Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Jiste, nejedna se o nic pozitivniho, ale v nasich koncinach se to imho moc netyka.Zatraceně týká. Nejvíce se to týká uživatelů systémů od Microsoftu a Applu, ale do značné míry i všech ostatních.
Podle toho, jak jsem to pochopil, by se mohlo stat, ze by nektere i evropske "problematicke" weby byly nepristupne z usa nebo by na nich nesmely byt pouzity prostredky jako adsense a tak. Je to jiste neprijemne a v podstate se jedna o dost totalitni navrhy (ty reklamy, blokovani dnesek,paypal), ale za fatalni bych to neoznacil. :)Nejen to. Oni by mohli americkým firmám nařídit, aby bránily přístupu k těm webům (umístěným mimo USA) i pro zbytek světa. Buď přímo (ISP vlastněné Američany), nebo přinejmenším nepřímo (výsledky vyhledávání apod.). Nejvíc by to dopadlo na uživatele proprietárních systémů (což může vypadat pozitivně, ale já o tak příliš nevidím), jmenovitě hlavně Windows a Mac OS X. Americká vláda by nařídila blokovat určité weby přímo na úrovni systému, a to opět v celém světě. Týkalo by se to i amerických linuxových distribucí, i když tam se s tím lze celkem snadno vypořádat.
A ten US trade representative je podle mě docela dobrej vtip, kterej vystihuje podstatu práce americkejch diplomatů
Čínou, nyní už bohatou a svobodnou,svobodnou? SVOBODNOU? No teda...
Jistě, momentálně Čína svobodná příliš není.vs.
kolonizována Čínou, nyní už bohatou a svobodnou,
Proti piratstvi se bojovat musi, ale to, co je navrhovano, je zverstvo. At si pirati rikaji, co chteji, jedna se o kradez.
Ať si kdo chce, co chce říká... Bojovat, to je jako vražda.
Ano, provinil jsem se v předchozí větě stejně debilní úvahou jako předřečník.
kdyz na to cedecko nemam, tak si ho proste nekoupim :-PNo jo, tím se ale dostáváš do pasti, jestliže na to cédéčko nemám, zřejmě si ho nekoupim tak jako tak. Tudíž si ho můžu klidně stáhnout, protože autor by ode mě peníze stejně nedostal
a za budovani databazi odkazu na nej imho postihy musi byt
Jo, to je dobrá cesta, jak zavřít všechny vyhledávače na webu. A co pak místo toho? Státem posvěcené katalogy (tedy whitelisty)? To by byl návrat do webového středověku.
At si pirati rikaji, co chteji, jedna se o kradez.Ale to je jasne. Unest lod na mori, podrezat par krku a za zbytek chtit vykupne je proste kradez/loupez/whatever. Ale o tom nikdo nepolemizuje.
A to vím, o co se jedná, že jde o protest, proti čemu se protestuje. Lidi, kteří netuší o co jde, budou nasraní ještě víc.To je jeden z hlavních cílů toho protestu: Aby lidé, kteří nevědí, se o tom dověděli. "Raising awarness".
Konečně jsem našel využití pro AdBlock: http://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Special:BannerLoader&banner=blackoutZachováním svobody s oblibou argumentuje kde kdo, včetně těch, kteří chtějí svobodu brutálně omezit – třeba různí diktátoři nebo totalitní režimy podle svých vyjádření nedělají skoro nic jiného, než jenom obhajují svobodu. Takže samotné zachování svobody pro mne není žádný argument, a když někdo nedokáže hned na titulní stránce protestu jednou větou napsat, proti čemu bojuje, rozhodně ho nebudu jen tak pro nic za nic podporovat.
Nevím, jak konkrétně mají SOPA/PIPA vypadat. Obecně jsem ale proto, aby na internetu platilo právo, jinak bude nepoužitelný.Hm. A ted tam pravo plati/neplati? Internet je pouzitelny/nepouzitlny?
