Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jsou Linuxáci normální? Mnohdy o tom pochybuju. Ale kde je hranice normality.
Poslední dobou mám pocit, že drtivá většina linuxáků se chová jako komunita slepě věřících. Znám jen několik málo lídí, kteří dokážou soudně říci, co jim na Linuxu vadí. Co jim vadí na GNU programech a GNU koncepci. Vetšinou to jsou lidi, teré mohu považovat za guru v oblasti sítí, nebo programování.
Ale když si přečtu recenzi na nějaký program, hýří to přívlasky výborný, špičkový, jedinečný a co já jim co ještě, ale je onen program opravdu takový jak o něm autor píše? Ne že by to tak někdy nebylo, ale. Prostě občas z toho srší jakési sektářství.
Tiskni
Sdílej:
Je vůbec možné, bez přání, stížností a hlášení chyb vyvinout stabilní program s tunou funkcí? Nerodí se tak vetšina software? Chyběla mi moc nějaká vlastnost?Teoreticky je možno vyvinout dokonalý program bez pomoci uživatelů, ale na druhou stranu tě můžu ujistit, že právě uživatelé umí najít ty nejlepší chyby, na které lidé znalí tohoto programu jen ztěží přichází. A jejich připomínky co se jim tam líbí a co ne a co jim tam chybí jsou velmi důležité. Takže je určitě správné říkat své připomínky jeho tvůrcům.
Od OS očekávám perfektní využívání zdrojů, pohodlnou práci, dobrou celkovou filosofii a SVOBODU. Distribuce GNU/Linux mi toto vše přinesli a jsem šťasten, že existují.Pod tohle se podepíšu, protože je zajímavé sledovat, jaké zatížení snese moje Gentoo/Slackware v porovnání s jiným neunixovým takysystémem. A to není moje PC z novějších.