát by o tu daň nepřišel.Jak jinak?
Nevím přesně, jak je to s bilancí, zda do toho stát ještě něco dosypává nebo z toho naopak ještě něco má.Podle wiki - http://cs.wikipedia.org/wiki/Správa_železniční_dopravní_cesty - byly v roce 2010 příjmy státního SŽDC cca 4mld, což sežraly výdaje na vlastní chod (jestli si dobře vykládám termín úhrada osobních nákladů). Investice do železniční infrastruktury za cca 17mld (www.szdc.cz/soubory/konference-a-seminare/zdc-2010/03pr.pdf) V porovnání s tím odkazovaným výpočtem, kde jsou státní výdaje ku příjmům ze silniční dopravy 110:100, nevypadá železniční 17:4 o moc efektivněji. A to jsem ještě nehledal, kolik se toho přepraví po silnici a kolik po železnici, možná by z toho byl další zajímavý poměr týkající se efektivity. A taky by z toho byl dobrý odhad, kolik peněz by se muselo nalít do železniční infrastruktury, aby byla schopna pojmout to, co teď jezdí po silnicích.
Druhá možnost je podívat se na to ze strany nákladů, kdy je železnice na přepravenou jednotku logicky efektivnější, než silnice.Bez ohledu na to, kolikrát to zopakuješ, toto není všeobecně pravda. Platí to jenom za specifických okolností, zejména
takže se budou vozit věci, které by bylo efektivnější přivézt z menší dálky, vyrobit je na místě nebo je vůbec nevytvářetVyrobit na místě? Zase Hurvínkuješ - kolik produktů jsi viděl, že by se vyráběly jenom tak z ničeho?
Bez ohledu na to, kolikrát to zopakuješ, toto není všeobecně pravda.Je to všeobecně pravda. Připojení počátečního a cílového bodu přepravy k příslušné infrastruktuře je potřeba vždy, ať chcete přepravovat po silnici, po železnici, po vodě nebo kombinovaným způsobem. Když se bavíme o jednotkových nákladech, nemá množství přepravovaného zboží nebo osob vliv.
Ve chvíli, kdy podmínky nejsou ideálníNapříklad když je silniční doprava na rozdíl od železniční dotovaná.
Vyrobit na místě? Zase Hurvínkuješ - kolik produktů jsi viděl, že by se vyráběly jenom tak z ničeho?Kterou nerostnou surovinu jsme vyčerpali, že se třeba máslo dříve produkovalo na každé vesnici, ale dnes se k nám musí dovážet přes půl Evropy?
Je to všeobecně pravda.Není, to jenom v tichosti ignoruješ spoustu dodatečných nákladů.
Připojení počátečního a cílového bodu přepravy k příslušné infrastruktuře je potřeba vždyNicméně náklady na zřízení toho připojení se pro silnici a železnici (o vodě ani nemluvě) výrazně liší složitostí a cenou.
Například když je silniční doprava na rozdíl od železniční dotovaná.Pokud říkáš "na rozdíl", pak nemáš pravdu. O kousek vejš máš ukázku toho, že železniční doprava je dotovaná stejným subjektem, který dotuje silniční dopravu. A navíc jsem našel tohle - http://www.enviwiki.cz/wiki/Ukazatele_trendů_v_dopravě - podle těch grafů se dlouhodobě po silnici dopravuje 80% všeho nákladu, je to 8x víc než po železnici. Půjčím si tedy znovu ten tvůj výpočet - 100 miliard příjmů ze silniční dopravy, 110 miliard nákladů, tzn. 10 miliard se každoročně do silniční dopravy investuje z jiných příjmů a pokryje to 80% přepraveného nákladu. Z toho, co jsem našel já, vychází 10 miliard i pro železnici, ale jenom na 10% přepravovaného nákladu. Jeden by řekl, že v poměru na to, co se po železnici přepraví, je železnice dokonce dotována líp než silniční doprava. A nejenom více dotována, ale také méně zdaněna.
Rozsah silniční sítě by musel podle mě být téměř stejný jako těď, i kdyby ta zlá auta zmizela.jj, náklady by zůstaly prakticky stejné, ale při snížení intenzity automobilové dopravy by klesly příjmy (spotřební daně, dálniční známky, rychlostní daně atd.), takže by bylo potřeba ty chybějící peníze vytáhnout z kapes zbývajících motoristů a potažmo všech, kdo jsou na nich závislí (zdražení jídla a služeb a všeho ostatního).
náklady by zůstaly prakticky stejnéTo je zjevný nesmysl. Proč se tedy tolik investuje do zvyšování kapacity silniční sítě, když je podle tebe nemá množství dopravy žádný vliv na potřebný rozsah sítě?
Pro některé je motivace sedět ve vlastním autě a nejet MHD hodně silná.Tak by se mohlo začít tím, že by MHD byla pro ty lidi atraktivnější – vozy by nebyly tak nacpané, člověk by si měl kam sednout, jízda by netrvala hodinu, člověk by nemusel tvrdnout dlouho na zastávkách a ztrácet čas, nebylo by tam takové vedro, aby člověk nevylezl zpocený jako prase a zralý na sprchu, nebylo by to tam hnusné (poškrábaná okna, nálepky, posprejované stěny) atd. Jestli chce stát nalákat* lidi na hromadnou dopravu, tak by se měl víc snažit – bohužel to tu ale nevidím a vidím spíš jen buzeraci, terorizování obyvatelstva a tahání peněz z jeho kapes. Kdyby se ale stát takhle snažil, tak na to musí někde vzít – což zase znamená okrádat lidi a zvednout jim daně. Jenže rozhodnout, jak moc pěkné by MHD mělo být a jaký by měl být poměr mezi individuální a hromadnou dopravou, administrativně rozhodnout nelze. Stát nemůže přemýšlet za lidi a každý má stejně jiné preference – takže je lepší to nechat na trhu. Měla by se tedy zrušit veškerá hromadná doprava, přestat ji dotovat a nechat to na lidech, ať si založí firmy nebo nějaké družstevní dopravní společnosti. Stát by pak jen udržoval silnice a vybíral na to daň z pohonných hmot – o silnice by se pak dělili individuální i kolektivní motoristé a i by na ně přispívali v poměru, v jakém je používají. Lidé by se pak svobodně rozhodli, jestli pojedou ve vozidle sami, nebo pojedou v jiném vozidle společně s jinými lidmi. Proč by vlastně stát měl dotovat někoho, kdo má velké vozidlo s velkou spotřebou (autobus, tramvaj) a nedotovat jiného, kdo má malé vozidlo s malou spotřebou, ale jede v něm taky víc lidí (čtyři nebo pět, případně to může být i malá dodávka)? Kde je ta hranice mezi tou „dobrou“ hromadnou dopravou, která by se měla podporovat i přes mrtvoly, a tou „špatnou“ individuální dopravou, kterou se stát snaží zadupat do země?
