OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Jakmile jsem se dozvěděl o nové nabídce Pipni.cz, rozhodl jsem se že to je ideální služba na to co chci. Už delší dobu potřebujeme někam umístit demo phpMyAdmina, ve kterém by si uživatel mohl vyzkoušet všechno a ne jen něco s omezenými privilegii.
Právě se mi podařilo se zamotat ve vlastním chaosu symlinků, tak jsem se vydal trochu zkoumat jejich chování. Proč je pro ls symlink něco jiného než pro cd?
Tak nevím, mám si nechat umístit na stránky reklamu? Když si někdo vybral takto konkrétní stránku, tak to určitě bude velmi cílená reklama, akorát mám pocit, že těch pár návštěvníků co si čte dokumentaci k API Gammu mi asi moc peněz nepřinese .
Je sice pěkné, že se někdo odhodlá nahlásit bug, ale když to bere jako slohové cvičení a stejně tak každý doplňující komentář, tak to vývojáře akorát naštve. Pravda už jsem schopný číst takové výplody letmým prohlédnutím a hledáním klíčových slov, ale pak snadno něco unikne .
Tak nějak si hraju se zámkem na notebook a najednou jsem zjistil, že je odemčený. No to určitě byla náhoda, tak zkouším znovu a tentokrát již pozorně a opravdu není problém tento zámek odemknout na jedno otočení každým kolečkem, tomu říkám bezpečí.
Po nějaké době používání sourceforge, jsem se rozhodl trochu přispět a stal jsem se subscriberem. Mimo jiné to nabízí priority support. Podle popisu by se mými požadavky měli zabývat dříve něž těmi od uživatelů, kteří nezaplatili.
No koukám, že to s tím mým testováním nebude až tak žhavé. Přestože Gentoo obvykle má to nejnovější a uživatelé se tím patřičně chlubí, tak PHP 5 si tam ještě cestu nenašlo.
No přepisovat to nebudu, koukněte se sami. Příjemně mě to překvapilo, přecejenom jsem nečekal, že podobnost s tím co poslouchám já bude tak veliká. A kdo tam ještě nejste, tak se rychle přidejte .
Tak jsem zase po dlouhé době nabootoval svoje experimentální Gentoo, protože potřebuju otestovat pár věcí v phpMyAdminovi s různými verzemi PHP a MySQL a Gentoo mi na to připadá ze systémů, co mám na testovacím počítači nainstalované, jako nejvhodnější oběť .