Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Onehdy jsem si vzpomněl na článek na rootu Umění pojmenovat počítač. Teda samotný článek za moc nestál, tak následná diskuze byla super . Což mi připomnělo, že já jsem v vymýšlení názvů pro počítač absolutně nenápaditý. Kdysi dávno jsem je nechával na výchozím localhost a dnes, pokud už je vůbec měním, tak na
darkstar
, což je pozůstatek z dob Slackware.
Jaká jména dáváte počítačům vy? Jsou to postavy z oblíbeného filmu/seriálu/knihy? Nebo mytologické bytosti? Nebo vesmírné objekty? Anebo máte nejraději úplně něco jiného?
Tiskni
Sdílej:
Náš server som pokrstil truhlik
, uvidíme, či mu to zostane .
A ostatné kompy: môj notebook sa volá foxie
, ségrin komp butterfly
, domáci server flea
a bráchov notebook mal kedysi meno dragon
.
Hmm, samé zvieratá .
Další počítače jsme pojmenovávali již systematičtěji podle postav z cimrmanovi pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký. Takže nejdříve přišel Koloděj a já zdědila Starou386 poté mi byla vyměněna za poněkud lepšího Vševěda, bratři zdědili Koloděje a rodiče si pořídili Jasoně.
Teď mají rodiče Drsoně, nejstarší bratr se dělí s nejmladším o Jasoně, prostřední bratr používá Koloděje (a nemá na něm Linux, fuj odpadlík ) a já mám Zlatovlásku. Stará386 a Vševěd odešli do křemíkového nebe.
ibm
:) Většinou dávám počítačům jména podle toho, co v nich je, případně kdo je vyrobil.
red_dragon
na desktopu a nikdy jinak