Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
možná toto video znáte, možná ne, ale určitě stojí za shlédnutí, mělo by se v upravené formě vysílat v každé škole celý den na LCD obrazovkách, v každé statní budově a 1 za hodinu v televizi
Možná jako odstrašující příklad, jak vypadá demagogie…
Možná jako odstrašující příklad, jak vypadá demagogie…naprosty souhlas... ja se spis divim, ze je nekdo schopen neco takoveho vubec linkovat... krome toho, ze to je plne odkazu na nejake studie, ale nikde neni uvedny zdroj, tak tam jsou i naprosto fatalni chyby typu, ze evropska unie ma 31 clenu!
Lidi je na svete jako sracek.Přesně tak. Problémem planety je přelidnění. Nízká porodnost je pouze lokální problém vyspělých států, který nemá příliš vliv na světa celkový počet obyvatel planety. Hlavní důvod je ten, že člověk postupně eliminuje další a další mechanismy, které by jinak populační explozi bránily.
Kecko, kdyby to nebylo, neměl bys na paměti, co se může vše stát, čeho se bát a čeho vyvarovat.
pokud je tohle možné, pak po nás zůstanou jen myšlenky, ideály a varování jiným ne těm našim generacím...No a? Koho to zajímá? Tohle je prostě evoluce v praxi. Přežijí a rozmnožují se jenom ti nejsilnější (a nejschopnější)* Když se někdo rozmnožovat nechce, tak fajn. Nevidím důvod, proč přenášet touhu nerozmnožovat se do dalších generací * ono to tak není, u lidí je to v praxi spíš naopak, nejschopnější jsou pod záminkou solidarity a sociálních jistot odíráni, aby méně schopní - nebo spíše více líní - nemuseli moc dělat. Aspoň v Evropě
Ovšem časy se změnily a pro určité lidi je plození dětí dokonce zdrojem obživy.
A to je realita nebo jen urban legend? Určitě jsou výnosy z příspěvků na ty děti vyšši než náklady na jejich "provoz"?
Pokud například zavedeš nějaké finanční stimuly (z pozice státu), je vysoká šance, že se chytnou nejvíce u lidí, kteří svým vysokým počtem dětí společnost naopak ještě více zatěžují (chroničtí flákači).To má ještě jeden důsledek, protože stát ty peníze musí nejdřív někde vzít. A i když bere všem, tak lidem, kteří už děti mají, něco dává zpátky. Tudíž mladí, kteří se rozhodují, jestli finančně utáhnou dítě, nedostávají nic. "Pořiďte si dítě a možná něco dostanete" je motivace k ničemu.
Já si myslím (ani nevím, jestli to je můj původní nápad, možná jsem to někde viděl a ani jsem si to neuvědomil), že by mohlo vyjít, kdyby se o (starobní) důchody nestaral především "stát" (toto berte v hodně širokém slova smyslu), ale rodina.To už jsem tu říkal taky a ani já to nemám ze své hlavy.
Neřikej "kdyby mne chtěla", řikej "aby to za něco stálo bejt ve dvou, aby to viděla"
Asi jsem tu tímhle blogem šlápnul do vosího hnízda, koukám že nikdo nesouhlasí a ještě jsem tu něco jako psychicky narušená zrůda :) Tak doufám že nemám pravdu a že ve Francii bude ještě stále dost těch původních Francouzů i za 100 let, alespoň stejně jako jich tam je teď, ale bohužel to není pravda jeďte tam dokud to jde :)
Do 30 let přijdeme při porodnosti 1.18 na rodinu o 20 - 25% populace, vzorec je relativně jednoduchý, jeho problém je však že nezahrnuje velké generační rozdíly a tedy velmi silné starší generace. Zatímco průměrná délka života je dnes 72 let, průměrné stáří naší populace je přes 40 let (a už jen poroste každým rokem jak bude méně a méně dětí), to je třeba zásadním způsobem zohlednit, očekává se že porodnost původních Čechů neporoste! Neříkám že Česko nebude mít dostatek lidí, ale jen málo z nich se bude moci považovat za původní kteří tu žili přes 1 000 let.