zaplatí někdo jiný...U aut jde o nějaké (sporné) negativní externality (a zároveň ten řidič nese spoustu nákladů sám – daně, poplatky, pojištění atd.), ale když jedeš MHD, tak to je dokonce přímo dotované – tam to přeci taky platí někdo jiný. *) nicméně dost lidí z principu nalákat nelze, protože musí vézt např. materiál a nářadí… a nemusí jít jen o řemeslníky – vláčet někam notebook, projektor a nějakou tu dokumentaci v MHD, taky není zrovna slast.
Protože jsi zapomněl započítat externality.
Problém s externalitami je v tom, že jejich výpočet stojí totálně na vodě. Zatímco náklady na ujetí 1 km autem se dají docela snadno spočítat, u externalit nebude problém stanovit několik metodik výpočtu a každý z nich může dospět ke zcela jinému číslu. Např. zde odkazované vyčíslení lidského života na 17 mil. Kč je vycucané z prstu, kdy se sčítají jablka s hruškami.
Dálnice a silnice se musí postavit stejně pro hromadnou dopravuNemusí.
Dálnice a silnice se musí postavit stejně pro hromadnou dopravuNemusí.
Jak to, že nemusí? Chcete se vrátit o minimálně 100 let zpátky, kdy mezi vesnicemi jezdily jen koňské povozy a někde dokonce i vlaky?
Dálnice a silnice se musí postavit stejně pro hromadnou dopravuRozdíl je v míře resp. zabraném místě na jednoho člověka - a to ta auta na srovnávací stojí, za jízdy připadne většina plochy zabrané autem na bezpečnostní odstup.
přestože hromadná doprava je dotovaná a individuální nehorázně zdaněná, vycházela jízda autem levněji a časově výhodnějiTo sis ten příspěvek "trochu" přiohnul.
Proč ta hromadná doprava není konkurenceschopná, i když je zvýhodněná a ta individuální naopak znevýhodněná?Jak že je IAD v relaci Kutná Hora - Pardubice znevýhodněna oproti vlaku + MHD?
Aby byla MHD v Praze atraktivnější, především by nesměla stát v kolonách s IAD. Což se dá řešit výstavbou speciální cesty pro MHD, což je velmi drahé, nebo omezováním provozu IAD -- a to je pomalu svatokrádež.Nechce se mi číst zbytek diskuse, tedy k tomu se vyjadřovat nebudu. Nicméně tohle zaslouží dvakrát podtrhnout. A to nejen kvůli atraktivitě, ale i kvůli tomu, že se snižují provozní náklady a potažmo dotace MHD, protože je potřeba pro stejnou kapacitu míň vozidel.
tramvaje tím nijak netrpíSe tou šalinou někdy svez vepředu se stopkama v ruce a spočítej si, kolik % času někde zbytečně prostojí. V Brně třeba linkou 3 v ranní špičce.
takhleCož znamená, že zmákli rychlost a pohodlí, a možná i cenu (to jako cizinec v "levnější" zemi těžko posoudíš). Přidej na rychlosti u nás (třeba tou preferencí na křižovatkách nebo vyhrazenými pruhy před nimi) a uvidíš posun i tady. Byť ne třeba tak velký, jako kdyby se v Brně postavilo metro nebo mezi Prahou a Brnem vysokorychlostní trať toho jména hodná (s jízdní dobou pod hodinu).
„ošklivých motoristů“S tímhle na mě nechoď.
a tohle je zas pro změnu porovnávání dotace a investice.Tím hůř. Těch 13 mld je totiž provoz plus investice.
Ještě že Karel IV. neměl takovýhle kritiky. To by asi půl Prahy vůbec nestálo.Naopak, kdyby Karel IV. uvažoval stejně, máme dnes Prahu plnou stájí a žlabů, například.
i ta D1 může zůstat stejná – bohatě by mi stačilo, kdyby stát tolik nedanil benzínHezký protimluv. Pokud by stál benzín dlouhodobě zhruba polovinu toho co dnes, je dost dobře možné, že by nepobírala.
Když nebude pobírat, tak lidi zjistí, že se jim jízda autem nevyplatí a začnou jezdit jinak – situace se sama stabilizuje a najde se optimum. Je iluzorní čekat, že by snižováním cen benzínu pořád rostla* doprava – když se těch aut víc na silnici nevejde nebo se cesta nepříjemně prodlouží, řidiči prostě nevyjedou a buď zůstanou doma (např. budou pracovat z domova nebo si najdou práci, kam dojdou pěšky), nebo pojedou jinak, třeba metrem.Jo, a začne se volat po výstavbě nových nebo rozšíření existujících silnic, aby začaly "pobírat". Silnice chvíli pobírají, nicméně brzy doprava zaplní i ty a GOTO 1 tak dlouho až se (městská) krajina promění do typicky americké, kde se jinak než autem jet nedá. Podle mě v téhle úvaze pomíjíš to, že infrastruktura formuje využití území a využití území zpětně formuje poptávku po infrastruktuře. Pokud se nedá IAD (ve městech) někde strop ať už v podobě nepřidávání nebo ubírání kapacity nebo jejího zpoplatňování, dopadnou města tak, jako většina měst v americe. Což je jednak škaredé
Na tom, že se někdo musí po Praze ráno do práce a odpoledne z práce vézt sám v autě, je závislý jen on, nikdo jiný. Ale platíme mu to všichni. Na tom není nic složitého.
