Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Nejak se nemuzu zorientovat v problematice velkeho hitu poslednich dnu a tou je "mono". Nejsem programator, takze technicke aspekty necham stranou, neb priznam se bez muceni, nemam o tom ani sajnu . Co me ale zarazi je, ze si nekdo dobrovolne do svobodneho a otevreneho systemu pasuje kukacci vejce v podobe patenty pokryte variace na .NET od Microsoftu. Cely uspech tkvi na jakemsi prohlaseni Microsoftu o tom, ze povoluje vyuzivani teto technologie pod "rozumnými a nediskriminujícími" podminkami. Co to jsou za podminky??? Zkusenost me uci, ze Microsoftu nelze verit ani nos mezi ocima a nediskriminujici podminky se muzou menit stejne rychle, jak se bude menit podil Linuxu na desktopu.... Asi mi unika spousta souvislosti, ale pripada mi, ze tady se musel nekdo ocividne zblaznit.....
Tiskni
Sdílej:
Kdyby místo přiblblýho mona naprogramovaly pořádnej CAD systém.Programátorky na Linuxu věnující se CAD systémům budeš shánět těžko.
C++ a C# jsou tedy *úplně* jiné jazyky, zaměřené na pokrytí úplně jiných potřeb. Jestli je C++ podělané tedy s C# vůbec nesouvisí. Naopak C# a Java k sobě mají extrémně blízko, proto lze C# považovat za důkaz toho že Java podělaná JE (a je jedno jestli návrhem, licencí, nebo obojím).
lol, to je argument :)Když se nějaký FOSS projekt forkuje aniž by se měnilo jeho cílení, jde snad o důkaz zdraví a síly?
lze C# považovat za důkaz toho že… si Sun nenechal srát na hlavu od Microsoftu, když tento začal do Javy cpát delegáty
- C++ je zdrojově i binárně kompatibilní s C, C# ne.To nejsou vlastnosti jazyka. Mohu mít klidně interpret C++, stejně jako si mohu C# zkompilovat do binárky, která půjde slinkovat s C++ knihovnami nebo naopak.
- C++ je překládáno staticky, C# dynamicky.
Naopak C# a Java k sobě mají extrémně blízko, proto lze C# považovat za důkaz toho že Java podělaná JE (a je jedno jestli návrhem, licencí, nebo obojím).Stejně tak bych mohl existenci GNU C považovat za důkaz toho, že je ISO C podělané. Samozřejmě není - a je blbost totéž říkat i o Javě.
To nejsou vlastnosti jazyka. Mohu mít klidně interpret C++, stejně jako si mohu C# zkompilovat do binárky, která půjde slinkovat s C++ knihovnami nebo naopak.To JSOU vlastnosti jazyka (de facto). Teoreticky lze samozřejmě všechno interpretovat turingovým strojem na parní pohon s páskou z toaletního papíru. To však neznamená že všechny programy jsou stejné.
Stejně tak bych mohl existenci GNU C považovat za důkaz toho, že je ISO C podělané.Nesmysl. ISO C je jazyk, GNU C je jeho implementace, proto tu není vůbec žádný rozpor. Naopak Java a C# jsou dvě zcela odlišné implementace identické abstraktní konstrukce (bezpečný, staticky typovaný, céčku podobný jazyk, kompilovaný do přenositelného bytekódu).
To JSOU vlastnosti jazyka (de facto).Nejsou. Jsou to vlastnosti nástrojů pro práci s těmito jazyky. Kdokoliv může ale přijít a udělat nástroje jiné (a mám pocit, že už nějaké existují).
Nesmysl. ISO C je jazyk, GNU C je jeho implementace, proto tu není vůbec žádný rozpor.Nesmysl. ISO C (ať už jako ISO C90, 99 nebo jiný) a GNU C (opět různé verze) jsou jazyky do úplně stejné míry. Každý má mírně jinou syntaxi i sémantiku, totéž platí třeba i mezi jednotlivými verzemi ISO C. Každý z těchto jazyků mohu kompilovat různými kompilátory, naopak jedním kompilátorem mohu (podle nastavení) kompilovat různé jazyky.
Safe/unsafe je jednoznačné a mnohem důležitější rozlišení, a tam je zásadní rozdíl mezi C++ a Java/C# jednoznačný.Jo. A o klíčovém slově
unsafe
už jste slyšel? Based on the ECMA/ISO standards.Pokud je něco ISO standard, tak to s patenty nebude až tak horké. Ale neznám přesně stanovy ISO (a i kdybych znal, moje angličtina by nestačila na nějakou delší větu právnického žargonu
.NET dnes velice expanduje a myslim si, ze Javu postupne zatlaci do pozadi ... coz dokazuji mnohe programy, ktere posledni dobou, zejmena v GTK# vznikaji.Za prvé, .NET není mono. Takový program napsaný v .NETu nemusí v monu vůbec fungovat, zatímco program napsaný v monu v .NEtu fungovat bude (a kdyby ne, mono je i pro Windows). Za druhé - Mono tedy podle tebe vytlačuje Javu z pozic, kde nebyla nikdy příliš populární?
Ze .NET neni Mono samozrejme vim.Ale přesto se jím stále oháníš ...
ale treba obsazuje oblasti, ktere nejsou tradicne tolik javovske.Což asi není dobře pro pro jazyk, který by měl Javě přímo konkurovat.
Nicmene i treba s tema weby si myslim, ze uz nastava ASP.NET x Java, uvidime, co z toho bude ...Zase mluvíš o .NETu, přitom řeč je o monu, které neumí ani ASP.NET2.0, které se už nějaký ten čas běžně používá. Kolik (původně) .NET aplikací dnes běží v produkčním nasazení na Monu (a Linuxu)?
Vim i o soucasnem vyvoji Mona a jsem si vedom jeho zaostalosti za .NETem, myslim ale, ze se to behem nekolika let srovna.Obávám se, že je v tomto případě přání otcem myšlenky. Faktem je, že Mono .NETu nestíhá a pokud náhodou ano, předpokládám, že nebude pro MS takový problém vydat .NET XP, který bude Mono zase pár let dohánět. Zkus se podívat na plánované roadmapy a srovnat je s realitou. Jak dlouho jim trvala implementace .NET 1.1 včetně Windows.Forms (které nabralo poměrně nechutné zpoždění) a kde byl v té době .NET?
Vzhledem k tomu, ze portace programu z .NET na Mono je dnes pomerne snadna (alespon vyvojari Mona to tvrdi, ja nic neportoval)Vývojáře Mona v tomto případě nepovažuji za dobrý zdroj podobných tvrzení, resp, pokud by řekl opak, dost dobře by se mohlo stát, že by pak najednou neměl na chleba
A hlavne - technicke vyhody .NETu jsou opravdu nezanedbatelne.Ano a až bude existovat nativní port pro Linux, bude to skvělé. Do té doby ...
Ona ani Java neni uplne tak multiplatformni, jak se stale rika. Pokud napr. budu potrebovat aplikaci komunikujici se seriovym portem, uz ztracim onu prenositelnost a musim linkovat knihovny daneho OS.No mobilní Java je na tom hůř. Na druhou stranu asi není možné udělat úplně všeobsažnou platformu (no dobře až na Smalltalk ne
Docela by me zajimalo, jak je na tom MS.Když uděláš plugin do Visual Studia, které funguje i v ligth verzi, tak tě MS zažaluje :-|.