Není to o počtu, nýbrž o kvalitě.Je to o obojím. Když tady budeš mít půl milionu "kvalitních" obyvatel, nacpou se ti sem ti průměrní odjinud.
Taky Masaryk neměl rád, jako více lidí, vazbu na staré Rakousko-Uhersko, což možná RČS posílilo, možná oslabilo. Viz třeba opomíjení neruských legionářů. Těžko rozhodnout.
Já vim, že jo, že byl TGM vzorem. A stejně jako u Karla IV., tak u TGM je tragédií, že jejich následníci měli před sebou dost velké problémy a možná nebyli takových kvalit, jako ti jejich vzorové. Prostě že neustáli ti následníci to, co na ně padlo. Třeba kvůli pýše, neřešení či nevidění něčeho z našeho pohledu podstatného.
Nebylo to růžový. Stavět se na tom dalo. Mj. ve "Hledání ztraceného času" se ona doba často nakousla.
Je v naší historii něco světlejšího než první republika? To vidim jako důvod, proč se k tomu spousta lidí vrací. Když jsem psal o Žábách v mlíku, měl jsem tam nějaký odkazy na youtube, nějaký už nejsou aktuální ... jedno o legiích ještě dostupné je.
Sám jsem koupil troje, jedny Žáby mam doma, druhý táta a třetí blízká osoba ... Vánoce roku 2008.
A to já zase neee ... bitva u Termopyl, Sparťani do posledního padli, v čem je jejich přínos? Stejně jako u Legionářů. Neustupovat a nevzdávat se. Pro dobro budoucích.
A přínos Masaryka? Pomohl zbourat Rakousko Uhersko, konkurenta mocností Evropy.
A teď vážnějš. Je mocnější meč než pero? Právo než síla? Idea a myšlenka než zatvrzelost a stálost, neměnnost?
Dějiny jsou pořád stejné, vše se mění. Je lepší je nechat pracovat pro sebe.
Já bych taky řek, že když bylo lidí málo, tak se děti hodily i jako pomocníci do vlastního hospodářství. Nevěděl jsi dne ani hodiny, kdy se něco nestane a doktor daleko, taková redundance výrobních sil a prostředků.
Kdyby jen důchodový nebo zdravotní :) Na mladé generaci je postaveno každé odvětví. Nebudou lidi, nebudo vlaky, autobusy, nebude totiž kdo by v nich seděl. Nebudou studenti, nebude komu předat co umíme, nebude koho zaměstnat. A můžeme pokračovat...
Jak jsem se zmínil, byl jsem v Indii a Číně, jejich ekonomiky rostou jen proto že mají mladé! Nenajdete neobsazený autobus, nenajdete vlak kde je místo k sednutí, to je ta správná cesta, ne si hrát na svém písečku jen sám se sebou...
To přece není tak, že by nebyli lidé vůbec. Jen jich bude méně. Před 100 lety žily na Zemi necelé 2 miliardy. Kdyby to tak zůstalo, neměli bychom dnes spoustu problémů, které máme. Produkovali bychom jen třetinu emisí, odpadů atd. Pohoda. Nevidím nic pěkného na tom, tlačit se s ostatními v autobusech, frontách, na silnicích, sídlištích atd.
Jak jsem se zmínil, byl jsem v Indii a Číně, jejich ekonomiky rostou jen proto že mají mladé!Jsem zvědav, jestli máš nějaký způsob, jak tenhle blábol doložit.
Zajeď tam, Indie je nádherná a levná, Čína je krásnáOK, beru na vědomí, že to tam vypadá jinak než tady a proto se to zdá krásné. Kde v tom mám hledat doložení toho blábolu, že ekonomiky rostou, jenom protože mají mladé
Jj. Mně přijde, že vidim možnost myslet společensky nebo ekonomicky, v rámci nějaké firmy nebo v rámci celku, planety.