Některé Pražáky to možná překvapí, ale většina obyvatel ČR nežije v Praze. Nemálo lidí dokonce žije na vesnicích, kde není moc služeb ani pracovních příležitostí a bez auta to prostě nejde.
Provozovatelé těch aut můžou být rádi, že jim společnost účtuje jen zlomek externalit z provozu aut.Možná sis nevšiml, ale provozovatelé těch aut, jsou ta společnost, kterou se tak rád oháníš.
BTW 160km/h ti je v ČR k ničemu.
Teoreticky. V praxi se mi (aspoň za sucha) téměř nestane, že by mne na těch 33 kilometrech R10 aspoň tři auta takovou nebo vyšší rychlostí nepředjela.
Vzhledem k tomu, že to druhé je principiálně nemožné, nemá taková otázka smysl.Zase tak nemožné to není - pořád se třeba vyrábějí Morgany z kostrou z jasanového dřeva. To auto je prakticky totožné s tím, co se vyrábělo kdysi, pouze to má motor Ford, anebo BMW a ABS. Jinak to nemá ani elektronicky ovládaná zrcátka, alespoň jak jsem postřehl z reportáže v Autosalonu. Na straně druhé to má cenu pod milión korun v nejlevnější verzi a ačkoli z toho byli v autosalonu všichni neuvěřitelně unesení, osobně bych si za ty peníze k motoru BMW raději pořídil i stejnojmenný zbytek.
Rozhodně se spíše spolehnu na kvalitu výrobků z 1. republiky nebo z Rakouska-Uherska, než na kvalitu dnešních, masivními regulacemi spoutaných výrobků.Otázka je, jestli regulace jsou tou hlavní motivací křápovitosti dnešních výrobků (podle mě ne, hlavně je to dáno lácí výroby a bez regulace by se dnes z fabrik chrlily ještě větší křápy).
Otázka je, jestli regulace jsou tou hlavní motivací křápovitosti dnešních výrobků (podle mě ne, hlavně je to dáno lácí výroby a bez regulace by se dnes z fabrik chrlily ještě větší křápy).Otázka to není, zdejší odpůrci regulace mohou již dnes směle nakupovat na ebay různá (nejen elektronická) udělátka za babku přímo z Číny a to zcela bez zásahu zlého Bruselu. Nebo ty bys třeba mohl prodávat betaverze rhelu, co ještě neprošly QA
Základní problém této vize je složitosti dnešních výrobků a služebAno, složitost stoupá, ale právě proto to nelze řešit přes státní byrokracii – stejně jako nelze administrativně stanovovat ceny. Resp. lze, ale toto zničení přirozeného cenového mechanismu povede k neefektivní alokaci zdrojů (viz režim před rokem 1989 a částečně i ten režim současný).
na straně každého jednotlivceNikdo nechce po jednotlivci, aby rozuměl do detailu úplně všemu, co používá (to by musel být expert ve všech oborech, což je dnes nemožné). Spolupráce více lidí je nevyhnutelná – ale tato spolupráce nemusí být dirigována a monopolizována státem. Lidé si můžou zakládat družstva, odbory, občanská sdružení, firmy hodnotící kvalitu… Státní monopol na tuto činnost není ani nutný ani žádoucí.
Ta šifrovací analogie je přesná - PKI sice sajeNe, PKI je v pořádku – tedy za předpokladu, že tu není monopol a diktatura a že si můžeš vybrat, které CA budeš uznávat.
GPG pro mnoho účelů saje ještě víc, protože udrožovat jeho certifikáty pro osobní komunikaci je řádově větší opruz, než u PKI.GPG resp. síť důvěry obecně nabízí to, co* PKI a ještě něco navíc – v PKI máš veřejný klíč podepsaný pouze jednou CA a ta je podepsaná zase jinou CA (atd. až ke kořenové), zatímco v síti důvěry můžeš mít veřejný klíč podepsaný několika různými „CA“ na stejné úrovni, což dává víc možností. Můžeš tu jednak simulovat PKI a jeho binární povahu (certifikát je buď důvěryhodný nebo nedůvěryhodný, nic mezi tím) a nebo mít škálu důvěryhodnosti, ne jen 0 a 1, ale i něco mezi tím. Některým podpisům budeš věřit na 100 % a některým třeba jen na 60 % – což je pořád víc než 0 % a jako určité vodítko a pomůcka to funguje. Např. certifikátu člověka, se kterým se znáš osobně a vyměnili jste si otisky klíče na papírku, věříš nejvíc. Někomu, koho sice neznáš, ale jeho klíč podepsalo několik tvých důvěryhodných známých, tomu věříš trochu míň. A někomu, jehož klíč nikdo nepodepsal, ale stáhnul sis ho z několika různých sítí z jeho serveru věříš málo, ale pořád je to o něco lepší, než nic a snižuje to pravděpodobnost, že by do vaší komunikace strkal rypák někdo cizí. Kvalita není nic binárního, není to jen „kvalitní“ a „nekvalitní“, ale celá škála, takže se víc hodí ta síť důvěry než PKI. Ale i kdyby to bylo PKI, je lepší, když není monopolní a centralizované a když vedle sebe může fungovat víc CA, protože kvalita taky není jen jedno kritérium, ale každý na to může mít jiný pohled a můžou pro něj být důležité jiné vlastnosti toho výrobku nebo služby. A nesmíme zapomínat na další důležitou věc: spousta regulací a norem neslouží jen ke stanovení té minimální laťky kvality, ale ke zvýhodnění někoho, kdo si danou normu vyloboval, na úkor jeho konkurence.
