abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Před 25 lety, ve čtvrtek 29. dubna 1999, byla spuštěna služba "Úschovna".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    28.4. 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 883 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní

    4.3.2006 22:19 | Přečteno: 1851× | Linux | poslední úprava: 4.3.2006 22:19

    Tak jsem si u nás na fakultě v počítačové hale vyslechl velmi zajímavý názor na GNU hnutí a na jeho nejúspěšnější počin (snad to tak mohu nazvat). Dnes vůbec někteří naši kolegové perlili, už se těším na rozpravu o balíčkovacích systémech :).

    Začnu trošku ze široka. Když se ve škole ukážu v tričku s nápisem GNU/Linux, tak celkem tradičně odpovídám na dotaz co je ten prefix GNU. Zrovna u nás ve škole bych takové dotazy nečekal. Opak je bohužel pravdou. GNU/Linux má pověst "špatného systému".

    Podle drtivé většiny kolegů, je UNIX jako takový dobrý tak leda jako hračka. Jak je možné pracovat na něčem co má jen primitivní interpret příkazů, žádná grafická klikátka na nastavování, jak se někdo může vyznat v systému konfigurovatelném jen editací nějakých pochybných souborů kdesi v /etc. Navíc člověk si musí pamatovat spousty kouzelných formulek a když chce v systému něco udělat tak se musí pořád přihlašovat jako superuživatel.

    Problémem je také malá informovanost. Když jsem jednomu kolegovi pomáhal nastavit kmail, aby mohl odeslat email sému cvičícímu, dozvěděl jsem se, mimo jiné, že pro to abych mohl vůbec mít nějaký software v linuxech musím si ho sám zkompilovat a takového softwaru je všeobecně málo. To mě celkem pobavilo, asi chudák neslyšel o binárních distribucích našlapaných až po strop všemožnými alternativami všemožných produktů.

    Linuxová komunita je spolek podivínů, z větší části omezujcích se jen na svůj píseček. To co se děje mimo něj je moc nezajímá a to že by na své pískoviště pustili někoho dalšího, aby si s nimi mohl stavět bábovičky jim je mnohdy proti srsti. Chceš si stavět? man babovicka ;) (musím se přiznat, jsem úplně stejný).

    Komerční produkty mají lepší zvuk. Celkem mě uzemnil názor: "Windows Vista je nejlepší, prostě víc věřím komerčnímu softwaru, oni vědí co dělají" no zda vědí u Microsoftu co dělají o tom polemizovat nebudu. To jestli je Vista nejlepší to taky nevím, neviděl jsem ji a ani po tom moc netoužím. Stačilo mi vidět ten lunapark XP :).

    V čem je chyba? Za prvé: Bill Gates byl na správném místě, ve správný čas, se špatným produktem.

    Za druhé: Linuxová komunita je v některých směrech jako celek zabedněná. Snaží se na sebe upozorňovat, ale podle výsledků špatným způsobem.

    Problém tkví také v tom jak komunita informuje běžné uživatele. Děláme to moc odborně. Uživatele nezajímá jak co funguje, hlavně když to funguje. Správným postupem by bylo ukázat, že to umíme lépe a přesně tak jak to běžnému uživateli bude vyhovovat. Tady však zákonitě narazíme na problém celkové otupenosti a smíření se uživatelů s tím, že lépe to nejde a proto nemá smysl zkoušet něco jiného, navíc pokud jsme to v životě neviděli a používají to jen ti programátoři a odborníci na počítače.

    Řešení? Těžko říct, Vista je za dveřmi, spousta lidí co v poslední době začínala koketovat s Linuxem se na ní vrhne jako na spásu světa. Pozitivní bude, že ubyde lamiček :), negativní je že ubyde i těch kteří by to chtěli myslet vážně. Prodejcům stoupnou zisky za nové železo :). A komunita? Ta se bude dál snažit křičet, ale řečí které rozumí jen málokdo mimo ni samou.

