Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »V Americe a Anglii se vysoke skoly rozdeluji na dva druhy: na univerzity a college. Univerzita je zamerena hodne teoreticky, college se hodi spise pro praxy. Je trochu skoda, ze takovy system neni zkopirovan u nas. Clovek ktery vyleze z CVUT nebo MFF je vetsinou pro praxi nepouzitelny a ceka ho par roku nez se zauci. Neznam moc lidi kteri by soucasne pri studiu na teto skole pracovali.
Ekonomka je neco jineho. Pokud tam clovek bude "jen" studovat, tak se toho asi opravdu moc nenauci. Ale skola diky moznosti prehazovani predmetu k praci pri skole primo vybizi.
Napriklad je mozne si vsechny predmety nahazet na pondeli a zbytek casu pracovat. Ja jsem sel cestou mensi odporu, predmety jsem si dal na rano a v deset uz jsem sedel v praci. Pri skole jsem na full time delal 1.5 roku.
Dal, ekonomka cloveka prilis neotravuje. Teoreticke zaklady programovani se vejdou do nekolika knizek a ty lze prelouskat vcetne prikladu behem pul roku. Vetsinu knih lze stahnout ze site. Navic skripta/vyuka v cestine je proti anglickym knizkam zastarala a poznamenana prekladem pojmu.
Co mi ekonomka dala? Slusnou anglictinu a zaklady dvou dalsich jazyku. Dobrou orientaci v ucetnictvi, pravni problematice a dalsich "neinformatickych vedach". Takze se ze me stal "informatik schopny napsat zalobu". Tyhle znalosti jsem velmi dobre zurocil v praxi pri praci na ERP systemu.
Vim, taky jsem ucetnictvim pohrdal a chtel programovat neco vznesenejsiho. Ale az clovek nastoupi do prace tyhle znalosti se kurevsky hodi, pokud chcete delat neco jineho nez spravce site nebo busice web stranek.
Co se tyce informatiky na ekonomce: je to bida. Prvni tri semestry jsme meli word, excel a zaklady informatiky (takove to biflovani treti generace pocitacu byla... a laserova tiskarna obsahuje tohle...). Trosku vycuhoval uvod do programovani, ktery jsme delali v Lispu. U matiky jsem se take docela zapotil. Ze zvedavosti jsem si zapsal i Latex, ale to je pro praxi nepouzitelny paskvil.
K zahozeni nejsou ani ruzne firemni kurzy zdarma: CCNA (Cisco), nebo uvod do SAPu.
Take je dobre, ze jsem jako bakalar mohl chodit na predmety magisterskeho programu. Mohl jsem si tak vybrat primo predmety, ktere mi vyhovovaly , bez omacky okolo. Vsadim se, ze i jako pouhy bakalar si najdu praci lip nez vetsina inzenyru z CVUT/MFF.
Idealy, ze clovek ma delat praci svych snu, me presly po prvnim roce fyziky na matfyzu. Vysoka se studuje pro prachy a prakticke znalosti. Vysokoskolsky vzdelany clovek, ktery neni ani schopen si vypocitat svoje realne zdaneni, je mi k smichu. Preju z Irska hodne stesti pri hledani prace vsem CVUTakum a Matfyzakum. Mozna se nekdy sejdem, ale ja budu ten hlavoun nad vami
PS: text neprosel korekturami, na gramatiku nemam cas a seru na ni.
Tiskni
Sdílej:
Teoreticke zaklady programovani se vejdou do nekolika knizek a ty lze prelouskat vcetne prikladu behem pul roku.Jenze jde o technologie. Vsak se podivej na web development, jak se ta oblast vyviji... Je to kontinualni uceni, zadnej pulrok. Jinak na LaTeX jsem mel podobny nazor, kdyz jsem byl v procesu vytvareni sablony na bakalarku. Ted kdyz ji mam, tak by me ani nenapadlo psat magisterku v necem jinym. Na bezne veci mi ale OOo staci.
Ty si opravdu myslis ze webtechnologie maji neco spolecneho s teoretickymi zaklady programovani?Pokud je používají lidé, kteří si myslí (stejně jako vy), že ne, tak se není co divit, že to tak vypadá, jak to vypadá...
Také jsem dělal v LaTeXu protokoly z měření na střední. Měl jsem tam stejné blbosti jako kolega se kterým jsem měřil a známku v průměru o stupeň lepší. Času mi to sežralo zhruba stejně, spíš míň než jemu.A nějaké makro na ty protokoly by nebylo? Zrovna příští týden v úterý musím odevzdávat protokol do měření.