Osobně tady vidím velkou možnost zlepšení certifikáty přenášenými po DNSSECu, který je z definice ještě centralizovanější než PKI, ale to jeho centrum je taky neskonale důvěryhodnějšíTahle naivita mne udivuje
Ano, složitost stoupá, ale právě proto to nelze řešit přes státní byrokracii – stejně jako nelze administrativně stanovovat ceny. Resp. lze, ale toto zničení přirozeného cenového mechanismu povede k neefektivní alokaci zdrojů (viz režim před rokem 1989 a částečně i ten režim současný).Problem je, ze sis to, co je "efektivni alokace" definoval tak trochu kruhem - jako "ten kdo ma penize, ten rozhoduje efektivne". Pokud ale ty penize prerozdelis, zmeni se ti odpovidajicim zpusobem i ta definice. Jedine snad za predpokladu, ze by kazdy delal rozhodnuti zcela dobrovolne, ale to je dost nerealne (uz proto, ze existuji napriklad prirodni katastrofy a ruzne nepredvidatelne udalosti).
Lidé si můžou zakládat družstva, odbory, občanská sdružení, firmy hodnotící kvalitu… Státní monopol na tuto činnost není ani nutný ani žádoucí.To je otazka - vsechny tyhle veci muzou vyrobce motivovat jen pozitivne, ale urcita negativni motivace je take uzitecna, protoze v extremnich pripadech to muze spolecnosti dost uskodit. A tam by mel nastoupit statni regulator.
vsechny tyhle veci muzou vyrobce motivovat jen pozitivneTo není pravda. Motivuje to pozitivně i negativně. Podpoří to kvalitní věci a naopak odradí od těch nekvalitních.
dneska má člověk jakž takž jistotu, že na úplný šmejd díky regulacím nenarazí – resp. jistotu nemá, ale má ten pocit – takže se v tom nějak plácáme a nakupujeme zboží, které je sice mizerné, ale není to ještě úplně „za hranou“ občas nadáváme, ale nakonec si něco podobného koupíme znovaPrávě ty regulace a paternalistické ochranářství vedou k tomu, že se lidé chovají bezstarostněji. Místo aby přemýšleli, spoléhají čím dál víc na to, že je "někdo" chrání. Jsou tak čím dál zranitelnější, čím dál ovladatelnější.
Spotřebitelé by si vytvořili mechanismy efektivního sdílení informací, efektivnější hodnocení kvality, než nabízejí státní regulace.To už funguje. Delší dobu už tuto roli vykonávají spotřebitelské organizace, s rozvojem Internetu je výměna informací čím dál snazší. A je to efektivnější a nesrovnatelně rychlejší než jakákoli státní regulace zatížená velkou byrokracií. Funguje to v řádu hodin.
Právě ty regulace a paternalistické ochranářství vedou k tomu, že se lidé chovají bezstarostněji. Místo aby přemýšleli, spoléhají čím dál víc na to, že je "někdo" chrání. Jsou tak čím dál zranitelnější, čím dál ovladatelnější.Zkus napřed odpovědět na to, jestli se tomu dá vůbec vyhnout kvůli té narůstající složitosti všeho.
Právě ty regulace a paternalistické ochranářství vedou k tomu, že se lidé chovají bezstarostněji. Místo aby přemýšleli, spoléhají čím dál víc na to, že je "někdo" chrání.Ja si to nemyslim. Ve tretim svete tech regulaci maji patrne o dost mene, a presto tam lide vyrabeji a nakupuji jeste vetsi smejdy. Ta predstava, ze se tim lide nejak vychovaji, je asi stejne naivni, jako socialne-darwinisticka predstava, ze se lide nejak "vychovaji" chudobou. Realna data mluvi jinak. (Aby bylo jasno - to ze se lide nevychovaji sami od sebe neznamena, ze to musi nekdo shora naridit. Muze proste probihat urcita zpetna vazba mezi jednotlivcem a celou spolecnosti, zadna hierarchie neni treba.)
Delší dobu už tuto roli vykonávají spotřebitelské organizace, s rozvojem Internetu je výměna informací čím dál snazší.Bohuzel, s technologickymi moznostmi uplne stejne rostou schopnosti vyrobcu vyhybat se takove kontrole. Kazdopadne, ja tohle vidim jako komplementarni vec. Statni regulace jsou od toho, aby firmy odradily uz predem od nejvetsich excesu (ktere pak hrozi snizenim produktivity ve spolecnosti), a proto se pouziva negativni motivace (hrozba trestu). Spotrebitelske organizace pouzivaji naopak motivaci jen pozitivni, a nemaji tak moznost zabranit nekomu, kdo vyrobil neco opravdu spatneho, aby to jeste stihl nejakym lidem prodat. Oba pristupy maji svoje misto, a proto je ve vyspelych spolecnostech oba mame.
Tohle take komplikuje opravy.To je pravda, nicméně jednoduchost a opravitelnost výrobku je jedna z jeho vlastností a jedno z kritérií, podle kterých se spotřebitel rozhoduje – a pokud se podle nich nerozhoduje, je to jeho blbost (nebo volba). Např. pro vojáky nebo cestovatele je to celkem důležité kritérium, protože ti obvykle nemají po ruce autorizovaný servis. Ostatním lidem je to často jedno – buď vědomě toho kritérium považují za nepodstatné, nebo nad tím prostě nepřemýšlí. Co takhle vyrábět auta*, která sice budou mít některé vlastnosti horší, ale budou mít jednoduchou konstrukci a půjdou snadno opravovat. Nešel by na tom postavit marketing? IMHO je to dobrá vlastnost, jde jen o to, umět ji prodat.
Ve tretim sveteMusíš srovnávat srovnatelné – tzn. dvě země, které se liší mírou regulací, ale ostatní okolnosti jsou stejné. Když je jedna z těch zemí pozadu, co se týče technologií, vzdělání, občanské společnosti… tak je těžko můžeš srovnávat.
ze se lide nejak "vychovaji" chudobou. Realna data mluvi jinak.Jde o to, jestli je ta chudoba přirozená a donutí ty lidi se sebou něco dělat, nebo jestli do toho někdo třetí zasahuje a humanitární „pomocí“ ty lidi v jejich chudobě fixuje – oslabuje jejich motivaci změnit situaci a zůstanou živořit v chudobě navždycky. *) nebo spíš něco menšího, auto je celkem velké sousto
Musíš srovnávat srovnatelné – tzn. dvě země, které se liší mírou regulací, ale ostatní okolnosti jsou stejné. Když je jedna z těch zemí pozadu, co se týče technologií, vzdělání, občanské společnosti… tak je těžko můžeš srovnávat.Milerad.
