Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Velka cast matfyzaku na skole povazuje business informatiku (dale jen BI) za neco zapovezeneho, za branu pekel odkud vylezaji konzultanti a manageri. Pro konzultanty je zase branou pekelnou matfyz. Odtamtud vylezaji ti usmudlani programatori co neradi Windows.
A co se stane az takovy matfyzak vyleze ze skoly? Bude si hledat praci. Zhruba 50% procent vsech programatorskych mist je nejak s BI spojeno. Je tedy vysoce pravdepodobne ze nebohy studentik s ni prijde chte nechte do styku.
Ano a dostavame se k pointe. Informatiku na VSE studuji vetsinou programatori nevalne urovne. Na matfyzu a spol studuji zase programatori valne urovne, ale bez znalosti ucetnictvi, prava a dalsich "business" opicaren.
A ted se vzijme do pozice firmy, ktera startuje novy "hyper super business information system" a zaklada novy tym vyvojaru. Jak myslite ze dopadne obsazeni toho tymu? Na vrcholovou pozici daji manazerskou opici s MBA, okolo nej par konzultanskych opicaku z ekonomky, protoze umeji na pohovoru udelat dojem. Pokud se dela system napriklad pro rizeni skladovych zasob, vyhrava ten kdo o tom neco vi. Zive si predstavuju matfyzaka jak u pohovoru slabikuje logi...co? Dale potrebuji tlupu vyvojaru, takze udelaji nabor. Hadejte kdo zde vyhraje? Ano ziskavame tlupu matfyzaku. Protoze tuhle tlupu sami nezvladnou, tak jmenuji nejakeho "senior programatora" aby jim sefoval.
Takze ve vysledku je ve vedeni nekolik ekonomaku a jeden matfyzak. Fajn, zacina se vybirat platforma pro system. Linux? Ktera firma to vyrabi? Radsi vezmem Windows, ty mame na notebooku a funguji dobre. Fajn, dale databaze. Proc nemuzem pouzit MS Access? Ze pro tohle maly? Ok pouzijem Oracle... stejne chceme udelat TAAAKKHLE obrovsky system, takze bude rezerva. Proste neboheho senior programatora prehlasuji.
Takhle muzem pokracovat dale. Senior vyvojar obvykle zachrani par zalezitosti v software designu, pokud je ale az moc senior, tak muze zavrhnout pomalou Javu/.NET a zacit projekt busit v C++
Radovi programatori budou nasrani na manageri a budou mrvit projekt jeste vice nez je treba. Nesplni se milestony, takze zase budou nastvani manageri na programatory... a mame tu peknou spiralu nenavisti. Nemusim asi rikat ze v tomhle prostredi je radost pracovat.
Fajn, jake je ale podle vas reseni? Davat na vyssi pozice vice matfyzaku? Programatori vetsinou byvaji spatni manazeri. Davat ekonomakum lekce z teoreticke informatiky? Nebudte smesny, vzdyt oni jsou tady ti chytri.
Reseni je jedine, projekt zkrachuje. Pokud nezkrachuje zamestnavatel, casem to zkusi znovu. Tentokrat si ale da pozor na vyber lidi... a zde prichazi na scenu obojzivelny programator, ktery ve volnem case louska "Art of C Programming" spolecne s "Mezinarodni ucetni standardy IAS"
O tom proc a jak prezit na ekonomce priste.
Tiskni
Sdílej:
Ze zacatku to bylo prijemne provokativni. Druhy dil byl jeste docela zajimavy, ale tohle uz zacina byt pomalu blabol.
Protoze pokud se nekdo uchazi o nejake misto, tak si o nem neco zjisti, a pripadne neznalosti si doplni (teda pokud chce to misto dostat, a pokud nejsou ty neznalosti prilis veliky). Takze sance ze misto dostane matfyzak nebo nekdo z VSE je uplne stejna.
btw. Co je to Neviditelna univerzita ?STFW! A v tomto případě funguje i tlačítko "zkusit štěstí"
...ale pokud je pravda, že z informatiky vylézají jen obyčejní programátoři, tak by se mělo vážně zvážit, zda peníze do tohoto departementu vložené jsou vynakládány účelně. Nemohla by programátory plodit nějaká vyšší odborná škola...Neboj, je to jenom blábol člověka co právě vylezl ze školy.
Radši moc nepočítám s tím, že bych na Matfyzu (napoprvéZvlastni to pristup ke studiu -- pocitat ci nepocitat. To ja jsem pouze zvedava, jestli se na FELu dostanu do druheho semestru. Ale at tak ci tak, tak me zadna vami opevovana informatika neceka, ale nanejvis budoudnost s mym vysnenym robotem) přelezl první semestr
A kde vůbec na FELu jsi? Na STM nebo na výpočetce?Hadej dvakrat
Delam pro jednu celkem velkou firmu na projektu pro nejmenovanou ceskou velkou banku. V teamu (asi 40 lidi) je nas par matfyzaku, spousta CVUT a jeden (slovy jeden) clovek s ekonomkou. Team vede clovek s FJFI. A zvladame vse dobre. Chtel bych videl toho odbornika z VSE, co by nam poradil kdyz jsme meli vykonostni problemy. Ten co rozumi ekonomice ma mit na ukol spolu se zakaznikem definovat to co ma system delat. Jak to bude delat uz neni jeho problem. Kdyz dobremu programatoru date presne zadani co ma udelat, tak to udela.
Ty totiz pomijis jeden zakladni aspekt dobre vysoke skoly. Nauci te myslet. Clovek s takovou vysokou skolou nemusi vedet, jak se pocita urok, dane, ale kdyz to potrebuje udelat dokaze rychle do problemu proniknout v takove siri v jake potrebuje.
P.S. nejsem informatik