           

    Hodnocení: 75 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    4.3.2006 22:38 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    To je zvláštní. Když jsem si zapsal na vaší fakultě před rokem jistý předmět, byl jsem donucen týden co týden sedět u počítačů, na nichž byly nainstalovány ty microsoftské zblitky. (Tím teď myslím Windows 2000 Professinonal. :-)) Zvláštní je, že vždycky byla učebna (B116, mimochodem) plná lidí, kteří si tam jen tak brouzdali (nepotřebovali nutně nějaký okenní program), pro nedostatek místa byli vyhozeni a následovaly (někdy dokonce čtvrthodinové) odhlašovací orgie. Přihlašování bylo podobně pohodlné. Při tom v hale loni bylo plno počítačů s Linuxem, několik s FreeBSD, několik obstarožních, ale pěkných pracovních stanic SGI s Irixem, několik Maců s MacOS X. (I několik okenních počítačů tam bylo.) Přihlašování do ostatních systémů bylo podle mých zkušeností mnohem rychlejší, trvalo nejvýše pár vteřin včetně natažení prostředí.

    Ale viděl jsem hodně lidí u i těch neokenních počítačů v hale, kterých je (snad) víc, tak to snad nebude tak zlé. ;-)
    vogo avatar 4.3.2006 22:49 vogo | skóre: 34 | blog: "Skládat papír"
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Mám trochu rozdílné zkušenosti, mnohdy slyším nadávat i koleky z vyšších ročníků způsobem který je popsán v blogu. V hale se obsazují nejdříve wokenice, pak fedory a FreeBSD a nakonec SGIčka. Jinak bych chtěl poznamenat, že to o čem píšu je hlavně v souvislosti s nižšími ročníky, a o lidech mimo školu.
    Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mě nejdou.
    4.3.2006 22:59 #Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Mašinky SGI mě přiváděly k šílenství, obvykle to končilo ssh -X můj_server, jen mi nejela česká klávesnice. :-) Hala B130 plná (tehdy) Fedory Core 3 mi přišla téměř dokonalá, divím se, že nepřichází na řadu první. FreeBSD v první hale je super, 90% mých zkušeností pochází právě z té haly. (Doma se mi to nechce instalovat. :-)) Když jsem si tam nahodil XFCE 4.2.1.1 (snad tam po mně zůstalo :-)), cítil jsem se tam stejně, jak v Linuxu. :-) Takže systém FreeBSD by mohlo jít na řadu jako druhý. Potom asi Windows, pak až Mac OS X (bedýnky jsou pěkné, ale z toho systému jsem byl trochu zmatený) a nakonec SGI. Ale hodně lidí je z Linuxu a FreeBSD zmateno asi tak, jak já z Maců. :-)
    4.3.2006 23:03 Trained.Monkey | skóre: 12 | blog: monkey
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Jen aby jsi se casem nedivil. Ted to vypada ze linuxu se chopily velke firmy a prumerne IQ uzivatelu klesa. Casem mozna budeme vzpominat, jak byl kdysi linux stejne hardcore jako nase soucasna *BSD.
    4.3.2006 23:11 Kníže Ignor | skóre: 19 | blog: stoupa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Řekl bych, že v současnosti je průměrné IQ uživatelů linuxu téměř shodné s průměrným IQ uživatelů windows. Rozdělení se ale asi lišit budou.
    Jestli máš zálohu mého blogu, tak mi ji pošli. Nějak jsem si ho smazal :-)
    vogo avatar 4.3.2006 23:12 vogo | skóre: 34 | blog: "Skládat papír"
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Jo tohle mě už taky vrtalo hlavou... co až bude GNU/Linux slušně řečeno BFU friendly.... pak asi opravdu *BSD
    Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mě nejdou.
    5.3.2006 01:07 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Jo tohle mě už taky vrtalo hlavou... co až bude GNU/Linux slušně řečeno BFU friendly.... pak asi opravdu *BSD
    Jen tak pro informaci, FreeBSD nebo NetBSD nejsou o nic min BFU friendly nez Slackware (spis jeste vic). Mala rozsirenost jeste neni synonymum pro "hardcore". A jestli se ti styska pro BFU-dotazech, tak staci navstivit nejake FreeBSD forum, protoze to si presne vyhlidly lamy, co je jim linux "malo hardcore".

