Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsem se nechal přemluvit k napsaní seriálu o tvorbě balíčků pro
Debian. Protože je přeci jen dělám už nějaký ten pátek, tak už jsem
asi zapomněl na některé věci, na které jsem v začátcích narazil. A proto
jsem se rozhodl napsat tento zápisek . Pokud jste měli (nebo máte) s
něčím problémy při vytváření balíčku pro Debian, napište to do diskuze,
za odměnu se vám pokusím nabídnout co nejlepší odpověď ve vznikajícím
seriálu.
PS: Když mi Robert poprvé napsal, tak jsem moc netušil co psát. Teď už se blížím třinácti dílům, takže si myslím, že se máte na co těšit .
Tiskni
Sdílej:
Za ten kernel se přimlouvám. Podle mě je to vzhledem k tomu, že se debian často instaluje i na slabší stroje, asi docela používaný přístup. Minimálně by to mohl být jeden z ukázkových příkladů. A s MPlayrem je to podobné.
Za ten kernel se přimlouvám.Pro kompilaci jádra je v Debianu šikovná pomůcka kernel-package. Viz třeba tento návod: http://newbiedoc.sourceforge.net/system/kernel-pkg.html případně: http://www.debian.org/doc/FAQ/ch-kernel.en.html
Problem by ale byl upravit vse tak, at lezou ven baliky mplayer a mencoder (mnoho aplikaci na nich zavisi).Proč? Pokud vím, tak z toho vyleze jeden balík, který obsahuje mplayer i mencoder. Tak prostě do jeho control souboru zadáš Provides: mencoder (nebo tak nějak) a máš i mencoder.
/usr/bin/build
?