V reálném světě už dávno neplatí, že máte jenom ta práva, která si dokážete proti ostatním vynutit s klackem v ruce. Nechci nic jiného, než aby to samé platilo i na internetu.Už se stalo.
No a vzhledem k tomu, že se tímto směrem lidská společnost vyvíjí už tisíce let, dá se předpokládat, že v tom bude pokračovat a zavede skutečné právo i na internetu.Společnost jenom za posledních circa 200 let otočila kormidlo mnohokrát o 180° (i o podivnější úhly). A pak přijde nějaký jednotlivec, jako třeba ty, a začne kázat o tom, že společnost někam kráčí a měla by něco udělat
Někteří by ten vývoj možná chtěli zastavit nebo by rovnou chtěli, aby se lidstvo vrátilo na stromy, ale bude vás zanedbatelná menšina.V menšině jsi spíš ty. Což je pochopitelné, komu by se chtělo do totality?
Už se stalo.Aha. Takže vy si třeba založíte e-mailový účet, e-mail normálně napíšete na svůj web, zadáváte při registracích atd., a pak vám na něj přijdou jednotky až pár desítek kusů spamu za rok? Jak to děláte?
Společnost jenom za posledních circa 200 let otočila kormidlo mnohokrát o 180° (i o podivnější úhly).V tom, zda je lepší jako společnost spolupracovat, nebo zda si každý má vše dělat sám, je vývoj jasný. Kdyby nebyl, tak teď nejste vysoce specializovaný programátor nebo linuxový správce, ale dopoledne opracováváte pazourek a odpoledne s ním jdete ulovit nějakého zajíce, abyste měl co jíst.
začne kázat o tom, že společnost někam kráčí a měla by něco udělatJá nekážu o tom, že by společnost měla něco udělat. Já jsem jen konstatoval, že podle dosavadního vývoje lze s vysokou pravděpodobností předvídat, že se tak stane.
V menšině jsi spíš ty.Nevšiml jsem si, že by kolem bylo nějak moc lidí, kteří se cíleně a prakticky snaží zvrátit vývoj lidské společnosti, nejprve možná k nějakým městským státům a pak k rodové společnosti. Takže jich asi většina nebude. Pravda, vy to neděláte cíleně ani prakticky.
Což je pochopitelné, komu by se chtělo do totality?Pletete si pojmy. Rovnost před právem s totalitou vůbec nejdou dohromady, právě naopak.
Aha. Takže vy si třeba založíte e-mailový účet, e-mail normálně napíšete na svůj web, zadáváte při registracích atd., a pak vám na něj přijdou jednotky až pár desítek kusů spamu za rok? Jak to děláte?Spamu mi přijdou maximálně jednotky denně, spíš ale týdně. Už je to taková rutina, přijdu domů, vyhodim papírové letáky ve schránce, vymažu spam
V tom, zda je lepší jako společnost spolupracovat, nebo zda si každý má vše dělat sám, je vývoj jasný.Internet právě možnost spolupracovat výrazně zdokonalil, je to dnes vidět všade. Vem si například e-mail, Datové schránky, sociální sítě, git, github a řadu jiných systémů spolupráce. Jak říkám, už se stalo. Jinak přijde mi, že mluvíme každý o něčem jiným. Nevím, o jakých zákonech nebo vizích mluvíš ty a v zásadě mě to ani nezajímá, tenhle zápisek je o zákonech SOPA & PIPA, které dávájí úzcé skupině lidí moc ovlivnit informovanost miliónů lidí jak v USA, tak i jinde, a tím ohrožují demokracii, jsou cestou k totalitě.