    Pro ty mene chapave: netvrdim, ze uzivatele FreeBSD jsou lamy, ale ze hodne lam se presne kvuli kecum o "cool" a "hardcore" vrha na FreeBSD, aniz by v tom pro ne osobne byl nejaky prinos. A proc taky ne, nainstalujete to podle navodu, hodite na to KDE (Gnome) a jedete stejne jako v jakemkoliv linuxu, jen proste navstevujete jina diskusni fora, to je asi tak vsechno.

    Za chvili bude nejvic "hardcore" pouzivat hlavu, tuzku a papir :P
    vogo avatar 5.3.2006 08:58 vogo | skóre: 34 | blog: "Skládat papír"
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    už se těším na tu tužku a papír :). Řekněme, že tím hardcore jsem myslel, že systém je "ze staré školy" to znamená, že nemá klikátka na všechno. Tohle slackware zatím splňuje, a dlouho splňovat bude. Až přestane být Slack tím čím je, potom nastane čas pro LFS.
    Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mě nejdou.
    4.3.2006 23:13 hmm | skóre: 13 | blog: BSD bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    no nevim jak ty, ale me moje fbsd prijde nekolika nasobne min hardcore nez ruzna linux distra ;) (asi vec pohledu)
    BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows...
    5.3.2006 00:59 xkesh | skóre: 46 | blog: eXtempore
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Casem mozna budeme vzpominat, jak byl kdysi linux stejne hardcore jako nase soucasna *BSD.
    Co ma jako znamenat "hardcore"? Ze nebude nic fungovat, dokud do toho clovek nevenuje tejden prace? Nevim, proc by na tohle mel nekdo vzpominat, cim driv to bude pryc, tim lip.

    Protoze krome toho, ze sem tam neco normalne v linuxu fungujici v *BSD nefunguje (tu zvukovka v FreeBSD, tu K3B v NetBSD), nevidim nic "hardcore" (krome kecu), ani na Linuxu, ani na *BSD (aspon na tech dvou, co jsem mel tu cest).

    LFS mozna hardcore je, pro nekoho mozna Slackware, i kdyz i to znamena spis miru osobni lenosti a investovane energie. Krome vyvoje vlastni distribuce nebo vlastnich aplikaci nejsou uzivatelske distribuce "hardcore" ani trochu. Ze zvanilove tohle slovo uz davno devalvovali a aplikuji na cokoliv, co neni tolik popularni - a tim padem spustit okno s terminalem a napsat emerge blabla uz dost "hardcore" neni, zato prakticky totez ve FreeBSD uz hardcore" je daleko vic :P

