Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Onehdy jsem si vzpomněl na článek na rootu Umění pojmenovat počítač. Teda samotný článek za moc nestál, tak následná diskuze byla super . Což mi připomnělo, že já jsem v vymýšlení názvů pro počítač absolutně nenápaditý. Kdysi dávno jsem je nechával na výchozím localhost a dnes, pokud už je vůbec měním, tak na
darkstar
, což je pozůstatek z dob Slackware.
Naprosto zbytečný zápis. Jen by mě tak zajímalo, jestli je vůbec někdo někdo takto pozdě ábíčko a proč vlastně? Nebo kolik lidí si tento zápis vůbec přeečte do sedmé hodiny ranní?
Já jsem tu teď jenom proto, že jsem před chvilkou přišel z hospody (už nikdy nebudu říkat, že dokážu vypít cokoliv :-D) a zrovna se mi po tom všem alkhoholu nechce spát. A co vy ostatní? Jsem zvědavý ...
This is a consequence rather than a goal. I abhor a system designed for the “user”, if that word is a coded pejorative meaning “stupid and unsophisticated”.
-- Ken Thompson
Je to spíš následek, nežli záměr. Mám odpor k systémům navrženým pro “uživatele”, pokud to slovo zároveň nese pejorativní nádech “hloupý a nevzdělaný”.Eric Steven Raymond, The Art of Unix Programming, kapitola Preferred User Interface Style
-- Ken Thompson
Zdá se, že ta myšlenka už napadla každého, kdo se trochu motá kolem počítačů a programování. Jak to vlastně začalo? V čem se vůbec píše takový překladač? Je jasné, že gcc se píše v jazyce C, ale co v době, kdy C nebylo? Co by se vůbec stalo, kdyby nějaký virus smazal všechny překladače?
Původně jsem chtěl Michalovi napsat přímo odpověď na jeho komentář, ale rozhodl jsem se, že je to celkem zajímavé téma a že už jsem dlouho nenapsal nic do blogu .
Řeč nebude o státní správě, naší politické scéně, dokonce ani o mém pokoji , nebo snad o domech, kde si potrpí na červené lucerničky.
Člověk se jenom trochu otře o pspad*
a hned je oheň na střeše . Přitom jsem sám uznal, že je to vcelku schopný nástroj, který má mnoho zajímavých vlastností. Třeba exporty textu do TeXu, nebo rtf je vynikající funkce.
Právě píši technickou zprávu k semestrální práci. Při psaní používám styl, který byl vytvořen Zdeňkem Wágnerem. Je dostupný na stránce Ústavu konstruování FSI VUT v Brně.