Ve vytištěné podobě to má větší útočné číslo než telefoní seznamProtokoly ze střední +5; v případě, že si jejich autor vzpomene, s jakou nechutí je dělal, +7.
Ze zvedavosti jsem si zapsal i Latex, ale to je pro praxi nepouzitelny paskvil.LaTeX je hnusný, odporný, přezávorkovaný a vůbec ... jenže pro nás ignoranty, co si neumíme napsat vlastní makra v Plainu, je to asi jediný možný způsob jak rychle a snadno vytvořit slušný dokument
a vysledek potom vypada napriklad takhle.Klikací PDFko? Díky, už si to beru domů...
Mimochodem, na gymplu jsem mivala nejlepe vysazene protokoly z laboratornich praci. A trvalo mi to tretinu casu, co spoluzakum preklikat sve vysledky do Wordu. Takze jsem delala mnohem lepsi praci trikrat rychleji...A nějaké makro na ty protokoly by nebylo? Zrovna příští týden v úterý musím odevzdávat protokol do měření.
ja mam spis pocit, ze z cloveka, ktery si pouze precte par knih o porgramovani a mysli si, ze to umi, se stane tupy busic kodu (nebo jak jste to napsal).
A opravdu nemam pocit, ze si po CVUTu nenajdu (patrne jste myslel FEL, protoze pochybuju ze clovek z FS, nebo FSv si praci nenajde).
Jsou i tací... proto taky třeba na FAST v Brně zrušili ekonomický směr, aby se to už nestávalo.(patrne jste myslel FEL, protoze pochybuju ze clovek z FS, nebo FSv si praci nenajde).
CCNA
Přemejšlim o tom. Nejdřiv sem si myslel, že to pro mě neni, ale pak sem zkouknul co tam dělat a myslim, ze bych to mohl zvladnout uplne v pohode. Takze pristi semestr me tam muzou cekat. Alespon pak budu mit papir na zasouvani kabelu do switche
Kdyz jdu po FSi, tak vsude visej plakaty naboru brigadniku do konstrukterskych a podobnych pozic a jestli jich moc neznas, tak to bude asi tim, ze pracujou a nemaj cas se vykecavat s nejakym gymplakem z VSE
protože hrubé peníze fyzicky neexistují, jen čisté, takže hrubé mzdové náklady musíte nejprve přepočítat na zaměstnavatelův čistý zisk, který by měl kdyby vás nezaměstnal
To ovšem vycházíte z představy, že zaměstnanec je vlastně příživník, který jen spotřebovává peníze, ale jinak je k ničemu. :-) Ve skutečnosti zaměstnavatel zaměstnance nezaměstnává proto, aby udělal dobrý skutek, ale proto, aby vůbec nějaký zisk měl. Takže ta formulace by spíš měla znít "který by měl, kdyby vás zaměstnával načerno a nic vám neplatil"
Vysoka se studuje pro prachy a prakticke znalosti.
Tak to ani ve snu. Komu jde v první řadě o prachy, vysokou se nezdržuje a začne podnikat hned po maturitě. A znalosti? V IT se to má tak, že než dostudujete, budou vaše znalosti stejně zastaralé. Ve skutečnosti jde o to, naučit se základy oboru, ale hlavně se naučit řešit problémy a pracovat s informacemi*. Pokud tedy nehodláte pokračovat ve vědecké nebo akademické kariéře, pak je to něco trochu jiného.
* - jak praví můj oblíbený aforismus: vzdělání je to, co člověku zbyde, když zapomene všechno, co se naučil ve škole
V IT se to má tak, že než dostudujete, budou vaše znalosti stejně zastaralé.A proto jsem se dal na unixy. Stejný pine, stejné ssh, stejné cd, ls, cat, awk, sed, grep, ... jako v prváku
Kazdopadne, cely Tvuj clanek pusobi jen jako souhrn posbiranych predsudku bez znalosti faktu - tak timhle si informatici z VSE leci svuj komplex z matfyzaku a cvutaku?Nejsi sama, i mě to tak přijde. Ještě, že ostatní informaticko/matematicko/technické fakulty v naší republice jsou tak bezvýznamné, že mu nestáli ani za zmínku (ano já vím, je Praha a pak už nic)
Proč by ekonomové nemohli dostávat inženýra?Protože to NEJSOU inženýři. Ani vzděláním, ani způsobem myšlení.