Nápad: když je krize, je menší spotřeba, co onen rozdíl mezi stavem konjunktury a stavem krize, co ho dodávat pryč, tam, odkud pocházejí přistěhovalci? Je-li cílem oněch přistěhovalců důstojný život?
Hrával jsem kdysi Call to power II, líbilo se mi, když jsem "asimiloval" většinu planety a měl celé území na úrovni té krajiny, kde jsem začínal. Tak jako kdysi Češi podporovali Slováky. Tak nějak bych si představoval řešení, budoucnost.
Ještě drobnost: k čemu že je OSN? Má dělat soudce rozhádaným stranám nebo řešit společné problémy? Viz třeba Hotel Rwanda, ono toho ve světě nefunguje víc.
Všichni co čteme tento server snad umíme počítat, když mají dva lidé právě dvě děti zachovají svůj rodAk sa ale nemýlim, to platí len v prípade, že rodičia hneď po narodení detí zomrú... ak nie je doba života rodičov konštantná, ale sa každú generáciu mierne predlžuje, populácia narastá aj pri pôrodnosti menej než 2 deti na pár.
Buď 0, pokud se těší na vymření, nebo 10, pokud proti tomu něco dělá ...
Já doufam, že třicátníci vychovají děti lépe než osmnáctiletí. Lepší by bylo hodnotit, kdo kolik má dětí a kolik se jich dožije funkčního reprodukčního věku.
Dite v dnesi dobe vetsinou chteji starsi pary(maji na to jiz prostredky)Nemyslim, ze je to temi prostredky. Je spousta mladych lidi, kteri maji prostredky a dite nechteji, protoze "se na to jeste neciti". A je plno lidi, kteri vylezou ze skoly a dite maji, protoze dite mit chteji i kdyz nemaji vlastni barak a 2 auta. Myslim, ze si proste starsi lide uvedomi, ze jim ujizdi vlak a ze pokud na tom nezuacnou pracovat, tak uz se to nemusi nikdy podarit. A ze se to casto nedari. Takovych lidi se pak zpetne zeptejte, jestli by menili za barak a 2 auta.
V dnesni dobe je dite pro vetsinu paru brzda ,nemohou si ho dovolit i kdyby chteliTo je blábol. Jenom málokdo je v takových podmínkách, že by děti neuživil. Akorát by to znamenalo víc starostí než koupit si místo dítěte psa.
dP/dt=r*P*(1-P/K)
, kde P
je populace, r
růst populace a K
kapacita prostředí. Zatímco r-strategie spočíva ve velkém množství potomků, krátké době života a velké úmrtnosti, K-strategie má jen málo potomků, ale malou úmrtnost a dlouhou dobu života (více viz Životní strategie na Wikipedii).
Moderní společnost se stále více posunuje k čisté K-strategii, jak klesá úmrtnost a roste průměrná doba života, tak klesá porodnost. Zdá se, že r
a K
jsou vzájemně provázené, ale poměrně složitým způsobem, navíc se ukazuje, že pokusy regulovat tento poměr vnějšímy zásahy mají vedlejší účinky, které mohou být v konečném důsledku horší, než to, co měly odstraňit (viz např. důsledky politiky jednoho dítěte v Číně). Na druhou stranu, přirozené autoregulační tendence, např. zhroucení důchodového systému a následný nucený příklon k více r-strategii, by byly nejspíš stejně drsné jako některé výše zmíněné šílené plány sociálních inženýrů. V každém případě budoucnost v tomto ohledu nevypadá moc růžově ...
Mimochodem, ona logistická funkce, respektive její diskrétní obdoba (kde P
, resp. x
(což je P/K
) je celé a rovnice není diferenciální, ale diferenční), se pro určitá r
chová zcela chaoticky, viz Bifurcation diagram a Chaos and the logistic map. A počet lidí je v každém případě diskrétní hodnota.
