Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Vazeni pratele, vzhledem k neustalym problemum s ICQ jsem se rozhodl ho nadobro opustit.
Nadale me najdete jen na Jabberu: zdenek_vdf@njs.netlab.cz
Více o jabberu najdete na: www.jabber.cz a www.jabbim.cz
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
nezdá - patička jeto by ale měla
vnitrofiremni IM mi v soukromem zivote muze byt snad u prdele ne?Ano, to může, ale o tom jsem se nebavil. Narážím jen na fakt, že se stylem alá "JÁ používám program xxx a VY pokud se se mnou chcete bavit, tak ho budete MUSET použít taky" jednou narazíš. Věřím tomu.
PS: btw, znáte nějakou firmu, kde by byl pro messaging použit primárně Jabber ?Jo.
A muze mi nekdo objasnit co ty lidi ma vest k prechodu na Jabber?Podle mě jedině neustálé a dlouhotrvající výpadky ICQ. I když mám pocit, že se v tomhle případě neobrátí k Jabberu, ale ke Skype.
Distribuovanost jabberu není ale jen výhodou.I když jsem to ve svém komentáři nezmiňoval (ani jako výhodu, ani nijak jinak), tak mi to nepřipadá jako validní argument. Odpovědět na "ICQ je blbé" slovy "Jabber je taky blbý" nedává smysl. Samozřejmě, že žádný systém není bezchybný. Ale pokud už budeme uvažovat takhle, tak dojde na to, že používat cokoliv založeného na svobodné technologii je výhodnější.
Chceme neustále rozvíjet naše Jabber služby, proto jsme tento víkend spustili novou verzi serverového software. Nyní provozujeme Jabber servery v clusteru, tato technologie nám umožní dále zvýšit špičkovou dostupnost těchto služeb.Pravda slovo HA se tam nevyskytuje, ale HC cluster by u jabberu asi moc uplatnění nenašel