Proč by ses taky měl registrovat, žejo?No dyť to přesně říkám, tak klídek. Mj. to že už nepoužíváš své registrované alter ego, nemá to náhodou souvislost s tou malou statistikou, kde jsi byl na čelním místě v počtu příspěvků?
Celý tento blog mi přijde jako poznámky člověka, který přerostl svou školu, respektive byl na ní bílou vránou. Kdyby takhle makal na FELu/MFF, byl by ještě větší king. Čili ta ekonomka je v tom nevinně, tu bych do toho netahal
pocitacovi analfabetJestli počítačový, to nevím, ale sanalfabetem bych souhlasil.
PS: text neprosel korekturami, na gramatiku nemam casAle i tak, něco tak strašného snad alespoň průměrně inteligentní člověk nemůže dokázat vyplodit ani ve spěchu. Hádám, že to taky o něčem svědčí.
Clovek ktery vyleze z CVUT ... je vetsinou pro praxi nepouzitelnyOpravdu? ČVUT má docela dost fakult a desítky oborů. Nevím, jak je to tam s informatikou, ale třeba stavaři tedy rozhodně použitelní jsou (ne, nemám s tou školou nic společného a normálně na ni dštím oheň a síru, ale v tomhle se je zastat musím).
Dal, ekonomka cloveka prilis neotravuje.Upřímně řečeno, tohle by mohl být dobrý námět pro MŠMT, až budou zase hledat, kde by se dalo ušetřit.
U matiky jsem se take docela zapotil.Jaký je důvod k pocení u jednoduché matematiky? Hm.
Vysoka se studuje pro prachy a prakticke znalosti.Ani omylem. Smyslem vysoké školy je dát absolventovi přehled o oboru plus nějaké základní vědomosti (myslím tím teoretické, aby se měl o co opřít), ale hlavně schopnost se dál učit a samostatně řešit problémy (pokud se bavíme o technické vysoké škole). To, myslím, taky dostane. Praktické znalosti v dostatečné míře nikdy nemůže získat jinde než v praxi. Takže pokud mám Vás považovat za typického absolventa VŠE, nemohu se nedomnívat, že jde o školu, která produkuje absolventy s elementárními nedostatky ve vyučovacím jazyce, s minimálním odborným i kulturním rozhledem a s pokřivenými ideály.
VSE te nauci mit sebevedomi
To je vystizne, a myslim, ze je to opravdu nejvetsi prinos teto skoly. I kdyz i to je relativni, protoze mam pocit, ze tihle lide maji problem udrzet si pratele. A take se dokazou dobre ztrapnit, kdyz si sebevedome stoji za nesmysly, ktere ze sebe vypousteji diky svym neznalostem.
Omlouvam se vsem, kterych se to netyka - mozna prilis zevseobecnuji.
Dovolím si malé porovnání.
Ty jsi hrdý na to, že jsi z VŠE, já jsem byl hrdý na to, že jsem Čech.
Moje důvody byly tak trochu racionální a taky i emocionální. Emocionální - vyrůstám mezi svými, slýchám, jak na přelomu 60. a 70. let jsme měli plachtou přikrytý auta, někde, babička povídala, prej to Rusáci zakázali vyrábět. V rodině a příbuzenstvu mraky šikovnejch, zručnejch lidí. "Náš" byl Karel IV. a my jsme byli, Češi, motorem Rakouska-Uherska. Čeští sokolové zaváleli u ZBorova a jinde na Matičce Rusi. Náš, českej, inženýr, před rokem 1939, byl dobře studovanej. Z osobní zkušenosti znam, jak umí Češi v porovnání s Němci v práci improvizovat ( ).
A to horší ... snad i Karel IV. pozvedl kult svatého Václava, i když ten by celé Čechy snad nechal poněmčit. Za Protektorátu prej tvrdil Nejvyšší (Heydrich, Frank?), že si Češi neumějí vládnout. Při jednání o vstupu do EU jsou Češi papežštější než papež a ustupují dost a dost. Atd ... Snad si závidíme jako jiné národy a tedy .
Vidím výuku k lásce k národu a přijde mi, že je to spíš slepá víra. Navzdory přetrvávajícímu stavu, je to nepřemýšlení.
