Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Distribuci jsem dostal předinstalovanou na notebooku Lenovo T430. Notebook jsem kupoval s procesorem Intel Ivy Bridge i5, integrovanou grafickou kartou, bez přídavné NVidie. Wifi je také od Intelu.
Popravdě jsem očekával, že systém bude hned na smazání. Na Distrowatchi není veden ani v první stovce, Phoronix ho uvede při testování jen zřídkakdy a tady na abclinuxu je několik blogů, jak uživatelé jsou s tím systémem tak značně nespokojení, že dokonce požadují, aby Lenovo jim zaplatilo za to, že tam byl tento systém předinstalovaný.
Navíc společnost Microsoft není moc známá výrobou distribucí. Poslední, co si pamatuji je, že doporučovala SUSE Linux Enterprise a že tenkrát od Novellu koupila spoustu licencí na to, že budou dělat pro SUSE support.
Podle toho, co jsem v rychlosti našel na internetu, tak Genuine Windows 7 Professional je poměrně dost konzervativní distribuce. Vychází jednou za tři roky a Windows 7 jsou tak starší než Debian 6 či RHEL 6. Dodává se na jednom DVD, kde je ale jen opravdu minimum základního softwaru. Požadavky pro instalaci mají 20GB místa na disku, což je poměrně hodně na tak málo předinstalovaného softwaru.
Holý systém má špatnou podporu HW, což se ale snaží zachránit spousta utilit třetích stran nacházející se různě po internetu nebo dodávané výrobcem. Utility na internetu jsou ale naštěstí kvalitní a tak s nimi má Windows podporu HW překvapivě velmi dobrou.
Úvodní obrazovky po spuštění s prvotní konfigurací jsem jen v rychlosti proklikal a vyplnil. Potvrdil jsem licenci Genuine / EULA, což je nejspíše jen odnož GNU / GPL a vrhnul jsem se do seznamování se.
Po spuštění na mě vykouklo unikátní prostředí. Windows, podobně jako Ubuntu či Linpus, se rozhodli postavit si vlastní desktopové prostředí. Vzhledově se docela inspiruje z Ubuntu Unity a z KDE. Podle Ubuntu Unity má sjednocené nespuštěné a spuštěné aplikace a podle KDE je zase umístěna nabídka dole, která navíc obsahuje tray lištu. Konfigurovatelnost takhle v rychlosti moc posoudit nedokážu, ale zdá se, že panel alespoň mohu přesunout na bok či nechat dole a mohu mu měnit velikost. Zatím se mi nedaří nastavit více ploch, pokud někdo víte jak na to, napište mi pak prosím do komentářů.
Čím více systém procházím, tím více se mi zdá, že společnost Microsoft, která distribuci programovala, trpěla velkým NIH syndromem. Ubuntu, které si jde dost vlastní cestou, má v základu více méně stejné programy, jako všechny ostatní distribuce. PC-BSD či Solaris také vypadá dost podobně běžné linuxové distribuci. Ale tady to...
Pro úpravu grafiky tu nenajdete GIMP, ale Malování. Pro úpravu textu tu není LibreOffice, jak je běžné, ale jsou tu dva programy, jakýsi WordPad a pak Word, ale ten je v nějaké trial verzi. Na filmy místo VLC tu mám WMP. Místo networkmanageru je tu Centrum sítí a sdílení. Překvapivě je tu nějaký antivir, McAffee trial version. Moc nechápu, proč je na desktopu antivir, když antiviry se používají jen na mail serverech pro kontrolu pošty či na fileserverech pro kontrolu sdílených souborů.
Zdá se, že k dispozici jsou tu dva prohlížeče. Firefox, první program, který poznávám, že se používá i v jiných distribucích a pak zase systémově specifický, Internet Explorer. Internet Explorer vypadá jako minimalistický prohlížeč, má docela dobrou možnost nastavení, privátní režim, taby, prostě docela slušný program. Původně jsem tipoval, že se jedná o zase nějaký klon Chrome, nebo minimálně browser s jádrem Webkit / Blink, ale Google Maps na něm nemají funkční WebGL, takže se možná jedná i o vlastní renderovací jádro.
Tady k této sekci bohužel toho moc nenapíšu. Distribuce má v sobě jen minimum kodeků. Jak nainstalovat další jsem zatím nezjistil, nevyskakuje tu na mě žádná možnost doinstalace, jako vyskakuje třeba v openSUSE.
Terminál je jedna z hodně důležitých komponent systému. Zdá se, že Microsoft ji ale dost zanedbal. Aplikace pro příkazový řádek nemá ani tak základní funkci, jako je změna velikosti okna tažením. Nebo více tabů? Nejde...
Další, co mě zaráží je podivné chování příkazového řádku. Nevypadá to ani jako bash, dash, sh, csh či ksh. Zase něco úplně vlastního.
