OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Tak právě jsem absolvoval první (a na delší dobu asi poslední) pokus objednání dovolené po internetu.
Jak známo inteligence uživatelů opravdu nezná mezí . Příkladem budiž uživatelé phpMyAdmina, kteří můžou napsat překladateli. Protože tenhle problém existuje již dlouho, tak než uživatel může odeslat mail, zobrazí se mu nejdříve JavaScriptem dialog, jestli ten mail opravdu chce poslat a do body mailu se dá ten samý varovný text.
Protože moje patička už dokonce donutila někoho se mě zeptat co to znamená, tak to vysvětlím tady
Českou poštu začínám mít rád víc a víc. Dokud mi chodily jenom cizí dopisy, tak jsem to ještě ignoroval, přecejenom toho spamu nebylo tolik jako v elektronické poště. Teď už ale opravdu začínám mít potřebu účinně sdělit poště, že se opravdu nejmenuju Čihák a že tenhle dům opravdu nemá číslo 80. Možná cedule přes celou schránku by pomohla.
Tak se stalo, že na svém webu vystavuju balíčky pro Debian. Jednoho dne mi jakýsi Venga003 napsal, že jsou neaktuální. Moje reakce byla, že o tom vím, ale nemám na to momentálně čas. On na to:
fu...
No nevím, příště asi radši nic zveřejňovat nebudu... Nebo že bych ta dvě písmena jenom špatně pochopil?