Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Sice koukám, že už tu jejich reklama zmizela, ale pochybuji, že by už přestali schánět lidi, tak se podělím o zkušenosti s touto „přední světovou firmou vyrábějící hardware a software s pobočbou v České republice“ (takhle nějak bude vždy pojmenovaná v inzerátech personálních agentur, i když nějak nechápu ty tajnosti, když už to snad každému musí dojít).
Moje první zkušenost nastala krátce po absolvování školy, kdy jsem se objevil na seznamu absolventů a tudíž se na mě jako na vhodnou kořist vrhly personální agentury. Mezi nimi byla i nabídka této firmy a stejně jako ostatní jsem je vesele ignoroval, nějak jsem v té době nechtěl měnit místo.
Druhá zkušenost už byla o něco zajímavější – na firemní mail tehdejšího zaměstnavatele mi přišla nabídka zajímavé práce v mladém kolektivu pro nadnárodní spočnost vyvjíjející v České republice hardware i software. Opět jsem je vesele ignoroval a to jsem ještě netušil, že se jich už asi nezbavím.
Letos následovaly nabídky na soukromý email, nového zaměstnavatele ještě asi personální agentury nezjistily. Tentokráte mi napsala medzinarodna headhuntingova spolocnost, která hledá zaměstnance pre medzinarodnu spolocnost posobiacu v oblasti IT. Tentokráte už mi to nedalo a zeptal jsem se jestli nemůžou prozradit jméno zaměstnavatele. Tím jsem si ovšem naběhl a hned si to vyložili jako můj zájem. Aktivní slečna si dokonce někde opatřila moje telefonní číslo a zavolala mi. Po představení se zeptala, jestli mám čas, no odvětil jsem že mám, ale že pro Sun pracovat nechci. Reakce jí trochu překvapila, ale přesto se mě snažila zlákat, že se na mě hrozně moc těšila, jak si spolu popovídáme u pohovoru . No nakonec jsem jí ještě řekl, že Solaris nepovažuju za perspektivní kernel a s tím jsme se rozloučili.
Update: Jo ještě se mě ptala, jestli neznám někoho, koho by tato nabídka mohla zaujmout, tak jsem ji odpověděl něco v tom smyslu, že neznám moc lidí, které ještě neotravovali a rozdhodně jim nehodlám dát další kontakty.
Podprahové sdělení pro případné personalisty: Pro Sun opravdu pracovat nehodlám.
Tiskni
Sdílej:
Také bych rád pracoval pro firmu, která dala pomalému GUI jméno a vyvýjí ten přelomový (to asi podle vzoru Cimrmanovy vrcholové stanice na Jindřichohradecké úzkokolejce - Všichni nad Solarisem již zlomili hůl, proto přelomový...) systém
a stehovat se nebudu, mam pro to x^n duvodu … Pravdepodobne asi na dalku pres inet.
No tak vidíte. Já třeba taky moc netoužím denně dojíždět do Dejvic a vlastně se ani nechci stát zaměstnancem. Že bych tedy zkusil odpovědět: "Víte, já bych to bral, ale jen jako externí konzultant po netu tak na dvacet hodin týdně."? Hm, asi ne.
* - viz citát jedné z postav knihy Poradce: "Z IBM se mají šanci dostat jen ti nejlepší a dobří. Ostatní to mají na doživotí." Když jsem to četl poprvé, moc jsem to nechápal; poté, co jsem se bavil s člověkem, který tam dělal, už trochu ano…
Jenže pravda je taková, že pokud je pravdivé to, co jsem o práci v TPCA slyšel a četl, tak bych tam nechtěl dělat za jakkoliv vysoký plat. Prostě jsou určité hranice, za které člověk nechce jít -V TPCA je většina pracovních pozic nekvalifikovaných a dokonce i nic moc placených. Bohužel většina IT není v ČR, snad ji sem časem presunou.
jestli přesně tohle je ten typ kapitálu, který sem potřebujeme dostat…Tohle je přesně ono. Velká firma vybírá místo pro svůj závod. Státy a města se předhánějí v pobídkách (daňové prázdniny / dotace, rozšiřování silnic, příprava průmyslové zóny, umlčení nepohodlných občanů apod.), firma si nějaké místo vybere. Vybuduje závod, nabere nějaké lidi, spustí výrobu. Vláda a místní samospráva se bijí v prsa. Po pár letech si firma spočítá, že už se to nevyplatí, tak přesune výrobu jinam (typicky dál na východ - Čína, Vietnam, Ukrajina apod.). Lidé jdou na pracák, místní subdodavatelé krachují, městu zbývají dluhy (příklad: Kolín bude splácet úvěry čerpané kvůli TPCA až do roku 2019). Docela se toho obávám. Mít velkou část HDP v podobných kolosech (navíc ještě z úzkého oboru) je velmi nebezpečné. Kdyby teď pár takových firem odešlo, bude to mít na naše hospodářství fatální dopady.
To máte jistě pravdu. Ale mám neodbytný pocit, že ta vaše spousta lidí nemá zase tak velký průnik se skupinou lidí, o které má zájem Sun, IBM a podobně.
Protože konektivitu do NIXu mám omezenou pouze propustností routeru, zatímco do světa shapovanou, a hlavně placenou ze stejné kapsy, z které mi jde výplata.No jo většina normálních smrtelníků platí jakoukoliv konektivitu.
Tak to je novinka. Smím znát URL, není-li tajné?Na výše odkazovaném URL.