Ad 6) jak dát autory do léčení? Mazat na frontu a ukažte se, jak zvládáte evoluci
Proste existuji lidi, pro ktere je problem pochopit vyznam slova "nastrel".Problém je prostě v tom, že ten tvůj nástřel letěl hodně šejdrem a nakonec zasáhl do vlastní řady. V takovém případě ti vysvětlování v každé větě nepomůže.
Vzdelanejsi clovek z vyssi pravdepodobnosti odvede statu vice penez nez naopak.Pravděpodobnost je hezká věc, ale člověk, jehož děti celý život makají "jenom" s učňákem, se jí moc nenají.
Predpolkadam, ze teorie o sledovani kolik kdo vydelava a odvadi statu by fungovala maximalne u velkeho bratra.Říká ti něco termín finanční úřad?
Studium Gender Studies a podobnych nesmyslu se zase odrazi na financni situaci ditka coz bude pro rodice dostatecne motivujici na to, aby mu takovy nesmysl rozmluvil.Absolventi těchto oborů se naopak dost rychle přisají na státní rozpočet. To je v podstatě jistý příjem do konce života.
Ano. I s tim jsem pocital. Mne slo o ten princip za na zaklade toho, jestli si dany clovek za sebe vychoval "nahradu", by se mu pridelil duchod. Ciste motivacni zalezitost. To, jaky by byl nakonec pouzit mechanismus, je nepodstatne. Mne slo o princip.Proste existuji lidi, pro ktere je problem pochopit vyznam slova "nastrel".Problém je prostě v tom, že ten tvůj nástřel letěl hodně šejdrem a nakonec zasáhl do vlastní řady. V takovém případě ti vysvětlování v každé větě nepomůže.
Mel jim doprat lepsi vzdelani. Mam dva sourozence a vsichni mame vysku. A nebyli jsme kdo vi jak bohati. Spise naopak. Ono to jde. Kdo chce, hleda zpusob. Kdo nechce, hleda duvod.Vzdelanejsi clovek z vyssi pravdepodobnosti odvede statu vice penez nez naopak.Pravděpodobnost je hezká věc, ale člověk, jehož děti celý život makají "jenom" s učňákem, se jí moc nenají.
Ano. Rika. Nepopiram, ze nemam prehled o tom, co vsechno se tam vyhodnocuje. Nemuzu vedet vsechno. Ale presto to nema vzhledem k moji idei nejakou navaznost. Mne slo o to, aby byli rodice motivovani k poskytnuti lepsiho vzdelani vlastnim detem. Prilis komplikovana metodika je jenom zivna pudo pro pravniky a cernotu.Predpokladam, ze teorie o sledovani kolik kdo vydelava a odvadi statu by fungovala maximalne u velkeho bratra.Říká ti něco termín finanční úřad?
Coz je ale zase problem jinde. A ma byt resen tam, kde to prisavani nastava.Studium Gender Studies a podobnych nesmyslu se zase odrazi na financni situaci ditka coz bude pro rodice dostatecne motivujici na to, aby mu takovy nesmysl rozmluvil.Absolventi těchto oborů se naopak dost rychle přisají na státní rozpočet. To je v podstatě jistý příjem do konce života.
Mel jim doprat lepsi vzdelani.Ježkový voči proč??? Na co člověk, který se bude celý život rejpat v autech, potřebuje vysokou školu? Nebo snad nutně potřebujeme, aby zametač chodníků měl maturitu a automechanik alespoň dva doktoráty? Poměřovat užitečnost společnosti dosaženým vzděláním je kardinální pitomost. Ale bohužel je to v naší společnosti rozšířený nešvar, rodiče nutí děti studovat, "musíš mít vysokou školu, jinak nebudeš nic," bez ohledu na to, k čemu má to dítě vlohy. Když má někdo předpoklady pro nějakou manuální práci, nevidím jediný důvod, proč ho (nebo jeho rodiče) postihovat za to, že nepromarnil státní peníze a nedělal zbytečně šest let školu.
