Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Už aby nějaká firma, třeba Microsoft, skoupila linuxový distribuce a udělala solidní operační systém, který bude mít hlavu a patu a hlavně, který bude mít vizi.
Přeci to věčný šmrdlání, kdy každý si dělá programy jak chce, ukládá konfiguráky kam chce, každý si hraje na svém písečku, tohle přeci nikam nevede. Slepování systému bez vize, nebo s vizí kterou téměř nikdo nedodržuje, kam to vede? Nikam.
Tiskni
Sdílej:
/etc/$NAME/ a uživatelské do $HOME/.$NAME/ - nevidím v tom problém.
qmail má naprosto exoticky umístěné všechny soubory, nejen konfigurační.
Jinak co se týče Windows, tak to je skutečně "dobrý příklad" jednotného umístění souborů. Když se podívám do svých XP, tak třeba Outlook Express 6 (který nepoužívám) má něco uloženo v $HOME/Data Aplikací/Identities, něco v $HOME/Data Aplikací/Microsoft/Address Book a něco v code>$HOME/Local Settings/Data Aplikací/Identities. Opravdu systematické
Podobně i MSIE a další aplikace. Ve Windows 98 to bývalo ještě horší, jen třeba OE nebo MSIE si cpaly soubory do C:\Windows\Application Data, C:\Windows\Data Aplikací, C:\Windows\Místní nastavení, C:\Windows\Mýstný nastavený, případně na další místa.
Kromě toho jsou mraky dat také v registrech (FUJ!), něco stále persistuje ve WIN.INI a SYSTEM.INI ještě z dob 16-bitových Windows. Sám Microsoft nemá jasno, co kam umístit, třeba pro konfiguraci doporučuje registry a stejně to u svých produktů nedodržuje.
a názvy kľúčov v registroch? {6946546-6546546-4654654} krása :)Co je na tom ? To je normální GUID (Global Unique Identifier). Nejsem nějakým zastáncem Microsoftu, ale i v Linuxu jsou vidět takové podobné věci jako je registr (Gnomácký GConf například používá něco tomu podobné) - pravda je že to není binární hrůza, a že když to vymažu tak se GNOME spustí s defaultní konfigurací.
Ptám se proč obkreslují debility z Windows.Tak to se me moc ptas. Ja takove "nesmysly" k svemu statnemu byti nepotrebuju.
MC je jediná zaostalá náhražka.Vůbec ne. Zaostalých náhražek je plno, ale Midnight Commander je téměř dokonalý. Má pár nedostatků ale nortonovské pojetí je dodnes nepřekonané. Dva panely se soubory, nahoře nabídka (volitelná), dole klávesové zkratky (volitelné) a příkazový řádek. Po stisku jedné zkratky (Ctrl+O) se ukáže MS-DOS (ehm, totiž konzole). Toto je nejužitečnější vlastnost - který jiný správce souborů ji má?
Když si nekoupím wokna, budu mít doma zimu! A tu má můj tučnák moc rád.
Přeci to věčný šmrdlání, kdy každý si dělá programy jak chce, ukládá konfiguráky kam chce, každý si hraje na svém písečkuTakže mám dát autorská práva na svůj software společnosti Microsoft a řídit se plně jejich pokyny?! Stát se jejich vojákem? Co ti vadí? Ve Windows snad všichni všechno programují, jak Microsoft píská? Já nevím, co furt všichni máte s bordelem v konfigurácích. Já jedu na Gentoo a bordel nepociťuju. Ostatní distribuce jsou mi ukradené. Ať si klidně cpou konfiguráky do /boot, mě je to jedno.
Já nevím, co furt všichni máte s bordelem v konfigurácích.Proste nechapes zoufalstvi cloveka, co mel pred mesicem na compu Mandrake, vcera Fedoru, dneska Debian a chysta se na SuSE a zatracene v tom zpropadenym "LINUXU" je to vsechno tak nejednotny!!! :P
jakpak pan Plešinger zálohuje konfiguraci svých XPček?