Souborový systém zatím moc nechápu, dostanu se jen do nějaké složky C, kde se nejspíše z historických důvodů nacházejí binárky kompilované v C či C++, ale do kořenového adresáře se mi nedaří dostat. Chtěl jsem použít su či sudo, ale ani jeden příkaz tu není. Budu se muset pak podívat na google, jak se tato příkazová řádka ovládá.
Tak z toho jsem také dost zmatený. Nevidím tu žádného správce balíčů a standardní příkazy apt-get, zypper, yum, urpm, emerge, dnf, prostě nic, nefunguje. Přesto balíčkovací systém je nejspíše přítomen, protože systém hlásí nainstalované updaty a už jsem musel několikrát odkládat restart počítače.
Grafické nastavování systému je asi zatím jediná věc, která se mi poměrně líbí. Nastavení se provádí v Ovládací panely a podobá se to YASTu či Mageia Control Center. Některá nastavení nejsou tak skvělá, v nastavení sítě v Centrum sítí a sdílení mi přišlo poměrně komplikované a neintuitivní, ale zdá se, že systémové nastavení lze provádět jen s minimálními zásahy do příkazové řádky.
Prvotní dojmy zatím nejsou tak špatné, jak jsem se původně bál. Jedná se o dost odlišný systém od všech ostatních, na druhou stranu to vypadá, že minimálně pro běžného člověka, který potřebuje jen internet, aby si mohl zajít na facebook a na poštu, to postačí.
Tahle recenze jsou jen prvotní dojmy, až rozběhám balíčkovací systém a až budu vědět, jak se ovládá terminál, tak zkusím detailněji vše projít a sepsat. Navíc plánuji si pročíst víc článků o tomto systému a pak se s vámi o informace podělit.
Tiskni
Sdílej:
super clanok +1 super je projekt clover http://ejie.me/ su to chrome taby pre explorer
mohol by niekto spravit recenziu na ReactOS www.reactos.org
Docela to vystihuje moje dojmy z pouzivani distrubuce Windows v posledni dobe, samotny system asi neni spatny, nepada, reaguje svizne ale bohuzel v zakladni instalaci nic neumi.Zkus KolibriOS, tam je v základu aspoň pár zajímavých her a dvoupanelový správce souborů.
Mám osm virtuálních ploch a několik aktivit v KDE. Mít tolik fyzických monitorů by bylo dost drahé i nepraktické.
8 fyzických monitorů je asi overkill, nicméně jak jsem si zvykl na 3, tak menší počet je downgrade a dost citelný. Kdo nikdy nepoužíval, nepochopí.Tak všichni víme, jak vypadá ideál. Jen by to chtělo vymyslet nějakou osobní dimenzi, aby to bylo kam dávat, jinak to strašně žere prostor. Co se tohohle týče, tak si víc slibuji od virtuálních brýlí.
Jen by to chtělo vymyslet nějakou osobní dimenziTak pod pojmem "osobní dimenze" bych si představil spíš tohle (to bílé prostředí)...
Zkoušel jsi někdy pouižívat více monitorů?Viz;
Já používám docela běžně 16 virtuálních ploch na dvou monitorech.To dělá dohromady 32 ploch na umístění oken ;). Třetí monitor mám vyhlídnutý už asi měsíc a půl, tak možná po vejplatě :)
16 plôch mi príde maso.Tak já jsem nezačal s 16, ale s dvěma, pak 3, 5, 7, 9 a pak teprve 16. Prostě jsem se k tomu dopracoval, jak se měnila moje filosofie ovládání. Ne že bych si nastavil 16 ploch a pak se pro to snažil najít využití, ale měl jsem využití pro víc a víc, až jsem skončil na 16 (protože na gridu 5x5 gnome 2/mate zkolabuje). Například skoro nikdy neminimalizuji aplikace. Když se potřebuji dostat pod ní (je tam třeba jiné okno, nebo ikona), tak si prostě odskočím na jinou plochu, či tam rovnou přenesu celé okno, které bylo do teď schované (ctrl+alt+šipka/ctrl+alt+shif+šipka).
ale v DWM jsou tagy a da se mit jednu aplikaci na vice plochach
Na to můžu použít i aktivity v KDE.
BTW: máš nějak ošetřený případ, kdy ti běží třeba víc Firefoxů na různých plochách (u mě aktivitách) a v jiné aplikaci klikneš na odkaz? V kterém prohlížeči se otevře – v tom, kde jsi byl naposledy, nebo v tom na stejné ploše?
Já právě používám víc oken prohlížeče. Jednak panely jsou dost nepraktické, když je jich víc, a jednak dělám v prohlížeči různé skupiny úloh (např. čtení Ábíčka, výběr a nákup hardwaru, čtení dokumentace atd.) a nechci, aby se mi to míchalo dohromady. A když jsem třeba přepnutý na aktivitu Hardware nebo Škola, tak chci, aby se nové odkazy otevíraly v příslušném okně prohlížeče a ne v tom, v kterém jsem byl naposledy (výchozí chování Firefoxu), což může být v úplně jiné aktivitě s úplně nesouvisejícími dalšími panely.