Jde o to, jestli je ta chudoba přirozená a donutí ty lidi se sebou něco dělatCo je "prirozena chudoba"? Socialni darwinismus tohoto typu se zkousel cele 19.stoleti a k nicemu smysluplnemu to nevedlo. Tezko se sebou bude nekdo neco delat, kdyz ma prazdny zaludek. To jsou proste akademicke kecy z kresla.
To je takova chudoba, kde jsou lidi chudi, protoze to tak chteji a vlastnim usilim se z toho mohou dostat.
Devatenacte stoleti je hezky argument, ovsem jen do te doby, nez si clovek uvedomi, ze socialnim inzenyrstvim v chude spolecnosti budes mit stale chudou spolecnost. Pamatuj, tam kde hovno je, tam i komunista hovno prerozdeli.
To už funguje. Delší dobu už tuto roli vykonávají spotřebitelské organizace, s rozvojem Internetu je výměna informací čím dál snazší. A je to efektivnější a nesrovnatelně rychlejší než jakákoli státní regulace zatížená velkou byrokracií. Funguje to v řádu hodin.Zajímalo by mě, zda dáte dohromady alespoň jeden, ideálně tuzemský příklad, kdy to takto fungovalo. Já mám protipříklad například v potravinách. Tam sice můžete tlachat na faceboku o jejich otřesné kvalitě, ale nakonec je to odporná byrokratická nepružná státní regulace v podobě potravinářské inspekce, která může něco skutečně změnit. A ta to může udělat pouze s odvoláním na potravinářské, hygienické a další související normy. Ale ty jsou přece symbolem naprostého zla a takové banány důvodem k vystoupení z Unie. Internet a spotřebitelské instituce dokáží, alespoň u nás, pouze zesílit společenský tlak, ale představa, že zdejší firmy takovému tlaku ustoupí, jak se občas (a většinou taky ne) stává na Západě, se mi zdá dost nereálná.
Zajímalo by mě, zda dáte dohromady alespoň jeden, ideálně tuzemský příklad, kdy to takto fungovalo.Co třeba Vodafone a jeho snaha o změnu pojetí FUP (úplné zastavení toku dat namísto zpomalení)? Ustoupil velmi rychle poté, co byl plný web nesouhlasu s tímto krokem.
A ta to může udělat pouze s odvoláním na potravinářské, hygienické a další související normy. Ale ty jsou přece symbolem naprostého zla a takové banány důvodem k vystoupení z Unie.
Jenže ty normy jsou takové, že potraviny podle nich vyrobené jsou sice zdravotně nezávadné (aspoň z krátkodobého hlediska), ale zároveň téměř nepoživatelné. Obzvlášť to platí pro uzeniny, kde člověk musí hledat maso s mikroskopem.
potravinářské inspekce, která může něco skutečně změnitZměnit situaci můžou v první řadě lidé – tím, kde budou nakupovat. Jenže dnes sedí na zadku doma a věří, že to za ně nějak vyřeší stát. Když tu ty státní zásahy nebudou, tak lidem dojde, že teď je to už jen na nich a že oni se musí snažit. A masa spotřebitelů, to je pro výrobce a obchodníky mnohem silnější motivace než nějaký úřad.
Rozhodně se spíše spolehnu na kvalitu výrobků z 1. republiky nebo z Rakouska-Uherska, než na kvalitu dnešních, masivními regulacemi spoutaných výrobků.To je mi argument, zvláště když 95% spotřebního zboží tu je z pravděpodobně přeregulované Číny. Zvlášť pikantní na tom je, že pro vám podobně smýšlející je naopak Rakousko symbolem přebujelé byrokracie
Někteří lidé si vysloveně bahní v tom, aby tu byrokracii generovali.Takovi lide skutecne existuji, ale je jich asi jen mala mensina. Podle me vetsina byrokracie vznika spis tak, ze si ji proste nekdo normalni preje, a to spolu s faktem, ze kazdy vyuziva jen 10% vlastnosti SW, akorat kazdy jinych, to nafukuje. Navic, dnes hodne lidi, co tu byrokracii produkuji, se proste a jednoduse boji, ze prijdou o praci. Proto potrebujeme zaridit, aby se lide nemuseli takto bat. K tomu vedou ze soucasnosti 3 veci - rovnostarstejsi system, ktery odmenuje lidi za ruzne profese podobne (a klidne dela vetsi rozdily podle individualniho vykonu), dobry socialni system, ktery dovoluje lidem riskovat a menit karieru v prubehu zivota (mimochodem prave tohle druhe muze byt duvodem vysoke konkurenceschopnosti skandinavskych zemi), a konecne aktivni politiku boje s nezamestnosti, treba i zkraceni pracovni doby. Vlastnikum kapitalu se tohle ale samozrejme nelibi, protoze pokud se lide boji, ze prijdou o praci, jsou levnejsi.
Tohle do značné míry není pravda. Například nejméně 9 z 10 účetních bude raději pracovat ve starém DOSovém programu (nebo v programu na starých Oracle Forms), kde se jim dělá mnohem snadněji a efektivněji než v omalovánkovém klikátku, které je plné úžasných nových funkcí.Ja bych rekl, ze to do znacne miry pravda je. Jak se pak vysvetli bloat u open source aplikaci? Jak se vysvetli treba Emacs? Realita je, ze profesionalove chteji funkce. Ucetni jsou mozna vyjimka, protoze jsou nudni a nemaji zadnou fantazii (= jenom nadsazka o to, ze nejspis delaji vsechno stale stejne a nejake nove funkce moc nepotrebuji).
