plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jak spravujete své internetové stránky? Já osobně jsem si zvyknul na používání klasického dvoupanelového manažeru (na win Total commander, v linuxu Krusader), přičemž otevřu patřičné ftp, u souboru, jejž je třeba zeditovat zmáčknu F4 a už se vrtám v kódu. V krusaderu je fajn zvýraznění kódu a jednoduché nahrání na ftp pouhým uložením souboru.
Výhoda dvoupanelového manažeru se zde projevuje i při nahrávání různých souborů - obrázků, pdf nebo celých webových projektů, které ladím na localhostu. Tento blog jsem založil z důvodu získávání informací, které mi usnadní přechod z KDE na XFCE a podobně bych tímto postem rád položil otázku zkušenějším, zda používají efektivnější postupy nebo šikovnější aplikace - zejména mne zajímají ty pro XFCE, tedy postavené na GTK.
Nakonec bych si rád postýsknul nad Gnome Commanderem, který se sice na první pohled jevil jako užitečná náhrada na Krusader (otestoval jsem všechny aplikace, které jsem díky předchozímu postu pro GTK nalezl, a Gnome commander se ukázal jako nejlepší alternativa), ale při práci s ftp vypovídá službu, nechce jednoduše otevírat vzálené soubory a náhledy a editace za pomoci F3 a F4 fungují relativně mizerně. Budu velmi vděčný za Vaše postřehy a rady.
Tiskni
Sdílej:
Midnight Commander?!
Když zmáčknu enter, nehodí mě to na nový řádek,Fakt ne?
předpokládám, že na doplňování tagů bych si musel vyrobit nějaké skriptíky, sám o sobě to vim asi neumí...Stačí doinstalovat (např. closetag).
všoebecná funkcia sgml-tag-region (C-c C-r): C-c C-r b enter
... a veľa ďaľších vlastností
Já osobně na FTP použvám gftp. Nemá zrovna moc funkcí, ale mě vyhovuje.
sudo curlftpfs -o allow_other ftp://user:pass@ftp.example.com /mnt/hostEftýpko se namountuje, vše funguje jak má, soubory lze editovat (jen se mi zdá, že ukládání je poněkud pomalé). Nechci ale při každém připojování na ftp vypisovat sáhodlouhý příkaz, takže jsem se dle návodu pustil do editace /etc/fstab a přidal
curlftpfs#ftp.host.com /mnt/host fuse rw,uid=500,user,noauto 0 0Při startu se sice ftp namountuje, ale s omezenými právy, takže jej vidím jen pokud se do adresáře dívám jako root. Nevím jak zde přidat ono allow_other. Kdyby na tohle bylo nějaké grafické klikátko, měl bych konečně tenhle problém z krku...
echo '* -fstype=fuse,allow_other :curlftpfs\#ftp\://&/' >>/etc/auto.ftp echo '/mnt/ftp /etc/auto.ftp -g --timeout=10' >>/etc/auto.master /etc/init.d/auto reload cd /mnt/ftp/kernel.org ls -l
Asi tak hledám náhradu za PSPAD a za celý den jsem na nic schopného nenarazil. Projel jsem asi 10 různých aplikací a tak dobré ftp připojení v okně jak pspad nikde není, účty s hesly apod. Všechno je to jenom, nainstaluj si plugin ftp, zadej jednorázově přístup a toť vše. Za hodinu na jiném projektu zadávat to samé atd. Asi volím wine a starý dobrý pspad.