Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Velka cast matfyzaku na skole povazuje business informatiku (dale jen BI) za neco zapovezeneho, za branu pekel odkud vylezaji konzultanti a manageri. Pro konzultanty je zase branou pekelnou matfyz. Odtamtud vylezaji ti usmudlani programatori co neradi Windows.
A co se stane az takovy matfyzak vyleze ze skoly? Bude si hledat praci. Zhruba 50% procent vsech programatorskych mist je nejak s BI spojeno. Je tedy vysoce pravdepodobne ze nebohy studentik s ni prijde chte nechte do styku.
Ano a dostavame se k pointe. Informatiku na VSE studuji vetsinou programatori nevalne urovne. Na matfyzu a spol studuji zase programatori valne urovne, ale bez znalosti ucetnictvi, prava a dalsich "business" opicaren.
A ted se vzijme do pozice firmy, ktera startuje novy "hyper super business information system" a zaklada novy tym vyvojaru. Jak myslite ze dopadne obsazeni toho tymu? Na vrcholovou pozici daji manazerskou opici s MBA, okolo nej par konzultanskych opicaku z ekonomky, protoze umeji na pohovoru udelat dojem. Pokud se dela system napriklad pro rizeni skladovych zasob, vyhrava ten kdo o tom neco vi. Zive si predstavuju matfyzaka jak u pohovoru slabikuje logi...co? Dale potrebuji tlupu vyvojaru, takze udelaji nabor. Hadejte kdo zde vyhraje? Ano ziskavame tlupu matfyzaku. Protoze tuhle tlupu sami nezvladnou, tak jmenuji nejakeho "senior programatora" aby jim sefoval.
Takze ve vysledku je ve vedeni nekolik ekonomaku a jeden matfyzak. Fajn, zacina se vybirat platforma pro system. Linux? Ktera firma to vyrabi? Radsi vezmem Windows, ty mame na notebooku a funguji dobre. Fajn, dale databaze. Proc nemuzem pouzit MS Access? Ze pro tohle maly? Ok pouzijem Oracle... stejne chceme udelat TAAAKKHLE obrovsky system, takze bude rezerva. Proste neboheho senior programatora prehlasuji.
Takhle muzem pokracovat dale. Senior vyvojar obvykle zachrani par zalezitosti v software designu, pokud je ale az moc senior, tak muze zavrhnout pomalou Javu/.NET a zacit projekt busit v C++
Radovi programatori budou nasrani na manageri a budou mrvit projekt jeste vice nez je treba. Nesplni se milestony, takze zase budou nastvani manageri na programatory... a mame tu peknou spiralu nenavisti. Nemusim asi rikat ze v tomhle prostredi je radost pracovat.
Fajn, jake je ale podle vas reseni? Davat na vyssi pozice vice matfyzaku? Programatori vetsinou byvaji spatni manazeri. Davat ekonomakum lekce z teoreticke informatiky? Nebudte smesny, vzdyt oni jsou tady ti chytri.
Reseni je jedine, projekt zkrachuje. Pokud nezkrachuje zamestnavatel, casem to zkusi znovu. Tentokrat si ale da pozor na vyber lidi... a zde prichazi na scenu obojzivelny programator, ktery ve volnem case louska "Art of C Programming" spolecne s "Mezinarodni ucetni standardy IAS"
O tom proc a jak prezit na ekonomce priste.
Tiskni
Sdílej:
Ze zacatku to bylo prijemne provokativni. Druhy dil byl jeste docela zajimavy, ale tohle uz zacina byt pomalu blabol.
Protoze pokud se nekdo uchazi o nejake misto, tak si o nem neco zjisti, a pripadne neznalosti si doplni (teda pokud chce to misto dostat, a pokud nejsou ty neznalosti prilis veliky). Takze sance ze misto dostane matfyzak nebo nekdo z VSE je uplne stejna.
btw. Co je to Neviditelna univerzita ?STFW! A v tomto případě funguje i tlačítko "zkusit štěstí"
...ale pokud je pravda, že z informatiky vylézají jen obyčejní programátoři, tak by se mělo vážně zvážit, zda peníze do tohoto departementu vložené jsou vynakládány účelně. Nemohla by programátory plodit nějaká vyšší odborná škola...Neboj, je to jenom blábol člověka co právě vylezl ze školy.
Radši moc nepočítám s tím, že bych na Matfyzu (napoprvéZvlastni to pristup ke studiu -- pocitat ci nepocitat. To ja jsem pouze zvedava, jestli se na FELu dostanu do druheho semestru. Ale at tak ci tak, tak me zadna vami opevovana informatika neceka, ale nanejvis budoudnost s mym vysnenym robotem) přelezl první semestr
A kde vůbec na FELu jsi? Na STM nebo na výpočetce?Hadej dvakrat
Delam pro jednu celkem velkou firmu na projektu pro nejmenovanou ceskou velkou banku. V teamu (asi 40 lidi) je nas par matfyzaku, spousta CVUT a jeden (slovy jeden) clovek s ekonomkou. Team vede clovek s FJFI. A zvladame vse dobre. Chtel bych videl toho odbornika z VSE, co by nam poradil kdyz jsme meli vykonostni problemy. Ten co rozumi ekonomice ma mit na ukol spolu se zakaznikem definovat to co ma system delat. Jak to bude delat uz neni jeho problem. Kdyz dobremu programatoru date presne zadani co ma udelat, tak to udela.
Ty totiz pomijis jeden zakladni aspekt dobre vysoke skoly. Nauci te myslet. Clovek s takovou vysokou skolou nemusi vedet, jak se pocita urok, dane, ale kdyz to potrebuje udelat dokaze rychle do problemu proniknout v takove siri v jake potrebuje.
P.S. nejsem informatik