Nepopiram, ze nemam prehled o tom, co vsechno se tam vyhodnocuje. Nemuzu vedet vsechno. Ale presto to nema vzhledem k moji idei nejakou navaznost.Má. Na to, aby bylo možné zjistit, kolik jsi odvedl na daních, není již teď potřeba nic zavádět. Stát potřebný údaje má. (Pokud ty sám nepodáváš daňový přiznání, dělá to za tebe zaměstnavatel.)
Mne slo o to, aby byli rodice motivovani k poskytnuti lepsiho vzdelani vlastnim detem.A mě šlo o to, aby se lepší vzdělání nepoměřovalo vysokostí školy a dosaženými tituly. Jestliže člověk bez vzdělání odvede měsíčně na daních sto litrů a dá práci lidem, kteří následně odvedou další daně, je pro společnost užitečnější, než podprůměrný absolvent vysoké školy.
Nepotrebuje. Rikam snad nekde ze ano? Zametac chodniku neni nikterak prestizni a dobre placena prace. Clovek s poradnou vyskou ji delat nebude. Nebude-li ji mit, tak proste rodic nedostane tak velky duchod protoze za sebe nevychoval nahradu, ktera by hradila jeho duchod.Mel jim doprat lepsi vzdelani.Ježkový voči proč??? Na co člověk, který se bude celý život rejpat v autech, potřebuje vysokou školu? Nebo snad nutně potřebujeme, aby zametač chodníků měl maturitu a automechanik alespoň dva doktoráty?
Když má někdo předpoklady pro nějakou manuální práci, nevidím jediný důvod, proč ho (nebo jeho rodiče) postihovat za to, že nepromarnil státní peníze a nedělal zbytečně šest let školu.Kdyz bude rozumne reseno skolstvi, nevidim v tomhle problem. Vysku nemusi udelat kazdy i kdo na ni nema. A pokud ji nekdo zvladne, bude mit kvalifikaci na dobre placene zamestnani.
Budiz. Tak by se pouzil jiny zpusob vymery duchodu. Ale porad je to nepodstatne. Proste je vymeren duchod tak nebo onak. To neni stezejni. Jak rikam, jadro je v tom, ze rodic musi vychovat nekoho, kdo jej zastoupi. Pokud nevychova, nech se pripravi na nizsi duchod a at si treba spori.Nepopiram, ze nemam prehled o tom, co vsechno se tam vyhodnocuje. Nemuzu vedet vsechno. Ale presto to nema vzhledem k moji idei nejakou navaznost.Má. Na to, aby bylo možné zjistit, kolik jsi odvedl na daních, není již teď potřeba nic zavádět. Stát potřebný údaje má. (Pokud ty sám nepodáváš daňový přiznání, dělá to za tebe zaměstnavatel.)
Zajiste. Ovsem toto neni pravidlem. Obvykle to byva naopak. Vychazel jsem s mou ideou z neznalosti fungovani financaku. Coz je moje chyba. Paklize se muze pouzit pro vymeru duchodu jina metrika, nemusime toto uz resit.Mne slo o to, aby byli rodice motivovani k poskytnuti lepsiho vzdelani vlastnim detem.A mě šlo o to, aby se lepší vzdělání nepoměřovalo vysokostí školy a dosaženými tituly. Jestliže člověk bez vzdělání odvede měsíčně na daních sto litrů a dá práci lidem, kteří následně odvedou další daně, je pro společnost užitečnější, než podprůměrný absolvent vysoké školy.
Zametac chodniku neni nikterak prestizni a dobre placena prace.To jistě ne. Ale co ten automechanik, který je dost šikovný a užitečnější, než kdyby vychodil ekonomku a tu dílnu manažeroval? Já vím, dělá rukama, není to prestižní práce. To není ani pekař ani traktorista a přesto by ses bez nich neobešel, i když jsi vysokoškolák.