Tedy taky Tě učí chlubit se a nepřiznat chybu.
(Tedy jsem rád Čech, ale netvrdím, že tu zůstanu, jako jsem kdysi tvrdil.)
Nebo tak, zapomenout na dav a začít vnímat jen to, co sám mohu ovlivnit. (nebrat až tak doslova, stokrát nic umoří i bejka)
Ty jen potvrzuješ, že jsi bílá vrána
Vim, taky jsem ucetnictvim pohrdal a chtel programovat neco vznesenejsiho. Ale az clovek nastoupi do prace tyhle znalosti se kurevsky hodi, pokud chcete delat neco jineho nez spravce site nebo busice web stranek.
Na VSE te pravdepodobne nenaucili logickemu mysleni, nebot tyto dve vety spolu nedavaji smysl. Z toho, co rikas, vyplyva, ze kdokoliv, kdo chce programovat neco vzneseneho, musi umet napsat zalobu, jinak skonci jako web admin. A ja myslel, ze za Microsoft tvori zaloby jeho pravnici, ne IT-aci:)
U matiky jsem se take docela zapotil.
Toto dava jasnou odpoved proc se ti nelibilo na fyzice na MFF. Pokud jsi se zapotil na VSE, tak to si potom musel delat na MFF?? Obkreslovat piktogramy z tabule?
Ze zvedavosti jsem si zapsal i Latex, ale to je pro praxi nepouzitelny paskvil.
Tak to si asi jeste nepsal ve Wordu, nedej boze OO.
Take je dobre, ze jsem jako bakalar mohl chodit na predmety magisterskeho programu. Mohl jsem si tak vybrat primo predmety, ktere mi vyhovovaly , bez omacky okolo. Vsadim se, ze i jako pouhy bakalar si najdu praci lip nez vetsina inzenyru z CVUT/MFF.
Ad prvni veta: nevim, jak jsou na tom ostatni vysoke skoly/fakulty, ale na MFF si muzes zapsat predmet jakykoliv, takze pokud ma tvuj prvni argument rozlisovat VSE a MFF, pak neni validni. Ad tva druha veta, jasne, mozna si najdes praci v ucetnictvi lip, to jo, ale vetsina druhaku na MFF uz programuje za penize, takze se nebojim o to, ze by meli potize sehnat praci, az vystuduji.
Vysoka se studuje pro prachy a prakticke znalosti. Vysokoskolsky vzdelany clovek, ktery neni ani schopen si vypocitat svoje realne zdaneni, je mi k smichu. Preju z Irska hodne stesti pri hledani prace vsem CVUTakum a Matfyzakum. Mozna se nekdy sejdem, ale ja budu ten hlavoun nad vami 
Ano, jsem stejneho nazoru, ze vysoka skola se studuje pro prachy. Nicmene to pravdepodobne chapu jinak, nez ty. VS je tu od toho, abych se mym diplomem mohl zamestnavateli prokazat, ze jsem prosel intelektualnim peklem a tedy ze jako intelektual za neco stojim a je v zajmu firmy si mne najmout. Prakticke znalosti se jdou naucit rychle, nicmene logicke mysleni si na cteni for a diskusi o tom, jaky bug na build x.zz.yyy.aaa konkretniho IT nastroje, jednoduse nezvednes a IT clovek bez logickeho mysleni je presne ten busic, o kterem se tu vyjadrujes a pochybuji, ze bez logickeho mysleni z tebe nekdy bude nejakou IT-hlavoun, ktery bude nad nami vsemi.
Otazka, co je komu k smichu, je relativni. Ja bych mohl rici, ze je mi k smichu clovek, ktery pise hrubky apod. Ja myslel, ze od toho tu mame ucetni, aby za nas pocitali veci, ktere spadaji do ucetnictvi. Uplne stejne, pouzivaje tvoji logiku, bych mohl rici, ze clovek, ktery si neumi postavit barak je mi k smichu. Nebo nekdo (coz bude s nejvetsi pravdepodobnosti tvuj pripad) kdo nezna Hamiltonian. Nebo ze by ucetnictvi bylo otazkou cti a kdokoliv, kdo jej neumi, je zatracenec?:) To snad ne. Na zaver jen tolik, ze ten hlavoun z tebe nikdy nebude, pokud nepoustis sve hypertrofovane ego, ktere z tveho prispevku zari na mile daleko.
Zdar a sílu, budoucí hlavoune!:)