    BTW nejvic "hardcore" co jsem kdy zazil, bylo sehnat drivery pro Windows (ME & XP) na nejaky notebook (jesteze jsem mel po ruce Kanotix).
    vogo avatar 5.3.2006 09:03 vogo | skóre: 34 | blog: "Skládat papír"
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    ad gentoo: emerge je mocný nástroj, až moc mocný... jinak to mohla být fajn distribuce. Ale zvrhlo se to na úroveň emerge <něco>, chvilku to pochroupá a všechno funguje. Tohle mě trošku odrazuje.
    Nejsem paranoidní, ale to ještě neznamená, že po mě nejdou.
    Mikos avatar 5.3.2006 19:33 Mikos | skóre: 34 | blog: Jaderný blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Eh, co je na tom špatného? To je právě dobře, že to funguje takhle krásně (sám sice Gentoo už nepoužívam, přešel jsem na Arch Linux, ale distribuce je to skvělá). Pokud vám na nějakém programu něco nevyhovuje, stačí jiné USE flagy nebo si upravit ebuild sám. Naprosto nechápu co vás na tomhle může odrazovat, takovýhle přístup co jste předvedl mi spíš přijde jako ukázkový příklad "nebudu to používat, není to pro mě dostatečně c00l l33t hardcore!" :-D
    CETERUM CENSEO DRM ESSE DELENDAM Ostatně soudím, že DRM musí být zničeno!
    5.3.2006 00:00 hmm | skóre: 13 | blog: BSD bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Chceš si stavět? man babovicka ;) (musím se přiznat, jsem úplně stejný)
    - todle je imho jediny spravny postup, uzivatele by si meli uvedomit, ze komunita neni helpdesk a ze do nich znalosti o unix-like systemech nikdo nenarve...
    BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows...
    5.3.2006 01:10 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Jak pro koho. Já jsem taky linuxák, ale podle mého názoru je tohle špatný přístup. A to je možná ta zabedněnost "komunity".
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    5.3.2006 11:04 hmm | skóre: 13 | blog: BSD bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    no a jaky je podle tebe ten "spravny" pristup? pokud mam chut, tak vetsinou i reseni problemu vygooglim, ale prece nemuze po mne nikdo chtit, abych jim to jeste pres ssh opravil ne? ;)
    BSD is for people who love Unix, Linux is for people who hate Windows...
    5.3.2006 12:11 anicka | blog: ze_zivota
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Proč? Zadarmo ani kuře nehrabe. Pokud se někomu nechce číst manuál k bábovičce, nechť si zaplatí komerční podporu. Však u koupených Windows to není jinak (akorát to, pokud vím, stejně příliš nefunguje).
    ^D
    5.3.2006 12:46 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Slyšel jsem historku (nevím, co je na ní pravdy): Firma ve Státech se rozhodla opustit Linux a přejít na Windows. Po dvou měsících a tisíci dolarech za telefon si to zase rozmysleli.
    Quando omni flunkus moritati
    5.3.2006 09:53 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní

    Propagace obecně, jak to tak vidím já, netvrdím, že nutně správně:

    Pokud se setkáte s potenciálním zájemcem o Linux, tak jde o to, co chci propagovat. Pokud sebe, zahrnu ho slovy, která nikdy neslyšel, ukážu mu jak umím bleskurychle napsat na terminál tajemnou formulku, která způsobí, že se na terminálu objeví další, pro něj naprosto nesrozumitelné údaje. Získám si pověst mocného čaroděje (i když třeba jediný, co jsem provedl, byl ping). A Linux u něj získá pověst systému pro cvoky. Nebo mu ukážu, že tam jde strčit cd s filmem a ono to začne hrát a že si může při tom klepnout na "stop" a "play". Možná by bylo hezké, kdyby to bylo se zájemci jinak, ale u většiny to jinak nebude. U většiny, né u naprosto každého.

    Student IT by měl vědět, co je to GNU. Ostatní to vědět asi nebudou, stejně jako každý neví, co je kontrapunkt, ablativ, ξ… v jiných oborech. nejen Linux, ale ani počítače nejsou pro většinu lidí středem světa a něčím, čemu by chtěli věnovat svůj čas a síly.

    Vynechávám to, je-li to dobře a nebo špatně a jestli se má Linux snažit přizpůsobit a nebo ne. Sám si myslím, že jde dobrou cestou, když zachovává možnost pracovat „hard“ a přidává možnost „soft“.

    5.3.2006 10:00 mrzout | skóre: 11 | blog: mrzutej
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Add komerční systém.

    Možná by stálo za to, přestat se stydět za fakt, že existují i komerční distribuce.

    Ano, máme komerční RedHat linux. Ano, máme komerční SUSE, Mandrivu, ...

    Tyto komerční distribuce jsou ke stažení zdarma, ale tím dotyčný přicházi o některé služby.

