Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Rád jím. Vážně. Dnes jsem byl po dvou měsících v menze ČVUT. Celej rok baštím typický jídelnový jídla. Čili pár desítek gramů "masa" a "obloha". Nesnáším to.
Dost mi vadí, že není žádný doporučení pro to, aby tlačítko O.K. bylo vždy na pravé straně. Desktopové rozhraní je tak velmi rozhádané. Teda aspoň každá pátá aplikace to má obráceně. Dost ale to bejvá rozházené i jen v jednej aplikaci, například v ovládacím centru mej destribuce (mdv2006). Někdy je O.K. napravo, někdy je tam Hotovo, někdy Zrušit, někdy to má obráceně i varování po odkliknutí formu.
IMHO by se borci pres lunex meli hrabat v kernelu a masinky nechat na pokoji. Ono doprava po zeleznici v podani levicackyho molochu neni zas tak skvela a ekologicka.
Tak sem dnes kouknul na screenshoty nového grafického tématu v budoucí verzi Mandriva 2007 a musím říct, že se mi fakt líběj.
Je venku nový Azureus 2.5.0.0. Přibyla v něm dost vychytaná funkce Automatic upload speed, která se stará o pingání na ostatní klienty v distribuované databázi a z toho odhaduje vytížení sítě. No a podle toho pak nastaví rychlost odesílání.
ALe ne zas tak moc. Ve střednědobém horizontu půl roku hodlám přejít na Gentoo. Něco sem se s nim už pokoušel, ale to sem neměl trpělivost a hlavně dualcore
Na průmyslovce sem většinu výkresů kreslil pomocí počítače. Pak jsem se dostal do pracovního poměru, kde jsem mimo jiné též čáral na PC. Nikdy bych neřekl, že se to tak rychle omrzí. Jako všechny věci, co musím dělat povinně. V prvním ročníku vysoké (který snad budu mít za pár dní uzavřený) sem proto všechno čmáral od ruky, maximálně pomocí pravítka. Nikdy bych neřekl, že to jde tak ukrutně rychle. Sice tomu pak odpovídá hodnocení, ale na to nehraju, páč mě zajímá jen prolezl/neprolezl. V dalších ročnících to už ale takhle praktikovat nepůjde, proto jsem se začal shánět po nějakém full-size free opensource cadu pro GNU/_inux.
odešel mi router, tak jsem domácí síťku (3x pc + noťas) nouzově propojil přes switch, který sem vyhrabal pod postelej, a usb dsl modem. router jsem tedy udělal z toho pc, ke kterýmu je připojen modem. a když je to pc připojený přímo, tak sem si řelk, že by to chtělo i nějaký firewall. jako správný linux-user jsem ho naklikal v ovládacím centru mé distribuce.
Tak sem všem lidem a ostatním, se kterými jsem kdy komunikoval po ICQ, poslal mail následujícího znění:
zdar trubky, kaslu vam na icq, jestli se mnou budete chtit komunikovat pomoci IM, jsem k sehnani na koffr@jabber.sh.cvut.cz
Takze asi tak! A co mě k tomu vedlo? Nešel mi nahrát obrázek do profilu na ICQ.com. Toto je jen vyvrcholení dlouhodobých potíží. Byla to historická nutnost.