Rozhodně se spíše spolehnu na kvalitu výrobků z 1. republiky nebo z Rakouska-Uherska, než na kvalitu dnešních, masivními regulacemi spoutaných výrobků.Otazka je, jestli ta vyssi kvalita (pokud byla - je to otazka) nebyla dana tim, ze za 1. republiky byly vyrabene veci natolik jednoduche, ze si mohl kazdy tu kvalitu pomerne snadno overit. A vetsinou vyrobce byl jasne dany a lokalni, nekrizovalo se pul planety. Takze bylo mozne dat si dohromady tu 1 a 1. A navic, mam za to, ze i za RU bylo dost obchodniku s destem. Jina vec jsou asi Zapad po valce, myslim, ze tam se ta kvalita udrzela jednak diky tomu, ze sefove firem byli vetsinou inzenyri, a tedy chteli prodavat kvalitni zbozi (otazka cti). Pozdeji, s rozmachem financniho sektoru, prisel duraz na cenovou optimalizaci a inzenyrstvi slo stranou. Prisly vynalezy jako planovane zastaravani a moderni marketing (treba branding, ktery nema s vyrobcem nic spolecneho). A prave v moderni, na slozitych technologiich a komplikovanych dodavatelskych retezcich postavene ekonomice si to uz spocitat nemuzete. Proto to musi mit IMHO urcitou oporu v zakone.
JO no kdyz se clovek ve skole uci o historii slysi slova jako desatek a podobne, tak si rika jaci to byli tenkrat chudaci, kdyz jim brali tolik procent s jejich urody ci vydelku. No dneska si stat bere tak padesatek a co z toho :D
No dneska si stat bere tak padesatek
Obávám se, že jste špatně pochopil etymologii výrazu "desátek". Pochybuji totiž, že vaše daňová sazba jsou dvě procenta.
…a co z toho
Opravdu máte pocit, že za odvedené peníze od státu nic nedostanete? Je samozřejmě legitimní debata o tom, jestli je to adekvátní a jestli by část z toho nebylo lepší řešit soukromě na komerční bázi (není velkým překvapením, že takový názor zastávají především lidé s vyššími příjmy), ale prohlašovat "a co z toho" nebo se tvářit, že je to méně než tehdy, to je úplně mimo realitu.
Navíc se desátek neplatil státu ale církvi. Erár si na své přišel tím, že poddaný musel nejdřív nějakou část své "pracovní doby" odrobotovat na panském a pak teprve mohl začít pracovat na sebe.
...pod hlavičkou IBMIBM se v techto oblastech pouziva jako dokonaly argument proti kritikum... kdyz se to pokazi, tak se muze rict: ,,ten nas system je tak slozity, ze ho nebylo schopne zvladnout ani IBM, myslite, ze jina firma by to zvladla?''
budou se muset asi překlofat z nového do starého systému
Prý ne. Prý se přece jen pojede na novém. Ten prý už funguje
prý možná budou muset zvát i ty lidi co již mají značky, aby přišli ještě jednou
A z jakého titulu? Něco jako:
Občan J. N. se tímto povolává dne 16.7.2012 v 7:00 k výkonu nucené práce na pracovišti Odboru dopravy Městského úřadu Města Kocourkova. Náplní práce bude plnění nového Centrálního registru vozidel daty, která se ztratila. Orgán si vyhrazuje právo Vás povolat i opakovaně, bude-li to třeba pro případné opětovné naplnění daty, dojde-li opět k jejich ztrátě.
To byl samozřejmě vtip, nucené práce jsou v LZPS vyloučeny. Nicméně mě nenapadá žádný právní titul, který by umožňoval vlastníka/provozovatele vozidla nechat znovu přijít na úřad. Navíc být v kůži toho, kdo po příšerném martyriu v minulých dnech konečně získal doklady (které potřebuje jen proto, že má tu povinnost), tak bych snad šel osobně narvat nějaký ten "zvací dopis" do chřtánu tomu, kdo by si dovolil mi ho poslat.Dneska jsem nevěřil svým očím při sledování zpráv na ČT. Ministr se zástupcem dodavatele a dalšími důležitými kravaťáky napochodovali za dohledu kamer na pražský Jarov a zástupce dodavatele prohlásil něco ve smyslu: "My teď neřešíme, jestli systém funguje správně, teď nás zajímá, jestli ta aplikace běží. Běží? Běží. Tak vidíte." Pak jsme se ještě dozvědali, že přes včerejší silná slova se dnes ministr rozhodl, že se nic vracet zpátky nebude a přestože dnes systém někde nefungoval vůbec, někde jen trochu a tam, kde fungoval, zapisoval do databáze nesmysly, pojede se dál.
Tak co, pane premiére? Tohle není manažerské selhání?
App Engine's data repository, the High Replication Datastore (HRD), uses the Paxos algorithm to replicate data across multiple data centers. Data is written to the Datastore in objects known as entities. Each entity has a key that uniquely identifies it. An entity can optionally designate another entity as its parent; the first entity is a child of the parent entity. The entities in the Datastore thus form a hierarchically structured space similar to the directory structure of a file system. An entity's parent, parent's parent, and so on recursively, are its ancestors; its children, children's children, and so on, are its descendants. An entity without a parent is a root entity. The Datastore is extremely resilient in the face of catastrophic failure, but its consistency guarantees may differ from what you're familiar with. Entities descended from a common ancestor are said to belong to the same entity group; the common ancestor's key is the group's parent key, which serves to identify the entire group. Queries over a single entity group, called ancestor queries, refer to the parent key instead of a specific entity's key. Entity groups are a unit of both consistency and transactionality: whereas queries over multiple entity groups may return stale, eventually consistent results, those limited to a single entity group always return up-to-date, strongly consistent results.Jinak co si vzpomínám, tak se s nekonzistentní hodnotou pracovalo rovnou na výstupu.
auto, které je bílé najednou je v tom systému "černé" a není to Škoda, ale Peugot.
