V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Pro můj domácí server jsem zvažoval Ubuntu. Pro můj notebook jem zvažoval Ubuntu. Stáhl jsem 8.10 a to tedy koukám...
Marně hledám, jak donutit KDE 4 fungovat. K3B ani brasero mi v KDE 4 nerozpoznají CD-médium. Amarok, náhodně přestane hrát nahlas, ale pomůže jen restart. Po ploše mi zmateně poskakují aplety updateru, widgety jsou rozházeny po ploše naprosto náhodně, panel se mi svévolně zkracuje, a do položky "místa" v menu nemohu strčit důležité diskové oddíly (hlavně že tam mám místa, která nikdy nepoužiju).
Opensuse taky zaperlilo, a při pokusu o upgrade na KDE 4.2beta z KDE unstable repozitáře mi narvalo polovinu Gnome :-D. To už ale opravdu něco znamená!
Jak tak všude čtu, že za všechny problémy s KDE 4 může nvidia, narazil jsem na tento blogspot. Obávám se, že je více než trefný...
Nevím, opravdu nevím, proč musí být každý úspěšný projekt postupně uneschopněn a zlikvidován tím, že hlavní slovo v něm získají ergonomičtí analfabeti. Opensuse 11.1, KDE 4.1.3 a panel. koukněte se sami. Nejen že tak stupdní ovládání a konfiguraci bych nevymslel ani po hašiši, ale ono to ještě tak zajímavě funguje. Takhle jsem dopadl poté, co jsem chtěl jednu ikonku přesunout zprava do leva. v KDE 3 triviální záležitost, ne tak v KDE 4.... :-(
Průser je, že i když to někdy opraví, ten úchvatný systém ovládání tomu zůstane...