Kdyz bude rozumne reseno skolstvi, nevidim v tomhle problem. Vysku nemusi udelat kazdy i kdo na ni nema.Což by nicméně podle schématu důchod podle vzdělání vedlo na to, že jeho rodiče budou mít nižší důchod...
pripadne maji vyssi vzdelani ... bude koeficient vetsi nez 1.... nevim proc ale vzpomnel jsem si na nezamestnaneho JUDr. PhDr. Mgr. et Mgr. Henryka Laholu
Rekl bych, ze je to docela kravina.První dítě v 35 letech? Výraz "docela kravina" je k tomu poměrně podhodnocený. Doktoři tvrdí, že správný věk ženy pro první dítě je dvacet let (a AFAIK je to proto, že je politicky neprůchodné říkat, že správný věk je v patnácti) Pětatřicet let (u ženy) je krásný nášlap na dítě se vrozenými vadami a jakékoliv těhotenství po čtyřicítce se automaticky považuje za rizikové (tzn. okamžitý odchod na mateřskou atd.) Ale jinak je ten příspěvek, na který reaguješ, krásným dokladem k tomu dokumentu odkazovaném výše - #84
Kdyz si prumerny clovek poridi hypoteku, mel by pocitat s tim, ze kdykoliv muze prijit o soucasne zamestnani, nalezne zadne nebo jen hur placene, a bude muset extremne minimalizovat sve mesicni naklady, aby mohl platit splatky, pripadne nebude vubec moci platit splatky a prijde o bydleni. Do takove situace si ridit deti me prijde nezodpovedne.A není tedy jednodušší prostě rovnou skočit pod vlak? Protože stejně tak by měl ten průměrný člověk počítat s tím, že jeho i partnera(ku) srazí auto těsně poté, co dítě přijde na svět, což je vzhledem k tomu dítěti taky ekonomicky nezodpovědné. Kdyby se všichni řídili podle nejhorší možné varianty, nikdy bychom se nevyhrabali z jeskyní.
No, ono na tu plasmovou televizi nebo zahranicni dovolenou take maji vsichni - urcite se najde nekdo, kdo jim s vhodnym urokem na to pujci.Mají všichni == se svým příjmem bez půjček od providentu.
Za ekonomicky zodpovedne jednani povazuji nejdriv splatit sve dluhy, nez se poustet do vyznamne nakladnych aktivit, ktere neprinesou ekonomicky prospech (a takove aktivity financovat az z cisteho vydelku).Paráda. Drž se toho. Když nebudeš mít potomky, nebudou se sklony k tomuto náhledu šířit dál.
A není tedy jednodušší prostě rovnou skočit pod vlak? Protože stejně tak by měl ten průměrný člověk počítat s tím, že jeho i partnera(ku) srazí auto těsně poté, co dítě přijde na svět, což je vzhledem k tomu dítěti taky ekonomicky nezodpovědné.Nemluvim o nejhorsi mozne variante, ale o spatne variante, ktera ma rozumnou pravdepodobnost. A pravdepodobnost, ze v poslednich 10 letech prumerny clovek alespon jednou prisel o praci a byl delsi dobu bez zamestnani, se da celkem rozumne odhadnout a je urcite nezanedbatelna
Paráda. Drž se toho. Když nebudeš mít potomky, nebudou se sklony k tomuto náhledu šířit dál.Myslim, ze tyto sklony siri memeticky bez ohledu na geneticke linie. :–)
Myslim, ze v tomhle ohledu spousta lidi podleha sebeklamu kontroly. Co z ditete bude je spis nahodny proces, ktery je take castecne ovlivnen vychovou rodicu.Tohle tvrzení neodpovídá pozorování.