Zdá se, že vtip o Davidu Copperfieldovi a českých celnících bude mít pokračování…
Tak co, pane premiére? Tohle není manažerské selhání?Naopak. Toto je skvělé manažerské řízení, které je potřeba ohodnotit statisícovými odměnami. Alespoň to tak nejpozději od ledna 2012 a událostí na Úřadu práce hodnotí tato vláda a její ministři.
co si myslíte o novém registru automobilů.Věděl jsem, že to špatně dopadne, už když oznámili, že nebude zkušební provoz a musí to začít fungovat hned napoprvé. Takovou „migraci“ nemohl naplánoval nikdo soudný.
nebo je částka cca 40M málo za uvedení do chodu?To není až tak otázka peněz – ono když máš rozvrtaný systém a ladíš to, tak se to neurychlí, ani kdyby ti nosily zlaté cihly. Ani přidáním dalších lidí se to neurychlí (někdy spíš naopak). Prostě je potřeba to přeplánovat a ostrý provoz odložit. Zvlášť naivní byla ta redaktorka z Novy, která chtěla po tom náměstkovi datum, kdy systém bude zaručeně fungovat. Tohle je vážně LOL. Pokud by to mělo být zaručeně (100% odhad), tak bych řekl tak za dva roky
Při čtení tohohle jsem si představil server plný virtuálních strojů - každý úřad by měl jeden přidělený a ovládal ho přes VNC
Nebo program běží na systému s "memory overcommitem", kde je totálně ignorován standard jazyka a new nehodí std::bad_alloc při nedostatku paměti, ale systém vám prostě zabije program na náhodném místě a pak nakonec zjistíte, že to stejně "správně" naprogramovat nejde, nebo možná jde, ale nikdy do správně nepoběží.Overcommit je v Linuxu defaultně zapnutý, i když v tom "měkčím" režimu, kdy se příliš velké alokace odmítají. Zkoušel jsem ho kdysi vypnout a bylo to neprovozovatelné. Některé programy neznají míru v alokacích, přestože tu paměť pak ani zdaleka nevyužijí.
Jediné, co jsem na toto našel a docela funguje spolehlivě, bylo použití mmap() s flagem MAP_POPULATE, který je ale asi linux-specific.Je AFAIK Linux-specific, navíc způsobuje drastickou degradaci výkonu, hlavně u souborových mapování, protože ten soubor fyzicky přečte (hned), byť by byla teď potřeba třeba jen jedna stránka. Dříve to šlo kombinovat s MAP_NONBLOCK (pak se ten soubor nenačítal), ale to tam od 2.6.23 není, i když není vyloučeno, že se to vrátí.
takový foto editor celý soubor stejně musí přečíst a asi bude potřeba aplikovat různé efekty a tak, tak není na škodu, že se prostě "zfaultují" všechny stránkyTam asi jo. Ale třeba otevírat takhle soubory (třeba mnohasetmegové logy) něčím jako je mcview, to by byl masakr.
tuším tam je něco jako když není paměť, tak se to dotáže uživatele na zvětšení swapu a začne swapovatNěco takového tam bylo. Na NT to zase ohlásilo něco ve smyslu "Systém kvůli nedostatku paměti zvětšil odkládací soubor. Některé požadavky na přidělení paměti byly zamítnuty." Dnes to IMHO zvětšuje ten swap tiše, na nic se to neptá. A když je nastaven napevno, tak to možná začne odmítat alokace. Ale to jen odhaduji.
Nekontrolování error kódů, výjimek apod je prasárnaJe to prasárna z největších.
viděl jsem ještě větší - masové používaní prázdných catchů (dohledání chyby je pak téměř nemožné)Jsou situace, kdy je prázdný catch zcela v pořádku. Typicky třeba v Javě pro NumberFormatException, kde často není důvod po zachycení výjimky nic dělat. I když je v tomto případě lepší použít tohle:
String s = ... int n = 0; try { n = Integer.parseInt(s); } catch (NumberFormatException e) { // intentionally left empty }než tohle:
String s = ... int n = 0; try { n = Integer.parseInt(s); } catch (NumberFormatException e) {}Pak je při pohledu do zdrojáku hned jasné, že je to skutečně prázdné úmyslně a ne že to někdo odflákl.
Máte někdo informace o tom projektu?Poměrně podrobný článek o tomto projektu vyšel před pár měsící v časopise Týden, ale zdá se, že pouze v placené offline verzi
- složení řídícího výboru projektu (a tedy i zodpovědné osoby)Ve stejném časopise byl i rozhovor s panem Bartákem, z něhož jasně vyplynulo, že to slovo na z je v naší státní správě považováno za, přinejmenším, neslušné. Bohužel to má svoje zřejmé důvody, protože tam platí odpovědná osoba == obětní beránek.
field-validation-error
(a HTTP hlaviček) to zřejmě běží na shit.NET, tak to raději ani nechci vidět, co je vevnitř. To už by snad udělali líp, kdyby to svěřili nějakým PHP bastlířům.
Nicméně tam nevidím nic, co by při tak nepatrné zátěži, jaká tam je, měla působit nějaké výkonnostní problémy.Že by ten .NET?
Nejsi na palici? Dovedeš si představit, jak by vypadala města bez MHD? To by ses nikam nedostal z dopravní zácpy, a když by si vystoupil tak by sis musel vzít roušku jak Michael Jackson.
Jestli nemáš místo palice politickou příručku SS(O), tak to musíš zkrátka uznat. I když o tom silně pochybuji, páč máš už z tý politagendy totálně vylízáno.
Nejsi na palici? Dovedeš si představit, jak by vypadala města bez MHD? To by ses nikam nedostal z dopravní zácpy, a když by si vystoupil tak by sis musel vzít roušku jak Michael Jackson.Tak ještě jedna alternativa tady je: můžou vypadat jako jedno velké parkoviště s domem tu a tam, jako metropole "slunečného pásu" v USA.