Spamu mi přijdou maximálně jednotky denně, spíš ale týdně.Gratuluju. Ale podle různých výzkumů tvoří spam snad 70 % veškerých e-mailů. Takže buď dostáváte tak málo e-mailů, nebo máte velké štěstí. A nebo jste zapomněl na tu spoustu spamu, které vám odfiltrují antispamové filtry.
tenhle zápisek je o zákonech SOPA & PIPA, které dávájí úzcé skupině lidí moc ovlivnit informovanost miliónů lidí jak v USA, tak i jindeFakt? A kteří lidé to jsou? To je v tom zákoně nějaký jmenný seznam?
Gratuluju. Ale podle různých výzkumů tvoří spam snad 70 % veškerých e-mailů. Takže buď dostáváte tak málo e-mailů, nebo máte velké štěstí. A nebo jste zapomněl na tu spoustu spamu, které vám odfiltrují antispamové filtry.Počítal jsem právě spam, který mi odfiltruje filter, což je prakticky všechen. Filtrem projde pouze legální spam od Aukra a dalších. A přitom je můj mail často v plain textu na různých stránkách... Jinak nepřijde mi, že by spam nějak souvisel se SOPA & PIPA.
Fakt? A kteří lidé to jsou? To je v tom zákoně nějaký jmenný seznam?Ne, bohužel není, kdyby tam ti lidé byli napsaní na seznamu, bylo by to značné vylepšení. Přečti si kdyžtak, o co v těch zákonech jde.
Jinak nepřijde mi, že by spam nějak souvisel se SOPA & PIPA.Souvisí s právem. Je to přesně ten případ, kdy se každý musí postarat sám o sebe a má s tím náklady. Lepší by samozřejmě byla efektivní zákonná obrana, protože by ve výsledku byla mnohem levnější.
Ne, bohužel není, kdyby tam ti lidé byli napsaní na seznamu, bylo by to značné vylepšení.Tak jak je tam ta skupiny lidí určená? Barvou vlasů nebo jak?
Přečti si kdyžtak, o co v těch zákonech jde.Zatím mám pocit, že toho o tom zákonu vím víc, než vy, protože aspoň chápu základní principy právního státu. Obávám se totiž, že o nějaké „úzké skupině lidí“ není v tom zákoně ani slovo. Že tam bude spíš něco o státních institucích. A existence státních institucí není nic, co by mne překvapovalo, nebo co bych nazýval ohrožením demokracie nebo cestou k totalitě.
Je to přesně ten případ, kdy se každý musí postarat sám o sebe a má s tím náklady.Ale houby, to jsi to jenom tak nazval. Jinak samozřejmě lidé spolupracují i v boji proti spamu, a mně přijde, že docela úspěšně. Alespoň já teda problém s e-mailem nemám a snad všichni lidi co znám taky ne. E-mail je v podstatě peer-to-peer služba, na to je potřeba nezapomínat. Dokonale bez záškodníků nebude fungovat nikdy. Jestli potřebuješ systém, který je plně pod kontrolou, použij Datové schránky.
Tak jak je tam ta skupiny lidí určená? Barvou vlasů nebo jak?A já říkal, že je v tom zákoně ta skupina nějak konkrétně určena? Neříkal. To ale na výsledku nic nemění. Jinak o zákonu SOPA už bylo napsáno hodně textu, nebudu to tady papouškovat. Jestli důsledky toho zákona nepovažuješ za špatné, jsi buď 1) velmi naivní, nebo 2) prostě zlý. V každém případě imho nemá další diskuse smysl.
A já říkal, že je v tom zákoně ta skupina nějak konkrétně určena? Neříkal. To ale na výsledku nic nemění.Napsal jste dávájí úzcé skupině lidí moc. To jste si mohl pamatovat, nebo si to v diskusi dohledat. Na výsledku to mění dost podstatně, protože "úzká skupiny lidí" je něco úplně jiného než "státní instituce". Státních institucí je spousta a minimálně u většiny z nich je v pořádku, že existují, protože zajišťují fungování právního státu.
