Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Koukal jsem, že můj oblíbený program WinSCP, se dostal do první desítky ohodnocených projektů soutěže SourceForge.net Community Choice Award. Že by na něm něco bylo? To by bylo, kdyby byl i pro Linux, že jo.
Tiskni
Sdílej:
Panebože NA CO?! WinSCP považuji za díru mistra tesaře jak se dostat z Windows na non-MS stroje. Proč bych měl probůh pouštět další grafické klikadlo, když mi stávající nástroje spolehlivě fungují? Při eleganci příkazové řádky, seznamte se prosím nejdřív s tím jak se dá použít sshfs a smbmount! Proč bych měl jak idiot překlikávat mezi okny, když mohu mít připojeno v jednom chlívku současně X strojů jak unixových (s ssh) tak od MS (mount s typem cifs) a JEDNÍM VRZEM s nimi pracovat buď přes klasické konzolové nástroje, nebo čímkoliv jiným co funguje obdobně svižně.
A když už bych náhodou nemístně zatoužil pracovat s těmi stroji, tak si jejich plochy přitáhnu do X přes rdesktop nebo VNC.
Na hrubý pytel hrubá záplata - jinak tahle reakce je i na http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/vitezove-community-choice-award-oznameni#5Na SCP, podobně jako FTP či WebDAV, NFS či blootooth podprotokol pro přenos souborů se můžeme dívat jako na vzdálený souborový systém.
Chápete ten princip? Operační systém musí různé přístupy integrovat!. Uživatele ten protokol dole nezajímá. On chce ve svém textovém procesoru otevírat a ukládat soubory, sdílet je s kolegy... Ne pouštět separátní aplikaci na každou blbost.
Proto je WinSCP pro Linux kravina, stejně jako je kravina rozhraní pro další protokoly (FTP), integrace je ta cesta.
WinSCP je berlička, která slouží v situaci, kdy MS není schopen, nebo z důvodů zachování nekompatibility nechce integrovat dobře zdokumentovaný systém (SCP) do svého systému. Místo WinSCP je na windows.
Ted k vám. Vydáváte se tu za někoho, kdo chce svůj nadhled ukázat těm fanatickým linuxákům. Přitom tomu ruzumíte jak koza petrželi. Váš post v celé nahotě odhaluje, že nemáte vůbec žádný nadhled. Buďte tak laskav, zalezte do díry a zůstaňte tam.
Moje reakce není ani tak na tento blogpost, jako na kombinaci: tento blogpost + moto tohoto blogu.
Běžnému Frantovi uživateli bych takovou reakci nepsal. Pokud bych BFU na obdobný blogpost odpovídal, psal bych, že má použít Nautilus, nebo jeho obdobu v KDE.
Nicméně pan Jindřich Plešinger se vydává za někoho, kdo je nad těmi "linuxovými fanatiky". Jeho blogpost ho usvědčuje z inkompetence.