Vzdyt jina moznost neniJá jsem si jinou možnost najít musel. MHD tu nejezdí, autem není kde zaparkovat, je to drahé, jízda v provozu mě šíleně vyčerpává a ještě k tomu jsem to musel řešit předtím, než mi bylo 18, a pěšky je to daleko. Tak holt musím jezdit na kole
Tohle je dobrý nápad a v některých zemích už to funguje přes Internet.Nevím, jak moc dobře to funguje, ale i ČR jsem viděl několik takových serverů.
Viděl jsem nějakou reportáž dokonce o autubusu, který někam vezl zájezd a vracel se prázdný. Tohle se dá všechno zorganizovat, jen si na to zvyknout.Jen se obávám, aby po té reportáži neměli ti provozovatelé autobusů problémy se státními orgány. Nevím, jak to mají po právní stránce ošetřené, ale mohou se snadno dostat do konfliktu se zákonem o silniční dopravě. Zřejmě se jedná o příležitostnou osobní silniční dopravu (§ 2, odst. 11), u které ale: „Přijímání zakázek u tohoto druhu dopravy je možné výhradně cestou objednávky přepravní služby předem (písemně, telefonicky, faxem, elektronicky) v sídle nebo provozovně právnické osoby, v místě trvalého pobytu provozovatele nebo v místě podnikání u fyzické osoby.“ Pokud to funguje tak, že přijde, kdo má zájem, a nechá se svézt, je to téměř jistě v rozporu s tímto ustanovením.
A ve chvíli kdy v autě jede víc lidí tak se skóre začíná měnit.Pár natřísknutých spojů ráno a několik slušně vytížených hravě "vydělá" na vožení vzduchu po zbytek dne (a to počítám bus jedoucí celodenně a ne běžnou praxi, kdy půl spojů jezdí jen přes špičky a tím pádem skóre ještě zlepší).
A ekonomicky to vychází pro bus velice neradostně.To dost záleží na okolnostech (to vytížení aut, které pohledem zvenku těžko překračuje 1,2-1,5 člověka/auto v mém okolí) a metodice (jestli se počítají náklady na infrastrukturu).
Čili kromě výjimečných okolností jednoznačně vyhrávalo auto, i když to bylo výrazně dražší.Čas jsou peníze. Přičti si k vlak + MHD cenu za hodinu svojí práce a možná už to tak výrazně dražší nebude...
ve vlaku jsem minule napsal nějaký článek o GSM :), v autobuse to jde v omezené míře taky (při delším koukání do notebooku se mi dělá špatně).Pokud jedeš delší kus vcelku, tak to jde. Ale pokud je to ve stylu 10 minut jízdy, 10 minut na nádraží, 10 minut jízdy, 10 minut na nádraží atd., tak se toho moc udělat nedá. A v narvaném vlaku či busu MHD (jízda na stojáka) už vůbec.
Formuláře jsou podle mě chaotické, je nutné skrolovat přes obrazovky a myšovat myší.Bylo by možné prosáknout nějaké snímky obrazovek?
Tisky se generují do PDF, takže po povelu k tisku se musí počkat na vygenerování souboru, stažení, otevření acrobat readeru a pak teprve tisknout.Jak to řešila původní aplikace? Tisknout uměl terminál nebo ta místní tiskárna byla nasdílená na server a tisklo se odtamtud? Jaká je dobrá praxe pro webové aplikace?
Chápu, že otvírat Acrobata je opruz, ale co třeba ty generované PDF soubory posílat s jiným MIME typem a na klientovi s ním mít asociovanou jednoduchou aplikaci, která je nezobrazí, ale rovnou vytiskne? (ano, pak by to mohla být desktopová aplikace, což by celkově nebylo od věci)OT: Mohu napsat, jak je to řešeno na PC pro Státní maturity, při tisku maturitních vysvědčení a jiných dokladů. Ten systém je taky webová aplikace. Taky to generuje PDF, ale mají nějak pořešeno, že po kliknutí na odkaz se na pozadí otevře Adobe Reader, a rovnou to tiskne. Případně je tam varianta, že to po kliknutí v prohlížeči zobrazí PDF - jako náhled. Je to už dost dlouho, co jsem to viděl, tak detaily nevím. Ale překvapilo mě, že to kupodivu není udělané úplně blbě. Moc se to zkoumat nedá, jsou tam Win7 s maximálně ořezanými právy přes Group Policy (nefunguje pomalu ani pravé tlačítko myši). Je to +- použitelné, ale s rychlostí práce s desktopovou aplikací, ve které se to dělalo dřív, se to nedá srovnat (i když to byl příšerný bastl nabalený nad zbytky FoxPro). Obecně při tisku z webu na nějaké formuláře, kde hrají roli pozice s přesností desetin milimetru, asi jiná možnost než PDF nebo nějaká vlastní aplikace není. XHTML+CSS možná kdyby byla pevně daná verze prohlížeče, ale spíš bych se na to nespolehnul. Možná nějak nasdílet ty tiskárny na server, ale to je šíleně neflexibilní -- pokud to neumí přímo ten terminál.
Jaká je dobrá praxe pro webové aplikace?(a) je správně. "Trochu" je ale problém s tím, že si každý prohlížeč trochu jinak vykládá rozměry (a obecně: centimetr prostě není centimetr), takže trefovat se do nějakého formuláře je docela legrace. Pak už je jediné řešení generovat PDF, kde to jde opravdu přesně trefit (ale to už samozřejmě znamená nutnost mít nainstalovaný PDF prohlížeč).
- normální (X)HTML stránky s CSS stylem pro tisk a tisk z prohlížeče
- nasdílet tiskárnu na server a tisknout odtamtud
- nějaký plugin do prohlížeče
Jak to řešila původní aplikace? Tisknout uměl terminál nebo ta místní tiskárna byla nasdílená na server a tisklo se odtamtud?Server vygeneroval tiskový stream, směs znaků a escape sekvencí a poslal to přímo na tiskárnu připojenou k terminálu. Terminály mají řídící povely, které přepínají zda se mají přicházející data zobrazit na obrazovku nebo na tiskárnu. Viz též
termcap