Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Onehdy jsem si vzpomněl na článek na rootu Umění pojmenovat počítač. Teda samotný článek za moc nestál, tak následná diskuze byla super . Což mi připomnělo, že já jsem v vymýšlení názvů pro počítač absolutně nenápaditý. Kdysi dávno jsem je nechával na výchozím localhost a dnes, pokud už je vůbec měním, tak na
darkstar
, což je pozůstatek z dob Slackware.
Jaká jména dáváte počítačům vy? Jsou to postavy z oblíbeného filmu/seriálu/knihy? Nebo mytologické bytosti? Nebo vesmírné objekty? Anebo máte nejraději úplně něco jiného?
Tiskni
Sdílej:
Náš server som pokrstil truhlik
, uvidíme, či mu to zostane .
A ostatné kompy: môj notebook sa volá foxie
, ségrin komp butterfly
, domáci server flea
a bráchov notebook mal kedysi meno dragon
.
Hmm, samé zvieratá .
Další počítače jsme pojmenovávali již systematičtěji podle postav z cimrmanovi pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Takže nejdříve přišel Koloděj a já zdědila Starou386 poté mi byla vyměněna za poněkud lepšího Vševěda, bratři zdědili Koloděje a rodiče si pořídili Jasoně.
Teď mají rodiče Drsoně, nejstarší bratr se dělí s nejmladším o Jasoně, prostřední bratr používá Koloděje (a nemá na něm Linux, fuj odpadlík ) a já mám Zlatovlásku. Stará386 a Vševěd odešli do křemíkového nebe.
ibm
:) Většinou dávám počítačům jména podle toho, co v nich je, případně kdo je vyrobil.
red_dragon
na desktopu a nikdy jinak