Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Jak spravujete své internetové stránky? Já osobně jsem si zvyknul na používání klasického dvoupanelového manažeru (na win Total commander, v linuxu Krusader), přičemž otevřu patřičné ftp, u souboru, jejž je třeba zeditovat zmáčknu F4 a už se vrtám v kódu. V krusaderu je fajn zvýraznění kódu a jednoduché nahrání na ftp pouhým uložením souboru.
Výhoda dvoupanelového manažeru se zde projevuje i při nahrávání různých souborů - obrázků, pdf nebo celých webových projektů, které ladím na localhostu. Tento blog jsem založil z důvodu získávání informací, které mi usnadní přechod z KDE na XFCE a podobně bych tímto postem rád položil otázku zkušenějším, zda používají efektivnější postupy nebo šikovnější aplikace - zejména mne zajímají ty pro XFCE, tedy postavené na GTK.
Nakonec bych si rád postýsknul nad Gnome Commanderem, který se sice na první pohled jevil jako užitečná náhrada na Krusader (otestoval jsem všechny aplikace, které jsem díky předchozímu postu pro GTK nalezl, a Gnome commander se ukázal jako nejlepší alternativa), ale při práci s ftp vypovídá službu, nechce jednoduše otevírat vzálené soubory a náhledy a editace za pomoci F3 a F4 fungují relativně mizerně. Budu velmi vděčný za Vaše postřehy a rady.
Tiskni
Sdílej:
Midnight Commander?!
Když zmáčknu enter, nehodí mě to na nový řádek,Fakt ne?
předpokládám, že na doplňování tagů bych si musel vyrobit nějaké skriptíky, sám o sobě to vim asi neumí...Stačí doinstalovat (např. closetag).
všoebecná funkcia sgml-tag-region (C-c C-r): C-c C-r b enter
... a veľa ďaľších vlastností
Já osobně na FTP použvám gftp. Nemá zrovna moc funkcí, ale mě vyhovuje.
sudo curlftpfs -o allow_other ftp://user:pass@ftp.example.com /mnt/hostEftýpko se namountuje, vše funguje jak má, soubory lze editovat (jen se mi zdá, že ukládání je poněkud pomalé). Nechci ale při každém připojování na ftp vypisovat sáhodlouhý příkaz, takže jsem se dle návodu pustil do editace /etc/fstab a přidal
curlftpfs#ftp.host.com /mnt/host fuse rw,uid=500,user,noauto 0 0Při startu se sice ftp namountuje, ale s omezenými právy, takže jej vidím jen pokud se do adresáře dívám jako root. Nevím jak zde přidat ono allow_other. Kdyby na tohle bylo nějaké grafické klikátko, měl bych konečně tenhle problém z krku...
echo '* -fstype=fuse,allow_other :curlftpfs\#ftp\://&/' >>/etc/auto.ftp echo '/mnt/ftp /etc/auto.ftp -g --timeout=10' >>/etc/auto.master /etc/init.d/auto reload cd /mnt/ftp/kernel.org ls -l
Asi tak hledám náhradu za PSPAD a za celý den jsem na nic schopného nenarazil. Projel jsem asi 10 různých aplikací a tak dobré ftp připojení v okně jak pspad nikde není, účty s hesly apod. Všechno je to jenom, nainstaluj si plugin ftp, zadej jednorázově přístup a toť vše. Za hodinu na jiném projektu zadávat to samé atd. Asi volím wine a starý dobrý pspad.