Asi si na to budu muset napsat nějaký skript/prográmek, který vybere správné okno nebo se zeptá… tak mě napadlo, jestli už to někdo nemá vyřešené
Zase tak často ne ale když už, tak si na to otevřu nové okno a v něm pár panelů, kde vybírám a čtu si dokumentaci nebo recenze – nechci, aby se mi to míchalo s hlavním oknem prohlížeče, kde mám rozečtené zase něco jiného.
Jinak ta aktivita Hardware není jen pro nákupy, ale i pro různé HW projekty a hraní si s hardwarem
Každopádně ty panely v prohlížeči jsou dost mor, když je jich moc, jsou najednou kontraproduktivní. Budu muset vymyslet nějakou lepší organizaci práce s webem. Něco jako ty sektory na pracovním stole v Básníkách
V jakém prohlížeči, jak to vypadá?
Mám poruchu schizoidní, musím pořád přepínat. Zatím mi ji nikdo nediagnostikoval. Dá se s tím něco dělat?
Ja vsechno co neni stavovy (nejaky formulare atd) zaviram
Tohle bych rád, ale chtěl bych k tomu podporu v prohlížeči, aby se taková stránka zařadila do nějakého hybridu mezi záložkami a historií, abych se k tomu mohl vrátit, abych tam měl věci, co chci přečíst později a aby tam byla třeba i historie (odkud jsem na tu stránku přišel a kdy).
Libilo by se mi neco takovyho jako ten klon, jen aby se to "suspendovalo" do zalozky.
+1, chtěl bych, aby tohle prohlížeč dělal automaticky, 99 % panelů není potřeba držet dlouhodobě živých v paměti, vlastně je to potřeba jen u věcí typu chat/e-mail, jinde je to naopak na škodu (žádné užitečné zprávy/události ti tam nechodí, akorát to žere RAM a CPU). A pak by to chtělo změnit způsob práce s panely – vlastně by tam vůbec žádný pruh panelů nahoře být nemusel, chtělo by to nové GUI, kde budou plynule přecházet stránky mezi stavy a) otevřené b) záložky c) historie …
Nedavno sem čistil a měl sem jen 5 trvale otevřenejch panelů a asi po tejdnu sem zas na 10...
/
je platný oddělovač adresářů (třeba při volání OpenFile
, takže v aplikaci je můžete používat), ale příkazový řádek je jako oddělovač nebere.
pro běžného člověka, který potřebuje jen internet, aby si mohl zajít na facebook a na poštu, to postačí.Tak si skús doinštalovať QWERTY klvesnicu s tým že QWERTZ je vyšedené políčko a nedá sa odstrániť. Dáš QWERTY ako prvú a jéjda ono to házže ako default stále QWERTZ, takže ani na domácke prežvíkaní Internetu sa nehodí.
nie je to tymze mas nastevene pre kazdu appku inu klavesnicu a ta qwerty je len v tej jednej ktora bola prave aktivna ked si to nastavoval , inac tiez rad pouzivam qwerty :D
Lákala mě změna partition c: (proč C?) na menší a vytvoření druhé pro user data. Zadal jsem 50 GB a zmenšila se 90 GB. No, řekl jsem si. Asi překlep. Zadal znovu 50 GB a vytvořilo se nějakých 36 GB (pozor přesná čísla si už nepamatuji).
Dobrá zpět. Zvětším na oněch božských 50 GB. Výsledek - hláška, že mohou být jen 4 partition (byly tam ještě nějaké systémové a instalační od výrobce), jinak extended a to nelze v Seven.
No dobrá Live-CD s Gparted a mám to nachlup (+ možnost myšoidního tahání v GUI).
Je to trochu jako u piana.
To už bych spíš uvítal vsuvku o tom, proč mezi A a C není B.Ono tam je - ale pouze v angličtině a ještě někde v Beneluxu tuším...
S tím c:\ byl spíše fórek. Pamatuji ještě plně disketové 8" IBM stroje. Ale tahat historii do doby bezdisketové je blbost. Celkově značení disku/partition u MS je ujeté. Přitom MS dost vykrádal Unix. Mohl převzít lepší logiku. Dokonce sami přiznávají kdesi na svých interních diskusích (kdysi jsem na ně měl účet), že jim to dělá problémy.
C:\> mkdir \mnt C:\> mkdir \mnt\floppy C:\> join a: \mnt\floppy... a máš mountnutou disketu v \mnt\floppy
subst
. Nebo tedy SUBST
, protože v MS-DOS se všechny příkazy oficiálně (v dokumentaci) psaly velkými písmeny (i když písmena nerozlišoval)
že instalací založených na Linuxu (kernel) je mnohonásobně víc než jakýhkoliv Windows ...
jediná zmenšující se oblast trhu kde je prakticky jen Windows je ... desktop
Pffff, sedmičky mají v nastavení něco se šifrováním (defaultně zapnuto), co mám pocit, že u dřívejších verzí nebylo - nemůže to být tím?