Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Čtení a snaha porozumět cizímu kódu může zabrat mnoho času, protože se kód může dotýkat mnoha částí programu. Pokud člověk chce kódu porozumět v globálním měřítku, často se to neobejde bez různých obrázků. Proč si to nezautomatizovat?
Příručka „Systémy pro správu verzí“ vznikla jako součást semestrální práce z předmětu KIV/DTP1 (příprava textu pomocí počítače) na Fakultě aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.
Asi nejlépe vystihuje účel této příručky její předmluva:
Tato příručka vznikla na základě zjištění, že mnoho studentů informatiky nikdy nepoužívalo systém pro správu verzí. Někteří o existenci takových systémů ani nevědí. Proto si tato příručka si neklade za cíl být manuálem či referenční příručkou, ale má sloužit jako krátký úvod do problematiky pro všechny, kteří nikdy s žádným takovým systémem nepracovali. Má vysvětlit k čemu systémy pro správu verzí slouží, jak se s nimi pracuje a má pomoci s výběrem vhodného systému.
Obsahuje opravy na základě připomínek p. Ing. Petra Lobaze a lidí z abclinuxu.cz.
Uvítám konstruktivní kritiku – nejen od lidí, co s danými systémy pracují ale hlavně od těch, pro které je tato příručka určena.
Když jsem opět po nějaké době zkompiloval KDevelop z gitu, zjistil jsem, že padá při použít "Find Uses". Jak tedy vypadá hlášení bugu a jeho následná oprava v KDevelopu?