Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Velká výhoda linuxu, jak její propagátoři tvrdí, je jeho mocná konfigurovatelnost. Pokud bych si chtěl nakonfigurovat určitý program, neviděl bych v linuxu přílišnou extra výhodu, protože velké množství programů běžících pod OS Linux fungují i pod OS Windows. Od malých základních programů jako je bash, ls, cp, cv, rm, sed, mc, wget, ... po větší gcc, java, lib*, až po velké jako je OpenOffice, Gimp, Bluefih, Glade, gvim, Glade, ... .
Co by ale mělo upoutat dokonalost operačního systému by měla být jeho výborná a snadno proveditelná konfigurovatelnost základních systémových funkcí. Jak jsme již jednou psal, chtěl jsem si nastavit program kbd tak, abych si mohl zvolit jakou klávesovou kombinací prohodit používané klávesové mapy a třeba jich používat i několik. Přijde mi to jako základ systému, ale nějaký jednoduchý a systémově správný postup jsem nenašel. Dokonce ani opěvovaná linuxová komunita nenašla jednoduché řešení. Jediný způsob jaký nabídla je přemapování klávesových map tak, aby se na zvolenou kombinaci kláves spustila klávesa Pause/Break která je standardně nastavena jako výchozí přepínač. Připadlo mi to docela nešikovné a ani jsem si nechtěl představit člověka, který by chtěl použít další klávesovou mapu a musel by si jí takto také modifikovat.
Pokud někdo na něco přijde a o své znalosti se podělí, budu rád a návod dodám do svého howto na www.linuks.wz.cz .
Dostal jsem chuť na další kulišárnu. Mám k počítači připojený fyzický terminál Qume na sériový port. Docela ujde, něco málo na něm funguje ale vcelku to nic neumí. Tak jsem si řekl, že v počítači, ne v terminálu, bych si chtěl nastavit jinou klávesovou zkratku (než je standardně nastaveno) na otevírání jednotlivých virtuálních terminálů a popřípadě na jedem virtuální terminál posílat zkopírovaný výstup obrazovky abych věděl co se děje na fyzickém terminálu, aniž bych omezil jeho práci.
Doufám že to jde a že mezi notorickými stahovači nových verzí, kompilátory jader a distribucí se najde člověk který mě faktickou a jasnou radou přesvědčí, že je to možné. Že se to dělá tak a tak a že linux je dobře konfigurovatelnej. Opět bych tuto informaci docela rád doplnil do svého howto na www.linuks.wz.cz .
Jak nastavit v kbd jinou klávesovou zkratku na přepínání klávesových map?
Jak nastavit jinou klávesovou zkratku na přepínání virtuálních terminálů?
Jak nastavit jeden virtuální terminál na to, abych pouze viděl to co se děje na fyzickém terminálu?
Pokud by šly některé věci nastavit pro talčítka myši, nebo pro hodnoty výstupu programu (informace že se něco stalo, …), vůbec bych se nezlobil.
Dík za radu.
Tiskni
Sdílej:
<?php $subdir = "text"; Header("Content-Type: text/plain; charset=utf-8"); if (IsSet($_REQUEST["file"])) { $file = $_REQUEST["file"]; while (($pos = strpos($file, "../")) !== false) { $file = substr_replace($file, "", $pos, 3); } readfile($subdir."/".$_REQUEST["file"]); } ?>
Ahaaaa . Ty máš problém! A my komunistickí, hnusní, samoľúbi modliči, sťahovači nových verzí, kompilátori jadier a distribucí sme si nešli nohy dolámať, aby sme Ti ho vyriešili! Fakt nepochopiteľné!
Ak pozitívne vieš, že to NEJDE, tak si sa nemusel pýtať. Ale Ty dúfaš, že niekto vie, ako na to. A preto sa pýtaš.
Nejaké nápady na riešenie aspoň dvoch zo spomínaných problémov mám, ale prečo by som ich mal vysvetľovať zrovna Tebe?
LINUKSáci jsou lidi, kteří jsem si zařadil do téhle bandy. Jsou to utrápenci kteří jenom kecaj jak to jednou bude skvělí a přitom nic neuněj. Jen si stahujou nový verze balíčků, kompilujou jádra, ukazujou si ve škole že mají nainstalovanej linux na notebooku, řešej že někdo jinej se neumí orientovat v linuxuTebe asi trapi, ze se jako uzivatel Linuxu nemuzes pocitat k "elite", protoze ho pouzivaji uz i "normalni" lidi, vid?
Co je elitního na používání linuxu? Nic proti ale jak si tu občas přečtu, plno linuksáků je docela dobrejch tlachalů kteří jsou vystříkaný z toho,Prave, ze nic, ale ty jako by ses snazil kazdymu cpat, ze ano, a ze "nadsenci", stejne jako treba sberatele vlacku nebo filatelisti, kteri si vymenuji zkusenosti A EMOCE o tom, co maji spolecneho (= linuxova komunita) ta elita nejsou, takze se maji zahrabat a mlcet. Tvoje provokativni zapisy pusobi presne takhle. Stejne tak muzes jit prudit na portal, kde se schazeji chovatele psu, ze psi nejsou nejlepsi zvirata na svete atd. Stejne tak muzes jit prudit na portal, kde se schazeji uzivatele Windows a delat tam totez. Tak se nediv, ze tvoje chovani pripomina spis leceni si nejakeho osobniho komplexu (z toho, ze TVUJ operacni system pouziva a bavi se o nem nekdo, kdo tomu nerozumi tak, jak by sis TY predstavoval). Svoji energii bys mohl radeji naprit smerem politickym a takto slapat na paty volenym zastupcum, ktere jsi TY poveril nejaky mandatem a kteri tak ovlivnuji tvuj zivot, a ne se ukajet kritikou (spontanni tedy ruznorode jako lidstvo samo) komunity, ke ktere se bud muzes pripojit, nebo si ji nevsimat. Kdyby ti slo jen o konstruktivni reseni urcitych technickych problemu, nevolil bys provokativni ton ("a ted mi, vy blbecci blbeckovaty neschopny, ukazte, jak to je"). Jinymi slovy, sam jsi de facto exemplarni ukazka toho, co se jakoby snazis kritizovat.
28.9.2005 12:13 Jindřich Plešinger | blog: Nevěřící | Dolní Bousov Re: . Odpovědět | Admin | Link | Výše | Sbalit Správně já jsem Jindřišek, ale další pseudonymy se mi asi používat nebude chtít,...
Našiel by som aj ďalšie, keby si svoje prvé blogové zápisy nezmazal.
Mám pre teba inak návrh - čo keby si do svojho blogu napísal dôvody, prečo používaš linux. Verím, že by som nebol jediný, kto by bol na to zvedavý.