Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Na technických školách bývá výuka technického kreslení. Já už má za sebou SPŠ Betlémskou kde mě dusili dost a dost.. a pak kus FELu kde mě taky ze začátku dusili :) Já si tehdá našel super fintu jak mít všechno super kvalitní. Na tiskárně to nešlo, to poznali... ale spojení CAD + rýsovací plotter? Super volba...
Dělám pokusy s úpravou síťové komunikace abych dokázal jisté mé tvrzení - aneb že lze za předpokladu podvržení falešného certifikátu upravit data tak, aby "napadený" nic nepoznal. Snažím se upravit paket který "letí" skrz nějaký router. Moje současné nastavení předpokládá příchozí data v SSL na port 443, tato data si ukradnu pomocí iptables a pošlu je na port 555 kde jede stunnel...
Každý jistě zná youtube a podobné servery které nabízejí libovolný obsah (tedy nejen video). Tyto servery poskytují možnost umístit pak tento obsah třeba do blogů a na soukromé stránky...
Tak dnes odpoledne sem přišel že to nemám uplně ok emise a stk. Bohužel, dnes večer sem musel vyjet. Je to až neuvěřitelné ale hned mě dostihli :)
Ahoj, jen potřebuji radu, někdy před rokem a půl jsem si koupil auto z bazáče. Tenkrát mi kdosi řekl že od STK a emise jsou pro mě za dva roky, tak nějak to vychází na květen. Teď jsem se ale koukl na ty kolečka na SPZ a nějak mám pocit že už jezdím půl měsíce s propadlejma kolečkama. Prosím o pomoc při čtení tech věcí.
Jedu právě ve vlaku a tak si hraju s GPSdrive. Taráží mě ale jak vypadá záznam trasy. Používáte jej někdo? Přikládám screenshot na zamyšlení.
Moje sestra mě po zhruba půl roce velmi laxního přístupu k jejímu pc přesvědčila abych s ním něco udělal. Její počítač s windows XP obsahoval standardní kancelářské věci, pár starších her alá heroes (nebo jak se to píše). Jinak se jednalo o počítač určený převážně na psaní textů do školy (diplomka, referáty a pod). Sestra úmyslně neinstaluje nic co neví co je, popravdě pochybuji že zná slovo "instalovat". Teď je jí 22 let a ačkoliv nechápu, tak k počítači se chová velmi šetrně. Co se ale nestalo...
Musím se pochlubit s dárky! A že mě ani ve snu nenapadlo co to bude.. no, koukněte se sami, TUX :D
Mám na síti jeden "server" s windows xp, ne "serveru" jede aplikační server pro naše "účetnictví" a jistý SW pro práci s tel. ústřednou. Sice bych mohl hledat řešení provozu tohoto sw podm linuxem, nicméně přišel bych o veškerou podporu. Server s "xp" má v krátké době (1 roku) už druhý HW problém.
Do světa tahle zpráva půjde prý už za pár hodin, ale profláklo se to už teď:
MICROSOFT ODKOUPIL OD MOZILLA FOUNDATION SEKCI PRACUJÍCÍ NA PROHLÍŽEČI FIREFOX !!!Nová verze prezentace o nmapu a fingerprintingu. Zkuste na to mrknout a napsat připomínky 
Chystám si povídání do školy na téma nmap a uití v praxi. Lehce zapojil také xprobe2 a p0f.
Povídání je zaměřené na základní použití nmapu, ukázku tcp connect, tcp syn a udp scannu. Dále jen naťukávám IP spooing a v závěru je ukázka aktivního fingeprintingu.
Otázka je na lidi, kteří pracují ve firmě kde mají nějaký ten "server". Vlastně jde o anketu, kolik máte serverů, kolik z nich je windows a kolik z nich je linux. Současně bych uvítal když mi napíšete co který server primárně dělá. Já začnu:
Windows 2x - MsSQL + účetnictví - Administrace a databáze pro tel. ústřednu Linux 6x - Doménový server - Záložní server /backupy/ - Server pro vzdálený přístup /ssl vpn/ - Síťová CD/DVD vypalovačka - Server pro znáznam z bezp. kamerového systému - Terminál pro sklad + 2 linuxové desktopya teď se pochlubte vy :D
Zapnutí = narození. A jak tak jde uptime, tak si server žije. Slavíte nějak uptime vašich serverů? Já se s mojim serverem dnes dostal na 900 dní. Kamarádi se teší na nějakou oslavu ale já stále nevím, co je pro server to správné kulaté datum. Mám to slavit po roce? Po tisíci dnech? Pro server mi přijde nejlepší 1024 dní :) takové krásné kulaté číslo. Prosím napište.. jak jste na tom s oslavami? :DD
ps: a jaké máte nejlepší uptime? :-D ať vím, kam se zatím řadit :))Trable z výroby upraveného debianu pro router
Upozornění: v textu je velké množství chyb, pokud nechcete toto tolerovat, prosím dál ani nečtěte 
Nedávno jsme se rozhodli zkusit sestavit trochu lepší router než jenom obyčejný linux s ospfd. Převážně nestabilita hdd (dost často umírali, neměli jsme zálohy, bylo s tím hodně zbytečné práce).