Myslim, ze v tomhle ohledu spousta lidi podleha sebeklamu kontroly. Co z ditete bude je spis nahodny proces, ktery je take castecne ovlivnen vychovou rodicu.to mi zni skoro jako lysenkismus :))
Pokud tuto civilizaci jednou zlikvidují "barbaři", pak to bude především kvůli naší iracionalitě, nenažranosti a lenosti, díky kterým jsme nedokázali využít naši drtivou technologickou a kulturní převahu, vrozenou tvořivost (která třeba asijcům, zvyklým dělat vše šablonovitě na povel, není tolik dána) a svobodomyslnost.Japonci nejsou asiati nebo nejsou svobodymyslni a jednaji na povel a vubec nejsou vynalezavi?
Rozmnožování za každou cenu a návrat kamsi do 1. poloviny 19. století nám nepomůže. Spíš bychom se měli zamyslet třeba nad tím, zda je k něčemu dobré zasviňovat si životní prostor záležitostmi jako je extrémní vlezlá reklama, dovoz laciného šmejdu, který likviduje náš průmysl atd...Dobré také bude se zamyslet nad tím, zda je pro naši budoucnost optimální udržovat na výsluní různé pochybné existence, které kromě kecání a přesouvání krabic nikdy nic nevyprojektují, nepostaví, nic pořádného nezorganizují, ale proti těm, kteří tvoří hodnoty si často žijí jako prasata v žitě. Zatraktivnit pořádnou práci a vrátit se v tomto k normálu - to je stěžejní.A jak toho chces dosahnout? Sablonovite na povel? Rozkazes kdo se ma mit dobe a kdo spatne? Lidi si vybiraji sami. Ze se to tobe nelibi neni prekvapive. Na tom moc pekneho neni. Ale rozkazes lidem?
Japonci nejsou asiati nebo nejsou svobodymyslni a jednaji na povel a vubec nejsou vynalezavi?Tak kdybych měl vzít nějaký národ pro ilustraci těchto asijských vlastností (či možná předsudků, já tam osobně nebyl), byli by to Japonci :) A je fakt že má občasná komunikace s Japonci v Evropě jemně naznačuje, že to předsudky nejsou...
Myslim, ze tohle je hodne individualni. Ja neznam zadneho Japonce. Ale jsem maximalne ochoten uznat, ze tam maji ponekud jinou kulturu. Ale myslim, ze svetu dali prilis mnoho vynalezu nez abych je povazoval za nevynalezave. Pokud by se tu vic rozsirili prave Japonci, nenamital bych zhola nic.Japonci nejsou asiati nebo nejsou svobodymyslni a jednaji na povel a vubec nejsou vynalezavi?Tak kdybych měl vzít nějaký národ pro ilustraci těchto asijských vlastností (či možná předsudků, já tam osobně nebyl), byli by to Japonci :)
A je fakt že má občasná komunikace s Japonci v Evropě jemně naznačuje, že to předsudky nejsou...Bohuzel, ale je to tak kvantitativne nevyznamny vzorek, ze z toho nejde vyvodit zhola nic. Treba to pravda je. Treba ne. Protoze neznam zadneho Japonce, nemuzu soudit a radeji k nim pristupuju jako k jinym lidem.
Krom toho pro praci lide proste treba nejsou, jiz brzy za nas muzou pracovat roboti.
Problem je nekde uplne jinde a s poctem deti nesouvisi. Lide jsou ovce a muze se nam stat, ze sice budeme mit penize, ale budeme zit v nove totalite. V tom je problem.Tak totalita, kde by na nás dohlíželi roboti (jako ti od Asimova), by mi ani nevadila. Už teď bych všechny politiky a podobnou verbež nahradil "with a very small shell script".
a ten člověk se až nepříjemně často trefil do svých předpovědíPočet lidí, které je možné uživit, je závislý na dostupné technologii. A autoři sci-fi se dost často trefují do toho, jaké technologie budou, ale většinou přestřelí, kdy budou.
Nauc ho lovit ryby, a nebude mit hlad do smrti.Vzhledem k tomu, že kromě velryb jsou dneska ohrožení už i tuňáci, začíná tohle úsloví být poněkud úsměvné...
