Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Když jsem začínal pracovat na počítači, tak jsem měl stařičkou 486ku a dos + m602. A hrál jsem hry jak wolf3D, Transport Tycoon a Warcraft I. Ale už tenkrát mě mnohem víc byvilo rýpat do sytému. A tak nebylo divu, že jedinej kdo měl ze mě radost byl pan opravář počítačů, který díky mě měl o práci postaráno .
Později se přesedlal na athlon K5 a win95. Hry jsem hrál ty stejný akorít místo Wara I jsem hrál Warcraft II. V tuto dobu jsem chodil do pátý třídy a na naší škole se otvíral obor RVI(Rozšířená Výuka Informatiky). Byl to první projekt po celé republice. Jelikož mě práce s počítačem bavila, rozhodl jsem se , že to zkusím. Byla to změna, přešel jsem na druhý stupeň ZŠ a musel jsem si ještě zvykat na nový kolektiv(který mimochodem nebyl zrovna nejlepší). No výhodu jsem měl, že jsem zůstal na stejné škole, takže spousta mých kamarádů zůstala ve vedlejší třídě. Náš učitel informatiky byl asi nejlepším kantorek, kterého jsem kdy poznal a jsem mu vděčný za hodně.
Mě znalosti se rok od roku zvyšovaly. V 7. ročníku jsem povýšil počítač a nahrál si Win98 a MS Visual Basic - ve kterým jsme programovali ve škole. Celkem mě to bavilo a většinu času na pc jsem ztávil programováním.
V 8. třídě jsem postoupil i do krajského kola v programovací souteži. V 9. třídě jsme dostali nového učitele. Jenže ten byl tupej jak poleno.
Když jsem odcházel ze základky na Gymnázium, tak jsem zde potkal kamaráda ze 4. třídy a ten mě seznámil s jeho přítelem. Oba se věnovali linuxu a já jsem do té doby o tom jen něco málo slyšel.Nakonec jsem přešel i já.
Po základním poznání systému, jsem se rozhodl, že začnu zase v nečem programovat. Bylo mi jastné, že už to nebude Visual Basic, a tak jsem si vybral C/C++. Tento jazyk se mi líbil. Ale nakonec můj přechod na linux měl vliv takový, že jsem přestal Úplně programovat. Ptáte se proč. No jsou tu dva hlavní důvody.
1. Ten je asi hlavní důvod byl ten, že přechodem na linux se předemnou otevřel novej svět ohledně počítačů a já zjistil, že je spousty věcí okterých se mi ve Woknech ani nezdálo. A tak jsem začal vše skoumat a hrát si. A to všechno mi zabralo tolik času, že mi už nezbyl čas na to něco většího naprogramovat.
2. Důvod byl ten, že jem byl z VB zvyklej na jednoduchost. 4lověk si tam to grafický rozhraní prostě naháže. Příkazů mů stačí pár. Když něco nevý tak napíše písmenko dá mu to navýběr několik možností a on zkouší až donde k řešení. Taky se mi tam moc líbilo využívání *.ocx. Když člověk chtěl přehrávač multimédií tak tam hodli ocx od wmplayeru a jen se odkazoval na jeho vlastnosti, funkce.
Když jsem se rozhlížel v linuxu včem programovat, tak jsem věděl že to bude C nebo C++, ale když jsem hledal nějaký IDE a toolkit v kterým bych programoval a vytvářel GUI, tak jsem nenašel nic co by mi vyhovovalo. Jediný co by přicházelo v úvahu bylo Mono, nebo Kdevelope. Kdevelope jsem zavrhl protože nemám rád KDE ani qt aplikace. No a Mono mi nevyhovovalo protože se v něm používá C#.
No a tak jsem se programování vzdal, ale jen na čas. Nedávno jsem začal zase přemýšlet v čem začít. No nakonec jsem se rozhodl že oželím jednoduchost tvorby GUI a že se naučím nejaký grafický toolkit. Qt jsem nechtěl , a proto jsem zvolil GTK+. Jenže po pár skomání jsem zjistil, že se mi jeho syntaxe vůbec nezamlouvá. No a začal jsem se poohlížet po něčem jiném. Zkusul jsem Ultimate++, ale to se mi nepodařilo rozchodit. A nakonec jsem našel to co jsem hledal. Je to wxWindow toolkit. Jeho syntaxe se mi líbí. Je multiplatformní a dkonce využívá mé oblíbené GTK.
Takže teď už jen doufám, že u toho vydržím. Tak mi držte palce. První aplikace, kterou mám v plánu naprogramovat je vypalovací program něco jako K3b ale s využitím GTK2
Tiskni
Sdílej:
už nějakou dobu se na to chystám, ale času je katastrofálně málo.
A pokud chces dobry IDE, zkus Eclipse.
Proc proboha mono? Ja toho o nem moc nevim,Tak proc o nem kecas, kdyz o nem nic nevis? Mi se naopak Mono libi - je to budouci platforma pro nove Gnome, NET je opravdu povedena platforma (i Microsoft umi vymyslet neco dobreho) a programator v Monu muze jednoduse podporovat nekolik systemu - Apple, Linux, Windows. To "trucsoftwer": To jako mel Microsoft stavet budoucnost svych operacnich systemu na uzavrene Jave od konkurencniho Sunu? - to by bylo dost ujete.
A ano, i ms umí vymyslet něco dobrého: na starou dobrou MS Mouse nedám dopustit
„NET je opravdu povedena platforma“Já bych to viděl tak fifty-fifty.
A proč se montuješ do toho, co má vlastně psát? Budeš mu za to platit? Tohle je IMHO jeho věc a takové kecy spíš uškodí, než k něčemu pomůžou.Protože už jsem takový. Rád do všeho kecám, hlavně do toho, čemu nerozumím a o čem mám málo informací
Ukecáš ho, že např. v Linuxu silně chybí specializovaná aplikace pro hovnocucáře. Začne to psát, ale jelikož to nebude mít pro něj žádný užitek, nic za to nedostane, tak se na to po čase vykašle. Nenapíše nic a ani se toho moc nenaučí. Akorát bude znechucen.Já ho k ničemu ukecávat nebudu. Je to jen na něm. Jen doporučuji, aby si udělal průzkum (nebo nějaký využil), jaké aplikace chybí. Třeba totiž zjistí, že by se některé z nich hodily i jemu, a možná i víc než onen vypalovací program. Anebo zjistí, že tomu tak není, a může stejně psát to, co měl původně v úmyslu.![]()
Ať si děla co chce, v čem chce. Jestliže jde o svobodný software, tak proč má být svobodný jen pro další, kteří z výsledků jeho práce těží a ne pro vlastního tvůrce?Ale v tom mu přece nikdo nebrání. Já to jen beru tak, že když o tom tady píše, tak nejspíš očekává nějaké reakce. Proto přidávám tu svoji. Navíc mu nikdo nebrání, aby psal nesvobodný software, za který si bude nechávat platit - i to je svoboda tvůrce.
No a co GTKmm - binding GTK na C++. Oproti defaultnimu ceckovemu API o dost lepsi.
Vice psal kolega zde: http://www.abclinuxu.cz/blog/paskma/2006/1/14/117127
>all: smarja, na necem se to naucit musi? k3b je prijemne cviceni
>kozzi: co se takhle vykaslat na C/+- a zkusit python (ruby, C# (!)... perl (??)... v nouzi php...) s podporou QT(+nejaky builder gui) nebo GTK(+glade)? myslim ze to je z VB mensi sok nez vsechny ty ceckovy britvy...