Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Na valašské rallye zabil havarující závodník 3 lidi, dva muže a jednoho chlapce. A hádejte... po kontrole pořadatelů podlezli pásku a stáli na obvzlášť nebezpečném místě. Skoro se mi chce říct, že oběť je tady především závodník, který s tím bude muset žít, a příbuzní zemřelých sebevrahů. Zmíněnou trojici ignorantů se zdráhám vůbec nazvat obětmi... Kdy už lidi dostanou rozum? Já vím, nikdy. Lidská blbost a hloupost je věčná.
Napadla mě taková věc. Stalo se vám už někdy, že jste se potřebovali přihlásit jako admin k vašemu domácímu serveru a po ruce nebyl žádný důvěryhodný počítač? Jen školní učebna, internetová kavárna, či počítač vašeho známého s bůhvíjakou hromadou keyloggerů, spywaru a jiné havěti? Co potom? jak provést nutný administrační zásah, aniž bych administrátorský účet vystavil riziku? Jedno řešení mě napadlo, ale třeba je to úplná blbost....
Na cdr.cz jsem si právě přečetl velmi pěknou repotáž o vystoupení nVidie na konferenci o počítačové grafice v Plzni. Světe div se, nVidia prezentovala na stroji, který poháněl CentOS Linux, a její představitelé mluví o tom, že support CUDA, nVidie pro Linux je velmi důležitý, zejména kvůli high-performance-computingu. Proč se o tom zmiňuji? Před pár dny jsem si tady přečetl další povzdech nad grafikou ATI, která ani po několika letech nechodí v Linuxu jak má a člověk aby se trápil i stakovou kravinou jako je přehrávání videa. V práci mám Radeon řady R500, toho pro změnu AMD odstřihlo úplně. Vřelé díky. Jaký názorný kontrast, představuje ukázka renderování proudu vody na nVidii s pruhovaným videem přehrávaným na ATI, kdykoli chci na něco kouknout... ATI si skutečně koupí jen sebemrskač a na tom se ještě roky nic nezmění.
Intel udělal dlouho avizovaný krok a začal jednat. Po mnoha pohrůžkách, že prodej továren AMD porušuje licenční dohodu na x86, nyní využil ustanovení v této dohodě a vyzval AMD ke sjednání nápravy ve lhůtě 60 dnů. Poté deklaroval smlouvu pro její hrubé porušení vypovědět. Myslíte si, že je tato hrozba reálná? AMD zdá se sázelo na to,že Intel tuto událost raději přejde, než aby se pak jakožto jediný významný hráč na trhu musel bránit antimonopolním úřadům. Jak se zdá, v AMD se přepočítali....