Ze populace klesa neni problem - naopak, cim min lidi tim lepe. Je nas moc.Presne tak. Evropa je uz hodne zalidnena. Myslim, ze kdyz populace v Evrope pozvolna prirozene poklesne na polovinu az tretinu, tak to bude docela idealni.
A ekonomika? Zvysuje se produktivita prace. A to tak, ze moc. Dnes jeden clovek zastane to, co pred sto lety lidi moc... Krom toho pro praci lide proste treba nejsou, jiz brzy za nas muzou pracovat roboti.Prijde na to jakou praci myslis. Zdaleka ne vse jde automatizovat. Cloveka proste nenahradis. A pokud zmaknes tak dokonaleho robota, ze i tohle zvladne, nevis okamziku, kdy se ti na to nevybodne.
Muzeme byt vsichni duchodci (at uz vekem nebo proste z lenosti) a stejne muzeme mit vsechno co budeme chtit.Tohle je dost osemetna vec. Prilisna zavislost na cemkoliv je nebezpecna.
Problem je nekde uplne jinde a s poctem deti nesouvisi. Lide jsou ovce a muze se nam stat, ze sice budeme mit penize, ale budeme zit v nove totalite. V tom je problem.Souhlasim. A rekl bych, ze tohle souvisi s lenosti. Lidem se nechce venovat se svym detem. Tak zavedou spehovani vsech "v zajmu ochrany vlastnich deti", kterou maji zastavat oni sami. Nechce se jim resit to a ono, tak se zavede ministerstvo lasky. Vzdyt se staci podivat na to, ze i pres to co tu vyvadeli komunisti je dneska pomerne dost lidi voli (ano, je to dano i tim, ze vetsina se na volby vykasle, zatimco komunisti jdou volit vsichni, kdyby tomu tak nebylo, nedostali by se komunisti ani do parlamentu). A proc? Jeden bolsevik mi rekl, ze mu dali zadarmo byt. Na otazku co myslel tim zadarmo, jestli delnik nedostal vyplatu za svou praci, uz mi neodpovedel. A to je ono. Proc resit veci jako starost o deti, starost o strechu nad hlavou, o zamestnani, kdyz to vsechno muzu sverit statu, ktery prece vi nejlepe co potrebuju.
A pokud ma nekdo pocit, ze je deti malo, at je dela sam. A pokud snad chce abych mel deti ja, at mi zaplati a budu o tom uvazovat :).Coz o to, delani deti je samo o sobe docela zabava a delal by to asi kazdy i zadarmo. Teda, kazdy, kdo nehledi do budoucnosti a nepremysli.
Prijde na to jakou praci myslis.Veskerou tu praci potrebnou k zajisteni masy duchodcu - produkci jidla, rizeni mhd, zajisteni vsech zakladnich potreb. To vsechno muzou delat roboti. Praci, kterou skutecne musi delat lide, nebude problem zajistit ani s desetinovou populaci.
Veskerou tu praci potrebnou k zajisteni masy duchodcu - produkci jidla, rizeni mhd, zajisteni vsech zakladnich potreb.Když se podívám kolem sebe, občas bych řekl, že navíc je potřeba ještě zajistit produkci něčeho, na co si ta masa důchodců bude moci stěžovat.
A co místo konzumní zábavy/reklamy nutit důchodce myslet?
nutit důchodce myslet
již začínají i na FacebookuMnoho místních by asi nesouhlasilo.
Dade, pokud byl listopad 89' o tom, že podnikatelsky aktivní převezli ty politicky aktivní, tak je to ještě před érou Klause zakopaný pes. Ti, co hrabali pro sebe, odstavili od moci ty, co aspoň mluvili o nějakém společném prospěchu. Na youtube jsou videa s Jakešovým projevem, má to hlavu a patu, je to jiné, než ty sestřihy, co pak po Listopadu kolovaly, zakoktávání, mumlání a tak. Sám to moc nepamatuju aspoň teď se v tm patlat nechci. Vim, že nevim.
Tiskni
Sdílej: