Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Otázka, zda je lepší odsazovat tabelátorem, nebo mezerou (mezerami), patří (vedle stylu odsazování) mezi základní (a věčné) programátorské otázky. Protože se tu na ábíčku vyskytuje hromada programátorů, tak mi to nedá, abych se nezeptal.
Odsazování bylo něco, co se mě nejprve netýkalo. V BASICu ZX Spectra jsem neodsazoval, ostatně to tam snad ani nešlo . Později v assembleru 8051 jsem také nepociťoval touho po odsazování. Přelom přišel až s Turbo Pascalem, kdy jsem používal Tabelátory (jak může někdo používat mezery?). Následovalo období, kdy jsem používal jeden čas to, nebo ono, ale nakonec jsem zakotvil u tabelátorů, protože jedno kliknutí na <Tab> je přece jenom rychlejší, než mačkat mezery. Jenže mezery mi přijdou daleko praktičtější, proto jsem to vyřešil jednoduše:
set shiftwidth=4 set shiftround set softtabstop=4 set autoindent set smartindent set expandtab
Takže moje stanovisko je jasné, tabelátory ve zdrojácích nepoužívám, pouze pomocí klávesy <Tab> vkládám více, či méně mezer. Podle mě mají taby význam jen v sazbě jako tabelační zarážky. Proto se mi nelíbí Tab jako součást syntaxe u Makefile (popravdě se mi moc nelíbí ani fakt, že u Pythonu jsou bílé znaky součástí syntaxe).
Tiskni
Sdílej:
Po jednej medzere som odsadzoval zhruba tak 3 roky dozadu (a ďalších ~6 predtým) všetky moje pascalovské výtvory. Zdalo sa mi to tak prehľadnejšie. Lenže potom som prešiel na C, vim, prečítal pár návodov/odporúčaní, a zistil, že ten tabulátor má predsa len čosi do seba.
...není vůbec žádný problém napsat jednoduchý prográmek, který...
man indent
fce_call( prom1, prom2, prom3, prom4, prom5 );
a = sin(q)*(x*x + y*y); b = function_foo(x - bar(y), z);A mají-li se pro odsazení, které neodpovídá nestingu, používat mezery, tak se mohou klidně používat pro všechna odsazení.
indent
je váš kamarád.
main() { printf('this is output'); //< my output int a = 1 + 2; //< my count }po preklopení na tabstop=8 bude nasledovný:
main() { printf('this is output'); //< my output int a = 1 + 2; //< my count }ak však odsadenie v rámci kódu zameníme za medzery, tak pôvodný indent s tabstop=4 bude pôvodný:
main() { printf('this is output'); //< my output int a = 1 + 2; //< my count }a po jeho zväčšení sa zmení iba odsadenie blokov a medzery medzi kódom ostanú rovnaké:
main() { printf('this is output'); //< my output int a = 1 + 2; //< my count }K spomenutej funkcionalite som spravil malý plugin do vim-ka pre verziu 7.0 a vyššiu, sťahovať môžete na CleverTabs
TAB runs `cperl-indent-command' `cperl-indent-command' is an interactive compiled Lisp function -- loaded from "cperl-mode" (cperl-indent-command &optional WHOLE-EXP) Documentation: Indent current line as Perl code, or in some cases insert a tab character. If `cperl-tab-always-indent' is non-nil (the default), always indent current line. Otherwise, indent the current line only if point is at the left margin or in the line's indentation; otherwise insert a tab. A numeric argument, regardless of its value, means indent rigidly all the lines of the expression starting after point so that this line becomes properly indented. The relative indentation among the lines of the expression are preserved.odkedy som zacal pouzivat emacs, nemam s odsadzovanim ziadne problemy ... stlacim tabelator a odsadi ma presne tam kde chcem (ci su to 4 alebo 40 medzier ...)
man indent
man indent
.
$ sudo apt-get install indent ... $ man indentchjo. chjo.
sudo: atp-get: command not foundto bude asi tim, ze tam mam SUSE....
atp-get
vyvola stiznost shellu na neznamy prikaz...
To bezmyšlenkovitě opisujete z coding style linuxového jádra nebo si to opravdu myslíte?
trochu mi v ankete schazi jak tabulatory, tak mezery, protoze ja pisu asi takto:
void main()
{
int i=3;
if (i!=3)
{
cout>>"mne neuvidis, protoze nemuzu nastat";
}
else
{
cout>>"i je 3";
}
neco=nic;
atd....
return 0;
}
velke mezery v prikladu delam pomoci tabulatoru a mensi odsazeni pomoci jedne, maximalne dvou mezer
void main() ... return 0;- sem jedinej, komu tady neco nesedi ????