    Tím se to celé postaví do srovnání: je to komerřní (kvalitní :)),ale oproti Windows dostávám tou komercí ještě něco navíc.
    Hlasuj pro zavedení OpenID na Abclinuxu!
    Jiří Poláček avatar 5.3.2006 13:54 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Zvláštní, jak se ty časy mění. Za mého působení na FI byli divní ti, co v hale upřednostňovali Windows ... SGI přitom měly bezkonkurenčně nejlepší monitory :-)
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    5.3.2006 14:18 Non_E | skóre: 24 | blog: hic_sunt_leones | Pardubice
    Rozbalit Rozbalit vše GNU/Linux, komunita, propagace na MU
    Moc pěkný zápisek, z poslední doby bych ho hodnotil jako nejlepší, co jsem četl (forma, obsah, čtivost).

    U nás na fakultě je jedna učebna s pár fedora2 systémy. Setkal jsem se s přístupem, že kamarádka potřebovala nutně na internet, ale všechny počítače byly údajně obsazeny. Když jsem jí řekl, že několik pc v učebně s fedorou je volných, odpověděla že to jou ty divné linuxy a čekala ve frontě dál. Proč ale?

    Předně fedoru (a asi proto dvojku) naše LVT (laboratoř výpočetní techniky, honosný název pro helpdesk, servis a rozesílání e-mailů) provozuje na absolutních šunkách s 15 CRT monitorem. Co to je konkrétně vám neřeknu, výpis /proc/cpuinfo ani jiné si nepamatuju. Windows stanice zato fungují na mnohem lepších strojích a teď nově mají i Delly s 19kou LCD. To se potom srovnává.

    Zadruhé grafické prostředí v GNU/Linux je potřeba si nastavit. Sice na lištu do Gnome (preferuji KDE) někdo prozřetelně nasypal nejpoužívanější programy, tím ale snaha o zvýšení použitelnosti skončila. Např. rozumně připojit flashdisk občas nejde (různé disky vytváří různě zařízení sdx1-n nebo jen sdx) a na mount je potřeba root.

    Vždyť vytuněný linuxový desktop by byl (zejména na té 19 monitoru) myslím pro mnohé rozumnou alternativou k windows. Takhle se ale dobré jméno GNU resp. GNU/Linux neudělá, pro mnohé je to systém, který "taky trochu funguje".
    Only Sith deals in absolutes.
    5.3.2006 16:07 Jan Jílek | skóre: 6 | blog: Strider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: GNU/Linux, komunita, propagace, aneb jak nás vnímají ostatní
    Jestli chci na PC pracovat, hrát muziku, psát kód, v Texu a další je lhostejné co používám. Každý system má své výhody a nevýhody.Včetně stability.

    Po letech užívání a konfigurování Linuxu a BSD, jsem dalek toho se domnívat, že je to bezchybný stabilní system . To by konference nebyly plné stížností na to či ono a reporty o chybách by vůbec nebyly nutné Pokud se chci učit, tak mohu v jakémkoliv systemu a stejně se nenaučím všechno.

    Debaty na téma, které OS je lepší, jsou skutečně na úrovni debat mého mládí. Je lepší zpěvačka Přenosilová nebo Vondráčková?

    Až bude mít nějaká firma eminentní zájem a důvod Linux, FreeBSD prodávat, udělá takovou kampaň a vymyslí jednoduchou distribuci, aby ji uživatele zvládli. Zatím jej nenašly.

    A proto my se můžeme klidně dál bavit konsolí, dálkovým přístupem, TeXem a dalším. Ti druzí se baví naprosto něčím jiným. A je jim šumafuk, co si myslíme o Windows a jaký máme strach o jejich možnosti.

    99% procent uživatelů toho co IT a aplikace ať na Windows či Linuxu poskytuje nijak nevyužije. IT komunita vždy zůstane uzavřeným klubem pro některé zvlášť zvídavé. Ať se nám to líbí nebo nelíbí.

    Lidé mají prostě zcela jiné starosti. A někteří docela opravdové. Až někteří jedinci dorostou a přestanou být zahleděni do sebe, příjdou na to že PC a software pro něj je jistě zajímavý kus nářadí, ale zatím jen nářadí. Stejně jako auto, televize a rýč. :-)
    Čas od času jsem sražen k zemi. Ale vždy vstanu a nedovolím nikomu držet mě na zemi.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.