OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Při občasném prohlížení statistik mého webserveru se docela podivím, co tam lidé najdou .
Původně jsem to psal jako komentář k zápisu o OpenSource energii, ale nakonec jsem to dal sem. Předem podotýkám, že se mi nijak nezamlouvá současné spotřebování přírodních zdrojů, i když to možná podle zbytku textu vyzní opačně.
Po pravdě řečeno moc nechápu boj za používání dnes nabízené „ekologické“ energie. Co nám ekologičtí aktivisté nabízejí?
Pravda tato informace je už měsíc stará, ale dřív jsem si toho nevšiml. V experimentalu se 24. ledna objevila verze s podporou utf-8. Trvalo to sice déle než v mnoha jiných distribucích, ale konečně jsme se dočkali . Takže konečně se opět tento program stal na Debianu rozumně použitelný.
Zase jsem se rozhodl vyzkoušet jak funguje OpenOBEX s mým (dnes už postarším) telefonem Alcatel 535. Neočekával jsem žádné zázraky, protože to dlouho nefugovalo (přestože oficiální aplikace výrobce pro Windows používá OpenOBEX). Moje překvapení proto bylo neuvěřitelné, když tentokrát to bez jakéhokoliv přesvědčování zafungovalo.
Dnes jsem se opět podíval na rozdíly mezi Sylpheed-Claws a jeho otcem Sylpeedem. Sylpheed-Claws používám a snažím se být v obraze jakým směrem se vyvíjí jeho „otec“. Protože mi oba dva celkem vyhovují, tak o aktuálním používaném favoritovi rozhodují detaily. Vždycky mi však připadá divné, že tyto projekty jsou již samostatné a kromě společného předka moc nesdílejí.
Rozdílnost klávesových map pro xka a konzoli mě již dlouho štvala (a určitě nejsem sám, i jistý místní slavný blogger si na to stěžoval). Teď to vypadá, že to konečně někoho naštvalo natolik aby vytvořil řešení tohoto problému. Ten někdo se jmenuje Anton Zinoviev a pro Debian vytvořil balíček console-setup.
O tom že je rozumné psát komentáře do zdrojových kódů snad nikdo nepochybuje. Statistiky různých sprostých slov jsou již dlouho známé, ale přesto občas při opravování cizího kódu člověk narazí na zajímavé perly, které opravdu pomou k pochopení kódu.
Já vím, že se jedná o mnohokrát propírané téma, ale když jsem to viděl v praxi, stejně jsem byl překvapen co všechno se dá pro peníze udělat. Stračí porovnat výsledky google.com a google.cn. Na druhých je krásná idylka, co?