Jestli důsledky toho zákona nepovažuješ za špatné, jsi buď 1) velmi naivní, nebo 2) prostě zlý.Já jsem se o tom samotném zákonu nikde nevyjadřoval. Jenom se hned nenechám oblbnout tím, když někdo prohlásí, že něco omezuje svobodu - zvlášť když proti "omezování svobody" dnes nejčastěji bojují ti, kteří chtějí sami omezit svobodu ostatních.
Takže když vám přijde spam odněkud z Nigérie, vy to předáte úřadům, ty vypátrají odesílatele a potrestají ho?Ah, jistě, já věděl, že dřív nebo později budeš někoho chtít potrestat. Je jedno, jestli e-mail funguje, nebo ne, žejo, důležité je pro tebe potrestat někoho v někde Nigérii, protože ti poslal e-mail. Takže za 2) bylo správně.
Napsal jste dávájí úzcé skupině lidí moc. To jste si mohl pamatovat, nebo si to v diskusi dohledat. Na výsledku to mění dost podstatně, protože "úzká skupiny lidí" je něco úplně jiného než "státní instituce".Státní instituce se může velmi snadno stát úzkou skupinou lidí s mocí. Zřejmě tě úplně minul dějepis nebo co.
Státních institucí je spousta a minimálně u většiny z nich je v pořádku, že existují, protože zajišťují fungování právního státu.→
Státní instituce se může velmi snadno stát úzkou skupinou lidí s mocí.To je hodně hloupý argument. Z člověka se velmi snadno může stát vrah. Neměli by vás tedy preventivně zavřít? Státních institucí je spousta a minimálně u většiny z nich je v pořádku, že existují, protože zajišťují fungování právního státu. Takže je potřeba dbát o to, aby ty státní instituce fungovaly správně. To, že považujete anarchii za lepší uspořádání společnosti je čistě váš problém, a to, že si neuvědomujete, že byste se v anarchii měl nesrovnatelně hůř, než v dnešním právním státě, je dané jenom tím, že anarchii zaslepeně věříte a nechcete o ní vůbec přemýšlet.
Tak toho odesílatele nemusíte trestat, pošleme tam Kralyka, ten tomu Nigerijci logicky vysvětlí...Ne, nepošleme tam vůbec nikoho, vůbec toho Nigerijce nebudeme řešit, protože k tomu, alespoň zatím, není důvod. Narozdíl od vrahů. E-mail totiž funguje slušně a řešit nigerijce by stálo obrovský náklady, větší než benefit. Určitě se chystáš použít argument, že těhle Nigerijců budou za chvíli mraky, k tomu se dá říct asi tolik: 1) Většina spamu pochází ze zemí prvního světa, 2) objem spamu má v poslední době klesající tendenci a 3) e-mail je p2p služba, a problém spamu je tedy pro ni inherentní "by-design", jestli se ti to nelíbí, vybral sis zjevně špatný druh služby. Takže opravdu nevim, proč ještě řešíme e-mail.
To je hodně hloupý argument. Z člověka se velmi snadno může stát vrah. Neměli by vás tedy preventivně zavřít?Ne, neměli, já totiž nevyjadřuju nikde přání se vrahem stát. Kdybych tady vykřikoval, že se chystám zabít nějaký lidi, asi by bylo na místě zpozornět. A stejný je to se SOPA - Americká vláda v podstatě vykřikuje, že se chystá soustředit velkou moc nad všemi svými i mnohými zahraničními občany do rukou DoJ (nebo jiných institucí).
To, že považujete anarchii za lepší uspořádáníNevim, kde jsi to vyčetl, ale anarchii za lepší uspořádání nepovažuju. Já jsem pro demokraci, a to pokudmožno přímou (což se vylučuje s jakoukoli cenzurou internetu), a snažim se ukázat, že je lepší než tvůj systém - čili trestokracie, kde 100% (nebo 140%?) těch, co poruší zákon jsou k plné spokojenost FJ potrestátni, a to bez ohledu na to, jestli to má/nemá smysl a jaké důsledky to bude mít na společnost.
