Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Před časem se mi rozbilo openSUSE 11.2 a tak jsem se rozhodl nainstalovat nový systém. Jelikož oS 11.2 zanedlouho končí podpora a to nejen aktualizací, ale prý hrozí smazání repozitářů se softwarem, tak jsem šel do následníka openSUSE 11.3.
Mám notebook Lenovo IdeaPad G550 s grafickou kartou Intel GMA X4500M, wifi Broadcom BCM4312 verzi, která funguje s ovladačem broadcom-wl (nyní vlastně už i s b43, ale s nižší rychlostí), nějaké bluetooth a webkameru, které ale v Linuxu běží bez problému, takže je není třeba zmiňovat.
Notebook byl kupován na začátku roku 2010 a byl speciálně vybíraný tak, aby byl bez systému a aby fungoval veškerý HW tak, jako na Windows. Bez systému se vybrat povedlo, HW na začátku vypadal bezproblémově, po delším používání už tak bezproblémově ale nevypadá.
Podle technických parametrů vypadá oS 11.3 opravdu dobře. KDE 4.4.4, verze která sice stabilitou stále nemá na staré KDE 3, ale z řady 4 je vychytanější než KDE 4.3 a nemá nevýhody KDE 4.5 - podivný tray s bílými ikonami a prý problémový kwin. Kancelářský balík OOo 3.2.1 už nemá nepříjmený bug s občasným špatným posuvníkem, jaký byl v OOo v openSUSE 11.2. Dále tu je chytře řešený Intel ovladač. Uživatelé mají standardně verzi 2.11 a uživatelé, co potřebují vypnutý KMS mají k dispozici ve standardní instalaci dodaný balíček s intellegacy s driverem ve verzi 2.9.1.
Pak tu jsou také věci, které jsou v oS už z minula. Ponechán původní splash screen, místo nahrazení občas problémovým Plymouthem - viz Ubuntu či ovladače grafiky bez KMS. Nádherný design prostupuje celým systémem (tj. nejen plocha, přihlašovací obrazovka atd, ale i OOo či GIMP laděný do barev oS). Naprosto profesionální instalátor. YAST, který umožňuje pohodlnější administraci systému a součástí YASTu vynikající správce balíků, který třeba umí sám doporučit komunitní repozitáře, či přes web umožňuje One click install.
Distribuci bych snad jen vytkl použití knetworkmanageru, který stále nedotahuje verzi z GNOME (třeba neumí se připojit ke skryté SSID bez workaroundu) a defaultně zapnuté integraci FF do KDE (občas nefunguje ukládání obrázků ze stránek bez použití workaroundu). Některé problémy KDE (digiKam, Krusader, Kopete, Plasma) distribuce bohužel ovlivnit nemůže.
Tak linux (ve smyslu distribuce) tedy dobrá, ale co na tom, když to zabíjí Linux (ve smyslu jádro a ovladače kolem něj). Wifi potřebuje složitější instalaci ovladačů. Naštěstí na internetu je návod a podle něho jsem wifi nainstaloval. Po té, jsem dal nainstalovat aktualizace a po té mi přestala fungovat wifi... Update kernelu to rozbil, můj odhad je, že díky prý netriviální opravě bugu s ssb wifi ovladačem. Nějaká ty hodiny ztraceného času na řešení, kdy mě nenapadlo, že by update stabilní řady mohl toto rozbít. Kernel vrácen na původní a vypadá, že to bude ok...
Ale není. Občas mi přes monitor přeblikne divný rozpixelovaný pruh. Opět pokusy řešit, instalací xorgu z oS 11.2, což byla chyba, jelikož jsem si rozbil systém a složitě ho zase opravoval. Pomohl mi nakonec pokus využít ovladače intellegacy, o kterém se oS 11.3 zmiňují v release notes. Takže teď by to mohlo být ok?
Ne. Wifi a grafika už jede jak na oS 11.2, ale zjistil jsem, že počítač se občas, ne vždy, občas neprobudí ze spánku. Bohužel netuším vůbec proč. Zkusit tam dostat nějak starý kernel?
Nakonec jsem se rozhodl, že by možná stálo se poohlédnout se po stabilním systému s dlouhou podporou. Systému, který dbá hodně i na výběr kernelu a ovladačů a u kterého nebudu muset nějak brzy řešit, že mi skončí podpora. Rozhodl jsem se tedy vyzkoušet Ubuntu 10.04 LTS, Debian, SLED 11 SP1 a RHEL 6.
Tiskni
Sdílej:
wpa_supplicant
používal pro řadu chipsetů špatný driver (nl80211
místo wext
). Ale od konce září je to opravené (#625403).
Ale není. Občas mi přes monitor přeblikne divný rozpixelovaný pruh. Opět pokusy řešit, instalací xorgu z oS 11.2, což byla chybaBoha a proč mícháš věci z 11.2 do 11.3. To tě nenapadlo hned, že to nepojede?
Nakonec jsem se rozhodl, že by možná stálo se poohlédnout se po stabilním systémucopak OpenSuse je nestabilní?
Opensource neznamená lepší, stejně jako closedsource horší. Viz v blogu uvedený problém s opensource intelovským ovladačem. Přičemž nevím o tom, že by closedsource intel ovladače na Windows měli takové problémy s grafikami.
Ale problém je to, že update stabilní řady by neměl nic rozbít. Při přechodu z 2.6.34 na 2.6.35 se closedsource ovladač rozbít může, ale neměl by se rozbít při přechodu z 2.6.34.0 na 2.6.34.5 (příklad, nevím přesně, která oprava ho rozbila).
ty si neuveritelny prijebany retard co nedokaze pochopit ze Opensuse vacsine ludi ide proste na picu.Internet doesn't make you more stupid. It just makes your stupidity more available to others.
Dokonce me nenapada zadna vetsi chyba kterou je mozne pri vyberu linuxoveho notebooku udelat.Tak to asi neznáš Optimus (nVidia)...