Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Onehdy jsem si vzpomněl na článek na rootu Umění pojmenovat počítač. Teda samotný článek za moc nestál, tak následná diskuze byla super . Což mi připomnělo, že já jsem v vymýšlení názvů pro počítač absolutně nenápaditý. Kdysi dávno jsem je nechával na výchozím localhost a dnes, pokud už je vůbec měním, tak na
darkstar
, což je pozůstatek z dob Slackware.
Naprosto zbytečný zápis. Jen by mě tak zajímalo, jestli je vůbec někdo někdo takto pozdě ábíčko a proč vlastně? Nebo kolik lidí si tento zápis vůbec přeečte do sedmé hodiny ranní?
Já jsem tu teď jenom proto, že jsem před chvilkou přišel z hospody (už nikdy nebudu říkat, že dokážu vypít cokoliv :-D) a zrovna se mi po tom všem alkhoholu nechce spát. A co vy ostatní? Jsem zvědavý ...
This is a consequence rather than a goal. I abhor a system designed for the “user”, if that word is a coded pejorative meaning “stupid and unsophisticated”.
-- Ken Thompson
Je to spíš následek, nežli záměr. Mám odpor k systémům navrženým pro “uživatele”, pokud to slovo zároveň nese pejorativní nádech “hloupý a nevzdělaný”.Eric Steven Raymond, The Art of Unix Programming, kapitola Preferred User Interface Style
-- Ken Thompson
Zdá se, že ta myšlenka už napadla každého, kdo se trochu motá kolem počítačů a programování. Jak to vlastně začalo? V čem se vůbec píše takový překladač? Je jasné, že gcc se píše v jazyce C, ale co v době, kdy C nebylo? Co by se vůbec stalo, kdyby nějaký virus smazal všechny překladače?
Původně jsem chtěl Michalovi napsat přímo odpověď na jeho komentář, ale rozhodl jsem se, že je to celkem zajímavé téma a že už jsem dlouho nenapsal nic do blogu .
Řeč nebude o státní správě, naší politické scéně, dokonce ani o mém pokoji , nebo snad o domech, kde si potrpí na červené lucerničky.
Člověk se jenom trochu otře o pspad*
a hned je oheň na střeše . Přitom jsem sám uznal, že je to vcelku schopný nástroj, který má mnoho zajímavých vlastností. Třeba exporty textu do TeXu, nebo rtf je vynikající funkce.
Právě píši technickou zprávu k semestrální práci. Při psaní používám styl, který byl vytvořen Zdeňkem Wágnerem. Je dostupný na stránce Ústavu konstruování FSI VUT v Brně.