70 % spamu není slušné fungování....stěžuješ si, že auto nelétá...
Takže vaše brojení proti jakýmkoli státním institucím...čteš ve hěvzdách místo v komentářích...
než co pod tím názvem chápou ostatní...mluvíš za "ostatní"... má to smysl?
Protože dodržování dohodnutých pravidel je jednou z podmínek fungování demokracieTo sice jo, ale od tohoto výroku k nějakému konkrétnímu trestu je ještě dlouhá cesta, na které je potřeba taky používat mozek, a ne "úvahu" typu "Trestat! Trestat! Trstááááát!!!!" Já s tím tvým výrokem v zásadě souhlasim, bohužel je natolik vágní/všeobecný, že z něj nic určitého moc pro tuhle diskusi neplyne. Při "správném" vykladu bychom například mohli vzít řidiče, který jel 51 ve vesnici, a popravit ho, že...
Takže už konečně připouštíte, že i na internetu mají platit zákony? No sláva.Kdybys četl, věděl bys, že jsem tohle psal už na začátku, že na internetu už zákony platí a že ta hlavní otázka je v tom, jaké zákony to mají být. Už v druhém komentáři, i potom. Už mě diskuse fakt nebaví, doviděnia...
Musim se priznat, ze obdivuju tvou trpelivost.Jen jestli si nepleteš trpělivost s naivitou. Já osobně s Jirsákem praktikuju metodu „třikrát a dost”. Jen neprosto výjimečně se nehlídám a udělám výjimku.
Byt mi teda jeho nazory prisly uhozene skoro vzdy.Já na jeho údajné názory tak úplně nevěřím. Přijde mi ve svém diskutérském stylu až příliš profesionální.
Obecně jsem ale proto, aby na internetu platilo právo, jinak bude nepoužitelný. Pořád chceme, aby byl internet rovnocenný reálnému světuJá nic takového nechci resp. nepotřebuju.
(třeba když můžeme s úřadem komunikovat poštou, chceme i přes internet), tak je taky potřeba, aby v něm platila stejná pravidla, jako v reálném světě.To se dá zařídit i v internetu bez práva. V tom je právě ten internet tak dobrej, že umožňuje cokoliv.
To se dá zařídit i v internetu bez práva. V tom je právě ten internet tak dobrej, že umožňuje cokoliv.Nikde nevidím ceduli "sarkasmus"...
A internet je dobrej v tom, že umožňuje cokolivNeumožňuje ani omylem. Ale se zákony toho bude umožňovat mnohem víc, než bez nich.
A to platí úplně stejně pro interakci v reálném světě i na internetu.To právě ne, internet (počítače) má IMHO vyšší schopnost interakce a umožňuje toho tedy víc než reálný svět. Je to další evoluční skok jako byl vznik řeči a nebo třeba vynález písma. Každopádně nějaký pravidla se občas vytvářejí. Ovšem ještě nikdy (!) tady nebyla snaha vytvořit pravidla, kterými se má stabilně řídit 7 gigačlověků. A vzhledem k tomu, že mnoho pravidel není stabilních (podle historie) ani pro zanedbatelný zlomek lidí, tak si myslím, že to zákonodárci prostě nedokážou uřídit, nedokáží se vmyslet do všech těch 7G (a to ještě poroste).
Neumožňuje ani omylem. Ale se zákony toho bude umožňovat mnohem víc, než bez nich.OK tak navrhni jaké pravidlo (ať ho můžu vyvracet
A jak jsem psal já, tenhle paralelní internet se dá realizovat jako vrstva na současné infrastruktuře pomocí silného šifrování.Říká se tomu crypto-anarchy.
Heh docela vtipný označení, neboť tentokrát jsem myslel tím paralelním internetem ten státní internetA jak jsem psal já, tenhle paralelní internet se dá realizovat jako vrstva na současné infrastruktuře pomocí silného šifrování.Říká se tomu crypto-anarchy.